Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Crazy in Love, 12 април 2015.

 1. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.293
  2016 не е толку блиску, но не е ни толку далеку. :)
  Кога ќе дојде времето за изборите ќе отвориме нова општа тема.
  Оваа конкретна тема ќе биде за следење на кандидатурите, потенцијалните кандидати од двата табора и како ќе оди битката додека партиите изберат еден кандидат.

  Хилари Клинтон и официјално потврди дека ќе влезе во трката за претседателски кандидат од страна на Демократската партија, додека пак кај Републиканците сега за сега сигурно е дека Ренд Пол и Тед Круз ќе се тркаат за претседателски кандидат, а долго време се шушка дека и Џеб Буш, братот на Џорџ Буш е во играта.

  Темава некаде биде за новости, тука може да се споделуваат и биографиите на оние кои веќе официјално потврдија дека ќе се борат за кандидатската позиција во рамките на својата партија за да се запознаеме подобро со нив и се разбира да ги споредуваме профилите во однос на нивните заложби.

  Ја отворам вака општо темата, немам толку време да пишувам на долго и широко, ќе се вклучам понатаму и јас во споделување на подетални информации.

  Прашање: Кој ви изгледа како најинтересен кандидат од оние за кои сте чуле до сега? Што мислите, можат ли Републиканците овој пат да освојат?

  Еве интересен линк со оние кои официјално влегле во трката и оние за кои се шпекулира.
   
  Void, Ставрогин, Nikac_Aerodrom и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Meh

  Meh

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  832
  Допаѓања:
  1.016
  Денес е 12.04.2015.

  Изборите се на 08.11.2016.

  God help us! Сите можни медиуми сега ќе известуваат за овие избори ден и ноќ, во помала или поголема мера. Ова не се избори, ова е шоу за народот. Оние 1% ќе си останат богати и после 08.11, другите 99% ќе одат уште надоле.
   
  На marambo, Naked Gun, Ashburton Grove и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.281
  Допаѓања:
  3.182
  И американците немаат право на втор мандат? Мислам трет...
   
 4. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.293
  Немаат. :)
  2 мандати се максимум.
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 5. • Војник •

  • Војник • БОРБА ТЕ ЧЕКА!

  Член од:
  6 април 2011
  Мислења:
  432
  Допаѓања:
  1.117
  Ќе биде еден од Републиканците, поточно братот на Џорџ Буш, Џеб Буш 100%.
   
 6. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.487
  Допаѓања:
  2.590
  Ми се чини дека еден од нив има(ше) 3 (4?) мандати: Ф.Д. Рузвелт, како исклучок од можниот двоен мандат.
   
 7. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.293
  Вака, од независноста, непишано правило било тоа да биде два мандата, бидејќи Вашингтон после вториот мандат самиот се повлекол и рекол дека тоа било доволно за еден претседател. Потоа сите некако се придржувале до тоа правило, се до Рузвелт, кој е единствениот кој не го испочитувал тоа. После него, непишаното правило станува пишано и сега веќе и според ЗАКОН претседателот може да владее максимум два мандати. :)
   
  На moni_moja и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 8. Morgan Freeman

  Morgan Freeman Немодератор

  Член од:
  23 април 2010
  Мислења:
  2.281
  Допаѓања:
  3.182
  Добро законот е менлив, нпр. кај нас едно време важеше градоначалниците да имаат право на 2 мандати, сега на 3-4 можда. Уствари не сум ни за тоа сигурен, ако има некој што е позапознаен нека каже.
   
 9. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.487
  Допаѓања:
  2.590
  Како и да е‘, Рузвелт е веќе историја, а секако останува како исклучок од (не)пишаното правило за можност од два мандати.

  @Crazy in Love даде објаснување.
   
  На Crazy in Love му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Crazy in Love

  Crazy in Love Here's looking at you kid.

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.800
  Допаѓања:
  25.293
  Со тоа што кога Рузвелт бил претседател немало таков закон, само било непишано правило, коешто останало од Вашингтон, кој сметал дека два мандата се доволно, бидејќи подолго владеење може да се претвори во апсолутистичко владеење. :) Парафразирам сега, не е точен цитат. :D
  Рузвелт го прекршил правилото, а по него тоа станува и закон, за да нема идни “прекршувања“. :)
   
  На Have an ice day и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 11. cige

  cige

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  4.412
  Допаѓања:
  1.618
  Редно време е да се вратат Републиканците на власт. Да се стегне малку државата. Овој циганов низ цела држава ќе ги легализираше педерите и марихуаната. Државата беше преплавена со Мексиканци со пуштени џебни ножиња да се шетаат по улица.
   
 12. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.487
  Допаѓања:
  2.590
  Дали идниот претседател на САД ќе биде ѓоамити републиканец или ѓоамити демократ, за „просечниот„ граѓанин на САД тоа ништо битно не менува: кој и да биде, ќе фрла бомби по цел свет.

  Кај американците, изборите „идат„ малку поинаку: за да гласаш, треба да си регистриран гласач. Колку ми е познато, од вкупното пучанство кое може да гласа, само 38 посто се регистрирани за гласачи, кои реално можат да гласаат, исто како што реално не избираат „прецедник„. На врапците им е повеќе од јасно кој и како одбира претседател на САД.

  Но не само на САД, туку и било која политичка фаца во ЕУ на пример, така да времињата кога политичарите имаа каква-таква реална моќ, веќе се минато, а денешните и идните политичари се само службеници во функција од крупниот (банкарско-паразитски) капитал, за да може истиот тој (капитал) да стане уште покрупен. На пример, јавна тајна е дека Олан е одбран како кандидат од Ротшилдите.
   
  Последно уредено: 13 април 2015
  На Pane-G и Have an ice day им се допаѓа ова.
 13. mickey mouse

  mickey mouse Багабонти

  Член од:
  5 септември 2011
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  2.408
  Нема за градоначалниците кај нас ограничувања, бидејќи знам тој на Могила беше од 1996 до 2013 а незнам дали е уште
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sankerce

  sankerce прогресиФ

  Член од:
  6 март 2009
  Мислења:
  3.045
  Допаѓања:
  4.922
  Овие што самите се бомбардираа Ноември 2001-та не се вредни ни да ги спомнеш ко нација, не па да дискутираме на тема за кандидати за претседателски избори. Нејсе, отвараат и тие теми за нас пред избори, на некој форум нивни или нешто, праат анализи, биографии на секој пооделно? Додуша шо зборам и јас, тие незнаат Америка кај е на карта, не па Македонија и кои се тука главни фаци на политичкиот подиум али нема везе...
   
  Последно уредено: 13 април 2015
  На Zaptija Stojkov, Meh и stipsburg им се допаѓа ова.
 15. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  9.591
  Допаѓања:
  9.715
  Клинтон ќе се прошета на демократската конвенција, а е силен фаворит и за изборите.

  Единствен од републиканците што има некаква шанса да и се спротивстави е Џеб Буш. Ама тоа најмногу зависи од кондицијата на татко му да го координира и раководи воено-безбедносното лоби (или подобро речено подземје). ГОП ќе мора да брка електори, а не гласачи. Ќе мора стариот Буш да ја повтори магијата што ја направи за првото ретардирано синче.
   
  На Ставрогин му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: