Прествртница и за Саудиска Арабија?

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.982
Поени од реакции
2.879
Spread of Wahhabism was done at request of West during Cold War – Saudi crown prince
The Saudi-funded spread of Wahhabism began as a result of Western countries asking Riyadh to help counter the Soviet Union during the Cold War, Crown Prince Mohammed bin Salman told the Washington Post.
Speaking to the paper, bin Salman said that Saudi Arabia's Western allies urged the country to invest in mosques and madrassas overseas during the Cold War, in an effort to prevent encroachment in Muslim countries by the Soviet Union.

https://www.rt.com/news/422563-saudi-wahhabism-western-countries/

Промениве во Саудиска Арабија изгледа се поголеми од колку што изгледа.
Можеби се одраз на промените на Американското влијание во регионот последниве години. Особено со поразот во Сирија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.908
Поени од реакции
5.233
Можеби се одраз на промените на Американското влијание во регионот последниве години. Особено со поразот во Сирија.
Можи, ама можи да е и до суравата реалност што ги чека со крајот на нафтата, нешто што можеа да го видат во живо :)

Исто ко на Путин што му текна дека му требаат луѓе за економија и развој, а не само олигарси, така и на овај му текна дека ќе дојдат во таква ситуација.

Еден Иран е по либерален, од овие.

А и успехот на Дубаи не е за потценување.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.908
Поени од реакции
5.233
Саудиска Арабија упати неверојатна закана кон Канада


Откако Саудиска Арабија го протера канадскиот амбасадор поради критиките за кршење на човековите права, тие отидоа чекор понатаму и на својот Твитер профил објавија скандалозен твит.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/saudiska-arabija-upati-neverojatna-zakana-kon-kanada
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Не.
Рекоа - тоа го претставувало авионот на канадскиот амбасадор кој се враќа дома.:D
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.114
Поени од реакции
7.977
Ако, ако, ќе умре Салман, ќе биде интересно.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.114
Поени од реакции
7.977
Појавен е тој откако беше на турнеа по светов ?
Точно, од лани таа турата низ далечниот исток меѓу шпонојте свои во далечниот исток Малезија, Индонезија и сл., слабо го има. Алцхајмерот по се изгледа е во напредна фаза.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Интересна ситуација настана деновиве, ама беше форумов down, па со мало закаснување да го маркираме датумов.
Во фокус се односите меѓу СА и САД заради убиството на критички настроениот новинар Џамал Кашоги (или Хашоги) во саудискиот конзулат во Истанбул.
На кратко, човеков потекнува од богато саудиско семејство и има големи познавања од внатрешните состојби во кралството. Ова го потенцирам, затоа што има многу анти-саудиски настроени новинари, меѓутоа тие пишуваат од разни други побуди како на пример, деновиве ако пуштите Ал Џазира, катарската пропаганда бљуе на големо против новиов крал. Меѓутоа посериозно е кога критиката доаѓа од познавачи од внатре. Потеклото му е турско, поточно дедо му е турчин. Имам и порано пишувано дека турско-саудиските односи се благо кажано, лоши. Позади нив стои една конфликтна историја, која Турција ја има скоро со сите околни народи (освен со нас нели, ебале мајка овде, ама тоа не е причина нашите „родољуби“ да им љубат дупе до коска денеска....нејсе). Како и да е, поради голем притисок, укинување на твитер и закани, овој избегал во Турција, меѓутоа продолжил со уште посилни критики и тоа баш на овој кралов со кој е отворена темава како „пресврт“ за СА. Известувал и за Вашингтон пост меѓу другото и бил многу критички настроен кон интервенцијата и предизвикувањето на војната во Јемен од страна на саудијците.
Фактографски - човеков влегол во конзулатот за да регулира документи за да склопи брак со вереницата. Верзијата на саудијците е прво дека ништо не се случило, па после дека настанала тепачка во која несреќно завршил тој затоа што бил повозрасен, а пробал да се пресмета со помлади луѓе во конзулатот. Значи, во ниеден случај не признаваат дека новинарот е ликвидиран.
Тука се умешува Турција, која е „во минус“ во односите со САД и објавува дека има снимки од егзекуцијата (никаква тепачка) и дека има доказ дека во конзулатот присуствувал извесен саудиски форензичар кој со соодветен алат - пила за човечки коски го „средил“ телото на новинарот. После тоа следи лавина од реакции на политичари, меѓу кои најзначајна е изјавата на Трамп, кој отворено си кажа - и посебно сакам овој сегмент да го нагласам, затоа што уште има ликови што веруваат дека ние на избори решаваме кој ќе биде на власт - ова се зборовите на Трамп „без американска воена поддршка, саудискиот крал најверојатно не би се задржал на престолот ни две недели.“ После следеше Меркел со „мајки-шајки“, дека нема да им продаваат веќе ракети. Е сеа, тука сакам да ја потенцирам улогата на Британија, која преку своите подружници Египет, Бахреин, ОАЕ и Оман даде поддршка на оваа саудиска лакрдија, а и самите си дадоа исказ „дека го разгледуваат официјалното соопштение на Ријад“....жими стапов...очигледно е дека во регионов не се секогаш координирани јенките и британците и дека овој гигантски експериментален затвор постои најмногу со амин на Британија. Тешко дека ќе настане голем инцидент после ова, мада саудијциве се заканија дека ќе престанат со производство на нафта и дека ќе ја качат цената. Тоа на Трамп не му одговара во моментов затоа што следат некои делумни конгресни избори преку кои ќе му се одреди судбината за поддршка во конгресот. Во целава прича е сериозно умешана и Турција, која преку овој asskissing со привлекување внимание околу целиов случај сакаат да му се додворат на САД и да се вратат у живот после масакрот што им го приредија со падот на лирата.

Инаку сакам до модераторот да предложам. Темиве се прилично хаотични. Би било добро истиве теми да се искористат и да им се даде некаков унифициран наслов. На пример оваа да биде насловена „Саудиска Арабија“ или „Саудиска Арабија - меѓународна политика“ (иако вториов наслов, често зафаќа и внатрешни работи од политиките во поединечни држави). Хаотични наслови се следниве:

- Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција - сеа, јас лично мислам дека е тоталитарен режим, ама има пациенти што не мислат така, а може да се смени ердо еден ден (ќе умре ако ништо друго) и темава ќе остане со исто име.

- Русија - смена во надворешната политика? - Русија нема никаква смена во политиката, едноставно да си се вика Русија и таму да се постираат вести во врска со Русија.

- Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон - Избориве се пред две години, а државата не се ни вика Америка.

-
Пресвртница за Украина - „Украина“ само доволно е, таму е хаос, каква „пресвртница“...

И ОВА Е МНОГУ ВАЖНО - општите теми нека си останат во форумов, а овие поединечниве по држава нека си одат у „Свет“ за да се знае каде се пребарува. Некаде може да се комбинира по региони како „Блиски исток“ и да не отвараат разноразни абдали како иреал посебни теми од овој калибар:
Нож-убиство во Германија од Араб! (Ravensburg, Baden-Württemberg)
Eврото пропаѓа!? - Европска сигурност?!
Израел и се заканува на Русија
Зионизмот, падот на европа и светот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.482
Интересна ситуација настана деновиве, ама беше форумов down, па со мало закаснување да го маркираме датумов.
Во фокус се односите меѓу СА и САД заради убиството на критички настроениот новинар Џамал Кашоги (или Хашоги) во саудискиот конзулат во Истанбул.
На кратко, човеков потекнува од богато саудиско семејство и има големи познавања од внатрешните состојби во кралството. Ова го потенцирам, затоа што има многу анти-саудиски настроени новинари, меѓутоа тие пишуваат од разни други побуди како на пример, деновиве ако пуштите Ал Џазира, катарската пропаганда бљуе на големо против новиов крал. Меѓутоа посериозно е кога критиката доаѓа од познавачи од внатре. Потеклото му е турско, поточно дедо му е турчин. Имам и порано пишувано дека турско-саудиските односи се благо кажано, лоши. Позади нив стои една конфликтна историја, која Турција ја има скоро со сите околни народи (освен со нас нели, ебале мајка овде, ама тоа не е причина нашите „родољуби“ да им љубат дупе до коска денеска....нејсе). Како и да е, поради голем притисок, укинување на твитер и закани, овој избегал во Турција, меѓутоа продолжил со уште посилни критики и тоа баш на овој кралов со кој е отворена темава како „пресврт“ за СА. Известувал и за Вашингтон пост меѓу другото и бил многу критички настроен кон интервенцијата и предизвикувањето на војната во Јемен од страна на саудијците.
Фактографски - човеков влегол во конзулатот за да регулира документи за да склопи брак со вереницата. Верзијата на саудијците е прво дека ништо не се случило, па после дека настанала тепачка во која несреќно завршил тој затоа што бил повозрасен, а пробал да се пресмета со помлади луѓе во конзулатот. Значи, во ниеден случај не признаваат дека новинарот е ликвидиран.
Тука се умешува Турција, која е „во минус“ во односите со САД и објавува дека има снимки од егзекуцијата (никаква тепачка) и дека има доказ дека во конзулатот присуствувал извесен саудиски форензичар кој со соодветен алат - пила за човечки коски го „средил“ телото на новинарот. После тоа следи лавина од реакции на политичари, меѓу кои најзначајна е изјавата на Трамп, кој отворено си кажа - и посебно сакам овој сегмент да го нагласам, затоа што уште има ликови што веруваат дека ние на избори решаваме кој ќе биде на власт - ова се зборовите на Трамп „без американска воена поддршка, саудискиот крал најверојатно не би се задржал на престолот ни две недели.“ После следеше Меркел со „мајки-шајки“, дека нема да им продаваат веќе ракети. Е сеа, тука сакам да ја потенцирам улогата на Британија, која преку своите подружници Египет, Бахреин, ОАЕ и Оман даде поддршка на оваа саудиска лакрдија, а и самите си дадоа исказ „дека го разгледуваат официјалното соопштение на Ријад“....жими стапов...очигледно е дека во регионов не се секогаш координирани јенките и британците и дека овој гигантски експериментален затвор постои најмногу со амин на Британија. Тешко дека ќе настане голем инцидент после ова, мада саудијциве се заканија дека ќе престанат со производство на нафта и дека ќе ја качат цената. Тоа на Трамп не му одговара во моментов затоа што следат некои делумни конгресни избори преку кои ќе му се одреди судбината за поддршка во конгресот. Во целава прича е сериозно умешана и Турција, која преку овој asskissing со привлекување внимание околу целиов случај сакаат да му се додворат на САД и да се вратат у живот после масакрот што им го приредија со падот на лирата.

Инаку сакам до модераторот да предложам. Темиве се прилично хаотични. Би било добро истиве теми да се искористат и да им се даде некаков унифициран наслов. На пример оваа да биде насловена „Саудиска Арабија“ или „Саудиска Арабија - меѓународна политика“ (иако вториов наслов, често зафаќа и внатрешни работи од политиките во поединечни држави). Хаотични наслови се следниве:

- Тоталитарниот режим на Ердоган, политичката иднина на Турција - сеа, јас лично мислам дека е тоталитарен режим, ама има пациенти што не мислат така, а може да се смени ердо еден ден (ќе умре ако ништо друго) и темава ќе остане со исто име.

- Русија - смена во надворешната политика? - Русија нема никаква смена во политиката, едноставно да си се вика Русија и таму да се постираат вести во врска со Русија.

- Претседателски избори во Америка (2016): Трамп vs. Клинтон - Избориве се пред две години, а државата не се ни вика Америка.

-
Пресвртница за Украина - „Украина“ само доволно е, таму е хаос, каква „пресвртница“...

И ОВА Е МНОГУ ВАЖНО - општите теми нека си останат во форумов, а овие поединечниве по држава нека си одат у „Свет“ за да се знае каде се пребарува. Некаде може да се комбинира по региони како „Блиски исток“ и да не отвараат разноразни абдали како иреал посебни теми од овој калибар:
Нож-убиство во Германија од Араб! (Ravensburg, Baden-Württemberg)
Eврото пропаѓа!? - Европска сигурност?!
Израел и се заканува на Русија
Зионизмот, падот на европа и светот.ti si abdal, jas ne otvoriv niedna od tie temi.. pred da navreduvaaš pogledni ubavo...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Тумор, не ми спори, поим си за абдал, баш затоа сум те земал за пример. Може не ги имаш конкретните теми, ама ќе најдам еден куп такви од по другите форуми шо ти завршиле у канта или биле префрлувани у соодветна тема.
Спамираш со босански, хрватски и инфомакс линкови или го потиш со "искуствата од посетата на Ханиоти". Не спремаш докторат за Сорбона, те знаеме кој си.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
320 иљади фунти за 50 пратеници на британскиот парламент. Кого дупат овие?

Инаку овој Салман беше на големо фален како им дозволил за прв пат на жените да возат, а да биде патетиката врвна, сите активистки кои до сега се бореле за ова (не можам ни да замислам како тоа изгледа) се во затвор за тоа и само за тоа. Барем да ги ослободел.

https://www.mirror.co.uk/news/politics/brutal-saudi-regime-splashes-320000-13467763

Brutal Saudi regime splashes £320,000 on freebie trips for 50 MPs
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Treba svetot so poskoro da se opameti i da ja zbrise od postoenje ovaa t.n drzava sto ustvari e eden golem incestoiden klan na ludaci so mnogu pari

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Од една страна, мислам дека опасноста на блиски исток да има еден сериозен играч што ги обединува сите муслимани би била сериозна светска закана. Нема да може крајот да им се фати. На пример, хипотетички, тоа да е Иран и да обединува 200-300 милиони луѓе. Од една страна, ова што го праат британциве е генијално. Злобно, ама генијално...мислам дека само тие знаат така да владеат со некој регион. Постои таква омраза меѓу сите овие секти, народи, групи - едноставно нема некој што не мрази некого за нешто. Е сеа, глупоста е што, ова парче од светот се користи за да се дестабилизира Европа и посебно нас мислам дека многу не тангира, затоа што сме во некоја краинска зона кон нив.
Многу слични приказни се Емиратите, Оман, Бахреин, со тоа што се минимално полиберални и многу помали за да бидат фактор.[DOUBLEPOST=1540392303][/DOUBLEPOST]Во меѓувреме, во Саудиска Македонија....честитки, ни мање, ни више...
Да се види овие говна од кого земаат пари за да шират љубов низ наша Северна...

Сулејман Реџепи во име на ИВЗ го поддржува кралот на Саудиска Арабија во случајот со убиениот новинар Кашоги

„Ваше височество, служителу на двете свети џамии, примете ги најдобрите и најскапите честитики од мое име како претседател на Исламската заедница во Репубика Македонија, честитки на муслиманите на нашата земја за доприносот на кралството на Саудиска Арабија предводена од вашето височество, крал Салман Бин Абдулазиз Ал Сауд и престолонаследникот принцот Мухамед бин Салман, Алах да ги заштити, за исламот и муслиманите во сите земји во светот, особено на континуирана поддршка на нашата земја и нашиот народ, голема благодарност до вас“, пишува во писмото на Сулејман ефенди Реџепи до кралот на Саудиска Арабија.
 
Последно уредено:
На врв Bottom