Прествртница и за Саудиска Арабија?

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.518
Поени од реакции
4.380
Breaking news
Saudi King Abdullah - dead - state TV


По долгогодишно спонзорирање на тероризам низ светот и изживување врз својот народ благодарение на поддршката од САД и Израел, почина кралот Абдула (нека му е тешка земја)

Дали наскоро Западот ќе ја фрли Саудиска Арабија "под автобус" ,
со оглед на геополитичките поместувања во последно време?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
1.961
Поени од реакции
2.009
Abe neka namallat toa produkt na nafta da gi ebam..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.030
Поени од реакции
10.870
Си има син него да го наследи, немаат гајле.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.518
Поени од реакции
4.380
Си има син него да го наследи, немаат гајле.
Мислам дека негов полубрат ќе го наследи

Salman has immediately appointed his half-brother Muqrin as his crown prince and heir.
Е сега, прашањето е дали ќе биде доволно добра кукла на Циа и Мосад, и секако на нафташите од САД.
Промени мора да има.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.244
Поени од реакции
7.163
Breaking news
Saudi King Abdullah - dead - state TV


По долгогодишно спонзорирање на тероризам низ светот и изживување врз својот народ благодарение на поддршката од САД и Израел, почина кралот Абдула (нека му е тешка земја)

Дали наскоро Западот ќе ја фрли Саудиска Арабија "под автобус" ,
со оглед на геополитичките поместувања во последно време?
Нема ништо ново во смртта на еден теократски владетел и неговата замена со друг теократски владетел.

А и владеењето на овој сега веќе покоен теократски владетел Абдула не беше баш многу долгогодишно - седна на престолот на Саудиска Арабија на 1 август 2005, а почина на 23 јануари 2015 - беше на власт неполни 10 години.

Смртта на Абдула нема ништо да смени кон подобро, исто како што и смртта на Ким Јонг Ил во Северна Кореја не смени ништо кон подобро. Саудиска Арабија и понатаму ќе биде еден од главните спонзори на исламистичкиот тероризам низ светот, ќе остане теократска држава и ќе продолжи со своите досегашни злосторства и репресии врз жените и врз немуслиманите - само под друг менаџмент, исто како и Северна Кореја.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.727
Поени од реакции
7.543
Цела линија кралски наследници се над 70 години, така да ќе има нов крал на секои 5-6 години, овој 10 години издржа.
 
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.735
Поени од реакции
759
Koj i da sedne na prestolot nema da moze da skrene sa puta oti Jenkite ke mu izmislat oti e lider na Al kaeda i ke go sramnat so zemja taka da se isto im se fakja na arabjanive .
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.932
Поени од реакции
5.284
Нема ништо ново во смртта на еден теократски владетел и неговата замена со друг теократски владетел.

А и владеењето на овој сега веќе покоен теократски владетел Абдула не беше баш многу долгогодишно - седна на престолот на Саудиска Арабија на 1 август 2005, а почина на 23 јануари 2015 - беше на власт неполни 10 години.

Смртта на Абдула нема ништо да смени кон подобро, исто како што и смртта на Ким Јонг Ил во Северна Кореја не смени ништо кон подобро. Саудиска Арабија и понатаму ќе биде еден од главните спонзори на исламистичкиот тероризам низ светот, ќе остане теократска држава и ќе продолжи со своите досегашни злосторства и репресии врз жените и врз немуслиманите - само под друг менаџмент, исто како и Северна Кореја.
Кој беше овај брат му тој што имаше слуги во Лондон од кои бараше хомосексуални услуги, или тоа беше некој негов братучед?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.482
Поени од реакции
8.978
Западните лидери и западните медиуми изразуваат тага и жалење за лидерот на, веројатно, најизопачениот, најумоболниот, најмонструозен режим на денешницата. Го нарекуваат реформатор и модернистички ориентиран владетел на земјата во која жената има права исто колку еден куќен инвентар, каде атеистите се прогласени за терористи, каде декапитизираат за вештерство и прељуба и земја која лани изврши 86 декапитации а годинава за само две недели дури десет. КСА е идеолошката матрица на вахабизмот, финансиерот на ИСИЛ, најголем заговорник на случувањата во Либија и Сирија и директен виновник на хаосот кој беснее на Блискиот Исток. Но затоа, се главен партнер на Западот таму, заедно со Израел.
Смртта на кралот веројатно нема да смени ништо во правец на надворешната, како и внатрешната политика на КСА. Но, опресивниот режим и социјалните разлики меѓу елитата и обичниот народ се повеќе ќе го зголемуваат незадоволството кое еден ден ќе премине во потреба за промени. Арапската пролет, која е мајка на ИСИЛ, требаше да започне токму во Саудиска Арабија, доколку навистина нејзината крајна цел беше демократизација на општествата.
П. С. Нешто веќе се случува во Јемен, шиитите ја завзеле претседателската палата и бараат преговори и поделба на власта. Да видиме дали нешто ќе има во источна Арабија, каде веќе некое време има тензии од страна на шиитите.
 
Последно уредено:

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.547
Поени од реакции
20.975
Koj i da sedne na prestolot nema da moze da skrene sa puta oti Jenkite ke mu izmislat oti e lider na Al kaeda i ke go sramnat so zemja taka da se isto im se fakja na arabjanive .

:facepalm: Затоа не го отварам подфорумов. Основни работи за светска политика да не се знаело.

Нема никакви промени да има, истата политика ќе си остане како што беше и до сега. За промени е многу, многу рано да се збори, можеби за неколку децении тоа ќе се случи.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.244
Поени од реакции
7.163
Кој беше овај брат му тој што имаше слуги во Лондон од кои бараше хомосексуални услуги, или тоа беше некој негов братучед?
Наследникот теократски владетел му е полубрат на сега веќе покојниот теократски владетел, а конкретно за нивните лични и сексуални навики не знам, а и не ме интересираат баш, бидејќи од теократски држави како Саудиска Арабија многу ретко - да не речам никогаш - не излегува нешто добро и асално.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.596
Поени од реакции
35.446
Едно гомно помалку, али друго ќе помоли своја глава, после.
Нема разлика.

Да не случајно ќе се намали подршката на КСА и Муслиманите, на радикалниот Ислам, со ова?
Да не случајно ќе прекинат со геноцидот на кафирите?
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.542
Поени од реакции
1.315
Едно гомно помалку, али друго ќе помоли своја глава, после.
Нема разлика.

Да не случајно ќе се намали подршката на КСА и Муслиманите, на радикалниот Ислам, со ова?
Да не случајно ќе прекинат со геноцидот на кафирите?
Да не случајно пројаде свинско ? :D
 
Член од
15 март 2013
Мислења
938
Поени од реакции
611
Ништо нема да се смени ако умрел еден човек.
 
На врв Bottom