Преспав

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Морав да вратам на ова за театаров..зошто лошо го сметаш за глумење на театар? Па најдобрите светски глумци се калат во театар. Американциве губат работа од британци актери ради тоа што овие имаат искуство со театар.

....а инаку јок, нема енергија серијава ккао што имаат театарски претстави, сва среќа да имаше театарска глума :D
Taка некако комбинацијата на хиперболизирани емоции до ниво на нереалност за лесно да се пренесат на сцена (пошто немат close up да им ги видиш точно фацијалните експресии) и лошото аудио што го споменав (секое мрткање, трткање, шушкање, чкрипкање - се е фатено во снимката) и оној нереален литературен македонски кој никој од преспа не го збори во живо ми прави ефект на театар. На моменти ми се руши тој ефект ради кинематографијата зашо е прилично класи над другиве работи ама чим некој почне да збори или “глуми“ пак се враќа.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Да го оставам на лошиот пренос од телма (?), на нет поквалитетна слика гледам него на телевизор, двете 720p....Многу реклами има маме му ебам. Тера тоа емисијата во живо што ќењаат политика на телма, мењаат домашниве со парампарче на сител дур дојде време и таман ќе почне серијава оп реклами од 5+ минути. Златен торент затоа од утре.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Првата не ја глеав ама ја глеав вчера втората епизода.

Прво и основно, шо кур им е со тоа смеењето шо се убацува од позадина ?
Да имаше смешни моменти може ќе беше океј, ама нема смешни моменти.
Друга работа е хуморов, го нема...
Трето, Тијана. За кој кур е она у чудово ?
Шо демек толку многу неаме актери па мораше баш она да „глуми“. Башка ми е толку антипатична појава, шо ако не го глеам чудово, 90% ќе биде само ради нејзе.
А и ликов на Зафирчев, педер од Хрватска...

Слаба 3ка според мене.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
4.366
Абе само експерти на темава. Ај малце полабаво. Мене ми е супер серијава. Конечно нешто со солиден квалитет да исфрлиме и ние. Единствена работа што ме нервира е звукот од врата што им шкрипи, се' останато е ок и ветува дека ќе биде и подобро. Се надевам.

Делот со смеата мене ми е ок, е сега може само повеќе да се потрудат околу моментите кога да оди, кога не.

Се надевам дека има некој од екипата што чита и овде, поздрав за нив и само јако.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Абе само експерти на темава. Ај малце полабаво. Мене ми е супер серијава. Конечно нешто со солиден квалитет да исфрлиме и ние. Единствена работа што ме нервира е звукот од врата што им шкрипи, се' останато е ок и ветува дека ќе биде и подобро. Се надевам.

Делот со смеата мене ми е ок, е сега може само повеќе да се потрудат околу моментите кога да оди, кога не.

Се надевам дека има некој од екипата што чита и овде, поздрав за нив и само јако.
Нели? До вчера гледаа Ѓузел, Шузел по ТВ, се жалеа немало ништо наше, сега кога излезе, не било арно. Ако не ви е арно, не гледајте, не трујте по теми и не смарајте. Стварно не знам дали некад негде имало поегоистичен и себичен народ од македонскиот. Да му умре козата на комшијата. Сте им ги погледнале сериите на Хрватите? Тежок крш, таков крш ние ни во 87`ма не снимавме, ги чувте да се жалат? Не! И нон-стоп снимаат, не битно дали е арно или не.
 
K

kicodarker

Гостин
Oчекувaнo е дa се имa oнaј теaтaрски мoмент кaј глумциве зaтoa штo 70 % oд времетo гo пoминaле сo теaтaрски претстaви и чaт пaт кoгa биле снимaни им се чини декa "истo кo нa филм" глумaт.
Зa филм требa сценaриoтo дa гo прилaгoдиш дa изгледa прирoднo нa твoјте кaрaктеристики зa дa јa дoлoвиш пoентaтa a тукa е рaбoтaтa нa режисерoт кoј требa дoбрo дa ги рaзрaбoти ликoвите и дa дoдели улoгa нa oнoј кoј прирoднo му oдгoвaрa. Немoжеш нa тoни михaјлoски нa пример дa му дoделиш улoгa нa дoбриoт чичкo и грижлив рoдител или нa oнoј истрaжијa мaкедoнијa улoгa нa лoкaлни јебo и рекетaр.
Зaтoa GOT е oдличнa серијa пoјќе oд пoлa глумци дaли имaт и двa филмa зaд себе aмa улoгите им се пaжливo дoделени дa oдгoвaрaaт сo oние прирoдни кaрaктеристики штo си ги имa aктерoт.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.920
Поени од реакции
4.366
Нели? До вчера гледаа Ѓузел, Шузел по ТВ, се жалеа немало ништо наше, сега кога излезе, не било арно. Ако не ви е арно, не гледајте, не трујте по теми и не смарајте. Стварно не знам дали некад негде имало поегоистичен и себичен народ од македонскиот. Да му умре козата на комшијата. Сте им ги погледнале сериите на Хрватите? Тежок крш, таков крш ние ни во 87`ма не снимавме, ги чувте да се жалат? Не! И нон-стоп снимаат, не битно дали е арно или не.
Не стварно нервираат коментариве, конечно испадна нешто од кај нас, а да не е синхронизрана Шехерезад и пак не чини. Барем не е како срањето од Алфа, што до душа не сум го ни гледал, ама ваљда е тука некде околу срање.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
136
Поени од реакции
98
Немало хумор, Тијана не била за таму, Зафирчев бил незнам каков .. ок бе брат не гледај ама барем малку покултурно на форумов ... Канал 5, Сител и Алфа нека ја погледнат серијата за да знаат во иднина како треба да изгледа една нова македонска серија а не прикаски.. доста ни е веќе со историски документарци, филмови и серии...
Инаку овие продукцијата изгледа не знаат дека Телма им емитува секое утро по две нови епизоди .. на нет (торент) ја има и третата епизода ..
 
Член од
2 февруари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
15
Немало хумор, Тијана не била за таму, Зафирчев бил незнам каков .. ок бе брат не гледај ама барем малку покултурно на форумов ... Канал 5, Сител и Алфа нека ја погледнат серијата за да знаат во иднина како треба да изгледа една нова македонска серија а не прикаски.. доста ни е веќе со историски документарци, филмови и серии...
Инаку овие продукцијата изгледа не знаат дека Телма им емитува секое утро по две нови епизоди .. на нет (торент) ја има и третата епизода ..
Дај торент? :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас лично мислам дека паметно е да ги објавуваат епизодите на нивниот Јутуб канал. Ем Јутуб гледа/користи скоро секој, ем така можеби повеќе ќе добијат на популарност и прегледи.
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
106
Поени од реакции
163
Серијата за нашиот пазар е ок според мене, колку-толку се гледа вложениот труд на екипата, а тоа со смеењето во позадина нема да го коментирам... Како и да е Вие што толку ве иритира не ја гледајте, а и не знам што очекувавте... во вили да се снима, лимузини сите да возат, покрај Босфор да се снима или во странство или што... спуштете се на земја, ова е Македонија колку пари-толку музика... За да кај нас се направи квалитетна серија од барем 100 епизоди од по 45 минути има уште многу леб да јадеме, можеби актери има за тоа, но фали голема продукција, средства и сл.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Супер си е серијата. Единствена замерка е смеењето во позадина тотално непотребно.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Мек е хуморот за мој вкус ама поштовање за вложениеот труд, се гледа декае вложено и работи и пари и тоа е за поздрав.
Межеле малку да намалат со педерлукот и феминизираноста ама ајде нека иде, најдобро сработени ликови се на Јелена Јованова и на Трендафил, сите знаеме по еден таков од секојдневие.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom