Преспав

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Поентата да оди на Телевизија24 беше да освои и регионални гледачи. На Тотал ТВ во Србија, Хрватска и БиХ каналов е блокиран додека оди Преспав, па искрено не гледам и некоја логика со емитување баш на овој канал.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
доста бе логичари напнавте со тоа на која тв оди серијата
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Поентата да оди на Телевизија24 беше да освои и регионални гледачи. На Тотал ТВ во Србија, Хрватска и БиХ каналов е блокиран додека оди Преспав, па искрено не гледам и некоја логика со емитување баш на овој канал.
А зошто да го гледаат ако не платиле? И Монтевидео кога го даваа на РТС - сат кај нас во Македонија беше блокиран каналот.

Плус ако планирале да го даваат на регионални канали (како што кажа главниот на ОХО) сигурно дека треба премиерно да го емитуваат на таа територија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Викаат дека сендвичон боље ја глумел улогата од Џамбазов.
Ја не знам, неам намера да потрошам пола саат на македонска продукција. Боље Хартстоун ќе играм пола саат. Ова викаат тие шо гледаат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Викаат дека сендвичон боље ја глумел улогата од Џамбазов.
Ја не знам, неам намера да потрошам пола саат на македонска продукција. Боље Хартстоун ќе играм пола саат. Ова викаат тие шо гледаат.
Затоа не бидува држава од нас.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Види, ако фирмата за која што работиш бара лојалност од тебе, што да кажеме за државата...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Затоа не бидува држава од нас.
Имаш „македонска продукција“ и македонска продукција.
Ова преспав е од тоа „македонската продукција“.

Имаш супер работи што се македонска продукција, пример Панкот не е мртов, Балканкан, еве сеа Исцелителот.
Не значи дека треба на се што е наша продукција да паѓаме у несвест, само зошто е македонско.

Преспав според мене е чиста глупост, посебно па со Тијана...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Точно, има многу глупи продукти што за интелигентната публика не се препорачливи, но сепак треба да се даде шанса пред да се донесе одредена одлука. За разлика од многу претходно пропаднати телевизиски проекти, оваа продукција нуди некаков квалитет. Џамбазов засега ми е промашен лик, но останатите актери одлично си ја извршуваат работата. И на крај успева да ме насмее серијата, не многу често, но успева. Тоа е целта на комедијата, нели?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
А зошто да го гледаат ако не платиле? И Монтевидео кога го даваа на РТС - сат кај нас во Македонија беше блокиран каналот.

Плус ако планирале да го даваат на регионални канали (како што кажа главниот на ОХО) сигурно дека треба премиерно да го емитуваат на таа територија.
Па не ми е јасно зошто оди на 24 Вести, мислев дека така ќе освојуваат регион, со канал кој е присутен на сателит и го има на платформата Тотал ТВ која е регионална.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Па не ми е јасно зошто оди на 24 Вести, мислев дека така ќе освојуваат регион, со канал кој е присутен на сателит и го има на платформата Тотал ТВ која е регионална.
Будала си или се правиш? Па кој во Србија или Бугарија би гледал Преспав на 24ка без титлови?

Ако освојуваат пазар ќе биде продадена на канали од тие земји. ;)
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Во право е Shawn Spencer тие литературен македонски не разбираат не па на дијалекти се измешано, јас сметам дека и превод да има нема да има толку успех серијата во регионот оти често смешното во епизодите смешно само ако изговорено на тој начин и тој македонски дијалект или пак ситуациите и дејството се од нашата реалност која е многу блиска со соседните земји ама пак мислам дека нема да има исто толку добар прием како кај нас, можи грешам ама...
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Будала си или се правиш? Па кој во Србија или Бугарија би гледал Преспав на 24ка без титлови?

Ако освојуваат пазар ќе биде продадена на канали од тие земји. ;)
А ти што викаш а? Има многу будали во двете земји на кои не им треба титлови, коа што мене не ми требаат да гледам серија на српски, хрватски па и бугарски.

Поентата ми беше дека подобра опција за Преспав ќе беше терестријална, а не сателитска ТВ за да се прикажува.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Ја па ја гледам понекогаш само затоаш што е македонска И ми има некоја прелазна оценка кај мене, што рече @Гард понекогаш успеваат да ме насмеат, понекогаш... да беше странска немаше ни да се замарам воопшто. Дека има cringeworthy моменти и лоша глума, има, посебно Тијана, ама не сакам да ја гледам серијава од некоја не знам каква висина. Не е ни лесно да направиш добар ситком, мислам дека имаше некој фејл проект на Алфа, овие барем изгледаат ко да се трудат и има некаков професионализам во проектот. Па и на светско ниво серииве што беа многу мејнстрим популарни ко How I Мet Your Mother и Big Bang Theory од она што сум ги загледал по некоја епизода, освен што повеќе луѓе работат на нив и имаат поплатени актери не се ни тие нешто да паднеш на гз, посебно вторава.

Другава македонска серија што беше, Инсајдер, и дадов шанса неколку епизоди, ама ми беше премногу лоша за да продолжам да ја гледам :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ја па ја гледам понекогаш само затоаш што е македонска И ми има некоја прелазна оценка кај мене, што рече @Гард понекогаш успеваат да ме насмеат, понекогаш... да беше странска немаше ни да се замарам воопшто. Дека има cringeworthy моменти и лоша глума, има, посебно Тијана, ама не сакам да ја гледам серијава од некоја не знам каква висина. Не е ни лесно да направиш добар ситком, мислам дека имаше некој фејл проект на Алфа, овие барем изгледаат ко да се трудат и има некаков професионализам во проектот. Па и на светско ниво серииве што беа многу мејнстрим популарни ко How I Мet Your Mother и Big Bang Theory од она што сум ги загледал по некоја епизода, освен што повеќе луѓе работат на нив и имаат поплатени актери не се ни тие нешто да паднеш на гз, посебно вторава.

Другава македонска серија што беше, Инсајдер, и дадов шанса неколку епизоди, ама ми беше премногу лоша за да продолжам да ја гледам :D
HIMYM ја споредуваш со Преспав... really ?!?!?!?!

У моментов ја глеам HIMYM по втор пат и прво ликовите им се убаво смислени, друго имаат добри глумци и на нивните сцени стварно се смеам. У Преспав ликовите им се „шта да ти причам“ (хрватско педерче, газда папучар, тијана...), а тие што ги глумат се па бетер (на страна што на тијана ваљда ова и е прво искуство со глумење).
Отварам дома фрижидер, оп и таму Тијана ја глеам...

Едноставно слабо не бива за вакви работи. И оноа „на терапија“ еднаш сакав да изглеа една епизода, ми идеше да се самоубијам...

Имаме капацитет еднаш на неколку години да извадиме нешто добро, ама ништо повеќе од тоа. И колку сака нешто нека е македонско, ако не го бива, не го бива и не го глеам па макар и задње на светов нека било.

И знам дека никој од екипата нема да падне у депресија ја ако не им ја глеам серијата, ама муабетов го кажувам у однос на тоа „па македонско е...“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom