Преспав

Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Инфо за втора сезона или замина по ѓаволите?
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
Инфо за втора сезона или замина по ѓаволите?
Читав интервју со Јелена Јованова кажа дека летово се снимени нови 20 епизоди. Втора сезона ќе има али кога ќе почне. Нема нешто најава на телма можно е таму почеток на октомври, лани мислам тогаш почна и првата сезона. :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Читав интервју со Јелена Јованова кажа дека летово се снимени нови 20 епизоди. Втора сезона ќе има али кога ќе почне. Нема нешто најава на телма можно е таму почеток на октомври, лани мислам тогаш почна и првата сезона. :)
Фала ти на инфо. Некако се стиши цела работа сумљиво ми е :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Полако бе, снимена е втора сезона и најавија дека напролет и трета ќе снимаат.
Вторава ваљда октомври ќе почне, а кога, ќе најават на самиот профил на ФБ. Првата сезона лани почна на 30 октомври, така што отприлика и втората би била тогаш.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.188
Поени од реакции
19.266
Штета што си оди Владо, неговата улога беше "стереотипиен уназаден Македонец кој одбива eвропското просветлување" но и покрај тоа најинтересен ми беше од сите, Игор не можам да го поднесам.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Новата сезона највероватно после изборите ќе почне да се емитува, како што најавија од продукцијата на местото од Владо доаѓа Џамбазов.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Нека пуштат па реприза сега да ја изгледам со ред. Или ги има некаде епизодите на нет?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Тијана Дапчевиќ и официјално потврди снимање на трета сезона
http://www.muzika24.mk/intervjua-2/ekskluzivno-intervju-na-muzickiot-portal-muzika24-tijana-dapcevic/27949/
-- Покрај со пеење се занимавам и со глума, веќе 5 години сум ангажирана во театар, а имавте и прилика да ме видите во “Преспав” во првата и втората сезона, а еве сега и ексклузивно за Вас можам да Ви кажам дека вчера добив информација дека ќе се снима и трета сезона на пролет.
ова е од 8 септември интервју
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Тијана Дапчевиќ и официјално потврди снимање на трета сезона
http://www.muzika24.mk/intervjua-2/ekskluzivno-intervju-na-muzickiot-portal-muzika24-tijana-dapcevic/27949/
-- Покрај со пеење се занимавам и со глума, веќе 5 години сум ангажирана во театар, а имавте и прилика да ме видите во “Преспав” во првата и втората сезона, а еве сега и ексклузивно за Вас можам да Ви кажам дека вчера добив информација дека ќе се снима и трета сезона на пролет.
ова е од 8 септември интервју
Само да се надеваме дека навистина во пролет ќе снимаат, а не да отиде серијава во групата на пропаднати проекти.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Втората сезона од „Преспав“ ја пишувал и блгарскиот писател Алек Попов (писател на романот Мисија Лондон според кој е снимен и истоимениот блгарски филм) и Делјана Манева (театарска режисерка која такоџе го работела сценариото за филмот Мисија Лондон).
Може ли да ни откриете, без спојлери, нешто од серијата? Дали го следевте нејзиното снимање, и дали сте задоволни од продукцијата, актерите и од тоа како ќе изгледа вашиот текст на малите екрани? Како ви звучи македонскиот?

Македонскиот ми звучи многу живо, блиско и забавно. Иако го пишувавме сценариото на бугарски, од време на време спонтано се појавуваа фрази на македонски, се обидувавме да си претставиме како ќе звучи текстот на македонски и тоа ни помагаше подобро да ја осетиме динамиката на дијалогот и на дејствието. Ми се допаѓа тоа мешање на јазиците, и со оглед на тоа што не сум пурист сметам дека тоа го збогатува изразот - го прави поколоритен и богат. Во одделните епизоди се осврнавме претежно на апсурдните ситуации, а и насловите се доволно илустративни: „Романтичен викенд“, „Резиденција за писатели“, „Нудистичко летoвалиште“, „Крвна одмазда“, „Преси“. Имавме можност да бидеме на сетот и многу се забавуваме. Одлично се разбравме и со македонската екипа сценаристи.
Целото интервју може да го прочитате овде.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.390
Поени од реакции
2.710
Преспав се сели на ТВ 24 (24 вести)

Телма го шутна Жаре, сега Преспав, што е следно ?
Штета, не гледам зошто вакви работи направија. Најквалитетното што го даваа не го задржија. Штета, нема уживање во HD резолуција веќе :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ко Убице мог оца од RTS на некој си нов канал се` уште непуштен во етер, така и овие преселби прават. Бар на Сител или Канал 5 да ја продале, поголема гледаност ќе имале сигурно од 24ка, али ајде.

Еве „тизер“ за вторава сезона.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom