Преспав

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245


Наскоро на Телма.

https://www.facebook.com/PansionPrespav/

ТВ серијата „Преспав“ е „ сит-ком“, со информативен и едукативен карактер, која од октомври 2016 година ги забавува гледачите на малите екрани. Серијата ја прикажува семејната приказна на браќата Бузалевски, кои отвораат пансион во преспанскиот регион, благодарение на средствата добиени од ЕУ фондови.

Пансионот „Преспав“ е метафора на реалните општествени случувања во Република Македонија, во кои се прекршува балканскиот менталитет, од кој ликовите не можат да избегаат, и желбата да се почитуваат и да се воспостават европските стандарди. Ваквата ситуација ги става ликовите во постојан конфликт и недоразбирање од кои произлегуваат комични ситуации во кои ќе можат да се препознаат и самите гледачи.

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.904
Поени од реакции
84.298
Изгледа супер визуелно и солидни актери зеле така да дефинитивно нема да биде како Цимери.

Е сега се надевам нема да се рекламираат како сит-ком во прв план, бидејќи ова повеќе ми личи на некоја драмедија. Не очекувам да се смеам премногу серијава ама дефинитивно изгледа како да има потенцијал (y)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ау ау ау, ова треба да биде сит-ком. Трејлерот изгледа супер, убава костимографија, сценографија, одбор дружина одлични глумци.... Едино Тијана не ми изгледа како некој лик што ветува али едвај чекам.

П.С. Прв „сит-ком“ беше пропаднатиот проект Цимери на Алфа, што имаше се само комедија, глума и сценарио не. Ова ветува и според трејлерот делува професионално, се надевам ќе биде добра серија и ќе има гледаност.
П.П.С. Сеега од сабота (15.10.2016) од 19ч. на Алфа ќе почне втор сит-ком „Комшиски приказни“, според мене уште еден пропали проект али да видиме.
П.П.П.С. Супер што конечно на некој му текна да снима македонски серии. Периодов три ТВ ќе пуштат или веќе пуштиле своја серија. Канал5 пушти некоја доку-фикшн серија „Болка на душата“, Алфа ќе ја пушта „Комшиски приказни“, Телма „Преспаф/в“.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
А кога ќе почне да се емитува на Телма, никаде не најдов.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене серијава според видеово што го видов ми личи снимена/направена баш како од една продукција каква што и треба да имаме во земјава. Видеото е квалитетно и добро за око, а за содржината останува да видиме. Некои од актерите веќе ми се изживеани и неинтересни со глумењето, ама има и добри. Посебно ми се свиѓа што ја ставиле Тијана во серијава. Се надевам дека ќе има и доволно гледаност со што ќе се развие филмскава и музичкава продукција кај нас.
:)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ау ау ау, ова треба да биде сит-ком. Трејлерот изгледа супер, убава костимографија, сценографија, одбор дружина одлични глумци.... Едино Тијана не ми изгледа како некој лик што ветува али едвај чекам.

П.С. Прв „сит-ком“ беше пропаднатиот проект Цимери на Алфа, што имаше се само комедија, глума и сценарио не. Ова ветува и според трејлерот делува професионално, се надевам ќе биде добра серија и ќе има гледаност.
П.П.С. Сеега од сабота (15.10.2016) од 19ч. на Алфа ќе почне втор сит-ком „Комшиски приказни“, според мене уште еден пропали проект али да видиме.
П.П.П.С. Супер што конечно на некој му текна да снима македонски серии. Периодов три ТВ ќе пуштат или веќе пуштиле своја серија. Канал5 пушти некоја доку-фикшн серија „Болка на душата“, Алфа ќе ја пушта „Комшиски приказни“, Телма „Преспаф/в“.
Да те надополнам, пред едно 5-6 години имаше уште еден обид на А1/А2, пред да ја затворат, со истото име - Цимери, со Дац и не памтам кој друг глумец во главните улоги. Ама да, и тој несмешен и неуспешен.

Словенија ќе се буни за логоно :icon_lol:
Мене од прва Триглав ми се прочита.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Вака од трејлерот делува дека е поквалитетно од глупостиве што ни ги пуштаат последниве 10-15 год ама да не се лажеме, нема да биде сит-ком. Македонија уште 100год нема да направи некој сит-ком оти како прво нема таков тип на глумци кај нас и како второ нашава публика е научена на тешки драми.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Ух премногу ме асоцира на Бумеранг хрватската серија, ама таа сум ја гледал 2005/6та.....мме хрвативе колку биле напредни.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.904
Поени од реакции
84.298
Ух премногу ме асоцира на Бумеранг хрватската серија, ама таа сум ја гледал 2005/6та.....мме хрвативе колку биле напредни.
Спикинг оф "ме потсеќа на.." шокиран сум што до сега нкој не пиша дека ова изгледа на "Fawlty towers" за сиромашни :D

Ајде, барем тргна продукцијава кај нас, барем една серија да стане ку лтна не ќе е лошо...можеби е оваа..можеби не е, тајм уил тел
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
нашава публика е научена на тешки драми.
Да поготово на драми во кои татко пропалица ја ебе женската од син му на хауба од Москивч паркирани на Водно. И додека он пенетрира унутра она да вика Чико Кумплунг неееее!!! Чичко Кумплунг неееееее!!!....
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.904
Поени од реакции
84.298

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ќе биде јако ако некоја фаца се нафати да ги снима од теве и да рокаме торенти со епизодите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom