Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Здраво на сите. Нов сум на форумов и се надевам ќе најдам помош. Имам 32 години и веќе 4-5 години имам проблеми со забрзана и неправилна работа на срце. По милион прегледи на крвна слика каде што резултатите секогаш ми беа одлични ЕКГ кое беше нормално ( освен во ситуации кога сум имал такихардија со 110-120 удари и прескокнувања). Минатата година носев холтер на кој како што ми кажаа докторите не покажал неправилна работа ( освен што имав 40 тина прескоци во тие 24 часа). Следно ми беше ехо каде што срцето беше во најдобар ред, меѓутоа повторно имав проблеми па отидов и на стрес тест каде што целиот го поминав без проблем, тука забелешка беше што по тестот срцето не ми се врати во нормала односно ми намали на 90-95 откуцаи по што ме пратија на екг каде што освен забрзаната работа не покажа друг проблем. Ми препишаа терпија пропранплол од 40мг едно на сабајле и половинка навечер како и Алицеа ( некој вид на антидепресив кој го употребив само двапати бидејќи не се чуствував добро од истиот) . По ова долг период немав никави проблеми, пулсот ми беше 65-67 и се чуствував одлично. Но во последно време одеднаш одвреме навреме осеќам бодежи во срцето по што имам моментално лошење и забрзување на срцето неколку минити. Инаку од физичка активност сум нула и имам 10 кг повеќе од што треба, не пушам не пијам, а нервозата и стресот ми е добар ден. Ве молам за совет доколку некој се соочил со вакви проблеми. Поздрав
Ќе да е Анксиозност, штом се ти е во ред со испитувањата на срце.(од искуство зборам )Можеш евентуално тироидната да ја испиташ да видиш да не е до тоа.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Dechkiiii... posle SAMO 200ml koka kola zar e MOZNO kako ludo da preskoknuva srcevo??? Mi go ppremetuva naednash cel ritam!! POMOSH!!!!!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.733
Dechkiiii... posle SAMO 200ml koka kola zar e MOZNO kako ludo da preskoknuva srcevo??? Mi go ppremetuva naednash cel ritam!! POMOSH!!!!!
јас одамна ја помножив со нула кокаколата и слични работи... а кога имам мака со желудник, посебно летно време кога е топло, пијам ладен индиан тоник ватер
( проѕирен како вода) а има во Рамстор таков т урски пијалок, Камлица, 1.5л = 49мкд, пријатен за желудник..
Инаку порано, кога имав доста проблеми со Аерофагија, голтање воздух, користев и акупресура, има книга ублажи своју бол прстима, ако има интерес да ја најдам книгата, да го сликнам делот за Аерофагија и да го постирам на темава за екстрасистолис( или ако има посебна тема Аерофагија ??)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ozbilno??? Sakash da kazesh deka od vozduh vo stomakot moze da se pojavat ekstrasistolite????
Секако. Особено ако имаш олабавена дијафрагма и желудникот притиска нагоре, или лизгачка хиетална хернија, или герд, или гастритис :)

Edit: ќе ја оставам сликава, иако е малку непријатна.
Гледаш каде е желудникот а каде срцето? ;)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
27 февруари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, imam 42g, nepusac, normalna kilaza. Za prv pat isetiv tahikardija i preskoknuvanje na srceto ovoj mesec. Otidov na urgentno mi napravija ekg, krvna slika. Se pokaza deka imam nisko setumsko zelezo (3.1 od normalni granici 8-12). Napraviv i eho na srce i stomak i se e vo red. Tiroidni hormoni vo red, malo pokacuvanje na TSH no nedovolno za da dade simptomi i ne mi dadoa terapija. Za zelezoto legofer za dzvakanje 3x1. Vo cetvrtok zakazav da mi stavat holter. Sto da ocekuvam? Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Zdravo, imam 42g, nepusac, normalna kilaza. Za prv pat isetiv tahikardija i preskoknuvanje na srceto ovoj mesec. Otidov na urgentno mi napravija ekg, krvna slika. Se pokaza deka imam nisko setumsko zelezo (3.1 od normalni granici 8-12). Napraviv i eho na srce i stomak i se e vo red. Tiroidni hormoni vo red, malo pokacuvanje na TSH no nedovolno za da dade simptomi i ne mi dadoa terapija. Za zelezoto legofer za dzvakanje 3x1. Vo cetvrtok zakazav da mi stavat holter. Sto da ocekuvam? Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
Kako i da e, obrni vnimanie na pozdrava hrana, zelencuci, ovosje, zrnesti plodovi kako lesnici, orevi, bademi i slicno.
Kupi si od ladno cedenite masla ako se dostapni kaj tebe od FILA, gi ima poveke vrsti. http://filla.com.mk/mk/
Jas nasabajle i navecer ke si stavam od site po edna lazicka vo fildzan i ke go ispijam. Ako imas gasovi vo zeludnikot od loso varenje toa predizvikuva preskoknuvanje na srceto koe samo po sebe ne e opasno. Upotrebuvaj soda bikarbona za za uzrignes.
I malce poveke fizicka aktivnost.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.614
Поени од реакции
34.802
Zdravo, imam 42g, nepusac, normalna kilaza. Za prv pat isetiv tahikardija i preskoknuvanje na srceto ovoj mesec. Otidov na urgentno mi napravija ekg, krvna slika. Se pokaza deka imam nisko setumsko zelezo (3.1 od normalni granici 8-12). Napraviv i eho na srce i stomak i se e vo red. Tiroidni hormoni vo red, malo pokacuvanje na TSH no nedovolno za da dade simptomi i ne mi dadoa terapija. Za zelezoto legofer za dzvakanje 3x1. Vo cetvrtok zakazav da mi stavat holter. Sto da ocekuvam? Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
... не даваш доволни податоци, како - колку ти бил крвниот притисок, колку ти бил срцевиот ритам/пулс што укажуваш дека си имал тахикардија, и на колку време си ги чувствувал прескоците да речеме во една минута еден прескок или во повеќе минути па прескок или едно по друго прескок?, штом ти поставуваат холтер за 24 ч мерење на срцевиот ритам, највероватно ЕКГ_то ти било нормално или не ти ги фатија екстрасистолите, а ти инсистираш дека си ги имал! и не е точно дека „малку покачен“ ТСХ не може да биде причинител на ете за прв пат нагла тахикардија со естрасистоли да речеме и зошто си назначил вредноста на серумското железо,а заТСХ не ја кажа вредноста колку е тоа мало покачување?
и друго да напоменам, дека никогаш не се прави анализа само на серумското железо туку секогаш се споредува со другите анализи кои се поврзани со количеството на железо во организмот, зашто железото во текот на денот варира во крвта/плазма па дури се разликува од денес за разлика од утре ако се мери, серумско железо всушност е износот/вредноста на железо кој е во „транзит“ во телото врзан со трансферин, затоа мора да се направи анализа како мерење на серумскиот феритин и вкупниот капацитет за врзување на железо (TIBC), од кој може да се пресмета трансфузивната заситеност, така да одредување само на серумско железо без останатите параметри нема никаква основа за да се постави дијагноза -анемија односно недостаток на железо не значи секогаш анемија,
еве ќе те прашам што ако имаш проблем со Хеликобактер пилори,гастритис или несоодветна апсорпција на железо од гастроинтестиналниот тракт мислиш дека „џваќањето на Легофер ориблети“ ќе ти помогне? како ќе ги внесеш преку уста така ќе го изнесеш, затоа е многу важно точно да се одредат сите параметри со железото во организмот да се постави дијагноза за каков вид анемија или може воопшто не е тоа анемија, па после терапија, офффф :facepalm:
п.с.
зарем успеалe Легофер сируп да го направат ориблети? :toe:
 
Последно уредено:
Член од
27 февруари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
... не даваш доволни податоци, како - колку ти бил крвниот притисок, колку ти бил срцевиот ритам/пулс што укажуваш дека си имал тахикардија, и на колку време си ги чувствувал прескоците да речеме во една минута еден прескок или во повеќе минути па прескок или едно по друго прескок?, штом ти поставуваат холтер за 24 ч мерење на срцевиот ритам, највероватно ЕКГ_то ти било нормално или не ти ги фатија екстрасистолите, а ти инсистираш дека си ги имал! и не е точно дека „малку покачен“ ТСХ не може да биде причинител на ете за прв пат нагла тахикардија со естрасистоли да речеме и зошто си назначил вредноста на серумското железо,а заТСХ не ја кажа вредноста колку е тоа мало покачување?
и друго да напоменам, дека никогаш не се прави анализа само на серумското железо туку секогаш се споредува со другите анализи кои се поврзани со количеството на железо во организмот, зашто железото во текот на денот варира во крвта/плазма па дури се разликува од денес за разлика од утре ако се мери, серумско железо всушност е износот/вредноста на железо кој е во „транзит“ во телото врзан со трансферин, затоа мора да се направи анализа како мерење на серумскиот феритин и вкупниот капацитет за врзување на железо (TIBC), од кој може да се пресмета трансфузивната заситеност, така да одредување само на серумско железо без останатите параметри нема никаква основа за да се постави дијагноза -анемија односно недостаток на железо не значи секогаш анемија,
еве ќе те прашам што ако имаш проблем со Хеликобактер пилори,гастритис или несоодветна апсорпција на железо од гастроинтестиналниот тракт мислиш дека „џваќањето на Легофер ориблети“ ќе ти помогне? како ќе ги внесеш преку уста така ќе го изнесеш, затоа е многу важно точно да се одредат сите параметри со железото во организмот да се постави дијагноза за каков вид анемија или може воопшто не е тоа анемија, па после терапија, офффф :facepalm:
п.с.
зарем успеалe Легофер сируп да го направат ориблети? :toe:
Zdravo, zensko sum.TSH mi e 5.81 (0.25-4.55), za vreme na podskoknuvanheto pritisokot mi e 115/70 puls okolu 90-110, frekvencijata na preskocite ne e ista, nekogas 3-4 vo minuta, nekogas 3 vo 3,4 minuti, a nekogas den, dva bez nieden. Hemoglobinot mi e 26.4 (25-34), Br. Normalen broj na Er, Le i Tr. nemam nikakvi problemi so digestiven sistem. Na Ekg fateni se extrasistolite. Denes idam na kardiolog, mozda ke mi postavat holter. trebase vcera no mi javija za denes.Edvaj cekam da razberam sto mi e. Fala[DOUBLEPOST=1539328546][/DOUBLEPOST]
Kako i da e, obrni vnimanie na pozdrava hrana, zelencuci, ovosje, zrnesti plodovi kako lesnici, orevi, bademi i slicno.
Kupi si od ladno cedenite masla ako se dostapni kaj tebe od FILA, gi ima poveke vrsti. http://filla.com.mk/mk/
Jas nasabajle i navecer ke si stavam od site po edna lazicka vo fildzan i ke go ispijam. Ako imas gasovi vo zeludnikot od loso varenje toa predizvikuva preskoknuvanje na srceto koe samo po sebe ne e opasno. Upotrebuvaj soda bikarbona za za uzrignes.
I malce poveke fizicka aktivnost.
Veruvaj se hranam zdravo, vezbav zumba 3g 3 pati nedelno, sega zaradi operacija na sinot pauzirav 3 meseci. Mozda se mi e od stres. Denes odam na kardiolog i valjda ke ja najdime pricinata, so toa i lekot. Fala za poddrska[DOUBLEPOST=1539328741][/DOUBLEPOST]
... не даваш доволни податоци, како - колку ти бил крвниот притисок, колку ти бил срцевиот ритам/пулс што укажуваш дека си имал тахикардија, и на колку време си ги чувствувал прескоците да речеме во една минута еден прескок или во повеќе минути па прескок или едно по друго прескок?, штом ти поставуваат холтер за 24 ч мерење на срцевиот ритам, највероватно ЕКГ_то ти било нормално или не ти ги фатија екстрасистолите, а ти инсистираш дека си ги имал! и не е точно дека „малку покачен“ ТСХ не може да биде причинител на ете за прв пат нагла тахикардија со естрасистоли да речеме и зошто си назначил вредноста на серумското железо,а заТСХ не ја кажа вредноста колку е тоа мало покачување?
и друго да напоменам, дека никогаш не се прави анализа само на серумското железо туку секогаш се споредува со другите анализи кои се поврзани со количеството на железо во организмот, зашто железото во текот на денот варира во крвта/плазма па дури се разликува од денес за разлика од утре ако се мери, серумско железо всушност е износот/вредноста на железо кој е во „транзит“ во телото врзан со трансферин, затоа мора да се направи анализа како мерење на серумскиот феритин и вкупниот капацитет за врзување на железо (TIBC), од кој може да се пресмета трансфузивната заситеност, така да одредување само на серумско железо без останатите параметри нема никаква основа за да се постави дијагноза -анемија односно недостаток на железо не значи секогаш анемија,
еве ќе те прашам што ако имаш проблем со Хеликобактер пилори,гастритис или несоодветна апсорпција на железо од гастроинтестиналниот тракт мислиш дека „џваќањето на Легофер ориблети“ ќе ти помогне? како ќе ги внесеш преку уста така ќе го изнесеш, затоа е многу важно точно да се одредат сите параметри со железото во организмот да се постави дијагноза за каков вид анемија или може воопшто не е тоа анемија, па после терапија, офффф :facepalm:
п.с.
зарем успеалe Легофер сируп да го направат ориблети? :toe:
Mesto ferrum lek sum pisa
... не даваш доволни податоци, како - колку ти бил крвниот притисок, колку ти бил срцевиот ритам/пулс што укажуваш дека си имал тахикардија, и на колку време си ги чувствувал прескоците да речеме во една минута еден прескок или во повеќе минути па прескок или едно по друго прескок?, штом ти поставуваат холтер за 24 ч мерење на срцевиот ритам, највероватно ЕКГ_то ти било нормално или не ти ги фатија екстрасистолите, а ти инсистираш дека си ги имал! и не е точно дека „малку покачен“ ТСХ не може да биде причинител на ете за прв пат нагла тахикардија со естрасистоли да речеме и зошто си назначил вредноста на серумското железо,а заТСХ не ја кажа вредноста колку е тоа мало покачување?
и друго да напоменам, дека никогаш не се прави анализа само на серумското железо туку секогаш се споредува со другите анализи кои се поврзани со количеството на железо во организмот, зашто железото во текот на денот варира во крвта/плазма па дури се разликува од денес за разлика од утре ако се мери, серумско железо всушност е износот/вредноста на железо кој е во „транзит“ во телото врзан со трансферин, затоа мора да се направи анализа како мерење на серумскиот феритин и вкупниот капацитет за врзување на железо (TIBC), од кој може да се пресмета трансфузивната заситеност, така да одредување само на серумско железо без останатите параметри нема никаква основа за да се постави дијагноза -анемија односно недостаток на железо не значи секогаш анемија,
еве ќе те прашам што ако имаш проблем со Хеликобактер пилори,гастритис или несоодветна апсорпција на железо од гастроинтестиналниот тракт мислиш дека „џваќањето на Легофер ориблети“ ќе ти помогне? како ќе ги внесеш преку уста така ќе го изнесеш, затоа е многу важно точно да се одредат сите параметри со железото во организмот да се постави дијагноза за каков вид анемија или може воопшто не е тоа анемија, па после терапија, офффф :facepalm:
п.с.
зарем успеалe Легофер сируп да го направат ориблети? :toe:
[DOUBLEPOST=1539328803][/DOUBLEPOST]
Mesto ferrum lek sum pisala legover izvinete
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.614
Поени од реакции
34.802
Zdravo, zensko sum.TSH mi e 5.81 (0.25-4.55), za vreme na podskoknuvanheto pritisokot mi e 115/70 puls okolu 90-110, frekvencijata na preskocite ne e ista, nekogas 3-4 vo minuta, nekogas 3 vo 3,4 minuti, a nekogas den, dva bez nieden. Hemoglobinot mi e 26.4 (25-34), Br. Normalen broj na Er, Le i Tr. nemam nikakvi problemi so digestiven sistem. Na Ekg fateni se extrasistolite. Denes idam na kardiolog, mozda ke mi postavat holter. trebase vcera no mi javija za denes.Edvaj cekam da razberam sto mi e. Fala
...пак ќе кажам мое мислење, не се сложувам со тоа што посетуваш кардиолог одиш во погрешен правец на воспоставување на дијагноза, ти апсолутно немаш (барем од тоа што читам) кардиоваскуларни проблеми поради „болест на срце“ или кардиоваскуларна циркулација поради присуство на тахикардија со прескоци, и ти спомнав Холтер се носи за ДА СЕ ДОКАЖАТ ТИЕ ПРЕСКОЦИ- ЕКСТРАСИТОЛИ за кој пациентот ги укажува, а не се „фатени“ во моментот на ЕКГ кај докторот, ако при твоето ЕКГ снимање се укажаа тие вентиракуларни екстрасистоли не гледам причина зашто би го носела Холтерот да ти одредат дали се после јадење или навечер кога спиеш? ти едноставно ги имаш прематурните вентрикуларни екстрасистоли и тоа е само и само од дисбалансот на тироидните хормони, конкретно ТСХ кој ти е над нормалата, малку повеќе - но е повеќе и тој се „мачи“ да ги држи Т4 и Т4 во нормала!... а каде е антителата за Хашимото??



ти имаш здравствен проблем, а мое мислење дека причината е од покачен ТСХ и би требало да ти помогне ендокринолог, но нашиве ендокринолози не лечат дефицит на тироидни хормони тие само „лечат“ т.е. одредуваат различна доза на готов хормон за да ги сузбијат само последиците од тој дефицит на тироидните хормони со што штитната жлезда со тек на време покажува нодули и цистични формации поради закржлавување на ткивото кое веќе „не работа“ оти се внесува готов хормон, ти се наоѓаш во состојба наречена блага субклинична хипотиреоза ( во ова состојба ендокринолозите не ординираат готов хормон Еутирокс, освен ако жената причина за стерилитет е недостаток на Јод каде ТСХ треба да е многу пониско ) која може да потенцира појава на прематурни вентрикуларни екстрасистоли и дури и да доведе до тахикардии или аритмии со брз пулс (на пр.атријална фибрилација) !



..еве го, механизмо, тироидната жлезда е регулирана по пат на повратна спрега од две други жлезди кои се наоѓаат во мозокот и тоа на највисоко ниво е хипоталамус кој лачи хормон TRH-thyroid stimulating hormone кој дава сигнал на хипофизата да лачи хормон TSH – thyroid stimulating hormone кој дава сигнал на тироидната жлезда да лачи тироидни хормони Т4 и Т3 !
Нормални вредности на TSH - 0,4 - 4,0 ...твојот е 5,81 !
во бременост:
TSH (mIU/L) од до

Прв триместар 0,1 2,5
Втор триместар 0,2 3,0
Трет сместар 0,3 3,0

Македонија спага во ендемски подрачја со недостиг на јод, го нема ниту во ореви, оти водата и земјата нема јод, прашање дали го има во солта-- која гарантира јодираноста ?, да спомнам дека морската сол природно има сосема малку јод во составот и дека и таа одпосле се јодира како обичната сол, со загревање и готвење на храната под дејство на покачена температура јодот се уништува, под дејство на светлина (соларник поставен на маса) за неколку дена јодот се губи од солта, дневно треба три кила морски плодови или риба за да би се задоволила вкупната дневна потреба од Јод така да и приморските области сега постанаа ендемски подрачја, оти веќе кој го проверува квалитетот или задолженото јодирање на солта, зарем верувате све што пишува на пакувањето???...земите мустри тузланска сол, хималајска сол, морска сол и одите во Јавно здравје нека ви дадат подток од нивно испитување на присуство на јодот во тие мустри, ќе бидете изненадени....итн
...да скратам, недостаток на Јод е одговорен за сите симптоми што ги имаш, како би се синтетизирал Т4 кога нема јод со храна за да би штитна жлезда зема 4 молекули сврзувајќи со една аминокиселина и ензим да се создаде Т4 ? а од Т4 циркулира понатаму во јетра со губење на молекула јод од 4 да бидне 3 молекули што всушност е Т3 другиот хормон (тој не се создава во штитна жлезда, затоа претежно испитувањата лабораториски се заснова само на испитување на нивото на Т4)...
ми се здосади да објаснувам, а јас сум чист пример за одржување на ТСХ во нормала со користење на Јод со фолна киселина онака секој трет ден по една перла, селениум, цинк и понекогаш Б комплекс, сол само од Алкалоид и тоа само од 250 г за да купувам почесто со посвежа јодираност, солот го чувам во темно шише и го користам во веќе готово сварено јадење ...примени ги овие работи и ќе почувствуваш подобрување! (y)
 
Последно уредено:
Член од
27 февруари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
BlagodarAm na objasnuvanjeto, bev na kardiolog, toj kaza saka nova krvna slika tamu na klinika (predhodnata bese od sistina, gotova za 2h sto mu bese cudno na doktorot), ok napraviv. Bese gotova za dva dena i bese potencirano da se napravat dve ispituvanja na tiroidnite hormoni. Pa mi zakaza pregled i konsultacii kaj elektrofiziolog za sledniot mesec isto na kardiologija. Na povtorenata krvna slika TSH mi e super 2.50, T3 1.62, T4 99.5. Hemoglobin 123, Eritrociti 4.62. Preskoci nemam veke 5,6 dena, a pominav niz Pms. Svativ deka ne treba sa se zamaram ic! Deka seto toa e od stres. Zasega pijam tothema 1x1 so vitC od 1gr, med so seme od kopriva... mnoguuuu fala za sovetite za solta ke gi primenam.
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Decki neznam dali e za ovdeka ama se nadevam ke najdam nekoj da odgovori. Veke dve nedeli povremeno custvuvam tapa bolka vo gradite kak srceto, osobeno koga vozam. E sega ima dva tri dena pri sedenje doma dobivam nagli bodezi kaj srceto pri sto odma priskoknuvam i mi zabrzuva srceto. Toa trae do edna min i se smiruva. Ponekogas imam i cudno kako tesko cukanje na srceto. Za nervoza i stresoj imam kolku sakate ama ova sto mi se slucuva zabelezav deka mi e koga sum smiren. Za tezince prema visinava si imam. A da ne zaboram i deka problemi so zeludnikov kako kiselini i naduenost mi se dobro utro. Pred mesec dena pravev eho na srce ponkoj znae koj pat i doktorive mi rekoa da ne idam veke na lekar po sto pati :), a jas maka si imam. Ajde kazivajte sovet
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Decki neznam dali e za ovdeka ama se nadevam ke najdam nekoj da odgovori. Veke dve nedeli povremeno custvuvam tapa bolka vo gradite kak srceto, osobeno koga vozam. E sega ima dva tri dena pri sedenje doma dobivam nagli bodezi kaj srceto pri sto odma priskoknuvam i mi zabrzuva srceto. Toa trae do edna min i se smiruva. Ponekogas imam i cudno kako tesko cukanje na srceto. Za nervoza i stresoj imam kolku sakate ama ova sto mi se slucuva zabelezav deka mi e koga sum smiren. Za tezince prema visinava si imam. A da ne zaboram i deka problemi so zeludnikov kako kiselini i naduenost mi se dobro utro. Pred mesec dena pravev eho na srce ponkoj znae koj pat i doktorive mi rekoa da ne idam veke na lekar po sto pati :), a jas maka si imam. Ajde kazivajte sovet
Pa cim doktorite ti kazale toa, a vikas deka imas problemi so zeludniko problemo e jasen ko sunce. Obrni malcepoveke na salati. Salatata e melem za zeludnik i protiv kiselina. A u potrebuvaj i soda bikarbona po mogusnost so pola limon izmesano u casa so voda.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
Decki neznam dali e za ovdeka ama se nadevam ke najdam nekoj da odgovori. Veke dve nedeli povremeno custvuvam tapa bolka vo gradite kak srceto, osobeno koga vozam. E sega ima dva tri dena pri sedenje doma dobivam nagli bodezi kaj srceto pri sto odma priskoknuvam i mi zabrzuva srceto. Toa trae do edna min i se smiruva. Ponekogas imam i cudno kako tesko cukanje na srceto. Za nervoza i stresoj imam kolku sakate ama ova sto mi se slucuva zabelezav deka mi e koga sum smiren. Za tezince prema visinava si imam. A da ne zaboram i deka problemi so zeludnikov kako kiselini i naduenost mi se dobro utro. Pred mesec dena pravev eho na srce ponkoj znae koj pat i doktorive mi rekoa da ne idam veke na lekar po sto pati :), a jas maka si imam. Ajde kazivajte sovet
Не спортуваш, се храниш сигурно нездраво, проблеми со дигестивен тракт.....
Ова ти е сигнал дека работите не одат на арно. Пробај решавај ги работите една по една, почни со добра исхрана, пополека со спорт и реши ги проблемите со желудникот.
Околу храната -> ОВДЕ
За киселини би ти препорачал swedish bitter и масло од црно семе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom