Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Dve pricini:
1 - Stresovi!
2 - Losa digestija.
Dakle preskoknuvanjata sami po sebe ne se niso ozbilno. So tek na vreme se naviknuvas i veke ne se strekash :D
Ma kamo da e taka, mene obichno posle jadenje mi e mnogu teshko I obavezno imam tahikardija (I 1krishka samo da jadam), izbezumena sum, jas se plasham da ne e srceto :S ama osven sinus tahikardija, nikogash nishto drugo ne mi kazale.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ma kamo da e taka, mene obichno posle jadenje mi e mnogu teshko I obavezno imam tahikardija (I 1krishka samo da jadam), izbezumena sum, jas se plasham da ne e srceto :S ama osven sinus tahikardija, nikogash nishto drugo ne mi kazale.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
Koa ja napuneme torbata - zelnudniko ona dopira do srceto i zatoa ono preskoknuva, poso neke da go dopirat nogu nogu. Inace niso ozbilno ne se sekiraj.
A i od druga strana , mora da se umre od nesho :D
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Miss paranoia gledam deka seushte si aktiven chlen, bi sakala malku "kuraz" da mi dadesh da go prebrodam periodov.... Iskreno, jas vekje pochnuvam da tonam od strav so sekojdnevnite ekstrasistoli. Deneaka po red 3-4 pati mi se sluchija shto me izbezumija... Si go gledam detevo I si placham kako glupachka nekoja, si pravam teshki filmovi :(
3-4 пати? Во најдобри денови имам 4000 а во најлоши накај 8000 според холтер. Јас се имам помирено со тоа што веќе не им ни обрнувам внимание. Тоа е тој маѓепсан круг колку поише ги мислиш поише ги имаш ради стресот. Кога сум премногу нервозна или уморна пијам 1/4 деметрин и ми се смируваат. Така да ако доктор ти вика дека не е страшно значи не е. Кога ќе се олабавиш ќе ги снема.
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Ma kamo da e taka, mene obichno posle jadenje mi e mnogu teshko I obavezno imam tahikardija (I 1krishka samo da jadam), izbezumena sum, jas se plasham da ne e srceto :S ama osven sinus tahikardija, nikogash nishto drugo ne mi kazale.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
Ако си била на сите испитувања и ти кажале дека не е, тогаш не е... знам дека е тешко да се убедиш во тоа ( И јас го имам тој проблем) поготово ако патиш од Генерализирана анксиозност/панични напади.

Таа анксиозност делува и на дигестивниот тракт/ желудникот. Говинда ти кажа зашто ти прескокнува после јадење едноставно :) .

Деталите се овие:

Позади желудникот поминува вагус нервот кој е како најголемиот “автопат“ за спроведување на информации до органите. Меѓу другите работи е задожен за носење сигнали до срцето за забавување на неговата работа. Е сега кога јадеме и желудникот се шири може да притисне на тој нерв со што тогаш нервот испраќа погрешни импулси до срцето и тука настануваат тие екстра удари, кој во овој случај се сосема безопасни.

Ти викаш дека ти се случува дури кога ќе изедеш една кришка. Дали после таа 1 кришка стомакот ти е подуен? Доколку да, тогаш може да имаш некој проблем со стомакот што ти се дуе како на пример Гастритис. Исто така велиш срцето ти чука забрзано (тахикардија). Колку отчукувања во минута си броела ? Инаку нормално е после јадење да имаш побрз срцев ритам. Кога стомакот е полн викаме “крвта ти оди во желудник“ и тогаш срцето работи побрзо за да го надополни недостатокот на кислород во другите органи. Особено ако оброкот содржи јагленихидрати како што е лебот. И пак ќе кажам не е ништо страшно. Се додека во други случаеви пулсот во мирување ти е под 100ка гајле немаш.

Но кај тебе мислам дека анксиозноста игра голема улога. Ти се случило да ти прерипнува срцето после јадење, си приметила и сега секој пат кога јадеш потсвесно ти е страв и очекуваш да се случи пак и секако се случува. Miss Paranoia кажа и се согласувам со тоа дека е маѓепсан круг, и знам тешко е да се прекине тој но штом го прекинеш ќе видиш ќе биде подобро. Симптомите може пак ќе ги имаш ама нема да се секираш.

Поздрав и само јако ;)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Ma kamo da e taka, mene obichno posle jadenje mi e mnogu teshko I obavezno imam tahikardija (I 1krishka samo da jadam), izbezumena sum, jas se plasham da ne e srceto :S ama osven sinus tahikardija, nikogash nishto drugo ne mi kazale.

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
,,,ti konstatirale sinusna tahikardija,,,chija prichina vo princip e od nadvor srcevi prichini,,,ti kazhaa pogore,a posebno posle jadenje koga zheludecot ja pritiska dijafragmata kon gore a so toa se vrshi pritisok i vrz srceto i ete ti ja tahikardijata,,,inaku spushti topka bidi poeke flegma i ke bidesh podobro,,,ako ne povtorno EKG no voglavnom izbegnuvaj stresni sostojbi,,,
,,,oladi bre malku,,,-:)))
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
еве интересна билка , не е силна како препаратот од белдона ( а кој и го нема) но безопасна, Пелин, ги олеснува грчевите.. .. не сум пробал до сега чај од Пелин, амa сум пиел Пелинковец :P
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Message: 1330794 напиша:
Здраво повторно бијонс. Ти пишувам пак, овојпат за екстрасистолите.Носев холтер последниве 24х, ми најдоа околу 1100 екстрасистоли, 1050 супра а 50 вентрикуларни, со тоа што имам дабл и триплети од вентрикуларни прескокнувања на неколку пати .Има ли потреба да паничам?
сега прашање:
- зашто пак носеше Холтер? ти се слоши ли пак?
- колкав ти беше пулсот во текот на денот, дали си го мерел барем најмалку 3 х ? односно дали си осетил забрзано чукање на срцето?
- колкав ти беше крвниот притисок во текот на денот најмалку мерен 3 х?
- колку кафиња си испил или кокакола или цигари ?
- дали нешто си имал пообилно јадење или прејадување предходниот ден и дента?
- дали си имал стресни ситуации во смисол како нервоза, викање дома или на работа, како пешак на семафор, качување по скали или друга активност... или лежење цел ден?
- дали си ги чуствувал тие екстрасистоли или ТИ не си ги почуствувал туку само ти кажале како регистрирани?
- дали си бил настинат пред или додека си го носел Холтерот?
-кои лекови ги пиеш пред и додека си го носел Холетерот?
- и што си ручал дента кога си го носел Холтерот?
- дали беа утрински, денски или ноќни екстрасистоли?

Message: 1330919 напиша:
Инаку од минатата среда константно имам прескоци, после една софра каде што се изеде многу луто :) Решив да ставам холтер оти не се издржуваше веќе, ми најдоа 1100 прескоци, 35 од нив вентрикуларни (опасни), имам дубл и триплети којшто највеќе ме испаничија а богами го испаничи и интернистот кој ми го стави холтерот и ми рече да одам во Филип Втори и ми препорача (замисли) болница во Прага каде што имале добар потенција да откријат од што се појавуваат тие екстрасистоли.Кафиња кока кола газирани сокови и цигари не конзумирам со години, не сум бил настинат, не пиам лекови, екстрасистолите се целодневни, од кога ќе станам се додека не легнам. Или поточно, од било што и да ставам во уста веќе почнуваат првите. И едно залче да каснам имам прескок.83 ми е среден пулс во денот, а притисокот ми е нормален и се движи до максимум 140/85 во денот.Кога го носев холтерот пробав и да вежбам (вртење орбитрек), така што тогаш имам постигнато највеќе 160 пулс, со 3 вентрикуалрни аритмии во тој час и 7 суправентикуларни. Остатокот од денот беше повеќе седење/лежење.Вечерта веќе не можев да издржам, пробав со хелекс 0.5 да ги смирам ама напротив, во 21:40 го испив хелексот, па од 22 до 23 часот имам над 160 прескоци. Стрес имам од самите прескоци што ми се појавуваат, а не обратно. Друг стрес и нервози немам.
ете штом толку долг период немаше значи не е од органска природа и немаш кардиоваскуларен проблем ниту некоја патолошка ситуација, едноставно наглите промени ден и ноќ , дополнително со исхраната , највероватно дијафрагмата ти е притисната од стомако и ти дава таква ситуација...
сега ќе ти кажам и друго.... може да чувствуваш прескоци, а всушност истите ги немаш туку така ти мислиш, и автоматски после помислата самото тело вели еве сега ќе прескочи, сега ќе прескочи и по наредба на мозокот навистина и ќе прескочи.... тој ефект е од наредбена контрола како и во обратен правец наредба да имаш екстрасистоли па да помислиш дека нема да имаш и со наредба ќе прекине прескокот !не знам кој ти наби во глава дека ВЕНТРИКУЛАРНИ ПРЕСКОЦИ СЕ ОПАСНИ??
ВЕС- вентрикуларните екстра систоли се привремени срцеви удари од лева и десна срцева комора, кои секогаш не значи срцева болест, напротив тие можат да се појават во многу ситуации каде НЕМА ОГРАНСКО ПОРЕМЕТУВАЊЕ или може да биде знак на пореметување АМА НЕ НА СРЦЕТО ТУКУ ДРУГ ОРГАН !
екстрасистоли од тип на ВЕС може да се појавата при исцрпеност, после претерано конзумирање на цигари, алкохол, А КАЈ НЕРВОЗНИ ЛУЃЕ АПОСОЛУТНО МОЖЕ ДА БИДЕ СЕКОЈДНЕВНА ПОЈАВА !
Затоа многу е важно да приметиш КОГА ТИ СЕ ПОЈАВУВА и што правиш во тој момент, ете на пример ако ВЕС навечер додека се спие ГИ НЕМАтуку само преку ден, тоа значи дека тие се од една причина - НЕРВОЗА ! ако ВЕС се појавува после оброк или се има кила на желудникот и треба да се намалат оброците и почесто јадење, ете на пример ВЕС кај покрупни- дебели луѓе може да се појават во легната или полулегната положба поради притискање на дијафрагмата која притиска срцето и тоа како мускул ОП ќе прескочи !
ВЕС се појавува и при промена на времето во услови на висока влажност на воздухот како и недостаток на железо - анемија !
и секогаш мора да се докаже со направен ЕКГ дали тоа си го направил или само Холтерот ти е репер?
и на крај пак ќе речам , работај на себе ТИ НЕМАШ НИКАКОВ СРЦЕВ ПРОБЛЕМ , тебе ти се од друга природа, а кога ќе почне прескокот ти само ги потенцираш...
дали може малку да се контролираш и да се самолекуваш психички, да речеш и срцето е мускул и нормално е да прескочи ....ке помине нема гајле? :ojeaa:
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Поради тоа што беше неколку пати спомнат тука, ќе ја искористам темава да искажам респект кон доктор Јосиф Наумовски, сега веќе покоен. Баш пред некој ден мислев повторно да поминам кај него.
Можда еден од најдобрите доктори интернисти во Македонија, со секакво познавање, не дибидуси ко еден куп што ги има, што се водат од книги стари 50 години.

Почивај во мир.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Поради тоа што беше неколку пати спомнат тука, ќе ја искористам темава да искажам респект кон доктор Јосиф Наумовски, сега веќе покоен. Баш пред некој ден мислев повторно да поминам кај него.
Можда еден од најдобрите доктори интернисти во Македонија, со секакво познавање, не дибидуси ко еден куп што ги има, што се водат од книги стари 50 години.
Почивај во мир.
... Слава му ! ете како нема правило, ако е пишано- пишано е, иако бил најдобар доктор, добар човек ...итн!
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Нов сум на форумов и се надевам ќе најдам помош. Имам 32 години и веќе 4-5 години имам проблеми со забрзана и неправилна работа на срце. По милион прегледи на крвна слика каде што резултатите секогаш ми беа одлични ЕКГ кое беше нормално ( освен во ситуации кога сум имал такихардија со 110-120 удари и прескокнувања). Минатата година носев холтер на кој како што ми кажаа докторите не покажал неправилна работа ( освен што имав 40 тина прескоци во тие 24 часа). Следно ми беше ехо каде што срцето беше во најдобар ред, меѓутоа повторно имав проблеми па отидов и на стрес тест каде што целиот го поминав без проблем, тука забелешка беше што по тестот срцето не ми се врати во нормала односно ми намали на 90-95 откуцаи по што ме пратија на екг каде што освен забрзаната работа не покажа друг проблем. Ми препишаа терпија пропранплол од 40мг едно на сабајле и половинка навечер како и Алицеа ( некој вид на антидепресив кој го употребив само двапати бидејќи не се чуствував добро од истиот) . По ова долг период немав никави проблеми, пулсот ми беше 65-67 и се чуствував одлично. Но во последно време одеднаш одвреме навреме осеќам бодежи во срцето по што имам моментално лошење и забрзување на срцето неколку минити. Инаку од физичка активност сум нула и имам 10 кг повеќе од што треба, не пушам не пијам, а нервозата и стресот ми е добар ден. Ве молам за совет доколку некој се соочил со вакви проблеми. Поздрав
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Почни со магнезиум и таурин после лесно е
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Поради тоа што беше неколку пати спомнат тука, ќе ја искористам темава да искажам респект кон доктор Јосиф Наумовски, сега веќе покоен. Баш пред некој ден мислев повторно да поминам кај него.
Можда еден од најдобрите доктори интернисти во Македонија, со секакво познавање, не дибидуси ко еден куп што ги има, што се водат од книги стари 50 години.

Почивај во мир.
Slava mu ! Golem chovek na prvo mesto , a posle i doktor :((( znaev deka e bolen od katarata , no imav nadez deka kje se spasi , no toa e shto e . Zalno za nas , sega vi go preporachuvam Danilov Bojan koj beshe uchenik i sega definitivno eden od podobrite dijagnostichari vo Makedonija . Vo ovoj post napraviv mozebi reklama , no sepak nie so ovoj problem celime kon edna rabota , a toa e da ni se sprechi toa gadno i neprijatno chuvstvo narecheno “ nepravilna rabota na srceto “ pa zatoa go preporachuvam kako zamena Danilov i toa bez dvoumenje ![DOUBLEPOST=1515363385][/DOUBLEPOST]
Slava mu ! Golem chovek na prvo mesto , a posle i doktor :((( znaev deka e bolen od katarata , no imav nadez deka kje se spasi , no toa e shto e . Zalno za nas , sega vi go preporachuvam Danilov Bojan koj beshe uchenik i sega definitivno eden od podobrite dijagnostichari vo Makedonija . Vo ovoj post napraviv mozebi reklama , no sepak nie so ovoj problem celime kon edna rabota , a toa e da ni se sprechi toa gadno i neprijatno chuvstvo narecheno “ nepravilna rabota na srceto “ pa zatoa go preporachuvam kako zamena Danilov i toa bez dvoumenje !
Lekot za sve mu beshe seks i samo seks :) da se potsetime na terapiite koi gi davashe :) , znaeshe nekogash i da te ottera u pm , no moeto iskustvo od nego nemozam i nemam tolku pozitivni zborovi so koi bi go opishal :( zadnji put mi reche ... pij kafe i pushi cigari pa rastresi nervi i nemoj da mi si se javil i da mi kazesh mi skoka srceto :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom