Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Член од
25 јули 2014
Мислења
24
Поени од реакции
2
И јас негде година ипол често имам прескокнувања на срцето и тахикардии. Но кај мене екстрасистолите се препратени и со тресење, потење, недостаток на кислород и вртоглавици. И кога ќе кренам нешто тешко или ќе напраам некаков моментален напор, осеќам како удари од внатре во градите како некој да ме удрил. Бев на лекар, ама матилната ми даде упут за да ја испитам тироидната и нишо не ми најдоа. Треба да посетам кардиолог или..? Инаку имам 16 год
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
И јас негде година ипол често имам прескокнувања на срцето и тахикардии. Но кај мене екстрасистолите се препратени и со тресење, потење, недостаток на кислород и вртоглавици. И кога ќе кренам нешто тешко или ќе напраам некаков моментален напор, осеќам како удари од внатре во градите како некој да ме удрил. Бев на лекар, ама матилната ми даде упут за да ја испитам тироидната и нишо не ми најдоа. Треба да посетам кардиолог или..? Инаку имам 16 год
Секако посети кардиолог. Предходно испитај калиум во крв и со резултатите од тоа и тироидната кај кардиолог.
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Здρаво фоρумџии. И јас имам пρоблеми со еκстρасистоли и многу ме вознемиρуваат. Дали може неκој од вас да пише аκо ја пρати темава и има ејстρасистоли да го пρашам нешто?
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Zdravo, posle 2 godini pak jas. Dali ima seushte nekoj forumdzija so istiot problem so preskocive? Mnogu mi e potrebna pomosh! Pozz
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И јас негде година ипол често имам прескокнувања на срцето и тахикардии. Но кај мене екстрасистолите се препратени и со тресење, потење, недостаток на кислород и вртоглавици. И кога ќе кренам нешто тешко или ќе напраам некаков моментален напор, осеќам како удари од внатре во градите како некој да ме удрил. Бев на лекар, ама матилната ми даде упут за да ја испитам тироидната и нишо не ми најдоа. Треба да посетам кардиолог или..?
Да де толку знаат докториве наши и јас одам по доктори имам проблеми со срцето тахикардии и сл. викаат тироидната била проблем, имам вртоглавици пак тироидната била проблем, стомачни и желудочни тегоби и надуеност тироидната била проблем, проблеми со дишењето/гушење тироидната била проблем и ред други работи тресење на екстремитетите и долни и горни, понекогаш потење, понекогаш студенило и.т.н. ... причина тироидната па добро бре таа тироидна жлезда толку ли е проблематична у п.м.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Zdravo, posle 2 godini pak jas. Dali ima seushte nekoj forumdzija so istiot problem so preskocive? Mnogu mi e potrebna pomosh! Pozz
првпат имав екстрасистолис далечната 64, некој систематски преглед пред запишување во средно школо, не се сеќавам сега точно како беше, докторката ми кажа не смееш да работиш на висина, никако во средно градежно...
Некако кај мене беше поврзан со Вагус,желудец и зголемено лачење од желудецот, посебно при проимена на времето; некаде 73 како студент имав јаки киселини ништо живо не ги сопираше и поискусен доктор ми кажа Неуровегетативна дистонија и ми препише 3 месеци по 1 тбл навечер Необеласецал ( на Лек Љубљана), комбинција од Атропа Беладона и додатоци... тој ми ја сопре киселината а и помогна за екстрасистолисот.
После го снема лекот, а повторно го открив истиот лек дури 2000-та, од Блгарија, Белергамин и од тогаш го земав непрекинато по 1 тбл навечер (детско - бебешка доза). Но пред неполни 2 години и Блгарија го укина, сега има само Тајланд и Канада но тешко за континуирано купување.
Има некој замени Беладона, хомеопатски, но ем се многу поскапи а и послаби се дозите, така во споредба со овој горе лек може и 8х се поскапи, веројатно францускиот производител на хомеопатски лекови кој влезе во Блгарија испозабрани доста од старите класични лекови..
Инаку за екстрасистолис церојатно помагаат и добри седативи ( го фалат Мелатонин/Валериана), одмарање и редовна умерена активност...)
Откако прекинав со беладоната во почеток неколку пати имав боцкања кога малку форсирав ( аматерско нуркање), но мислам дека се се стабилизира и немам веќе проблеми, освен ако има голема промена на барометарот и ми падне многу притисокот...
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
првпат имав екстрасистолис далечната 64, некој систематски преглед пред запишување во средно школо, не се сеќавам сега точно како беше, докторката ми кажа не смееш да работиш на висина, никако во средно градежно...
Некако кај мене беше поврзан со Вагус,желудец и зголемено лачење од желудецот, посебно при проимена на времето; некаде 73 како студент имав јаки киселини ништо живо не ги сопираше и поискусен доктор ми кажа Неуровегетативна дистонија и ми препише 3 месеци по 1 тбл навечер Необеласецал ( на Лек Љубљана), комбинција од Атропа Беладона и додатоци... тој ми ја сопре киселината а и помогна за екстрасистолисот.
После го снема лекот, а повторно го открив истиот лек дури 2000-та, од Блгарија, Белергамин и од тогаш го земав непрекинато по 1 тбл навечер (детско - бебешка доза). Но пред неполни 2 години и Блгарија го укина, сега има само Тајланд и Канада но тешко за континуирано купување.
Има некој замени Беладона, хомеопатски, но ем се многу поскапи а и послаби се дозите, така во споредба со овој горе лек може и 8х се поскапи, веројатно францускиот производител на хомеопатски лекови кој влезе во Блгарија испозабрани доста од старите класични лекови..
Инаку за екстрасистолис церојатно помагаат и добри седативи ( го фалат Мелатонин/Валериана), одмарање и редовна умерена активност...)
Откако прекинав со беладоната во почеток неколку пати имав боцкања кога малку форсирав ( аматерско нуркање), но мислам дека се се стабилизира и немам веќе проблеми, освен ако има голема промена на барометарот и ми падне многу притисокот...
Sakate da kazete deka ekstrasistolite moze da se povrzani so zeludnikot??? Jas iskreno imam kiselini a chesto mi se sluchuvaat po jadenje... Ama Ima momenti I koga sum vizbudena ili brzam nekade da se sluchuvaat. A za srceto site mi vikaat deka mi e super... Kako more togash da ne pregleduvaat zeludnikot I slichno? Treba da gi molam da mi ispituvaat se :(
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Sakate da kazete deka ekstrasistolite moze da se povrzani so zeludnikot??? Jas iskreno imam kiselini a chesto mi se sluchuvaat po jadenje... Ama Ima momenti I koga sum vizbudena ili brzam nekade da se sluchuvaat. A za srceto site mi vikaat deka mi e super... Kako more togash da ne pregleduvaat zeludnikot I slichno? Treba da gi molam da mi ispituvaat se :(
Не, туку Неуровегетативна Дистонија, стара, класична болест а која се уште е неразјаснета има повеќе симптоми, како екстрасистолис така и нервозен желудник ( Вагус) и е поизразена кај одредени типови луѓе... Е сега друго е ако има некое оштетување или неправилност на срцето, најдобар преглед е ехо а тоа интернист-специјалист за срце го кажува. Значи самиот екстрасистолис не мора да биде опасен
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Mene ovie 3 nedeli mnogu mi e teshko... Po 5-6 pati na den gi imam I me vadat od pamet. Pred 3 nedeli imav smrten sluchaj vo familija I od togash nemozam da se sredam... A mi we blizi I poragjaj... Bev na internist vo chetvrtokot I ekg mi pokazuvashe 129 tahikardija (sinus tahikardija) I doktorot ne ni sakashe eho da mi napravi. Jas imam praveno prethodno nekolku oati I eho I 24h holter I sekogash mi velele deka e ok se... Pamet neznam kaj mi e :([DOUBLEPOST=1509312893][/DOUBLEPOST]Mene ovie 3 nedeli mnogu mi e teshko... Po 5-6 pati na den gi imam I me vadat od pamet. Pred 3 nedeli imav smrten sluchaj vo familija I od togash nemozam da se sredam... A mi we blizi I poragjaj... Bev na internist vo chetvrtokot I ekg mi pokazuvashe 129 tahikardija (sinus tahikardija) I doktorot ne ni sakashe eho da mi napravi. Jas imam praveno prethodno nekolku oati I eho I 24h holter I sekogash mi velele deka e ok se... Pamet neznam kaj mi e :(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Mene ovie 3 nedeli mnogu mi e teshko... Po 5-6 pati na den gi imam I me vadat od pamet. Pred 3 nedeli imav smrten sluchaj vo familija I od togash nemozam da se sredam... A mi we blizi I poragjaj... Bev na internist vo chetvrtokot I ekg mi pokazuvashe 129 tahikardija (sinus tahikardija) I doktorot ne ni sakashe eho da mi napravi. Jas imam praveno prethodno nekolku oati I eho I 24h holter I sekogash mi velele deka e ok se... Pamet neznam kaj mi e :([DOUBLEPOST=1509312893][/DOUBLEPOST]Mene ovie 3 nedeli mnogu mi e teshko... Po 5-6 pati na den gi imam I me vadat od pamet. Pred 3 nedeli imav smrten sluchaj vo familija I od togash nemozam da se sredam... A mi we blizi I poragjaj... Bev na internist vo chetvrtokot I ekg mi pokazuvashe 129 tahikardija (sinus tahikardija) I doktorot ne ni sakashe eho da mi napravi. Jas imam praveno prethodno nekolku oati I eho I 24h holter I sekogash mi velele deka e ok se... Pamet neznam kaj mi e :(
Провери ја тироидата, и железото. Ако се ок 2-те, онда имаш голем недостаток на магнезиум/калиум како и таурин најверојатно. Сепак најлесно ти е да земеш таурин од билдинг продавница (било која - гледај да биде само таурин да не е мешан) и магнезиум цитрат до Зегин - Now Foods...
 
Член од
13 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
3
Провери ја тироидата, и железото. Ако се ок 2-те, онда имаш голем недостаток на магнезиум/калиум како и таурин најверојатно. Сепак најлесно ти е да земеш таурин од билдинг продавница (било која - гледај да биде само таурин да не е мешан) и магнезиум цитрат до Зегин - Now Foods...
Anemija imam, 10 mi e hemoglobinot, I se popatno so crvenite krvni zrnca mi e slabo, tiroidnata posleden pat ispitana I beshe super, a magnezium ne sum ispitala... A zar anemijata mi go pravi ovoj problem???

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Anemija imam, 10 mi e hemoglobinot, I se popatno so crvenite krvni zrnca mi e slabo, tiroidnata posleden pat ispitana I beshe super, a magnezium ne sum ispitala... A zar anemijata mi go pravi ovoj problem???

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
Најверојатно е анемијата, поради недостаток на хемоглобин срцето надокнадува со побрза работа за да го снабди телото со доволен кислород.
Земајќи предвид дека си бремена немој да си играш со таурини и баба рада лекови, оди кај матичниот и поразговарај или ако можеш закажи си некаде приватно интернистички преглед (моја препорака е ординација Срце, и двајцата доктори таму се супер).
@Psyside живо ме занима, прочита ли воопшто дека се работи за бремена жена пред да препорачаш било што?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас кога бев на систематски за работа ми најдоја нешто такво, на почетокот од тој ЕКГ тест стоеше.

Ми рекоа ако ги оставам цигарите за две години ќе го снема, ако не ќе си имам поголеми проблеми во иднина.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Anemija imam, 10 mi e hemoglobinot, I se popatno so crvenite krvni zrnca mi e slabo, tiroidnata posleden pat ispitana I beshe super, a magnezium ne sum ispitala... A zar anemijata mi go pravi ovoj problem???

Sent from my Lenovo A2020a40 using Tapatalk
Да, има голема веројатност од тоа да ти е. Ако си бремена консултирај се со доктор за секој случај, да ти препише некој "лек" со помалце "сајд ефекти" од аминокиселината таурин lol. Исто така проблемите со желудец знаат да предизвикаат аритмии.

@AlternativeF, Да обично баба рада лековите се широко достапни на pubmed ; (

Што викаш да и препишaт некои апчиња за притисок, или неко статинче, побезбедно ќе биде? ; (
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Mene ovie 3 nedeli mnogu mi e teshko... Po 5-6 pati na den gi imam I me vadat od pamet. Pred 3 nedeli imav smrten sluchaj vo familija I od togash nemozam da se sredam... A mi we blizi I poragjaj... Bev na internist vo chetvrtokot I ekg mi pokazuvashe 129 tahikardija (sinus tahikardija) I doktorot ne ni sakashe eho da mi napravi. Jas imam praveno prethodno nekolku oati I eho I 24h holter I sekogash mi velele deka e ok se... Pamet neznam kaj mi e :(
... не прочитав никаде дали во ова ситуација имаш покачен крвен притисок? односно како трудница можеби прескоците ти се поради таа причина, инаку не можеш да кажеш каква екстрасистола ако не се „фати“ на екг често пати намален калиум дава такви прескоци кај трудница, инаку само со направен ЕКГ ќе знаеш за каков прескок односно екстраситола се работи дали е суправентрикуларна, коморска или вентрикуларна , но тоа не треба да те замара затоа што 5,6 пати прескоци во текот на денот Е НОРМАЛНА ПОЈАВА на прескок кај здрави особи и ако ти кажам дека испод 40 години некогаш за 24 часа може да се има до 100 прескоци е нормална појава нема да поверуваш, а тоа синус 129 удари- тахикардија? само една ТВОЈА хипохондрична мисла дека имаш прескок и ти е болно срцето ( според твојот коментар од 2015 год дека имаш прескок екстрасистоли кога не си била бремена, ниту си имала смртен случај), адреналинот ќе го стори своето и ќе почне да чука срцето пребрзо, а не е чудо да интернистот не приметил дека си бремена мислејќи можеби дека си дебела?? бог да чува, ТИ не спомна дека интернистот ти кажал да се консултираш со твојот матичен гинеколог ??? WTF
и ако ти велат дека срцето ти е добро нема простор за грижа, види ти подобро со твојот гинеколог (дали воопшто го имаш, оти не го спомнуваш) дали притисокот ти е добар и емотивно малку среди се, а срцето остави го нека прескочи тоа му е работа, ако немаш симптоми во смисол на кардиоваскуларна болест јади почесто и помалку да не предизвикуваш притисок на дијафрагма, а таа на срцето, оти не само што притиска преполниот желудник туку и бебчето внатре.... не се секирај, гарант си ок со срцето ! :smirce:...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom