Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
(екстремно пиење и легнување во 8/9 сабајле) ме донесе до ситуација дс се замислам.
Неее, таман работа, зошто би те замислило ова?
Па таков живот живееме сите сега, динамичен, стресен... тоа е...
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
Zdravo na site, jas sum masko 31 godina.
Nekolku meseci imam preskoknuvanja no po napraveniot holter vo zan motrev mk kazaa deka sum imal samo 5 preskoci vo 24h
Inaku mi dijagnosticiraa ankcioznost i pijam zepira najsabajle i demetrin po 5mg, 3 pati na den.
Preskoknuvanjava mi se javuvaaat pocesto i mi go aktiviraat celo telo, mislam kako deka ke se srusam, inaku holter nosev pred mesec i pol.
Imal li nekoj iskustvo ao ova?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Zdravo na site, jas sum masko 31 godina.
Nekolku meseci imam preskoknuvanja no po napraveniot holter vo zan motrev mk kazaa deka sum imal samo 5 preskoci vo 24h
Inaku mi dijagnosticiraa ankcioznost i pijam zepira najsabajle i demetrin po 5mg, 3 pati na den.
Preskoknuvanjava mi se javuvaaat pocesto i mi go aktiviraat celo telo, mislam kako deka ke se srusam, inaku holter nosev pred mesec i pol.
Imal li nekoj iskustvo ao ova?

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
јас имам 70години, имав екстрасистолис прв пат на 14години, мислам лекарски за упис во средно, па докторката ми напиша не смеам во градежно средно... имав и рефлукс на киселина, тоа цел живот го имам, посебно ако се менува времето ( 1 ден пред разведрување)..порано диагностицираа Неуровегетативна Дистонија, ама сега да ги прашаш младиве доктори не знаат што е тоа...
највеќе ми помогна и за киселината и за екстрасистолите Белергамин, блгарски лек на база атропа беладона, ама укинат е 2015...
последен пат сум бил за срце кај др Хаус( така го викаат интернистот/кардиологот од Јане Сандански ), тој ми кажуваше ,имаш екстрасистоло ама не е опасно, па и блок имаш, ама и тоа нема гајле, не ти треба Баладона туку некоја помлада ( сакав да му кажам пиши ми на рецепт)..
Кога ја прекинав Беладоната 2015( за среќа постепено, како да знаев дека ќе снема) имав некој мали кризи..
верапамил од 40 земам понекогаш , ако осетам стегање околу срцето...сега има и на база валериана седативи, ама тебе што ти дават тоа се појаки, седативи на Рецепт
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.694
Zdravo na site, jas sum masko 31 godina.
Nekolku meseci imam preskoknuvanja no po napraveniot holter vo zan motrev mk kazaa deka sum imal samo 5 preskoci vo 24h
Inaku mi dijagnosticiraa ankcioznost i pijam zepira najsabajle i demetrin po 5mg, 3 pati na den.
Preskoknuvanjava mi se javuvaaat pocesto i mi go aktiviraat celo telo, mislam kako deka ke se srusam, inaku holter nosev pred mesec i pol.
Imal li nekoj iskustvo ao ova?
... од прескоците ти се појави состојба на анксиозност, па ти дале антидепресив (зепира/елицеа) или обратно?
...инаку, холтер како апарат го мери 24ч пулсот и ги снима сите аритмични промени на срцето, твоите 5 прескоци во 24ч спаѓаат во нормален резултат, посебно кога ќе се каже кое време беа тие прескоци и што си правел во тој момент, а не само дека имало 5 прескоци, дијагностиката не значи само да се откријат/докажат прескоците, туку дали се оправдани или не, а за тоа дали се нормални, се води „дневник“ за сите активности како и сите состојби емотивни,физички, користење на лекарства и друго што би било оправдување за некоја мала „аномалија“ додека се носи холтер било за мерење на срцевиот ритам било за холтер за мерење на крвниот притисок,

50902.jpg unnamed.png

...еве, како пример, како би било тоа ... возиш на работа и наеднаш ти излегла кола и срцето тупа тупа ОП си прескочи точно во 8ч, на работа те вика шефот и тебе срцето тупа тупа и ОП прескочи точно во 9ч... или прескоците ти биле во 14ч, е сега ќе речеме си имал екстрасистола, аритмија некоја...ама ако ти ни кажеш дека во тоа време си се прејал на ручек ќе речеме ејј па нормално е тоа...итн

962698_7a50903ee223e5392dcfe8dc4be978c6.jpg 36006920.jpeg

... срцето не е машина, ќе прескочи, ќе лупне посилно, послабо и све е тоа нормално ако состојбата емотивна во моментот ја налага таа активност, но ако не се задржува како таква состојба во подолг период,
грешка е што ние сме малку повеќе емотивни, чувствителни, а и околината ни е можеби лоша, веков за никаде, па секоја ваква промена ја сфаќаме како страшно нешто - готови сме...и ОП паѓаме во депресија дека сме тешко болни, посебно со срцето, а уште не сме се ожениле и идеме во погрешен правец стануваме разочарани, плашливи, хипохондрици, панароични и пропаѓаме повеќе, па веднаш се содаваат дополнителни психолошки проблеми... пиеме лекови за анксиозност и депресија и кога ќе влеземе во тој круг, тешко ќе излеземе...наебавме!
...човекот во била која возраст во текот на еден ден, нормално е да речеме да кивне три пати, да биде мрсулав и се исекне два пати, да има еднашка течна столица, да има гасови и да прдне неколку пати, да се закашла едно 16 пати и да уздригне едно 2,3 пати, да му се сврте еднаш и ете да му прескочи едно 10 пати срцето во текот на 24ч и сето тоа е во нормални граници и значи здравје како дрен!
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
Bravo za komentarov, opsiren kako sto treba...super!
Inaku za mojava sostojba pocnav po.lekari otkako na 26 juni posle dolga nokj so pienje, utredenta zavrsiv na interno so tahikardija i uzasno custvo i toplina vo zeludnikot.
Toa traese denta i posle.toa se javuvaa periodicni napadi, ama custvoto na neprijatnost mi.go menjavase zivotot.
Kako na emotivna baza, taka i na socijalna, odnosi so soprugata i decata razruseni, ednostavno usta ne mi se otvarase.
Koga ispitav srce, krv , tiroidna i.t.n resiv da odam na psihijatar.
Od tuka mi dadoa demetrin i zepira, pa za 10 dena sum na kontrola...
Napadite se poretki ama gi ima, nekogas e podobro nekogas e mn loso, preskocive bea isto triger za koj sto resiv da pisam bidejki mi gi pocinjaa napadite.
Mislev deka kaj mene epten e loso, ama koga gi otvoriv forumive se zaprepastiv kolku ljuge ima vo.mojava koza i svativ deka ne sum sam i toa dosta me smiri.



Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.694
Bravo za komentarov, opsiren kako sto treba...super!
Inaku za mojava sostojba pocnav po.lekari otkako na 26 juni posle dolga nokj so pienje, utredenta zavrsiv na interno so tahikardija i uzasno custvo i toplina vo zeludnikot.
Toa traese denta i posle.toa se javuvaa periodicni napadi, ama custvoto na neprijatnost mi.go menjavase zivotot.
Kako na emotivna baza, taka i na socijalna, odnosi so soprugata i decata razruseni, ednostavno usta ne mi se otvarase.
Koga ispitav srce, krv , tiroidna i.t.n resiv da odam na psihijatar.
Od tuka mi dadoa demetrin i zepira, pa za 10 dena sum na kontrola...
Napadite se poretki ama gi ima, nekogas e podobro nekogas e mn loso, preskocive bea isto triger za koj sto resiv da pisam bidejki mi gi pocinjaa napadite.
Mislev deka kaj mene epten e loso, ama koga gi otvoriv forumive se zaprepastiv kolku ljuge ima vo.mojava koza i svativ deka ne sum sam i toa dosta me smiri.
Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
... кој отишол на психијатрија и не излегол од преглед без лекови? знаеш како е кај нас менталитетот? ако докторот не препише најмалку три, четири лекарства не е добар доктор, па водејќи се понекогаш по таа логика има пациенти што молат и се расправаат со докторто да добијат било какви лекови иако не им се потребни и треба единствено да се соочат само со себе си и да си го решат проблемот самисо себе без хемија,
... јас пак ќе кажам, човекот не е машина, ќе дојде еден проблем, па друг, ќе шкрипи можеби ден, два, но тоа не значи дека не сме здрави и веднаш црни мисли и веднаш депресија, зошто така да се размислува? зашто да не се помисли ...денес беше лошо утре ќе помине и ете утре ќе биде подобро и идеме понатаму со животот...зошто веднаш лоши мисли...ова она... лековите лечат, ама можат и да „одлечат“ ...
...ете самиот пишуваш дека све тоа почнало кога си имал бурна ноќ со пијанство и твоето тело „те казни“ на таков начин... зашто ти понатака го казнуваш твоето тело мислејќи дека си за психијатар?

tumblr_mn4moqcLru1rgpbgxo1_250.gif tenor.gifjok.gif

... знаеш, да бев наместо твојата супруга ќе купев два пара боксерски ракавици, ќе ти фрлев еден пар, другиот јас ќе ги ставев и ќе удревме еден бокс...онака малку да се освестиш колку е животот убав и дека не си тоа што си умислил дека си - болен, па кога ќе имаш таква еписода пак ќе удриме еден бокс, ќе видиш како е подобро и од деметринот и од зепира! ;)
 
Член од
2 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Почитувани имам едно прашање до вас, ако некој се разбира во тоа или пак имал некакво искуство.Минатата година после ковид правев ехо на срцето сите параметри беа во ред но докторката само спомна дека перикардот на срцето е малку задебелен.Ве молам ако некој знае нешто повеќе околу тоа да ми даде инфо дали тоа поминува со тек на време или станува полошо?Се плашам да не е нешто сериозно.Поздрав
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.694
Почитувани имам едно прашање до вас, ако некој се разбира во тоа или пак имал некакво искуство.Минатата година после ковид правев ехо на срцето сите параметри беа во ред но докторката само спомна дека перикардот на срцето е малку задебелен.Ве молам ако некој знае нешто повеќе околу тоа да ми даде инфо дали тоа поминува со тек на време или станува полошо?Се плашам да не е нешто сериозно.Поздрав
...а дали пред ковид си направил ехо на срце, па да се спореди состојбата?
и што се сети сега по толку време, не те следи кардиолог? дали сега имаш тегоби, болки во градите, суво поткашлување, гушење или проблеми со дишењето, па те загрижува тој нејзин коментар? дали ти дадоа тогаш некоја терапија или воопшто пиеш ли некои лекови?што дијагноза ти напишале при ехо прегледот, односно прочитај го пишаниот коментар на даденото мислење на кардиологот, за да добиеш инфо треба да дадеш инфо, вака задебелен перикард ...може немаш веќе се повлекло да речеме?
 
Член од
2 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Пред короната немав никакви симптоми во однос на дишење ниту пак проблеми со срцето, но поради низа др околности(кај мене дома сите беа со корона татко ми 23 дена на инфективно едвај се спаси) мпкот матичен лекар ниту ми даде терапија тогаш кога имав корона ниту пак ми направи испитувања затоа повеке и не ми е матичен.Кога имав корона јас едвај дишев бев со сите симптоми.Инфекцијата помина без ни една таблета освен тајлхот.После 1 година правев ехо во Жан Митрев кај др.Татјана Анѓушева докторката ми направи екг кажа дека е океј ми направи доплер кажа дека е океј и кога ми направи ехо кажа дека е се во ред но само малку задебелен перикард.Моја грешка е што не ја прашав тогаш што значи тоа и дали ќе се повлече.Во однос на извештајот од докторката никаде не пишува задебелен перикард.Сите параметри зборам димензии на комори, преткомори, ежекциона фракција, систолна дијастолна функција.... се апсолутно се е нормално и во ред.Докторката не ми даде никаква терапија ми даде совет да ослабнам и колку што се сеќавам ми рече не се секирај срценцето ти е здраво.Но ете сега после толку време мене на тоа ми текна.Не примам никаква терапија не пушам, не спортувам иако ја прашав дали може да вежбам таа кажа да слободно.Страв ми е дека доколку пак добијам тешка инфекција дека состојбата ќе ми се влоши и дека перикардот и понатаму ќе се задебелува.Се извинувам на долгиот пост и на мојата претерано изразена загриженост.Ако може да ми препорачате и др доктор за второ мислење.
Автоматски споено мислење:

И да имам правено ехо една год пред короната и беше сосема во ред.Инаку сега моментално имам проблеми со крајниците пиев антибиотици ама некако како да не ми поминува и се плашам пак да не премине инфњкцијата на бели дробови и да направи проблем.Еве денеска само чувствувам некоја нелагодност во гради и на моменти најчесто кога ќе си легнам како да ми фали воздух.Не кашлам воопшто ни тогаш ни сега имам нормален крвен притисок мн често низок.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.694
Инфекцијата помина без ни една таблета освен тајлхот.После 1 година правев ехо во Жан Митрев кај др.Татјана Анѓушева докторката ми направи екг кажа дека е океј ми направи доплер кажа дека е океј и кога ми направи ехо кажа дека е се во ред но само малку задебелен перикард.
ice_screenshot_20220702-173852.jpeg

... би требало да и веруваме на кажаното, нели!?
Во однос на извештајот од докторката никаде не пишува задебелен перикард.Сите параметри зборам димензии на комори, преткомори, ежекциона фракција, систолна дијастолна функција.... се апсолутно се е нормално и во ред.
ice_screenshot_20220702-173815.jpeg

... би требало да веруваме и што „гледала“ при ехокардиографијата, а доколку тоа што го запазила „задебелен перикард„,а ти е кажано само усно, нејзина должност е истото да го запише, всушност затоа си отишол на преглед, не на препоставки и усни укажувања, туку напишано на хартијата токму што има запазено, па до најмала ситница!

Докторката не ми даде никаква терапија ми даде совет да ослабнам и колку што се сеќавам ми рече не се секирај срценцето ти е здраво.Но ете сега после толку време мене на тоа ми текна.
заклучок?!! логичен би рекла, дека немаш никаков „здебелен перикард“, затоа што не би вредело нејзиното ЦВ доколку ќе го преќути нештото што го гледала, а ти го кажала само усно, без да го забележи во извештајот! така да многу не се оптоварувај со помисла околу срцето, а кога веќе многу те мачи, како второ мислење што спомнуваш оди кај државен кардиолог и направи повторно ехо на срце!
П.С.
препорака да вежбаш преобразија во препорака на пешачење во природа,
Инаку сега моментално имам проблеми со крајниците пиев антибиотици ама некако како да не ми поминува и се плашам пак да не премине инфњкцијата на бели дробови и да направи проблем.Еве денеска само чувствувам некоја нелагодност во гради и на моменти најчесто кога ќе си легнам како да ми фали воздух.Не кашлам воопшто ни тогаш ни сега имам нормален крвен притисок мн често низок.
Results-of-antibiogram-for-the-tested-antibiotics.png

...дали претходно имаш направено антибиограм и според него ти се даде антибиотик, не множина туку еден само?
...го гледаш како е променливо времето, загушливо тешко, а ти одозгора мрзлив дома без да прошеташ и пешачиш, па кога ќе изпешачиш едно 2 км да видиме дали ТОГАШ те гуши или стега нешто во градите, што велиш на ова?
... а самиот „понизок притисок“ од нормалниот е дополнително да немаш добра циркулација до сите твои органи, да бидеш уште помрзлив и да бидеш млитав,

antibiogram.jpg 5-Table1-1.png

и покрај тоа што си пост инфекција на крајници, а не знаеме дали е тоа вирусна или бактериска инфекција, ако не си направил лабораториска анализа за вредности на ЦРП и ЛДХ, а и антибиограм да докажеш бактериска инфекција со соодветен антибиотик на кој патогената бактерија е сензитивна?

или само од око одредено според симптомите? воспаление на фаринксот (фарингитис), воспаление на крајниците (тонзилитис), воспаление на гркланот и гласилките (ларингитис) што ти одредиле?
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Се што спомнавте погоре сте потполно во право ама на денешниве доктори не им се работи како што треба, се чекаат ти да им кажеш инаку сами нема да направат.Јас ќе побарам второ мислење зашто вака не можам да продолжам, сепак се работи за срце.Докторката е врвен професионалец но како што кажавте и вие тоа што го гледа треба да го напише и да го објасни зашто не сме ние доктори.Во однос на тонзилофарингитот незнам веќе што да правам 10 пати бев на лекар ми дадоа прво амоксиклав па цефалексин но тонзилофарингеална регија е повторно црвена и 100 пати да отидам тие си прават како што си сакаат нажалост пациентите никој не ги гледа.Ниту имам правено антобиограм ништо од тоа, а да им спомнам не верувам дека ќе дозволат.Здравството во нашата земја е катастрофа.Јас ви благодарам од срце за оваа дискусија, ќе закажам преглед и штом завршам ќе ставам пост тука за да ако на некој му притреба да има информација и да знае што навистина се случува.Ви благодарам уште еднашка, се надевам дека не е нешто сериозно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.537
Поени од реакции
34.694
Се што спомнавте погоре сте потполно во право ама на денешниве доктори не им се работи како што треба, се чекаат ти да им кажеш инаку сами нема да направат.Јас ќе побарам второ мислење зашто вака не можам да продолжам, сепак се работи за срце.Докторката е врвен професионалец но како што кажавте и вие тоа што го гледа треба да го напише и да го објасни зашто не сме ние доктори.Во однос на тонзилофарингитот незнам веќе што да правам 10 пати бев на лекар ми дадоа прво амоксиклав па цефалексин но тонзилофарингеална регија е повторно црвена и 100 пати да отидам тие си прават како што си сакаат нажалост пациентите никој не ги гледа.Ниту имам правено антобиограм ништо од тоа, а да им спомнам не верувам дека ќе дозволат.Здравството во нашата земја е катастрофа.Јас ви благодарам од срце за оваа дискусија, ќе закажам преглед и штом завршам ќе ставам пост тука за да ако на некој му притреба да има информација и да знае што навистина се случува.Ви благодарам уште еднашка, се надевам дека не е нешто сериозно.
...ќе бараш самиот антибиограм нека помине некој ден да се исчисти ,,претходниот антибиотик,, од телото и смени го твоето мислење и однесување, лекарот е тука за тебе, а не ти си за него, не се ставај во таква потчинета положба, ти можеш него да го смениш да не ти биде лекар, тој зема плата од тебе, а не обратно!
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Kolku e opasno so po 200 ves udari dnevno
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Скоро две недели имам зачестено дишење при седење или лежење и зголемен број на прескоци, иако пијам пропранолол 40 мг дневно (пола сабајле пола навечер) кој ми беше препишан пред 3-4 години ради нелагодност од екстрасистолите, кој според холтер тогаш беа некаде 1050 за 24 часа. Пулсов при седење/лежење ми е околу 72-75, меѓутоа се чуствувам доста лошо ради прескоците кои ги чуствувам, некогаш и по 3-4 во минута, и тоа по изразити, особено при издишување. Исто така кога лежам осеќам посилно биење (го чуствувам срцево во врат, во уши итн). Да сум нешто посебно под стрес не сум, стандард. Ама ова веќе почнува да ме плаши и е многу ндлагодно. Следнава недела ќе одам на преглед, задолжително ама да каже некој дали досега имал слични симптоми.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Скоро две недели имам зачестено дишење при седење или лежење и зголемен број на прескоци, иако пијам пропранолол 40 мг дневно (пола сабајле пола навечер) кој ми беше препишан пред 3-4 години ради нелагодност од екстрасистолите, кој според холтер тогаш беа некаде 1050 за 24 часа. Пулсов при седење/лежење ми е околу 72-75, меѓутоа се чуствувам доста лошо ради прескоците кои ги чуствувам, некогаш и по 3-4 во минута, и тоа по изразити, особено при издишување. Исто така кога лежам осеќам посилно биење (го чуствувам срцево во врат, во уши итн). Да сум нешто посебно под стрес не сум, стандард. Ама ова веќе почнува да ме плаши и е многу ндлагодно. Следнава недела ќе одам на преглед, задолжително ама да каже некој дали досега имал слични симптоми.
Мораш да одиш на преглед. Вака никој не може да ти каже дали е до вишокот килограми, штитовидната жлезда, има ли белодробен проблем или има потреба да се смени пропранололот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom