Прескокнување на срце (екстрасистоли)

Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
прескок се мисли аритмија, или се мисли брзи прескоци тахикардија? кога 115000 отчукувања се смета за една минута во тие 24ч излегува како одличен просек од 79 удари во минута, односно не се кажува САМО колку се отчукувањата туку треба да се каже што се прави во тој момент кога тој ЕКГ холтер регистрира... ете убаво кажа дека во длабок сон си имал 47 отчукувања во минута што значи телото „мирува“ а со тоа и пумпата (срцето)!



... ама не кажуваш кога се ги имал тие максимални 138 отчукувања? ако на пример ја видам мојата симпатија како поминува покрај мене, а во тој момент се уклучува мерењето биди сигурен дека 138 отчукувања се дури нормални ...нели, возбуденост, реагира адреналинот кој повлекува и крвниот притисок и отчукувањата на срцето, дури и ако лежам мирно и читам книга, ако помислам на нешто што ќе ме вознемири во моментот адреналинот, кортизолот ќе „се истури“ во крвта и нормална приправност на телото со одбранбена реакција е со адреналин- да се покачи и крвниот притисок и срцевото отчукување...



НО, тука е важно да истото веднаш или за кратко време да „се смири“ и врати во нормала кога ќе помислам за содржината на книгата и телото ќе се смири и со тоа ќе спадне и крвниот притисок и пулсот , ... би требало секогаш да се даде „извештај“ што се прави во тие моменти кога има турбуленција и колку трае сето тоа дали ТИ воопшто си запишувал нешто во текот на денот што си правел додека тој ЕКГ холтер мерел? посебно дали си запишал кога си имал некои од овие симптоми како „гушење“, „омалаксаност“, „градна болка“? а?



сигурна сум дека си бил ТОП при носење на холтерот само си имал психички страв и ништо друго! затоа со твоите години се сомневам дека нешто имаш загрижувачки, освен ако имаме некои вродени срцеви заболувања или сме уживатели на опојни дроги или слични супстанции кои несоодветно даваат вакви реакции на срцето!
и уште нешто, дали ти се објасни пред да ти го монтираат ЕКГ холтер апарат, дека се можни пречки од други електромагнетни бранови што може да пречи на самиот апарат како електрокардиографско регистрирање давајќи погрешен резултат? близина на микровална, близина на некој висок напон што знам некој столб со висок напон и најважно разговор на мобилен телефон?



... најчесто промените доколку некој ги има најчесто се видливи во ноќните часови кога носителот на холтерот спие, телото мирува и тогаш доаѓа до регистрација на некоја срцева аномалија која се регистрира...а вака ТИ онака „свесен“ како си вознемирен со тој холтер денски да мери, ма добро што „не дигна“ до 180 отчукувања во минута!



...добро е да се грижиме за нашето здравје и на време да реагираме, ама често претеруваме и од толку што многу знаеме од нештото што ништо не знаеме, само правиме лошо да добиеме фобија воопшто мислејќи цело време еве сега чука срцето брзо...еве сега ќе прескочи...еве сега ќе застане и ќе се умре и што е малку загрижувачки секогаш своето тело и ум му го даваме на докторот во целост, без малку и ние да размислиме сами за себе и да одлучиме за некои работи за себе, доктор ДА, но не безусловно!
Причината за посетата беа прескоците (аритмијата)кои ги чуствував или поточно екстрасистолите кои во 24 часа беа околу 915 на холтер. Што се однесва на пулсот 138 ми беше при физичка работа на моето работно место. Меѓутоа на извештајот беше забележано дека во текот на денот сум имал тахикардија со траење од 23 минути. (нешто што не ми го објаснаа). Иако докторот ми кажа дека до 3% од отчукувањата се дозволени екстрасистоли (кај мене беа 1%) сепак непријатното е бидејќи повеќето ги чуствувам што дополнително кајмене предизвикува страв. Она што најмногу ме интересира е причината за нивната појава за што дополнително ќе правам испитувања. Инаку "нервот" секојдневно ми е активиран и можеби тие се последица на стрес, анксиозност или сл. ама едноставно кажано сакам ако има проблем дали поради некоја срцева аномалија или причинаа е нервниот систем, да примам соодветна терапија која ќе ме врати во некоја нормала. Инаку фала на исцрпниот одговор :)
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Причината за посетата беа прескоците (аритмијата)кои ги чуствував или поточно екстрасистолите кои во 24 часа беа околу 915 на холтер. Што се однесва на пулсот 138 ми беше при физичка работа на моето работно место. Меѓутоа на извештајот беше забележано дека во текот на денот сум имал тахикардија со траење од 23 минути. (нешто што не ми го објаснаа). Иако докторот ми кажа дека до 3% од отчукувањата се дозволени екстрасистоли (кај мене беа 1%) сепак непријатното е бидејќи повеќето ги чуствувам што дополнително кајмене предизвикува страв. Она што најмногу ме интересира е причината за нивната појава за што дополнително ќе правам испитувања. Инаку "нервот" секојдневно ми е активиран и можеби тие се последица на стрес, анксиозност или сл. ама едноставно кажано сакам ако има проблем дали поради некоја срцева аномалија или причинаа е нервниот систем, да примам соодветна терапија која ќе ме врати во некоја нормала. Инаку фала на исцрпниот одговор :)
Знае Бијонси колку ја имам досадано за овие работи... види вака ти само си под стрес голем стрес, неконтролирано анексиозност и нормално дека организмот ке реагира треба да знаеш да почнеш да се опуштиш и да не е толку битно што ке се случи во иднина зошто никој од нас не ни е загарантирано утре а не некоја далечна иднина. имај цели во животот но не болни цели со "морам ова да го направам" ништо не мораме да направиме ако тоа ни штети на здравјето секогаш во животот има други опции, здравјето е пред се, верувај ми многу ке се опуштиш кога ке почнеш да го вреднуваш секој ден и за тоа што си сега, уживај во овие години... иднината што ке донесе никој од нас не знае
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.502
Поени од реакции
34.605
Причината за посетата беа прескоците (аритмијата)кои ги чуствував или поточно екстрасистолите кои во 24 часа беа околу 915 на холтер. Што се однесва на пулсот 138 ми беше при физичка работа на моето работно место. Меѓутоа на извештајот беше забележано дека во текот на денот сум имал тахикардија со траење од 23 минути. (нешто што не ми го објаснаа). Иако докторот ми кажа дека до 3% од отчукувањата се дозволени екстрасистоли (кај мене беа 1%) сепак непријатното е бидејќи повеќето ги чуствувам што дополнително кајмене предизвикува страв. Она што најмногу ме интересира е причината за нивната појава за што дополнително ќе правам испитувања. Инаку "нервот" секојдневно ми е активиран и можеби тие се последица на стрес, анксиозност или сл. ама едноставно кажано сакам ако има проблем дали поради некоја срцева аномалија или причинаа е нервниот систем, да примам соодветна терапија која ќе ме врати во некоја нормала. Инаку фала на исцрпниот одговор :)
... тоа би дошло 38 прескоци во еден час што би било оправдано ако имаш тешка физичка работа при што пулсот се покачи до 138 удари во минутиа што би значело спринт на 100 м! 23 минутно „брзо работење“ на срцето или тахикардија би било објаснето зашто кога би знаеле што си работел во тој момент и колку ти бил крвниот притисок!
... еве ќе ти кажам, наеднаш поради Х причини се покачува нагло крвниот притисок поради нагло стеснување на крвните садови или поради повеќе лачен адреналин срцето забрзано работа? каде ќе оди таа крв со толкава брзина во срцето? веднаш срцето „трокира“ и дава чувство на „застанување на срце“ и благо гушење со поткашлување и нормално црни мисли дека срцето ни застана што дополнително ја влошува ситуацијата од мирно седење (а тоа е само двата удара ТИК- ТАК одат во едниот удар ТИК, а ние мислиме дека вториот удар ТАК го нема и го чувствуваме како незгодна пауза ( лажно чувство на застанување на срцето) !

1563982789819.png

..,.сите тоа го имаме кога не сме дисциплинирани во нешто, прејадување па веднаш физичка работа, нагло нервирање, препушување, алкохол, кофеин, стимулативни супстанции и други слични ситуации што за нас се нормални, а за срцето не се нормални, па затоа „се буни“ на таков начин!
... велиш ти би сакал да знаеш од што е? па сите сакаме да знаеме од што, а и ти исто, а не можат да ти докажат тоа е добар знак дека немаш ништо органско „расипано“ туку функционира све беспрекорно освен во моменти кога ти не внимаваш во нешто, а тоа „нештото“ само ТИ можеш да си го откриеш што е!
и затоа за вакви прескоци кои дури се смета дека се некогаш нормални на секој 5 минути по еден прескок, ако причината не се отстрани дури и самата по себе и се даваат тогаш бета блокатори НЕСЕЛЕКТИВНИ што ти дале Тбл. Пропранолол кој би „ги смирил“ тие незгодни прескоци делувајќи на β 1 рецептори, а и на β 2 рецептори на бронхоспазам што е причина да не можеме да дишиме т.е. аритмија од друга причина, како што е нагло преоптоварување на желудникот, хиперацидитет, гасови, незгодно спиење на страна на срцето, реакција на времето како метеропат, хормонски дисбаланс дали штитна жлезда, дали кортизол од премногу возбудување, стрес и нервоза... гледаш колку причини ти наведов, а не се поврзани со срцето како орган дека е „болно“ туку заради други причини во организмот при што срцето мора така да реагира!
...за да немаш такви турбуленции, треба редовно да пиеш доволно по четвртина од пропанолол за одржување на доза секој ден, а доколку во моментот чувствуваш дека „треба помош“ ќе се зголеми на пола таблетка комбинирано со лексилиум и толку!
... значи редовно пиење во најмала доза, се додека не се стабилизираш да речеме најмалку 6 месеци!... НО, ако те префрлат на друг лек најчесто СЕЛЕКТИВНИ бета блокатори тогаш таа „селективност“делувајќи на β 1 рецептори се мисли заштита на срцевиот мускул, чисто само кардиопротективно... и пак ќе кажам дали воопшто ти го мереле крвниот притисок додека си ги имал овие аритмии и тахикардија?
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Zdravo decki vaka imam 15 godini i veke 3 meseci nekak od vreme na vreme cat pat nekako srceto zabrzani mi zacukuva 5 sekundi i se normala j nekako osekam samk pravi tup nekak neznam kak da objasnam nekako kako da preskoknimuva koga setam ili koga ne misalm nemam mnogu takov problem pravev ekg i krvna slika nemase nisto od pocetokot na godinG mozebi imam napraveno 6 ekg nekoj sovet nesto isto taka vezbam vo teretana koga vezbam ne osekam nesto takvo
 
Член од
16 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Ne znam dali sum na pravo mesto na forumov ili sum za vo druga tema ama vie ke me upatite.
Podolg period imam ekstrasistoli kako sto gi narekuvaat ili preskoknuvanje na srceto po moe, nesto koe vo posledno vreme go custvuvam se pocesto i pocesto. Napraviv komplet krvna slika so dodatni ispituvanja koja ne pokaza nisto negativno tuku naprotiv so eden zbor kazabo bese staklo. Pred nekoe vreme nosev holter kade sto za 24 casa mi bea registrirani okolu 1000 ekstrasistoli sto vo momentot koga mi kazaa kolku se mi se cini uste tolku mi se krenaa. No ona sto me iznenadi e sto doktorot ne reagirase nikako na ova, t.e. kaza deka e vo dozvoleni granici i ne mi prepisa nikakva terapija. Nezadovolen od odgovorot otidov na privaten kardiolog kade sto mi bese napraveno eho, dimenzii na srce normalni, ostanati parametri normalni itn. i vo tekot na ehoto mi registrira edna ekstra sistola za koja sto nemozese da utvrdi pricina. Na kraj izvestaj deka sum pod golem stres i deka potrebno e namaluvanje na tezina i dvizenje. No od togas sekojdnevno imam pogolem broj na preskoci, osobeno koga se kacuvam po skali ili koga ke se izdisam, koga krevam tezina ili koga sedam vo nekoja svitkana polozba. Po poseta na poveke doktori mi posocuvaag deka toa e kako posledica na stres i anskioznost i deka treba sa posetam psihijatar. Me interesira kakvo e vasheto mislenje, dali treba da go poslusam sovetot na doktorite i tamu da baram lek ili spored vas (onie koi imaat iskustvo so preskoci) se raboti za neshto drugo. Pozdrav do site
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Zdravo na site. Ne znam dali sum na pravo mesto na forumov ili sum za vo druga tema ama vie ke me upatite.
Podolg period imam ekstrasistoli kako sto gi narekuvaat ili preskoknuvanje na srceto po moe, nesto koe vo posledno vreme go custvuvam se pocesto i pocesto. Napraviv komplet krvna slika so dodatni ispituvanja koja ne pokaza nisto negativno tuku naprotiv so eden zbor kazabo bese staklo. Pred nekoe vreme nosev holter kade sto za 24 casa mi bea registrirani okolu 1000 ekstrasistoli sto vo momentot koga mi kazaa kolku se mi se cini uste tolku mi se krenaa. No ona sto me iznenadi e sto doktorot ne reagirase nikako na ova, t.e. kaza deka e vo dozvoleni granici i ne mi prepisa nikakva terapija. Nezadovolen od odgovorot otidov na privaten kardiolog kade sto mi bese napraveno eho, dimenzii na srce normalni, ostanati parametri normalni itn. i vo tekot na ehoto mi registrira edna ekstra sistola za koja sto nemozese da utvrdi pricina. Na kraj izvestaj deka sum pod golem stres i deka potrebno e namaluvanje na tezina i dvizenje. No od togas sekojdnevno imam pogolem broj na preskoci, osobeno koga se kacuvam po skali ili koga ke se izdisam, koga krevam tezina ili koga sedam vo nekoja svitkana polozba. Po poseta na poveke doktori mi posocuvaag deka toa e kako posledica na stres i anskioznost i deka treba sa posetam psihijatar. Me interesira kakvo e vasheto mislenje, dali treba da go poslusam sovetot na doktorite i tamu da baram lek ili spored vas (onie koi imaat iskustvo so preskoci) se raboti za neshto drugo. Pozdrav do site
Kakvi be jebani preskoci, a sum gi imal bikvakno milijun do sea. Si ima preiodi koa se poretki, i prerodi koa se pocesti.Pa i periodi koa skoro i da gi nema, 30 god ziveam vo takvi periodi. I od mojto triesegodisno iskustvo mozam da kazam deka preskoknuvanjata se samo visoka struja vo impuslite koa pak doagja od mracnite i negativni raspolozenia. Na pocetok raspolozenijata gi smatrate kako samo "samo raspolozenija" im davate 0 vrednost. Ama so tek na vreme celoto telo ke go poebe......Tuku zaso dzabe ne zamarate tuka be deca? Zaso? Koa i taka vie veke unapred imate isplnirano so i kako ke napraete.....
....Forum e mesto za raznonani temi da se debatira i da se menuvaat mislenja. a ne za vakvi gluposti u ime na zdravjeto, posebno pa otvoreni od decorlii.Abe ajde tam drkajte, trkajte video igri i igrajte si svasta i ne zamarajte so gluposti.
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Za da ne vi nedostigam :) . Drustvo pak jas so mojve preskoci (ekstrasistoli). 7 nedeli postev i voglavno pominav dobro so preskocite, od vreme na vreme malku nesto, a i dosta fizicki aktiven vo toj period. Sega od sabotata pred veligdenot pa navamu povtorno se pointenzivno se aktiviraja, a osobeno denes. Praznik kako praznik si prikasnav malku poveke, mdso, sirenje ali ipak ne do preteruvanje. So e najcudno ne mi se javuvaat odma posle jadenje tuku posle sat-dva. Me interesira dali odredena hrana kako meso, sirenje i slicno moze da vlijae na niv ili pak zeludnikot pritiska. Sepak kako i da e mnogu neprijatno gi osekam, sekoj pojak preskok kako celo telo da mi go stresuva. Sto se odnesuva na nervoza ili stres i ne sum bash neshto nervozen ili napnat. Dali i promena na vrmevo vlijae? Inaku pritisok normalen 120/80.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Za da ne vi nedostigam :) . Drustvo pak jas so mojve preskoci (ekstrasistoli). 7 nedeli postev i voglavno pominav dobro so preskocite, od vreme na vreme malku nesto, a i dosta fizicki aktiven vo toj period. Sega od sabotata pred veligdenot pa navamu povtorno se pointenzivno se aktiviraja, a osobeno denes. Praznik kako praznik si prikasnav malku poveke, mdso, sirenje ali ipak ne do preteruvanje. So e najcudno ne mi se javuvaat odma posle jadenje tuku posle sat-dva. Me interesira dali odredena hrana kako meso, sirenje i slicno moze da vlijae na niv ili pak zeludnikot pritiska. Sepak kako i da e mnogu neprijatno gi osekam, sekoj pojak preskok kako celo telo da mi go stresuva. Sto se odnesuva na nervoza ili stres i ne sum bash neshto nervozen ili napnat. Dali i promena na vrmevo vlijae? Inaku pritisok normalen 120/80.
Лошото варење и тека влијае на пресконувањата. Се ствараат гасови, жечудникот физички го дипира срцето и затоа прескокнува. Само по себе тоа не е опасно. Ама срцето се буне, дека сака малце повеке простор да дише на раат ;)
А и покрај тоа тука е и влијанието од расположението. Не придавај значење. Од искуство ти зборувам. Јас на времето се штрекав од гасови и во сон. Напи се од време на време чаша вода со пола лимон и сода, да узригнеш малце.
Со тек на време ќе научеш да живееш со тоа и нема да му даваш значење. (y)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Храната која ја опиша, поготово во комбинација со герд и тек како го праи тоа.
 
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ајде јас со едно несекојдневно прашање кое можеби е, но можеби и не е за тука. :) Како што кажав порано имам чести проблеми со аритмија (екстрасистоли). Покрај редовните од стрес, нервоза итн. забележав уште нешто. По сексуален однос пулсот, нормално по забрзување се враќа во нормала со нормална срцева работа. Проблемот е наредниот ден кога ги имам во поголем број од вообичаено и се чуствувам омалаксан (не секогаш). Некој вакво искуство или стручно мислење? Или јас сум единствен случај :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Ајде јас со едно несекојдневно прашање кое можеби е, но можеби и не е за тука. :) Како што кажав порано имам чести проблеми со аритмија (екстрасистоли). Покрај редовните од стрес, нервоза итн. забележав уште нешто. По сексуален однос пулсот, нормално по забрзување се враќа во нормала со нормална срцева работа. Проблемот е наредниот ден кога ги имам во поголем број од вообичаено и се чуствувам омалаксан (не секогаш). Некој вакво искуство или стручно мислење? Или јас сум единствен случај :)
1 пост над тебе.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
876
Поени од реакции
2.417
Јас имав прескокнување на нормалниот такт на срцето и забрзано отчукување.
Пулсот од ништо за дел од секундата ми се крена на 140,бев Филип 2 кај специјалист,ми напрај детален преглед на кој резултатите беа супер.
Неговиот одговор беше дека мислите се поврзани со срцето,ако имаш лош период и измешни мисли често иди до забрзување.Исто така и динамичниот живот(екстремно пиење и легнување во 8/9 сабајле) ме донесе до ситуација дс се замислам.
Намалив со алкохол,го стабилизирав спиењето и се си намести како шо треба.
Сега многу ретко осеќам еднократно прескокнување(претходно траеше по нецел сат) ама сето тоа го игнорирам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Викаш само тоа е а?
Автоматски споено мислење:


Викаш само тоа е а?
Не, викам што може да е, сакаш ли суплементација која со голема веројатност ќе те среди?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom