Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Кој се повика на нив?
Јас и рандом ликови на интернет, или официјален претставник на РФ?

Што тука проблемот? Ние како лаици можеме да си дискутираме меѓународно право, и било што. Единствен проблем што го гледам е што ти си заглавен во некој loop дека РФ не кажале ништо за 106 и 107. Да точно е тоа, РФ не кажале ништо официјално за тие членови. Што со тоа?

Што ти е поентата тебе? Што се напали толку, ти смета дискусијата за членовите на Повелбата? Не се согласуваш со толкувањето?
ОК.
Членовите 106 и 107 ги поставив во оригинал директно од страната на ООН. Се гледа дека тие членови врска немаат со ситуацијата, не треба да си правник за тоа да го сфатиш, потребно е само да го прочиташ текстот. Друг муабет е што по интернетов циркулира лагата дека баш на тие членови Путин се повикал и тоа му го кажал на Бан Ки Мун. Не сум јас виновен што ти си се фатил на таа евтина лага.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Значи од повикување на членовите 106 и 107 дојдовме до некои членови можат да бидат искористени. Плус тврдиш дека не се правник, што е повеќе од очигледно, а во исто време се повикуваш на тотално небитни членови при еден куп декларации за правата на човекот, на националните малцинствата и еден куп други меѓународни декларации. Очигледно е дека си се фатил на вест пренесена од некој ќенеф портал па сега ајде да се вадиме.
Автоматски споено мислење:


На членот 51 може да се повика Украина а не Русија, затоа што таа е нападната. Во продолжение е спомнатиот член:
Član 51.
Ništa u ovoj Povelji ne umanjuje prirodno pravo na individualnu ili kolektivnu odbranu u slučaju oružanog napada na člana Ujedinjenih nacija dok Vijeće sigurnosti ne preduzme mjere potrebne za očuvanje mira i sigurnosti u svijetu. O mjerama koje preduzmu članovi koristeći se ovim pravom na samoodbranu biće odmah obaviješteno Vijeće sigurnosti i ove mjere ni na koji način neće dovesti u pitanje ovlasti i odgovornosti Vijeća da u skladu sa ovom Poveljom preduzme u svako doba akciju koju smatra nužnom u cilju obezbjeđivanja i održanja mira i sigurnosti u svijetu.
Неможе да се повика Украина јер од 2014 она вооружено напаѓа, врши геноцид, крши човекови права и права на малцинства загарантирани во ОН. Како да се повика кога она е агресорот и напаѓачот? Русија е таа која што се брани и се повикува на членот според кој има природно право на самоодбрана дур не преземеле советот за безбедност мерки за враќање на мирот итн...

Од другата страна, руското малцинство чија безбедност и човекови права би требало да ги гарантира ОН, но и матичната држава Русија се нападнатите, според ОН и сопствениот Устав има обврска да ги брани, т.е. според член 51 и резолуцијата што ја пишав безбедноста на државата и нејзиниот народ е загрозена или нападната што повикува на самоодбрана. Тоа го кажува и членот 51 - право на самоодбрана.

Од трета страна, незнам дали си заборавил или намерно го испушташ, Украина и нацистите беа подготвени за напад на Донбас и Крим кој требаше да почне почеток на Март. Ако и тоа не е доволно за повикување на член 51, ти ги набројав претходно и другите причини како ширењето на нато, поставувањето ракетни штотови во Полска и Романија, вооружувањето на Украина, превратот на власта 2014 Мајдан, намерите за влез во нат, нацизмот итн .. сите овие се легитимни и очигледни закани по безбедноста на Русија и нејзините граѓани, секако вклучувајќи го и нејзиното малцинство во Украина.

Ако и сето ова е малку, ти кажав, направен е преседан од страна сад, според кој иако ЛНР и ДНР не се членки на ОН, Русија има право и обврска да ги заштити.

Ако сеуште фали нешто, еве го и преседанот на сад со "preemtive selfdefense", според што многу е оправдано Русија превентивно да се самоодбрани пред Украина, која од 2014 ја спремаат за војна со Русија, да биде таа која ќе нападне прва.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Неможе да се повика Украина јер од 2014 она вооружено напаѓа, врши геноцид, крши човекови права и права на малцинства загарантирани во ОН. Како да се повика кога она е агресорот и напаѓачот? Русија е таа која што се брани и се повикува на членот според кој има природно право на самоодбрана дур не преземеле советот за безбедност мерки за враќање на мирот итн...

Од другата страна, руското малцинство чија безбедност и човекови права би требало да ги гарантира ОН, но и матичната држава Русија се нападнатите, според ОН и сопствениот Устав има обврска да ги брани, т.е. според член 51 и резолуцијата што ја пишав безбедноста на државата и нејзиниот народ е загрозена или нападната што повикува на самоодбрана. Тоа го кажува и членот 51 - право на самоодбрана.

Од трета страна, незнам дали си заборавил или намерно го испушташ, Украина и нацистите беа подготвени за напад на Донбас и Крим кој требаше да почне почеток на Март. Ако и тоа не е доволно за повикување на член 51, ти ги набројав претходно и другите причини како ширењето на нато, поставувањето ракетни штотови во Полска и Романија, вооружувањето на Украина, превратот на власта 2014 Мајдан, намерите за влез во нат, нацизмот итн .. сите овие се легитимни и очигледни закани по безбедноста на Русија и нејзините граѓани, секако вклучувајќи го и нејзиното малцинство во Украина.

Ако и сето ова е малку, ти кажав, направен е преседан од страна сад, според кој иако ЛНР и ДНР не се членки на ОН, Русија има право и обврска да ги заштити.

Ако сеуште фали нешто, еве го и преседанот на сад со "preemtive selfdefense", според што многу е оправдано Русија превентивно да се самоодбрани пред Украина, која од 2014 ја спремаат за војна со Русија, да биде таа која ќе нападне прва.
Да бидеме пред се реални. Во 2014 Украина не ја нападна Русија. Тоа што во тој момент се случуваше беше граѓанска војна која се водеше во меѓународно признатите граници на Украина, значи член 51 е неприменлив тука. Украина не ја нападна Русија, туку Русија воено влезе на територијата на Украина. Значи Украина може да се повика на член 51 затоа што таа е нападнатата страна. Зошто е нападната е сосем друга приказна ама реалноста е таа. Плановите дека Украина планирала да ја нападне Русија не се цврст аргумент и прашање дали може да се докаже. Инаку Русија во секој момент може оваа интервенција, формално не е војна, да ја оправдува како заштита на националните интереси. САД под тоа оправдание му ебаа мамата на пола свет.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Очигледно е дека си се фатил на вест пренесена од некој ќенеф портал па сега ајде да се вадиме.
Како воопшто се дрзна да го поправиш Ванета :pos:
Џабе се трудиш на Ванчо да му објасниш дека погрешно сфатил, не дај боже дека бил прелажан. Он наместо да ти биде благодарен за инфото и објаснувањето, лично ќе си го земе на срце и ќе почне да се препелка ко кокошка, да спинува, расплинува и ред други глупости, оти егото му го повредуваш. Не за џабе на сите други им пишува врска нивното его. :D
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.637
Поени од реакции
5.317
booo sho store glup ovoj a? Da ne harikirame premnogu gospodine harikiram vartulu zelenski
Дечко, ќе те замолам да не ме цитираш и да не ме замараш. Ако имаш нешто паметно да кажиш, кажи. Не понашај се како идиот.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Како воопшто се дрзна да го поправиш Ванета :pos:
Џабе се трудиш на Ванчо да му објасниш дека погрешно сфатил, не дај боже дека бил прелажан. Он наместо да ти биде благодарен за инфото и објаснувањето, лично ќе си го земе на срце и ќе почне да се препелка ко кокошка, да спинува, расплинува и ред други глупости, оти егото му го повредуваш. Не за џабе на сите други им пишува врска нивното его. :D
Јас ова не го напишав само за него туку и за сите други кои сеуште веруваат во таа лага за која лично мислам дека е пуштена од западните служби. Се вртеше истава лага и на телеграм каналот од Миленко и на еден куп други телеграм канали и српски ќенеф портали.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Дечко, ќе те замолам да не ме цитираш и да не ме замараш. Ако имаш нешто паметно да кажиш, кажи. Не понашај се како идиот.
zasho ja sea idiot, ti smetash deka harikiram e vistinski zbor, ti si idiotot nepismen vo sluchajot, ne gleash deka za toa te dupi masterpiece (my man gifot od denzel vashington).
i stvarno si praish li retrospektiva na se shto tropash vo realniot zivot? vakov li si inatlivo magare glupo u realen zivot? aj razbiram forum, egoto te pecka nikoj ne te znae i moze da se kurchish ali ova ne lichi na nishto vekje. stanat si forumski pacov, forumski klovn, triger ti e diktaturata na lukashenko i putin a za kovid diktaturata sigurno si bil megju prvite opash sho si svitkal (ako ne si bil, se izvinuvam :* ). Istokot ne chini nemalo sloboda, a ziveesh vo shponski bastion na usa vo koj nemame nikakva avtonomija i sekoj den e polosho...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.637
Поени од реакции
5.317
zasho ja sea idiot, ti smetash deka harikiram e vistinski zbor, ti si idiotot nepismen vo sluchajot, ne gleash deka za toa te dupi masterpiece (my man gifot od denzel vashington).
i stvarno si praish li retrospektiva na se shto tropash vo realniot zivot? vakov li si inatlivo magare glupo u realen zivot? aj razbiram forum, egoto te pecka nikoj ne te znae i moze da se kurchish ali ova ne lichi na nishto vekje. stanat si forumski pacov, forumski klovn, triger ti e diktaturata na lukashenko i putin a za kovid diktaturata sigurno si bil megju prvite opash sho si svitkal (ako ne si bil, se izvinuvam :* ). Istokot ne chini nemalo sloboda, a ziveesh vo shponski bastion na usa vo koj nemame nikakva avtonomija i sekoj den e polosho...
Ќе се чувствувам многу глупо да ти одговорам на сево ова што си напишал, бидејќи ќе спаднам на твое ниво.

Доволен е фактот што ти ме читаш секаде кај што пишувам, јас тебе нит те познавам, нит те цитирам ниту си ми битен фактор, а не дај Господ ниту човек од кој можам да научам нешто. Затоа терај си го патот, не досадувај ќе те молам, небитен си.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Весела математика брат. Прави логика

.......... The AFU group defending Artemovsk numbered up to 82 000 people
........
▪We fought in Bakhmut against superior forces, destroyed about 50,000 military APU and wounded up to 70,000

Значи Украина имала вкупно 82.000 војска во Бахмут ама Вагнер нанеле 120.000 жртви од кои 50.000погинати и 70.000 ранети. Можеш да замислиш колку тешко е да себориш со зомбија и духови

........
At the peak, the number of PMCs "Wagner" reached up to 50 000, according to Prigozhin
........
▪ During the operation, I selected 50,000 prisoners, 20% of them died, another 20% were injured.

Значи ли тоа дека абсолутно сите во Вагнер се затвореници или Вагнер различно ги карактеризира своите борци во затвореници и незатвореници? Во тој случај Вагнер брои 100.000 луѓе?

Или


▪We fought in Bakhmut against superior forces, destroyed about 50,000 military APU and wounded up to 70,000

▪The Wagner PMCs had 3.2 times fewer dead than the AFU, and about 2 times fewer wounded.

▪ During the operation, I selected 50,000 prisoners, 20% of them died, another 20% were injured.
АФУ имале 50к мртви и 70к ранети
Вагнер имале 3,2 помалку мртви и дупло помалку ранети
Значи Вагнер имаат 15.625 мртви и 35.000 ранети незатвореници
Плус 10.000 мртви и 10.000 ранети затвореници (20% од 50к е 10к)


Значи сума сумарум, АФУ имаат 80.000 војска а 120.000 жртви
Вагнер имаат 100.000 војска и 70.625 жртви

Целта била да се нанесат жртви на Украина.

Математикава му е "сам себе го убијал"
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.775
Весела математика брат. Прави логика

.......... The AFU group defending Artemovsk numbered up to 82 000 people
........
▪We fought in Bakhmut against superior forces, destroyed about 50,000 military APU and wounded up to 70,000

Значи Украина имала вкупно 82.000 војска во Бахмут ама Вагнер нанеле 120.000 жртви од кои 50.000погинати и 70.000 ранети. Можеш да замислиш колку тешко е да себориш со зомбија и духови

........
At the peak, the number of PMCs "Wagner" reached up to 50 000, according to Prigozhin
........
▪ During the operation, I selected 50,000 prisoners, 20% of them died, another 20% were injured.

Значи ли тоа дека абсолутно сите во Вагнер се затвореници или Вагнер различно ги карактеризира своите борци во затвореници и незатвореници? Во тој случај Вагнер брои 100.000 луѓе?

Или


▪We fought in Bakhmut against superior forces, destroyed about 50,000 military APU and wounded up to 70,000

▪The Wagner PMCs had 3.2 times fewer dead than the AFU, and about 2 times fewer wounded.

▪ During the operation, I selected 50,000 prisoners, 20% of them died, another 20% were injured.
АФУ имале 50к мртви и 70к ранети
Вагнер имале 3,2 помалку мртви и дупло помалку ранети
Значи Вагнер имаат 15.625 мртви и 35.000 ранети незатвореници
Плус 10.000 мртви и 10.000 ранети затвореници (20% од 50к е 10к)


Значи сума сумарум, АФУ имаат 80.000 војска а 120.000 жртви
Вагнер имаат 100.000 војска и 70.625 жртви

Целта била да се нанесат жртви на Украина.

Математикава му е "сам себе го убијал"
Одамна не верувам на муабетите на Пригожин. Да кажуваше барем малку вистина одамна ќе му се случеше самоубиство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom