Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Господине Дарко тешко на нам ако почнат сите држави на планетава да прават историски ревизии... Токму помалите нации и држави (како ние на пр.) треба да го поддржуваат меѓународното право и да бидат против било какво ново прекројување на границите во 21 век и креација на некакви големи и етнички држави !
Ne site dzhavi na planetava pravat istoriska revizija na ovoj Bel Svet. Ti kako da ne znaesh shto e istoriska revizija. Kolektivniot Zapad go pravi toa so decenii...USA ne oslobodi od Nacizmot i ja porzi naci Germanija :facepalm: a da ne zboruvam za Holivud kade ke vidish kralevi na Anglija Crnci i Crkinji ....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Каков коперациски муабет ова со нуклеаркиве, свесни сте што зборувате? Русија ќе искористи нуклеарно оружје и мислите САД ќе им речат извинете што ве вознемиривте повелете земете ја и Полска?
da.

do berlin taka ke bide.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Каков коперациски муабет ова со нуклеаркиве, свесни сте што зборувате? Русија ќе искористи нуклеарно оружје и мислите САД ќе им речат извинете што ве вознемиривте повелете земете ја и Полска?
A be ostaj ti toa chlen 5 demek. Polska ednash si pati so taa rutina, Hitler i USSR ja podelija a Francija i GB si igraa dzepen biljard si kjutea i si svirkaa. Veke videno. Nepochituvanje na bilo kakvi dogovori za Kolektivniot Zapad e business as usual.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.256
Поени од реакции
29.736
Не е баш таму толку тесна реката (сеуште е вештачко езеро) за да можат тек така да делуваат. Во тој дел што го завземаа Украинците, езерото е со широчина од 4.5 - 6км. така да не е баш некоја ширина што може лесно да се преплива :) Критичниот дел е Нова Каховка, каде што е браната и фактички престанува езерото и почнува реката. Таму е браната и таму реално може да се премине. Но тоа моментално на Украинските сили им е одалечено на 50км.
Јас на овој реон/фронт мислев:
1664898531734.png


3.5 километри на најтесното место, а подоле да, барем 5км. Не со пливање ама со лесни чамци... Не е премногу за очајни противници.

1664898682435.png
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Каков коперациски муабет ова со нуклеаркиве, свесни сте што зборувате? Русија ќе искористи нуклеарно оружје и мислите САД ќе им речат извинете што ве вознемиривте повелете земете ја и Полска?
Ахам, Полска е второто топовско месо, затоа и ја трупаат со оружје, НАТО се спремни ако треба да војуваат до последен Полјак само да ги уништат клетите руси ;)
Ги исполнува сите можни услови: словенски народ (инфериорен), добра бројчаност, националисти, мразат руси, потерсене се и од русите, и најбитно далеку од САД :D
Абе не си прајте бајрам со умот, само да ја припремат за пукање Зеленски ќе биде изваден со се партали од бункер и чучнат на потпис, а ако ја испукаат никој ама баш никој нема да се осуди да им закачи на нивен терен (дури ни овие)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Секој има право на свое мислење... Опасно е прекројувањето на границите во 21 век... Токму мали и немоќни држави како нас ќе бидат најголемите жртви, говорам за територијални поделби. САД па САД, што сте се фатиле за САД они не прават војни за да приграбат територии и територијално да се прошират на сметка на своите соседи, а Русите токму тоа го прават во Украина !
Na vremeto grabnaa tteritori od Meksiko pa otidoa i gi grabnaa Filipinite, nasadija voeni bazi kade stignaa, pa sega okeanite ushte da gi osvojuvaat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Јас на овој реон/фронт мислев:
Прегледај го приврзокот 347153


3.5 километри на најтесното место, а подоле да, барем 5км. Не со пливање ама со лесни чамци... Не е премногу за очајни противници.

Прегледај го приврзокот 347155
Премногу за сериозна офанзива. Знаеш, нема логистика, нема резерва, нема коњаница. Гледај како им идат офанзивите, тоа ти е како стрим кој не запира. Континуирани удари без престан и без обзир на жртви.

Имаше снимки од Красни Лиман, странски платеници како се смеат снимајќи бомбардирање на Руски авиони врз Украински трупи во правецот на Красни Лиман. Тоа што се случува е најверојатно под закрила и жртва на Украинците, НАТО платенициве напредуваат. Како и што точно не знаеме, ама верувам дека ќе излезе набрзо некое инфо за тоа како функционираат. Ќе им го најдат иљачот набргу, ќе ги испржат.

Од таа причина не верувам дека ќе се осудат да го преминат Дњепар за сериозна офанзива (освен за диверзантски акции). Ама ајде све бива, ќе видиме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.256
Поени од реакции
29.736
Војнава е пандан на тоа што сме биле ние и татарите. Татарите се добри со нас додека не контролираат моментот кога не им одговара те окупираат (всв2)
Бугарите имаат некои колосално глупи одлуки за политиката кон нас. Најмногу за инфилтрирањето на ВМРО, за потоа целосно да ја минираат нивната работа. Да имале они (ама и ние) малку попаметни луѓе на власт (на чело на движењето, во нашиот случај), имало шанса да се направи успешна конфедерација која би била пандан на било која сила на Балканот. Се разбира, тука во некоја втора фаза би требало да влезат и другите словенски народи од регионот. Посебно после ВСВ имало шанса да се направи нешто ненадјебиво (гуглај го Бледскиот договор). Ние Словените сме луѓе кои меѓу нас имаме многу повеќе сличности отколку разлики. За жал една од одликите на сите нас ни е инает и горделивост до самоуништување, па големите сили си прават што сакаат со нас сите. Потоа на кој како му се погодила (не)среќата.

Бугарите конкретно глупости прават и сега (не дека ние сме подобри).
Јас ги гледам како заглупени браќа кои редовно ги носат најлошите одлуки што може да се донесат во моментот (што се гледа и по фактот дека сите сојузи каде учествувале, ги изгубиле војните). Повторно не дека ние сме подобри, едноставано не сме имале толку шанси да ги усереме работите (некој друг ги носел одлуките).
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.459
Поени од реакции
2.462
Ахам, Полска е второто топовско месо, затоа и ја трупаат со оружје, НАТО се спремни ако треба да војуваат до последен Полјак само да ги уништат клетите руси ;)
Ги исполнува сите можни услови: словенски народ (инфериорен), добра бројчаност, националисти, мразат руси, потерсене се и од русите, и најбитно далеку од САД :D
Абе не си прајте бајрам со умот, само да ја припремат за пукање Зеленски ќе биде изваден со се партали од бункер и чучнат на потпис, а ако ја испукаат никој ама баш никој нема да се осуди да им закачи на нивен терен (дури ни овие)
Се е тоа точно за Полска што го наброја само ми ја избегнавте главната поента, тоа што за ниеден рационален агент не е разумно да ја смени стратегијата и да игра на нуклеарна карта, ни САД ни пак Русија, тоа во game theory што го викаат Nash equilibrium. Пак реков зборуваме за рационални агенти. Нема Русија некоја карта што не може да ја игра и Западот, или некоја жртва. Не само социолошки и геополитички гледано, туку и математички.

Сфаќам дека навивачкиот табор тука навива на таа карта како последниот ресорс, ама доколку Путин е сеуште добар со разумот нема да ја видиме, пошто исходот на таа карта сигурно нема да биде пропуст на Украина и на Полска или на Берлин на Русија како што си замислуваат тука навивачите, тоа се лаги за средношколци, никој од нас тука не треба да сака користење на нуклеарно оружје од било која страна, пошто цела иднина на човечкиот род се доведува во прашање.
Автоматски споено мислење:

geografija slabo ti ide a?
Кец имав во средно затоа
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Се е тоа точно за Полска што го наброја само ми ја избегнавте главната поента, тоа што за ниеден рационален агент не е разумно да ја смени стратегијата и да игра на нуклеарна карта, ни САД ни пак Русија, тоа во game theory што го викаат Nash equilibrium. Пак реков зборуваме за рационални агенти. Нема Русија некоја карта што не може да ја игра и Западот, или некоја жртва. Не само социолошки и геополитички гледано, туку и математички.

Сфаќам дека навивачкиот табор тука навива на таа карта како последниот ресорс, ама доколку Путин е сеуште добар со разумот нема да ја видиме, пошто исходот на таа карта сигурно нема да биде пропуст на Украина и на Полска или на Берлин на Русија како што си замислуваат тука навивачите, тоа се лаги за средношколци, никој од нас тука не треба да сака користење на нуклеарно оружје од било која страна, пошто цела иднина на човечкиот род се доведува во прашање.
Автоматски споено мислење:


Кец имав во средно затоа
Odeshe na polaganje...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom