Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Вкупно 50,4 отсто од испитаниците сметаат дека руската воена агресија врз Украина е неоправдана и неприфатлива, додека 26,2 отсто сметаат дека е оправдана и прифатлива, што претставува сооднос од 2:1 во однос на првата група.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
ne.

rusija seuste ima ogromni dobivki vo ukraina od pocetok na vojnata. mene mi e smesno sto na vas vi se diga kureto na toa sto ukraincive si povratile nekoj kilometar teritorija. ne e ni prv ni posleden pat. herojski "pobedija" urkite i koga rusite se povlekoa od okolinata na kiev.

sega zimata herojski ke mrzneat pa na prolet pak od novo. do togas evropa ke si plaka skapa struja pa slednava god i skapa struja i skapa hrana posto i toa znacitelno pomalku ke ima...

i taka dur nekoj ne pukne.
kano, ne se glupiraj ziti se. Nemas potreba od toa.

Ni ke smrznat 50.000 Ukrainci, ni Rusite ne se povlekoa od Kiew odnosno toa ne bese planot.
Автоматски споено мислење:

prvo nikoj ne rekol za 3 dena u kiev osven amerite lol..

vtoro rusite od den eden ne probuvaat da unistat sve ko amerite nego samo ona sto mora. toa podrazbira spora vojna.

treto i najvazno spora vojna im odgovara na rusite, amerite, avstralcite i britancite. tuka potajno site nivavame mater da i se ebe na eu. germanija pak da e zbrisena, francija ke e sledna sto ke gi gubi koloniite, svicarska veke nema neutralna priznatost od site...

cetvrto urkite posle zimata ke bidat reseni, seedno kolku teritorija drzat sega.
Spora vojna ne mu odgovara na nikomu, sto pobrzo to podobro - Blitzkrieg. Em pomalku licni zagubi em pomalku troskovi za sve sto e potrebno za vojna. Naprotiv i Rusite da go iskoristat vremeto i Ukraincite ke go iskoristat. Doprva treba da im stigne moderno oruzje koe momentalno za producira odnosno na koe Ukraincite se ucat da go koristat.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
kano, ne se glupiraj ziti se. Nemas potreba od toa.

Ni ke smrznat 50.000 Ukrainci, ni Rusite ne se povlekoa od Kiew odnosno toa ne bese planot.
u pravo si... 200k ke smrznat. 50k e prilicno mala cifra so ogled kolkava nacija se a kolku malku struja proizveduvaat. plus dzabe toa ako nemas mreza, a mreza ke nemaat...

dobro e vaka sto ti go znaes planot pa daj kazi ni... jas ko sto se sekavam ne vidovme nekoja bitka za kiev kade hrabrite urki gi dobile rusite... aj za ona pogore doprva ke vidis, ama ova vtorovo veke se sluci pa daj prosvetli ne za planot i bitkata sto ja dobija urkite.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.610
Поени од реакции
8.478
Слушаам некои видеа, како ќе им дале оружје со дострел од преку 100 Км американците на украинците, па како ќе го гаѓале Крим. Ја мислам да пробаат не е лошо, да осетат малку гама зрачење. Од друга страна не е лошо цело снабдување со струја и вода како и клучна инфраструктура да им уништат, да видиме колективниот запад дали ќе ги згрижи у ек на почеток на зимава која нипретстои.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
rusive zavrsija za godinava. sega im e bitno samo da gi zadrzat centralite. septemvri e veke a na balkanot ima sneg. za nekoja nedela ke pocne dozdovi i snegovi tamu a so toa i rasputnica. ke se namali intenzitetot na vojnata ke se vrati artilerijata u igra.

jas ocekuvam nad 50k mrtvi ovaa zima u ukraina samo od stud. na prolet veke ke ima ogromen revolt kon zelenski zasto nema teorija da gi snabdi i odrzi mrezite zimava. site sto mozat veke begaat od ukraina, jasno im e sto sledi.
Интересно како од "ќе ја смачкаат цела Украина", "50 километарскиот конвој е пред Киев, црно им се пишува", "војуваат само со 10% моќност, да ја пратат најдобрата војска одма ќе победат", "сега ќе употребат -insert weapon here- и готови се"... стигнавме до "пффф Русите тактички само се повлекуваат од небитни градови/региони" и "еве ја зимата за месец/два, Украинците нема да можат да напредуваат, ќе замрзнат надвор без греење..."

:sramezliv:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
kano, ne se glupiraj ziti se. Nemas potreba od toa.

Ni ke smrznat 50.000 Ukrainci, ni Rusite ne se povlekoa od Kiew odnosno toa ne bese planot.
Автоматски споено мислење:


Spora vojna ne mu odgovara na nikomu, sto pobrzo to podobro - Blitzkrieg. Em pomalku licni zagubi em pomalku troskovi za sve sto e potrebno za vojna. Naprotiv i Rusite da go iskoristat vremeto i Ukraincite ke go iskoristat. Doprva treba da im stigne moderno oruzje koe momentalno za producira odnosno na koe Ukraincite se ucat da go koristat.
Poleka so "Blitzkrieg", losa istorija ima :pos: Da ne bide pak oleleee niz Berlin hhh
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.610
Поени од реакции
8.478
Интересно како од "ќе ја смачкаат цела Украина", "50 километарскиот конвој е пред Киев, црно им се пишува", "војуваат само со 10% моќност, да ја пратат најдобрата војска одма ќе победат", "сега ќе употребат -insert weapon here- и готови се"... стигнавме до "пффф Русите тактички само се повлекуваат од небитни градови/региони" и "еве ја зимата за месец/два, Украинците нема да можат да напредуваат, ќе замрзнат надвор без греење..."

:sramezliv:
Најверојатно сите претпоставувавме дека украинците не се толку глупи да идат у сигурна смрт со оваа тактика на војување, како и тоа да американците нема да се толку блесави да не гураат у нуклеарна војна.
Имаат русите коњи за трка и тоа ќе се покаже како погубно за сите нас, ли јбг тоа е последица на непресметливоста на тој што ги влече конците на Запад,или можеби намерно се прави ова....ќе видиме на крај ако останеме живи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.537
Интересно како од "ќе ја смачкаат цела Украина", "50 километарскиот конвој е пред Киев, црно им се пишува", "војуваат само со 10% моќност, да ја пратат најдобрата војска одма ќе победат", "сега ќе употребат -insert weapon here- и готови се"... стигнавме до "пффф Русите тактички само се повлекуваат од небитни градови/региони" и "еве ја зимата за месец/два, Украинците нема да можат да напредуваат, ќе замрзнат надвор без греење..."

:sramezliv:
neznam sto ti e interesno... putin ili nekoj relevanten spomnal 3 dena?

do sega ko sto gledas se ide so minimalno unistuvanje/ubivanje civili.

sega ukraincite ke imaat prilika da osetat nedostatoci na osnovni raboti sto nivnata drzava nemoze da im gi pruzi. toa e fin nacin da sfatat deka za kur ne gi biva vlastite u kiev.

osvojuvanje na teritotorija so bombardiranje do pepel ne e tesko. toa e posledna opcija ako veke resat da idat na toa. ocigledno ne se brzaat, ali ve sfakam vas sto ke treba da plakate pogolemi smetki pa vi se brza... jebi ga, ke izdrzite nekolku godini.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа ми беше само констатација дека руската стратегија на бројност на бојното поле, преточена во изјавата на Сталин, овде не важи.

Значи русин, посебно млад што ќе умри на бојното поле во Украина е засекогаш умрен русин, нема да се роди повеќе друг русин да го замени. Колку повеќе млади му умираат толку помалце руси ќе се родат со и така слабиот наталитет.

За разлика кај другите народи во Руската федерација посебно муслиманите, наталитетот се уште е висок. Затоа во руската восјка најмногу топовско месо иди од таму.
Da, demografskata vitalnost kaj Ruskiot narod vo 21ov vek e katastrofalna i apsolutno ne e na nivoto od demografskata vitalnost na Rusite od pred eden vek. Denešniot moderen, urban i situiran Rusin nitu saka da se bori i da gine tamu po nekoi vukojebini, dolovi, ridovi, močurišta, nivi... nitu pa saka da pravi povekedetni familii. Vo Ruskata federacija pozitiven priroden prirast imaat samo nekoi muslimanski narodi, a se ostalo e vo negativa i toa so decenii nanazad. Vsušnost na Rusija i ne i trebaat teritorii, ima ona i teritorija i prirodni resursi, tuku mnogu poveke i treba lugje, narod, čovečki resursi... Dokolku se odzeme dvomilionskiot Krim deneska RF ima samo 143 milioni žiteli. Rusija nemožejki i neuspevajki da najde dovolno vojnici pomegju etničkite Rusi, pretežno sobira borci od Kavkaskite republiki, kako i od odredeni oblasti i republiki od nejziniot dalečen istok, koi sekako se prakaat kako topovsko meso i kako kurban na bojnoto pole. Šansite da zagineš kako vojnik na Ukrainskoto bojno pole se enormno visoki, džabe i po neznam kolkavi mesečni plati da im se vetuvaat i isplakaat na Ruskite vojnici !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е освоен Лисичанск, но одат натаму. Биохоривка е 10км од Лисичанск, а украинците ја поминале вчера. Јас само пишав да се подготвиме за уште едно релативизирање, односно објаснување за идното тактичкото повлекување на русите од Лисичанск. :icon_lol:
Toa ti se vika taktičko povlekuvanje kobajagi nikoj ne gi brka, nikoj ne gi napagja, potisnuva, tuku samite dobrovolno se povlekuvaat od mesta koi gi osvojuvale so nedeli i meseci !
Автоматски споено мислење:

Се напнаа украинскиве ботови. Полека дечки ќе пукните некоја капилара. :D
Temata e za opšta diskusija i seopfatno analiziranje, a ne za stavanje na crtki/recki koj kakov bot bil i koj za kogo navival, realno baš go zabole stojko nekoj na temava i za Rusija i za Ukraina, ako tolku im se vojuva site do eden, do posleden Rusin i Ukrainec neka se ispoubijat !
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Овде зборуваме за војна и како некој ја води, не знам дали сте свесни ама ако речете иди зима стурја давачки бла бла вие технички го признавате ВОЕНИОТ пораз на русија :icon_lol: тоа што дојдовте до ниво да се повикувата на климата speaks volumes за нивото до кое е дојдена работава.
Зима како што е за русите така е и за украинците. Ова не е народ дојден од потопли краишта па ќе замрзне сега германците или французите се :icon_lol: Колку што знаат едните да се борат во зима толку знаат и другите. Цело време заборавате дека двете држави беа декади дел од истиот безбедносен систем, учеа на истите школи и ги користат истите тактики.

Сектата од Џонстаун нормално нема шанси да се соочи со реалноста и ќе релативизира до oblivion така да не знам што се мачите, за многу луѓе кои навиваат за русите од срце овде сепак не е проблем да се соочат со реалната ситуација очигледно.
Автоматски споено мислење:

neznam sto ti e interesno... putin ili nekoj relevanten spomnal 3 dena?
Јас не знам како не ви е срам вакви работи да зборувате :sramezliv:Видов негде си пишал битки кај имаше, битки е многу тешко да водиш со луѓе кои бегаат газ преку глава и си ја оставаат дури и техниката и магацините полни со се и сешто.
Никој не спомна 3 дена ама за сите со фазла од пола мозок беше прилично очигледно со нивното итање и заобиколување дури и на поголеми населени места само да се стигне до киев, да не зборуваме за десантите и слични салта што се обидоа да ги изведат. Тоа дека тие со третина од армијата правеле маскировки може да се прави муабет на некоја тема за научна фантастика. Кај брзаа ако не беше целта брзо освојување на киев и промена на власта? Зошто тогаш не ја применуваа оваа ваша мудра тактитка на одење полека? Или тогаш неамаа време па сега наеднаш им излезе време?
Дека има време и дека им одговара пролонгирана војна тоа е виц, никој во војна не влегува за да ја пролонгира, туку сечија тактика од кога постои војна е таа што побрзо да се заврши и да се исполнат целите. Пролонгирање значи поголем трошок војните чинат милиони дневно, додатно губење на опрема и техника и на крај човечки животи, ако има генералштаб кој цели кон тоа тогаш треба да биде стрелан - комплет. Неможеш да им речеш ти на војниците, седете вие сега в ровови нека ве тресат ко поп кандило издржете оти во јануари парно ќе нема кај јамајка во белгија :icon_lol: Овие места од кои сега 'тактички се повлекуваат' русите беа платени со илјадници руски животи, и еден ден некој ќе треба тоа да го објасни и оправда, оти во армија има ланец на команда и одговорност, не е тоа форум да му речат абе уживајте сеа кај да е германија тоалетна ќе снема ;)

osvojuvanje na teritotorija so bombardiranje do pepel ne e tesko. toa e posledna opcija ako veke resat da idat na toa. ocigledno ne se brzaat, ali ve sfakam vas sto ke treba da plakate pogolemi smetki pa vi se brza... jebi ga, ke izdrzite nekolku godini.
И тоа е веќе прашање колку е можно пошто видовме на терен дека руската авијација не е баш тој гигант што се претставуваше.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom