Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
А тоа што на Зеленски кој победи со 73% гласови на избори и кога почна војната не само што не му беа лути тие што гласале за него, туку се сплотија цел народ со него и поддршката му е на максимално ниво, го покажува твојот дисконект од реалноста.

Плус, јас пренесов мислење на просечни Украинци, и тоа од мешана фамилија. Значи луѓе што се директно и индиректно инволвирани во војнава кажуваат НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА.
Ти освен верглање за САД, пуч, Зеленски кловн, Бајден сенилен, Путин исус христос (спасителот) и пропратни навреди кон членови имаш нешто друго да понудиш?
Како мислат да го остварат тоа "НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА." ? Подобро им е да бидат топовско месо за натовските цели на слаба или целосно непостоечка руска држава отколку цивилизирано да соработуваат со русите како соседи каде што може и да се игнорираат каде што не може?

Со сосед може да не се сакате и контактот да е сведен на минимум, ама секогаш ќе има точки на поврзување околу кои ќе мора да најдеш заеднички јазик. Единствен начин да се тргнеш од комшијата е да се исселиш. Јасно им е тоа на твоите мешани украинци или не?
Автоматски споено мислење:

На страна тоа што врска нема тоа што го пиша за Зеленски (дека нудел приближување кон Русија), не може да има средување на односи со некој што решил да те бомбардира и уништи.
He told reporters he would "reboot" peace talks with the separatists fighting Ukrainian forces and volunteers in the east.
"I think that we will have personnel changes. In any case we will continue in the direction of the Minsk [peace] talks and head towards concluding a ceasefire," he said.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ti pa napravi anketa i znaesh koj kolku ja mrazi Rusija. Tie sitni gavramenchinja na Baltichkite, Cheshka , Slovachka za da vladeat im treba Baba Roga i Rusija e ovde najzgodna a vo isto vreme im gi lizhat zadnicite na USA.
Друже ова се општо познати факти не треба да направиш анкета. Јас лично имам запознато и имам работено со еден куп источноевропејци и буквално никогаш не сум слушнал арен збор од нив за русија, со некои и ден денес имам работа и комуницирам и знам што ми кажуваат. Е сега можда тие таму не знаат а вие овде на кајгана подобро знаете.

Pa shto losho vidoa od Rusija vo SSSR...im zabranuvaa jazik, gi maltretiraa, ako sakash da znaesh Rusija najveke izgubi vo SSSR i koga se razotidoa Rusija ne praveshe problem na nikoj.
Не знам вистина што мака видоа од ссср? Од што мака пољаците и чесите продаваа ѓубре по мориња во југославија а на бугариве им ги тропавме жените за за мастики и за хулахопки? Дали сериозно зборуваш дека Русија најмногу изгуби од СССР? Дали сериозно зборуваш за квалитетот на живот на источно европските народи кои живееа под железната завеса?

Neka probaat ovie da izlezat od NATO pa da vidish shto ke gi snajde
Да бе еве со брегзит кога пробаа енглезите да излезат од еу со тенкови им влегоа во лондон, се сеќаваме сите на Лондонската Пролет исто како во Прага или во Унгарија :icon_lol: Како не ви е мачно до овој степен да се правите будали не знам

Ne gi sakaat Rusite pa i Shkotite ne gi sakaat Anglichanite, ovie vo Shpanija Kataloncite ne gi sakaat Shpancite, vo YU ne gi sakaa Srbite
Polcite ne gi sakaat ni Rusite ni Germancite a za USA dusha davaat.
Da bea Ukraincite pametni i da si bea neutralni kade ke im beshe krajot...a vaka stanaa obicho topovsko meso za interesite na USA.
прашање е дали можеа да бидат неутрални[/QUOTE]
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.100
Поени од реакции
5.742
Како мислат да го остварат тоа "НИКОГАШ. ПОВЕЌЕ. РУСИЈА." ? Подобро им е да бидат топовско месо за натовските цели на слаба или целосно непостоечка руска држава отколку цивилизирано да соработуваат со русите како соседи каде што може и да се игнорираат каде што не може?

Со сосед може да не се сакате и контактот да е сведен на минимум, ама секогаш ќе има точки на поврзување околу кои ќе мора да најдеш заеднички јазик. Единствен начин да се тргнеш од комшијата е да се исселиш. Јасно им е тоа на твоите мешани украинци или не?
Прашај ги Балтичките држави, Полска и Финска. Ете така.

И btw има многу полесно решение од тоа сите соседи да се иселат. Ако загриженоста им беше дека Москва ќе е на домет на ракети/нуклеарки од Украина (а набрзо ќе биде и од Финска), нека го преместат главниот град некаде на средина на Сибир и мирна глава за сите. Ем Русија мирна, ем цела Европа среќни. Што, тоа повеќе да не ќе ги кошта од војнава што ја водат и санкциите што ги имаат?
Ама сите знаеме дека тоа им беше само изговор.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Па ти работеше за Бугарски интереси во Македонија, пушеше кур Бугарски во амбасада, значи ??
Рики не се пали како мајмун со црвен гз,да не те чеша после шупакот.Ако мислиш дека со извртување муабети теебе како ти одговара ќе бидеш курназ,си се заебал Рики.
Автоматски споено мислење:

Очигледно Русите гинат за Руски интереси, ако не си приметил Русија се шири територијално. Наспроти Украинските што, како што кажа Зеленски, “ја бранат Европа”. А како што е дефакто служат како топовско месо на НАТО.
Нели Русија се брани да не се распадне бе затоа пратиле војска..
вчера месијата твој кажа на интервју,не си пукајте у глава бе абдали профашистички.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.100
Поени од реакции
5.742
He told reporters he would "reboot" peace talks with the separatists fighting Ukrainian forces and volunteers in the east.
"I think that we will have personnel changes. In any case we will continue in the direction of the Minsk [peace] talks and head towards concluding a ceasefire," he said.
Не прифатил "мир" под Руски услови, затоа и сега има војна. Ако излезат победници во таа војна никој во иднина нема да му замери што се избрала таа опција.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Сите несогласувања на темава би ги снемало ако сите вие што мислите дека САД се коренот на целото зло и дека никој друг нема (и не смее да има) глас и мислење во светот освен тоа што Америка би го кажале, би збореле со луѓе што го живеат тоа.
Не САД, НАТО е коренот на целото зло на планетата.
Кога американското општество би нашло начин да се ослободи од јаремот на група фашистички наследници, тој сојуз би се распаднал и ЕУ ќе се реформира врз основа на својата оригинална смисла на постоење (економска соработка) исфрлајќи ги џаболебарските политички елементи, тогаш работите ќе се одвиваат на цивилизиран начин.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
види детево можеш да го искористиш за пребарување на форумов, знам дека имаш такво хоби. Греота е ваков таленат да пропаѓа. Ти знаеш што значи да ми најдеш пост од пред 11 години, треба по тема да бараш посебно, па да читаш, па напредно пребарување да користиш… што се вели гугл е за форумов, а јас бев во заблуда дека е само “нишај врата земај плата” тип на човек, а тој види сепак бил корисен за системот.

додуша малце е глуп, не знае многу контекст да види, ама па одкајзнаеш може ќе се научи. Уствари шо знам види ти.

btw ти текнува ли на муабетот од постот?
немаше да треба детето да бара ако ни одговореше директно кога те прашавме
јас ти одговорив на личното прашање кои ми го постави, јас тебе 5 пати те прашав не ми одговори, не многу пријателски од твоја страна :)
кажи - не е срамота да си во белгија ;)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Чисто информативно. И вака Литванија под закрила на НАТО и САД се ку*чеше на Русија за Калининград, но на крај си го свитка опашот...
две точки се испуштени
- Путин јавно да задоволи две лезбејки од пуси рајот
- Бесплатен гас не само на Украина туку и на цело ЕУ без Северџанија

е ова се сериозни и реални барања
ќе ја биде
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Не прифатил "мир" под Руски услови, затоа и сега има војна. Ако излезат победници во таа војна никој во иднина нема да му замери што се избрала таа опција.
Кое барање на РФ беше толку неприфатливо за Украина?

Географско-историската, општествено-социјалната и економската положба на Украина е таква што руска држава во било каква форма и русите ќе бидат инволвирани во украинското општетво.
Освен во случај на, како што рековме, исселување. Или можеби тоа беше идејата на Зеленски за "мир", да ги иссели русите од Украина?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Ti pa napravi anketa i znaesh koj kolku ja mrazi Rusija.
Ама не. Тие знаат без да истражат, без макар да прочитаат воспоставени реални факти. За нив анегдоти („знам фамилија и пријатели, тие таму сите така мислат) се репер, а всушност навикнати се да ги трујат со пропаганда до таму да не можат ни да слушаат спротивни аргументи („идеш во игнор“, итн). Когнитивна дисонанца, и ехо комори.
Автоматски споено мислење:

Или можеби тоа беше идејата на Зеленски за "мир", да ги иссели русите од Украина?
Ако тоа му била замислата, дефинитивно лажел во изборната програма. Пошто таму спротивното го пишува.
Автоматски споено мислење:

- Путин јавно да задоволи две лезбејки од пуси рајот
Ова би можело да биде интересно, теоретски.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Очигледно лицемерието на темава нема граници.
Jas ne se osekjam za licemeren. Odma si kazav deka oko ne mi trepnuva ni za ukrainski deca, momi, babi, dedovci, objekti niti pak posebno se zagriziv za ruska oprema, vojnici ili bilo sto generalno se dodeka smetam deka rabitite odat na kade sto odat posto celta gi opravduva sredstvata neli? Niti pak sum selektiven vo pritresvanjeto okolu tamu nekoj nebitni deca kako nekoj od vas posto niti se pretresiv nesto posebno ni za decata, civilite, objektite koga ajde da recam vasite sirea demokratija po svetot.
Taka da vo pravo si tuka, licemerieto vo temata level expert, posebno od onie sto srce im se roni za ukrainskite deca, posto neli samo tie se deca, ovie drugite na patot gi najdoja.
Znaci da skratam, kamen na kamen vo Ukraina da ne ostani, iskreno oko nema da mi trepni, isto kako sto ne mi trepna ni prethodno za vo drugi delovi vo svetot.
Poarno tamu otkolku tuka. E sega ako nekoj pod tuka misli na momentalnata adresa na ziveenje koja pretpostavuvam e EU ili SAD pa se pritresvate, odma da vi kazam deka toa za mene ne e tuka i za vas oko nema da mi trepni, kamen na kamen i kaj vas neka ne ostani oti kako sto rekov podobro kaj vas odkolku tuka.
Bi ve zrtvuval site komplet da odite kurban otkolku tuka eden da strada na bilo koj nacin.
Dovolno nelicemerno od moja strana ili treba uste?
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Прашај ги Балтичките држави, Полска и Финска. Ете така.
Сите во некој момент во историјата имале проблеми со руските царски и комунистички држави. Каков проблем имале после распаѓањето на советскиот сојуз или со РФ, и пред и после нивниот влез во НАТО?

Или можеби тоа е и проблемот, после СССР катаклизмата во последните 20-ина години РФ почна да применува западни елементи во функционирањето и нејзиниот развој е опасност за НАТО?

И btw има многу полесно решение од тоа сите соседи да се иселат. Ако загриженоста им беше дека Москва ќе е на домет на ракети/нуклеарки од Украина (а набрзо ќе биде и од Финска), нека го преместат главниот град некаде на средина на Сибир и мирна глава за сите. Ем Русија мирна, ем цела Европа среќни. Што, тоа повеќе да не ќе ги кошта од војнава што ја водат и санкциите што ги имаат?
Ама сите знаеме дека тоа им беше само изговор.
Одлично што ги спомена Финците.

Каков интерес имаат Финците да влезат во ракетна војна со РФ?

РФ во ниеден момент до ден денешен не покажала никакви непријателски потези и намери кон Финска. Дури и кога моменталното финско раководство најави дека ќе бара членство во НАТО, претставници на РФ декларативно најавија соодветен одговор и единствено што се случи беше некаков прекин на енергенси (гасовод или далекуводи за струја, не знам што точно).

Значи, ниту РФ ниту Финската Држава и народ во ниеден момент немале и немаат интерес за никаква воена, економска или било каква конфронтација. Лансирање ракети во тој дел од светот имаат само НАТО психопатите за да ја оправдаат својата смила на постоење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom