Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.861
Поени од реакции
10.908

За жал стига сметката полека.
Жално но самите се одговорни за се ова.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

За жал стига сметката полека.
Жално но самите се одговорни за се ова.
Подобро нека се предадат уште сега. Премногу умрени. Барем ќе имаат излез на море со тој делот измеѓу Молдавија и Романија дека сигурно Русите ќе ја бараат Одеса и Николаев. Навистина трагедија која кловнот Зеленски ветуваше дека ќе ја спречи пред да победи на изборите во 2019.
Со вакви недоквакани политичари, уништувањето на својата држава е факт. Како ние со нашиве ама среќа нема војна засега кај нас...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Како ние со нашиве ама среќа нема војна засега кај нас...
И ќе нема бидејќи влеговме во НАТО, нешто што вие на страната на злото очајно не сакавте да се случи.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.077
Поени од реакции
21.957
Изгледа толку беше американската љубов ?

Автоматски споено мислење:

Конечно ќе ја трансформираат АРМ во лесна пешадија.
Баш ме интересира каков тип на мечови и штитови ќе набават. Инаку хоби ми е средновековно вооружување па ако сакаат тука сум за совет.

БТВ визнатиските панцири со плочки не се ич квалитетни против стрели а не па против куршуми. Нека набават од западните панцири од едно парче метал што се изработени.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
:lolzz: :pos: :):tapp::lolzz:
Руските ракети Tornado-S со микрочипове од AliExpres.
Исто како руските дронове со фотокамери Canon.:D
Guidance units of the newest Russian missiles "Tornado-S" have chips from AliExpress


C..jpg

C1.jpg

https://gagadget.com/en/war/154057-guidance-units-of-the-newest-russian-missiles-tornado-s-have-chips-from-aliexpress/

Не ми се мисли што има во фамозните суперсочни оружиja,кои така и така уште не сме ги видели:pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Русија го гори гасот што не се продава на Запад на станицата,, Портоваја,, во близина на финската граница.
Огнен факел гори во Русија зад финско-руската граница, а пламенот е толку силен што може да се види и од Финска
Согорувањето трае повеќе од еден месец и е контролирано согорување на непродадениот од „Гаспром“ на Европа гас.
Прегледај го приврзокот 340811



https://www.reddit.com/r/europe/comments/wfxzjr/russia_is_now_burning_natural_gas_in_large_enough/
и е гајле на Европа, она веќе реши да биде енергетски независна од Русија и санкциите веќе не би требало да имаат бумеранг ефект

И ќе нема бидејќи влеговме во НАТО, нешто што вие на страната на злото очајно не сакавте да се случи.
Јас цело време тврдев дека ние мора побрзо да се зачлениме во НАТО (или поопстојно да земеме да се поврзуваме со Кина и Русија, како Србија). Битно, најглупо на свет ќе беше уште да останевме на безбедносна ветрометина.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
А колку ХИМАРСИ добија?
Прво 6, па после уште 10. (Колку што знам, а веројатно повеќе се)
Русите тврдат 6 им имаат уништено, од кои два во последниот напад кај Харков.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Прво 6, па после уште 10. (Колку што знам)
Русите тврдат 6 им имаат уништено, од кои два во последниот напад кај Харков.
А Американците и Украинците тврдат наводно дека ниту еден Химарс не бил уништен. Еј Америка тврди дека не е ниту еден уништен. Значи индиректно си кажуваат дека ги надгледуваат ХИМАРС-ите па и ги користат.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
А Американците и Украинците тврдат наводно дека ниту еден Химарс не бил уништен. Еј Америка тврди дека не е ниту еден уништен. Значи индиректно си кажуваат дека ги надгледуваат ХИМАРС-ите па и ги користат.
Тоа ми е јасно кој ги команда и како…
Само што има снимки од дронови како одат у к*рац! А нивната пропаганда нека си тера како знае…
Плус мислам поважно од самите батерии е што русите во неколку наврати им ги уништија ракетите(муницијата)! Само во еден напад 500 ракети уништија!
Затоа и поретко ги користат химарсите, ама тоа никој не го кажува, или барем сите на мутави се прават!
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
875
Поени од реакции
2.095
:lolzz: :pos: :):tapp::lolzz:
Руските ракети Tornado-S со микрочипове од AliExpres.
Исто како руските дронове со фотокамери Canon.:D
Guidance units of the newest Russian missiles "Tornado-S" have chips from AliExpress


Прегледај го приврзокот 340879

Прегледај го приврзокот 340880

https://gagadget.com/en/war/154057-guidance-units-of-the-newest-russian-missiles-tornado-s-have-chips-from-aliexpress/

Не ми се мисли што има во фамозните суперсочни оружиja,кои така и така уште не сме ги видели:pos:
Со чипови од алиекспрес 1/3 од државата ја освоија за пола година

 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
Уништена е руска фарма за ботови.
Пораките што ги ширеле лажните акаунти се во согласност со руската пропаганда, па се верува дека операторите на машината за дезинформации се припадници на руските специјални служби.

Б..jpg

https://uk.pcmag.com/security/141896/ukraine-shuts-down-huge-bot-farm-pushing-russian-propaganda
Инаку светски познати се фабриките за тролови на Евгениј Пригожин во Санкт Петербург и Москва , кои фабрикуваат десетици илјади објави дневно со проруска пропаганда на социјалните мрежи и сајтови во европските земји.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Уништена е руска фарма за ботови.
Пораките што ги ширеле лажните акаунти се во согласност со руската пропаганда, па се верува дека операторите на машината за дезинформации се припадници на руските специјални служби.

Прегледај го приврзокот 340919

https://uk.pcmag.com/security/141896/ukraine-shuts-down-huge-bot-farm-pushing-russian-propaganda
Инаку светски познати се фабриките за тролови на Евгениј Пригожин во Санкт Петербург и Москва , кои фабрикуваат десетици илјади објави дневно со проруска пропаганда на социјалните мрежи и сајтови во европските земји.
Човек, од проукраински канали и меѓународни организации како Амнести Интернешнл добиваш информации дека украинската армија пропаѓа, користи цивили како жив штит итн. Зошто си задоен со западна пропаганда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom