Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Русија нема врска со Фашизам, нив им закачија етикета Рашизам. Како и да е, фактите говорат дека во Украина има нео-нацисти кои ги негуваат вредностите на некогашниот Фашизам од 1-2 светска војна, и се поставени на високи позиции во органите на државата преку кои ја контролираат Украина.
Спас за Украина е капитулација, зашто како што гледам бројките на жртви им растат секојдневно се повеќе и повеќе. Во просек беа 100 сега стигнаа до 800 дневно.
Она што и го прави Европа на Украина е лицемерно. Секојдневно фрлаат пари на ново оружје кои ќе даде резултати само со уште поголема бројка на загината украинска војска. Да имаше три чисти Зеленски ќе се пресметаше сам со нео-нацистите , и ќе ги жртвуваше нив спасуваајќи огромен бројк украински војници. Ама тоа е зелен мозок, а искходот го знаеме сите без разлика колку пишувате тука против Русија. Прашање на време е со колкави катастрофални загуби ќе заврши за Украина, победник воено нема да има (со оглед и двете страни имаат загуби) но Русија ќе реализира се што има зацртано на хартија.
Фашизам на дело,може да кењате колку сакате,искористување на воена надмоќ,окупирање територии,гранатирање цивилни објекти. Не ми се верува дека во 21 век во Европа ова го има.Војна за територија.Мислев дека е надминато тоа,ама не.Многумина мислеа дека блефираат фашистиве до пред самата војна и ја мислев,ама империјалистите не мислеле.Лошо и за Украинците ама и за Русите во што се вовлечени.Ќе ги осеќаат последиците и во наредните децении.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Фашизам на дело,може да кењате колку сакате,искористување на воена надмоќ,окупирање територии,гранатирање цивилни објекти. Не ми се верува дека во 21 век во Европа ова го има.Војна за територија.Мислев дека е надминато тоа,ама не.Многумина мислеа дека блефираат фашистиве до пред самата војна и ја мислев,ама империјалистите не мислеле.Лошо и за Украинците ама и за Русите во што се вовлечени.Ќе ги осеќаат последиците и во наредните децении.
Не ти се верува дека во 21 век во Европа ова го има ?

Чисто информативно, од каде полетуваа бомбардерите кои ја бомбардираа Либија во 2011 година ?

Туку Либија е во Африка, извини, заборавив дека твојот слободоборечки радар не гледа подалеку од Европа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
западниве генијалци сакале да уведат максимална цена на нафтата :icon_lol: Верувам дека Опек и компанија ќе се сложат со тоа.
Ова и јас сакав да кажам :pos:

Изгледа на западњациве им одговара облик на капитализам кој им одговара само на нив, а не и на останатите капиталистички држави.

Еве Русија го прифати капитализмот, западњаците сакат да го секнат увозот на руска нафта и на руски гас.

Кина го прифати капитализмот, западњаците сакаат да и` воведе санкции на Русија.

Индијците ја населуваат најбројната и најсиромашната демократска и капиталистичка држава во светот, западњаците бараат Индија да и` воведе санкции на Русија.

Саудиска Арабија бомбардира и изгладнува цивилно население во Јемен со оружје и муниција од САД, тоа е бизнис, нема санкции ниту за Саудијците, ниту за американците.

А сега сакале и да воведат максимална цена на нафтата, сигурно државите кои се најголеми извозници на нафта ќе прифатат вакво ограничување на наводно слободната трговија, односно на капитализмот, кој наводно се темели врз слободниот пазар кој ги одредува цените според побарувачката и достапноста на крајните производи, а не врз протекционистичките одлуки на политичарите.

Советскиот Сојуз беше такво протекционистичко општество, капиталистите велат дека се распадна токму бидејќи не знаеше да се прилагоди на социо-економските потреби на сопствените државјани, ама тоа не може да им се случи на западните капиталистички држави, тие имаат печатници за пари.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Фашизам на дело,може да кењате колку сакате,искористување на воена надмоќ,окупирање територии,гранатирање цивилни објекти. Не ми се верува дека во 21 век во Европа ова го има.Војна за територија.Мислев дека е надминато тоа,ама не.Многумина мислеа дека блефираат фашистиве до пред самата војна и ја мислев,ама империјалистите не мислеле.Лошо и за Украинците ама и за Русите во што се вовлечени.Ќе ги осеќаат последиците и во наредните децении.
Друже, таа европа што ја спомнуваш му еба матер на цел свет. Авганистан, Ирак, Сирија, Либија, Србија итн ... уништување на се што не е по мерка на големото око е фашизам. Во тој сојуз влеговме и ние, и ако некој е фашист тоа попрво би била Македонија отколку Русија. Знам дека не сакаш да го признаеш ова, и си ги гледаш работите само како ти одговараат не земаајќи факти и аргументи како доказ. Тука не можеме ние да ти помогнеме, мораш сам да си помогнеш.
На терен иако изгледа дека војуваат Украина со Русија, всушност големото око и целиот тој лицемерен сојуз војуваат против Русија. Украина е глупата и ебана странка, колатерална штета, водена од фигура на која ништо не и значи смрт на 800 + украинци дневно.
Жално е за тебе што јадеш ефтина пропаганда, ама секој со својот капацитет.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Фашизам на дело,може да кењате колку сакате,искористување на воена надмоќ,окупирање територии,гранатирање цивилни објекти. Не ми се верува дека во 21 век во Европа ова го има.Војна за територија.Мислев дека е надминато тоа,ама не.Многумина мислеа дека блефираат фашистиве до пред самата војна и ја мислев,ама империјалистите не мислеле.Лошо и за Украинците ама и за Русите во што се вовлечени.Ќе ги осеќаат последиците и во наредните децении.

More LImon,
Daj prashaj si gi toa tvoite vo Sofija zosto ja ebavaat Makedonija be???
Od Ljubov za sex ili od Zhelba da ja zazemat???
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.623
Поени од реакции
7.654
Проширено и надополнето:


 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
... искористување на воена надмоќ,окупирање територии,гранатирање цивилни објекти. Не ми се верува дека во 21 век во Европа ова го има.
За САД зборуваш?
Да се надоврзам и јас... :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
12 години сум на форумов

Порано имаше еден Лет3(редовно досадуваше со ист пост по 100 пати како тоа како едрилица слетала на црвен плоштад на сред СССР) сега незнам дали постои веќе ама овај c i t r o ник или е тој истиот Лет или поголемиот брат негов....толкаво неразбирање за било што јас немам видено, пу пу од вакви луѓе кои подалеку од чевлите не виделе, а сепак како што читам се работи за особа која е маргинализирана to the edge, или како мал е тепан или силован од некој вујко, тетин или комшија(русин) или слично. И сега му е страв од зборот Р а не пак некој да спомне Русија, човеков се губи во секој пост, ми е срам да го читам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom