Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
28 август 2013
Мислења
3.964
Поени од реакции
11.770
Britain's military aid to Ukraine has an enormous cost, and the country’s head of the Armed Forces says that the U.K’s stockpile of weapons could take “years” to replenish.
Русија уште има илјадници парчиња секаков вид старо советско оружје што моментално го користат, а што фаќаат рѓа по складовите
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.042
Поени од реакции
4.698
Значи дометот на ХИМАРС-ите што ќе им ги дадат ќе биде 70.
Проблемот е што се работи за наведувани ракети.
Тоа е големата предност. Ќе може безбедно да гаѓаат цели од далеку, или длабоко во позадина на непријателот.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.964
Поени од реакции
11.770
Проблемот е што се работи за наведувани ракети.
Тоа е големата предност. Ќе може безбедно да гаѓаат цели од далеку, или длабоко во позадина на непријателот.
А ми текнува кога ги молеа русите да не даваат С 300 на Сирија. Во иднина, во кој било конфликт што ќе го имаат НАТО, ако и е ќеиф, Русија ќе може да направи достава на напредно оружје.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.476
А ми текнува кога ги молеа русите да не даваат С 300 на Сирија. Во иднина, во кој било конфликт што ќе го имаат НАТО, ако и е ќеиф, Русија ќе може да направи достава на напредно оружје.
Сирија беше тезгарење тешко, баш како личи на две нуклеарни сили....сега имаме тестирање на трпеливоста на Русија. Се плашам дека кога ќе им дојде преку кур ќе летаат пердуви.
Многу луѓе на местото на Путин би ебале матер до сега, ама он е исклучително трпелив и кул у целава ситуација.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.548
Поени од реакции
26.051
Проблемот е што се работи за наведувани ракети.
Тоа е големата предност. Ќе може безбедно да гаѓаат цели од далеку, или длабоко во позадина на непријателот.
И тие со пократок дострел се наведувани ?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
И тие со пократок дострел се наведувани ?
MRLS - Multiple Rocket Lounching System
ne e naveduvano, se ispaluva po indirekten ogan po azimut i dalechina i nekoi drugi elementi
Ballistic Missle - reketa naveduvana po geopozicija
Cruise missle - raketa naveduvana po gps ama moze da izbegnuva PVO
amerikanskite MRLS ne izbegnuvaat pvo. i ne se naveduvani, samo nasochivani
postojat artileriski Smart munition i Loitering mubition ama ovie ne se toa
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
А ти што очекуваше? Дека ќе ја тапшаат по рамо? Дека ќе речат, е добро де Русија е тоа, свикнати сме на нејзините блјувотини па ќе и чутиме. Кој сака војна, тој ќе си ја добие. Ова нема да е свет во кој монголоидот со куропушечки усти го држи светот тоталитарно под страв со децении. Посебно не Европа.


Опасно е кога си игра со Европа. Опасно е кога и посакува распад. Тие таму во Азија можи ршум ги прави. Ама кога се натега со Европа, историски гледано, секогаш губи.
Монголоидот сакаше искрена соработка со Европа,особено Германија.Арно ама тоа воопшто не им се свиде на англосаксонците.Па затоа си најдоа платен зелен кловн кој се погрижи да не се случи тоа.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
190
Поени од реакции
590
А ми текнува кога ги молеа русите да не даваат С 300 на Сирија. Во иднина, во кој било конфликт што ќе го имаат НАТО, ако и е ќеиф, Русија ќе може да направи достава на напредно оружје.
Site odluki se nosat bez razmisluvanje na posledicite.

Ajde da im zamrzneme na Rusite eden trilion dolari. Pa ajde i da im go ukrademe. Ova ke ima posledici za doverbata vo finansiskite sistemi.

Ajde ke zabranime letovi ruski. Posledica? Rusite isto napravija i sea kurac vo Azija kruzhat +6 saati.

Nema da kupuvame ruska nafta, ama ke kupuvame ruska nafta od Indija.

Ke im dademe najjako oruzje na ukraincive. Ne samo shto ke se sluchi toa sho ti go pisha, oruzjeto ke zavrsi vo sekakvi race i ke se koristi protiv dostavuvachite, a i nishto cudno protiv nas bidejki se znae kaj kogo ke zavrsi oruzjeto. :icon_lol:

Po 100 godini koga ke citaat za konfliktov ke se smeat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.548
Поени од реакции
26.051
MRLS - Multiple Rocket Lounching System
ne e naveduvano, se ispaluva po indirekten ogan po azimut i dalechina i nekoi drugi elementi
Ballistic Missle - reketa naveduvana po geopozicija
Cruise missle - raketa naveduvana po gps ama moze da izbegnuva PVO
amerikanskite MRLS ne izbegnuvaat pvo. i ne se naveduvani, samo nasochivani
postojat artileriski Smart munition i Loitering mubition ama ovie ne se toa
Значи им дале тоа што веќе го имаат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.740
не им дале, фактички им продале, све тоа оружје ќе го плаќаат идни генерации украинци.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.787
Не очекував никако дека Барјактар ќе има толкав успех, но ете...
Каде е руската АА во сите ситуации кога на сред бел ден долетува спор дрон?
Многубројните руски противвоздушни одбранбени системи во источна Украина сè повеќе ја ограничуваат ефикасноста на украинските беспилотни летала, поткопувајќи ја важната украинска способност во војната, пишува американскиот Институт за проучување на војната.

брзо им го најдоа решението
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.042
Поени од реакции
4.698
И тие со пократок дострел се наведувани ?
Најверојатно.
Клинтон сака само да кажи дека не можат да гаѓаат движечки цели и да прават маневри. За се останато се прецизни до метар. Можат релативно лесно да бидат пресретнати од ПВО.
Но сепак се работи за скапи ракети и нема да сменат скоро ништо во судирот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Атомската енергија и е најзелена енергија. Никакво загадување нема од неа.

Од не знам кои "неоправдани" причини се работеше строго против нуклеарните централи сите овие години за да се префрлиме на "еколошкиве" "обновливи" извори.
Никогаш ветер, сонце и хидро нема да може да бидат доволни за конзистентно снабдување на електрична енергија поради самата природа.
Решението е секако нуклеарни централи + обновлививе извори да нaдополнуваат со електрична енергија.

Ама, како што реков, некој во светов имаше агенда, наместо напред, да се вратиме 10 чекори назад. :)
Не е баш најзелена , забораваш една работа нуклеарни отпади каде ќе се фрла и згора на тоа таквите отпади има штетно влијание на околината и на луѓето со векови долгорочно

Sent from my Samsung Note 20 Ultra SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.652
Поени од реакции
7.549
Значи им дале тоа што веќе го имаат.
На Украинците не им треба некое специфично оружје, им треба целосно нова армија зошто старата ја изгубија. Да мислиш дека 5-6 ракетни фрлачи и 100 артилериски парчиња ќе и помогнат на држава која почнала со 400 Смерчови и преку 1500 артилериски парчиња треба да се правиш луд со сила.

Се што прават во моментов е да ја хранат Руската артилерија со месо, се со цел да купат време. Ама не разбирам за што купуваат време. Да имаше некаква шанса руската економија да се распадне поради санкциите, или да имаше немири поради незадоволство од војната ќе разберев. Ама вака само гинат за џабе. А како поминува време се што ќе се случи е односот на загуби помеѓу украинците и русите да се зголемува како што Руската армија ќе се здобива со поголемо искуство.

Во секој случај оваа војна има краен датум а тоа е некаде околу декември-јануари. Во Украина моментално ништо не работи, ниту нешто се произведува. Кога ќе дојде зимата ќе видиме дали САД и ЕУ ќе можат да хранат и греат 25 милиони народ целосно на своја сметка. Посебно кога и ЕУ ќе биде во огромна енергетска криза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom