Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.382
Наводно Духот од Киев загинал откако соборил повеќе од 40 руски авиони.

Ако е оваа Лариса негде по Украина не е лошо да се движи надвор од опасност, да не ја докачат русиве. Сигурно е некоја елџибити и кур не осетила у живот.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
815
Поени од реакции
3.310
⚡In the town of Khust, Transcarpathian region, local wives staged a rally in front of the military registration and enlistment office, protesting against sending their husbands, volunteers from the Terodefense, to the front line.

It is noteworthy that we observe the first popular anti-war demonstrations not in Kyiv, not close to the line of clashes, but almost in the westernmost point of Ukraine, where there are neither shelling nor arrivals.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.501
Поени од реакции
5.344
Наводно Духот од Киев загинал откако соборил повеќе од 40 руски авиони.

Ova mu doajga kako Zhare od Partizanska Eskadrila :vozbud:

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Свастиката е стар симбол во повеќе различни култури, тоа што нацистите го користеле неколку години не им дава екслузивно право на симболот.
Знакот „свастика„, заедно со грчкиот и римскиот крст, се рисјански симболи. Нацистите во Германија, своевремено го користеа, поточно, злоупотребуваа, за да покажат дека нацизмот сам по себе не е новотарија, туку дека во себе има и нешто рисјанско, чисто „онака„, за да биде нацистичката иделогија поприфатлива за народните маси.
Користењето на античко-римскиот поздрав „аве„, со косо подигната десница, требаше да ја покаже и докаже „староста„ од потеклото на супериорната германска ариевска раса во однос на „затуцаните„ народи.
Автоматски споено мислење:

Chisto me interesira shto misli amerikanskiot narod za milijardite shto gi dobiva Ukraina dodeka iljadnici amerikanci umiraat zoshto nemozhe da si dozvolat insulin da kupat bidejki e preskap.

99% od amerikancite neznaat kaj e Ukraina, dodeka ima videa kaj sho lugje na Biden ja vikaat Ungarija namesto Ukraina. Biden duri gi vika iranian people. :гик:
Добро, за Бајден знаеме како и зашто е поставен.

Американците како народ, со чат-пат исклучоци, баш и не мислат, но наместо нив, мислат нивните мас-медиуми па токму тоа мислење го прифаќа и народот, како несомнено и вистинито.

Помошта во милијарди која САД сака да ја прати во Украина не е проблем, се‘ додека ФЕД има монопол на печатење банкноти и истите и‘ ги продава на државата САД.
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Град Берданск на Азовско море, се враќаат во нормален живот, пошто нацистите не плаќаат плати и пензија, поминуваат на рубли и новата власт, од даноци исплаќа пензии и плата за администрација.

Пример Асад плаќаше пензии во територијата под ИСИС, овој зелениот не, така да полека оди накај сецесија.
Како што секаде има нацисти, има и антифашисти, сега дигат глава и уништуваат споменици на Хитлер и компанија. Авторот вика, осеќам дека нешто ќе се случи со споменикот на 'хероите на АТО'. ;)
Тие приказни дека не е терор и нацизам во Украина после 2014, никој не ви верува, сега е обратното, нацистите се кријат а русофилите се на власт, некако поправилно е тоа.

Мелитопол, село Трпение, нема Азов, нема ВСУ, си прават народна казачка милиција. Целата таа пирамида на теророт инсталирана од западот се руши одма после ослободувањето. Тие си ги знаат месните нацисти, усвари и не биле толку многу, тоа се како глутница, 8 години силни, ако нешто има проблем иде СБУ на помош, сега кога се малку се кријат како пичkи
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа. (170 милјарди долари? Додај на тоа и 300 милјарди блокирани од резервите)

Влегуваат во војна со кусок од 470 милјарди долари.
Ако со економски просперитет од 20 години со Путин на чело на Русија, државата личеше на распад, што ли ќе биде отсега кога ќе кратат од се и сешто за да ја финансираат војната.
Таљат за прецедник на Украина.Слава Украини.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
184
Поени од реакции
742
Наводно Духот од Киев загинал откако соборил повеќе од 40 руски авиони.

Нека не ве мафтаат, братов си ја има лажирано смртта и ќе се врати во Ghost of Kiev 2: the Revenge of Shoygu (coming 2023)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Chisto me interesira shto misli amerikanskiot narod za milijardite shto gi dobiva Ukraina dodeka iljadnici amerikanci umiraat zoshto nemozhe da si dozvolat insulin da kupat bidejki e preskap.

99% od amerikancite neznaat kaj e Ukraina, dodeka ima videa kaj sho lugje na Biden ja vikaat Ungarija namesto Ukraina. Biden duri gi vika iranian people. :гик:
Украина не гледа ни цент од тие милијарди. Којзнае каде завршуваат тие пари.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Procitav na twiter ( sea mozes slobodno da si pisuvas tamu jer Musk e za sloboden javen govor) deka Kremlin dostavil lista so nad 4,000 ukri zatvorenici i vo Kiev se tufkale kako da i go soopstat toa na javnosta. Vo prodolzenie na tvitot se veli deka sekojdnevno mnogu vojnici se predavaat bidejki se frleni bukvalno od komandirite koi gi ostavaat na linija na frontot i begaat nazad, a ovie stanuvaat opkoleni od ruskite vojnici i se predavaat. Sekoj normalen covek toa bi go napravil, znaejki deka e frlen da bide topovsko meso.. Na drug twit vidov kako rusive so ozvuveni opklopni vozila so megafoni nalozuvaat da se predadat na ukrite za da ne bidat ubieni vo borbata, koja patem ima samo eden ishod..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Не се покажуваат најсјајно на фронтот, ама страшно ефективно ги менаџираат освоените територии. Многу тешко дека Украинците некогаш ќе ги добијат тие назад.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Не се покажуваат најсјајно на фронтот, ама страшно ефективно ги менаџираат освоените територии. Многу тешко дека Украинците некогаш ќе ги добијат тие назад.
Видовме каков 'менаџмент' користат во Буча.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.392
Нема никој да застане во одбрана на НАТО членки ако бидат нападнати со тактички нуклеарки, севе она што нема сопствено нуклеарно оружје а се пува како прле пред магаре ќе биде спржено.Ќе се помират со тој факт и Франција, и Британија и САД.
Секоја НАТО база у Европа ќе биде срамнета и нема да се осуди никој да лансира стратешко нуклеарно. Тоа не става и нас во огромен ризик, затоа што има неколку места кои се обележани. Е тогаш ќе видиме кој е мудоња у целава приказна и кој какви намери имал.
Стратешка грешка од наша гледна точка е победата на таа шарена револуција, исто како и во Украина.
„Наша“ грешка е тоа колку што е „грешка“ искуството на некој што бил силуван. Да, некои работи можеби можеле поинаку да се изиграат (години претходно) но фактот е дека САД ако баш сакаат секако ќе си ги остварат намерите во вака мала држава. Дали со шарена или со некаква друга (обоена) револуција, или со граѓанска војна во која ќе интервернираат „мировници“ - секако ќе го остварат тоа што сакаат.

Исто како и во Украина, која е неспоредливо поголема држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom