Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
И јас не мислам дека Русија ќе посегне по нуклерано оружје за време на овој конфликт, ама наративот кој се тера на запад вели дека Путин е луд и без никаква причина ја нападнал Украина. Ако е луд, тогаш комотно може да им лупне една нуклерка. Значи мора приказната да ви биде конзистентна, или е луд па може да употреби нуклерки, или е рационален и има сосем валидни прилини да ја нападне Укрина.

Не може и јаре и паре.
За луд незнам, тоа постхумно ќе го анализираат кога ќе дојде време. Моја теорија е секогаш поврзана со пари и криминал. Така да он за мене не е ништо различити од сите ауторитарни криминалци кои се имааат дебело налапано од државни ресурси на сметка на народот. Нит има опозиција да се договори со неа при смена на власт да не го чепкаат ни ништо. Следно му е на власт дур не умре. Нит го заболе него за РФ ни за некаква си империја ни за авериџ Пјотр. Него му е само и само за кешот. Веројатно осетил дека ако му отиде Украина према запад, а зашто и не би му отишла кога он ништо не и даде освен ќутек, ќе го јаде курот по дома. Ова е приемптив страјк, ама не за опстанокот на државата него за него лично. Ова е значи мое мислење, не сум ја стручњак ко 90% овие ноулајфериве овде.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
За луд незнам, тоа постхумно ќе го анализираат кога ќе дојде време. Моја теорија е секогаш поврзана со пари и криминал. Така да он за мене не е ништо различити од сите ауторитарни криминалци кои се имааат дебело налапано од државни ресурси на сметка на народот. Нит има опозиција да се договори со неа при смена на власт да не го чепкаат ни ништо. Следно му е на власт дур не умре. Нит го заболе него за РФ ни за некаква си империја ни за авериџ Пјотр. Него му е само и само за кешот. Веројатно осетил дека ако му отиде Украина према запад, а зашто и не би му отишла кога он ништо не и даде освен ќутек, ќе го јаде курот по дома. Ова е приемптив страјк, ама не за опстанокот на државата него за него лично. Ова е значи мое мислење, не сум ја стручњак ко 90% овие ноулајфериве овде.
Па кој е финансискиот бенефит за него да влезе во војна? Нели поедноставно ќе му беше да си биде руски цар до крајот на животот и секако има на располагање милијарди? Од што се чуствува загрозен лично тој финансиски за да влезе во ова кога имаше апсолутна власт? Ми нема логика дека ова е каприц на Путин или пак нешто сака да се спаси.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
За луд незнам, тоа постхумно ќе го анализираат кога ќе дојде време. Моја теорија е секогаш поврзана со пари и криминал. Така да он за мене не е ништо различити од сите ауторитарни криминалци кои се имааат дебело налапано од државни ресурси на сметка на народот. Нит има опозиција да се договори со неа при смена на власт да не го чепкаат ни ништо. Следно му е на власт дур не умре. Нит го заболе него за РФ ни за некаква си империја ни за авериџ Пјотр. Него му е само и само за кешот. Веројатно осетил дека ако му отиде Украина према запад, а зашто и не би му отишла кога он ништо не и даде освен ќутек, ќе го јаде курот по дома. Ова е приемптив страјк, ама не за опстанокот на државата него за него лично. Ова е значи мое мислење, не сум ја стручњак ко 90% овие ноулајфериве овде.
Јас мислам дека ова нема никаква врска со кешот. Путин веројатно е еден од најбогатите луѓе на светот. И баш мислам дека ова го прави од идеолошки причини. Во неговиот свет ова е борба за опстанок на Русија, борба против НАТО и борба за враќање на Русија на големата политичка сцена. Ова е неговото наследство, и нема теоретска шанса да отстапи од своите планови. Украина не може да ја добие оваа војна, највероватно ќе заврши со девастирана воена моќ, и без Донбас. За Крим веќе не се ни прави муабет, Крим е руски за век и веков.

Милсам дека не очекува ислучитело крвава пресметка во Донбас, тотална војна до истребување. Сето ова што се случуваше досега ќе биде смешно спрема она што следува.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Па кој е финансискиот бенефит за него да влезе во војна? Нели поедноставно ќе му беше да си биде руски цар до крајот на животот и секако има на располагање милијарди? Од што се чуствува загрозен лично тој финансиски за да влезе во ова кога имаше апсолутна власт? Ми нема логика дека ова е каприц на Путин или пак нешто сака да се спаси.
Неможе да остане руски цар до крај на живот со прозападна и развиена Украина. Ќе почнат прво пограничните да му се бунат на лошиот животен стандард у споредба со довчера умрените украински браќа. Капка по капка, бонаква на црвен плоштад. Нереално е земја со толку ресурси да има толку низок животен стандард. Не реално е партал армија да има, а одредена елита да седи на миљарди миљарди асети, кои пази, не се од гаража стартапи, него дечко ти ми се свиѓаш изволте нафта и гас. Божем на мајкаму се. Норвежаните за да избегнат централизација на кешот од природни ресурси праат фондови за секој граѓанин и инвестираат у општество. Тоа овој нема шанса да го напраи, и поисплатливо е да ги држи у константа тензија дека американецот ќе ги нападне, па ќе мора да се билда армија со кусурот што ќе остане откако разни олигарси ќе поделат медот.

Јас мислам дека ова нема никаква втска со кешот. Путин веројатно е еден од најбогатите луѓе на светот. И баш мислам дека ова го прави од идеолошки причини. Во неговиот свет ова е борба за опстанок на Русија, борба против НАТО и борба за враќање на Русија на големата политичка сцена. Ова е неговото наследство, и нема теоретска шанса да отсапи од своите планови. Украина не може да ја добие оваа војна, највероватно ќе заврши со девастирана воена моќ, и без Донбас. За Крим веќе не се ни прави муабет, Крим е руски за век и веков.
Ок, тоа си е твое гледиште и тоа е тоа. Ја имам другачие.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Немаше кој да ги тапша по рамо сакаш да кажеш....па види, нема повоинствен народ на балканов од нив ама тоа што капитулираа беше исправно. За да се избегнат жртви.
Вие против војна што сте "космополити" не сте за тоа Украина да капитулира а со тоа да се избегне голема колатерална штета, и го поддржувате НАТО да ги храни со оружје и се радувате на секоја пратка на оружје.
Лицемерието ти е на најјако пријателе, спушти се на земја.
Автоматски споено мислење:

Ситуацијата со Украина, народски кажано е: кучка што јаде маст јаде и стап.
Е па не е така. Финска не се предаде кога 300.000 руски војници ја нападнаа. Се бореше, но за жал немаа повеќе оружје и на крај ја изгубија војната, изгубија територија, но и овај дел што им остана е далеку подобар и побогат и подобро функционира од делот што го имаат Русите.

Русија функционира на ист начин како што функционираше под Николај, како што функционираше под Сталин и како што функционираше под Горбачов.

Нема ама баш никаква промена. Затоа и толку малце народи сакаат тикви да садат со нив. На Србија и е арно можеби оти е илјадници колометри подалеку од Русија. Инаку не знам дали ќе беа толку среќни со Путин.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Е па не е така. Финска не се предаде кога 300.000 руски војници ја нападнаа. Се бореше, но за жал немаа повеќе оружје и на крај ја изгубија војната, изгубија територија, но и овај дел што им остана е далеку подобар и побогат и подобро функционира од делот што го имаат Русите.
Така и Украина, ќе се бори и на крајот ќе остане без еден свој дел. Но за разлика од Финска, ќе остане без своите најбогати со суровини региони.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Така и Украина, ќе се бори и на крајот ќе остане без еден свој дел. Но за разлика од Финска, ќе остане без своите најбогати со суровини региони.
И да се предаде и се изгубени. И да не беше 2014 ќе и беа изгубени.

Разбираш ?
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
И да се предаде и се изгубени. И да не беше 2014 ќе и беа изгубени.

Разбираш ?
Јас разбирам, ти ништо не разбираш. Украинците направија ужасна математика. Се што требаше да прават е економски да се доближуваат кон запад, а воено да бидат неутрални. Русија никогаш немаше да ја нападне Украина во таков случај. Крим секако беше руски, затоа што е руски уште од војните со турците, но Донбас ќе беше дел од Украина. Ти врска немаш за причините кои доведоа до оваа војна, седиш на темата и демек ги тролаш овие кои навиваат за Русија.

Воглавно тресиш тешки глупости.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Јас разбирам, ти ништо не разбираш. Украинците направија ужасна математика. Се што требаше да прават е економски да се доближуваат кон запад, а воено да бидат неутрални. Русија никогаш немаше да ја нападне Украина во таков случај. Крим секако беше руски, затоа што е руски уште од војните со турците, но Донбас ќе беше дел од Украина. Ти врска немаш за причините кои доведоа до оваа војна, седиш на темата и демек ги тролаш овие кои навиваат за Русија.

Воглавно тресиш тешки глупости.
Ако ме прашуваш, почнувам да се сомневам дека американциве го имаат креирано сето ова. Петтоколонашите во Кремљ практично го натераа Путин на авантурава.

Но, ќе видиме, ептен ми е ова теорија на заговор :D

Ме изненади колку многу се информирани американците, ги сметав за ретарди.
 
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Ако ме прашуваш, почнувам да се сомневам дека американциве го имаат креирано сето ова. Петтоколонашите во Кремљ практично го натераа Путин на авантурава.

Но, ќе видиме, ептен ми е ова теорија на заговор :D
Не е тоа никаква теорија на заговор, ова војна е директно предизвикана од САД. Точно знаеа како ќе реагира Путин ако Украина се обиде да влезе во НАТО, и точно тоа се случи. Само не сум сигурен дека совршено ги предвидоа и последиците од оваа војна. Краткорочно нивната воена индустрија ќе направи огромен профит, два словенски народи ќе се испоколат меѓусебе, и Европа станува уште позависна од САД. Долгорочно, ова може да доведе до тевтонски пореметување во геополитичката ситуација во светот, и може да им се удри од главата на американците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.561
Поени од реакции
26.073
Не е тоа никаква теорија на заговор, ова војна е директно предизвикана од САД. Точно знаеа како ќе реагира Путин ако Украина се обиде да влезе во НАТО, и точно тоа се случи. Само не сум сигурен дека совршено ги предвидоа и последиците од оваа војна. Краткорочно нивната воена индустрија ќе направи огромен профит, два словенски народи ќе се испоколат меѓусебе, и Европа станува уште позависна од САД. Долгорочно, ова може да доведе до тевтонски пореметување во геополитичката ситуација во светот, и може да им се удри од главата на американците.
Ако се случат тие промени во наредните 30тина години, тоа ќе биде во ред. Меѓутоа ако се случат во наредните 2 години, светот ќе пати на велико.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Ако се случат тие промени во наредните 30тина години, тоа ќе биде во ред. Меѓутоа ако се случат во наредните 2 години, светот ќе пати на велико.
И шо има тоа врска?Тенеке е спремен со точак до Саранда да оди секоја година ако е скапо горивото,па и без брашно,зејтин може да преживее а сапун и онака не користи пошто има фобија од средства за дезинфекција, важно е само Меѓународната заедница да остане светска сила и лулка на демократијата и да ја клекне на колена Русија
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.610
Поени од реакции
8.478
Е па не е така. Финска не се предаде кога 300.000 руски војници ја нападнаа. Се бореше, но за жал немаа повеќе оружје и на крај ја изгубија војната, изгубија територија, но и овај дел што им остана е далеку подобар и побогат и подобро функционира од делот што го имаат Русите.

Русија функционира на ист начин како што функционираше под Николај, како што функционираше под Сталин и како што функционираше под Горбачов.

Нема ама баш никаква промена. Затоа и толку малце народи сакаат тикви да садат со нив. На Србија и е арно можеби оти е илјадници колометри подалеку од Русија. Инаку не знам дали ќе беа толку среќни со Путин.
Русија немала тогаш оружје за масовно уништување, сега има и нуклеарно, и тактичко нуклеарно како и конвенционално. Украина е оставена на милост на русите, поточно на Путин. Едино нешто што го спречува да земе да ги порамни е трпението у него, и колку повеќе трае и има поголеми загуби ова толку повеќе ќе се намалува. Освен ако не му смета оваа ситуација да трае подолго вака како што е, до тотално исцрпување на украинците, односно да почека да искрварат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom