Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Zboris ko da e vojnata zavrsena.
Rano e za nosenje bilo kakvi zaklucoci.
Taman rabota, daleku od zavrsena i se moze da se sluci. Se slucuvaat presvrti, se menuvaat taktiki i tn.

Sepak toa ne znaci deka treba da go ignorirame ociglednoto i da se tesime so nekakov masterplan. Sto i da mislele da praat vo Kiev ne im uspea.Osven ako Ukraincite ne si gi precenat sposobnostite i napadnat ruska teritorija+krim, borbata za Kiev e zavrsena.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.199
Романија, Словачка и Молдавија се земјите кои објавија дека ќе плаќаат во рубљи при купувањето руски гас.
Балтичките земји се изклучени од руски гас.
Франција и Германија одбиваат да плаќаат во рубљи но неможат да се откажат од рускиот гас сега за сега.
Другите земји сеуште немаат информирано.
Автоматски споено мислење:


 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Кај објавиле овие земји дека ќе плаќаат во рубљи? Поготово Романија и Словачка?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
другар мој кој е Русин и живее во Киев во некое предградие ми го прати линков
вели дојдоа русите и пукаа по се што се движи, дури и кучиња. Тие што биле по подруми и скривници преживеале.
Комшиите негови биле заврзани и застрелани. Комшиката била трудна и преживеала ама нејзиното дете не, како и мажот и.
Изгледа бебињата се нацисти
црева ми се превртеа од сликите што ми ги објасни, никогаш повеќе нема да бидат исти овие луѓе. Омразата длабоко ќе се вкопа
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
другар мој кој е Русин и живее во Киев во некое предградие ми го прати линков
вели дојдоа русите и пукаа по се што се движи, дури и кучиња. Тие што биле по подруми и скривници преживеале.
Комшиите негови биле заврзани и застрелани. Комшиката била трудна и преживеала ама нејзиното дете не, како и мажот и.
Изгледа бебињата се нацисти
црева ми се превртеа од сликите што ми ги објасни, никогаш повеќе нема да бидат исти овие луѓе. Омразата длабоко ќе се вкопа
Не бе и тоа е лага.

Се шминкаат и глумат мртви.

Русите се нашите, добрите, Укрите се нацисти, измеќари на Сатаната. Кај Русите ќе направат злосторства, тие не убиваат цивили, тие стојат испред цивилите и ѓи бранат со нивните тела.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.199
Баш тоа сакав да потенцирам. Русите на 30ти се повлекуваат од Буча. На 31 е славје радостии дека е “ослободена” Буча. И тек после некој ден ги наоѓаат труповите магично.


 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Романија, Словачка и Молдавија се земјите кои објавија дека ќе плаќаат во рубљи при купувањето руски гас.
Балтичките земји се изклучени од руски гас.
Франција и Германија одбиваат да плаќаат во рубљи но неможат да се откажат од рускиот гас сега за сега.
Другите земји сеуште немаат информирано.
Автоматски споено мислење:


Клиентот ке плакjа во евро во Гаспромбанк. Банката ке трансферира во рубли кон Гаспром. Ова се нуди од русите.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Како дошле така отишле...
На тие 'многувековни' огништа Србите се населени за време на турско во тие познати српски миграции и воглавно поканети од Австријците да служат како граничари и прва линија на фронтот.

Но настрана тоа, Србите се истерани од таму бидејќи ја загубија битката. Самото српско население застана на страната на југословенската/српската армија а не позади новоформираната хрватска независна држава. Да не сакаш бомбони да им делеа?

Истото и тие сепаратисти во Донбас ќе ги снајде ако Русите ја загубат војната...
Значи оправдуваш етнички чистења и еве да речеме Турците им текне да си прават етнички чисти околини во Бугарија и ако успеат значи е оправдано. Или само доколку се врз некој народи што ги презираш?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.283
Поени од реакции
6.546
Нема сомевање дека во секоја војна се убиваат цивили, не е исклучок ни оваа војна. Ама од видеоно што го објавија, каде буквално се приметува на прво гледање дека мимимум 3-4 дена ти лежат тела на улица, која е цела во вода и кал, а облеката на овие е перфектно чиста без ни една точка кал или прашина, никаде крв и повреди, одкако го постираше некој видеото со тој што е мртов, зумирано, како мрда со раката, го вратив и видеото кое го споделуваат украинците. И на тоа видео убаво се гледа дека мрда со раката. Дали стварно некои цивили се убиени во Буча и кој ги убивал? Сигурно. После Мариупол, ништо не може да ме изненади.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.177
Поени од реакции
17.981
Да не ти се верува и овај масакар решија да го оправдуваат дежурните руски куртони.

Еве Херсон уште не е ослободен ама се гледаат од сателит масовните гробници што ги копаат слични како во Буча.

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.014
Поени од реакции
11.199
Кога заминаа Русите од Буча, градоначалникот се јави целиот радосен, немаше никаков збор за убиени цивили. После неколку дена смислуваат сценарио за да ја хранат пропагандата која народните маси ја јадат ко помија :)
Автоматски споено мислење:

All Russian units completely left Bucha on March 30, the day after the face-to-face round of negotiations between Russia and Ukraine in Turkey
. Moreover, on March 31, the mayor of Bucha, Anatoly Fedoruk, confirmed in his video message that there is no Russian military in the city , but he did not even mention any local residents shot on the streets with their hands tied.
It is not surprising that all the so-called "evidence of crimes" in Bucha appeared only on the fourth day , when SBU officers and representatives of Ukrainian television arrived in the city .
Уште еден момент. Александар Кот е новинар кој беше со рускиве трупи на северот од Киев.
Со бела ознака се маркираа жителите кои соработуваа со Русите, исто и трупите. Бандитите на Бајден носат сини маркери.

Прво видео од на Бајден дур се снимаат се слуша јасно кај прашува еден од бандитите: -“Еве еден без син маркер, може врз него да пукам? “

И еве на видеава труповите се повеќето со бели ознаки.






Најверојатно ги имаат егзикутирано поради соработка со руските трупи.
Ќе го продадат ова секако. Ко помија како што кажа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.775
Добро ве изматкале изгледа со наративот за денацификација, како што Буш и Блер ги маткаа западњаците со оружјето за масовна деструкција :)
Со тоа „денацификација“ изгледа многу повеќе се замараат застапниците на западната наратива.


Не знам дали е тешко да си на страната на агресорот, расположението на темава е сосема различно :)
Земајќи во предвид дека вистинскиот агресор се САД, расположението на темава е токму против агресорот... Освен групата застапници на западната наратива, во која група предничат Бугари и Шќиптари... И понекој залутан/неинформиран.


Ако е океј тоа што 4милиони жители си ги напуштиле живеалиштата и над 2к цивили загинале, тогаш не знам што да ти речам.
Трагично.
Иронијата е во селективно и емотивно гледање на последиците од големи геополитички превирања.
Се надевам само дека смртта на пола милион ирачки деца не е ватабаутизам. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom