Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    428
  • Гласањето ќе се затвори: .

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.722
Поени од реакции
14.204
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
7.952
Поени од реакции
13.480

Сериозен си?
Не зборуваме за тепање мали деца држави. Повеќето воени анализи носачите на авиони ги сметаат за ранливи и на конвенционални средства во судир со технолошки споредлив противник, тоа без воопшто да не зборуваме за новата хиперсонична технологија. На страна што секоја конвенционална војна меѓу САД и Русија би била дефанзивна војна за Русија, што значи подршка од сите слоеви на противавионските системи што ги имаат Русите.


Во сценарио каде навистина се случува војна, командната структура на Украина ќе се распадне за една недела или пократко. Ги преценуваш Украинците, не зборувам за народот туку за државата. Понатаму, ги споредуваш со Чеченија каде се муслимани и религиозни фанатици, и кои од америте беа појачани со куп платеници/фанатици... Скроз нереална споредба правиш. Кои украински војнци ќе се жртвуваат како Чеченците па уште за трула корумпирана држава во ситуација каде им е јасно дека ги користат како жртвени јагниња.

Тапа предвидување. :)
Пробувам да објаснам ама кој да разбере. Неважно дали може русија да ги уништи носачите, зашто таков потег ќе доведе до евентуално активирање на МАД кај двете држави. Носачите си се за тоа, за проектирање сила кај мали држави. За поголеми залаци, темата е добар приказ.
А кој колку бил фанатик, не дај боже да видиме. Моја процена е дека Русија нема да се опорави од оваа војна, и би влегла само во краен случај (Украина ги исчисти сепаратистите).
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.168
Поени од реакции
3.509
Како влогот е сега поголем од било кога во последните 8 години. И зошто сега ничим изазвана Русија би нападнала, а го пропуштила тоа во 2014 кога реално имаше моменти кога можеше да се прошета во Украина.

Мој впечаток е дека овој медиумски притисок го прави западот, за да Русија изгледа слаба ако ништо не направи.
Бидејќи Украина се вооружува, не се согласува со ниту еден договор предложен од страна на Русија во врска со сепаратистичките региони и се повеќе се приближува кон запад со секој потег од страна на власта. Така да, Украина ќе станува воено се помоќна благодарение на вооржувањето од Запад (плус самите развиваат оружја со долг дострел) и политички се повеќе се наклонети кон Запад.

Можеш комотно ова да го сметаш како неуспех на Русија да ја спречи Украина во тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.952
Поени од реакции
13.480
Бидејќи Украина се вооружува, не се согласува со ниту еден договор предложен од страна на Русија во врска со сепаратистичките региони и се повеќе се приближува кон запад со секој потег од страна на власта. Така да, Украина ќе станува воено се помоќна благодарение на вооржувањето од Запад (плус самите развиваат оружја со долг дострел) и политички се повеќе се наклонети кон Запад.

Можеш комотно ова да го сметаш како неуспех на Русија да ја спречи Украина во тоа.
Украина никогаш нема да стане доволно моќна за да не мора да преговара со Русија за регионите. Само си крева leverige, да напраи колку може поише штета. Ама и на Русите ова им е нож до коска, па и они може ќе трпат поише.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
17.811
Бидејќи Украина се вооружува, не се согласува со ниту еден договор предложен од страна на Русија во врска со сепаратистичките региони и се повеќе се приближува кон запад со секој потег од страна на власта. Така да, Украина ќе станува воено се помоќна благодарение на вооржувањето од Запад (плус самите развиваат оружја со долг дострел) и политички се повеќе се наклонети кон Запад.

Можеш комотно ова да го сметаш како неуспех на Русија да ја спречи Украина во тоа.
Со ова се сложувам и не го негирам. Ама Русија со отворена војна само ќе го убрза цел овој процес. Токму затоа западот е тој што притиска војна, а не Русија. Друга е пресметката да оди во офанзивна војна, тоест да нападне, а друга е пресметката да учествува во одбрана на одметнатите републики и веќе дефакто нивната територија Крим.

Доколку Украина нападне на исток, а Русија им влепи две-три воспитни, што за нив е релативно лесно со оглед на местоположбата. Тогаш одговорноста народот ќе ја бара во Украинското водство, не во Русија. Но доколку Русија почне офанзивна војна, тогаш збогум Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.010
Поени од реакции
11.277
Мислам дека се преувеличува со вооружувањето на Украина од страна на Западот, освен против тенковскине, се друго Украина веќе има а тоа што и треба не и даваат (пр AFVs).

Украинската АА е советска антика и нема оддржано вежби од почетокот на 2000те години, немаат резервни делови за авијацијата која и онака им е во ужасна состојба, енергетскиот сектор им е на последни залихи, украинската војска е веќе распределена ептен напред кон Донбас а Русите ги имаат опколено од три страни, украинската географија е рамнина. Со тотална воздушна доминација и огромна предност во проектили и артилерија инвазијата на Украина е веќе завршена работа.

ПС: Нема потреба РФ да води урбани битки за Киев или за некој друг град, доволно е да ја уништи армијата пред Донбас што преставува околу 50% од севкупната украинска војска. Колку што е нестабилна и корумпирана земја, владата може сама да падне или да доживее пуч.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.709
Поени од реакции
4.171
Колку сакам во Гвантанамо да ве испратат само така :X3:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.921
Поени од реакции
29.022
Русија не ја вжешти моменталнава ситауција, иако според западот така е наративот.Веројатно имаат инфо Русите дека овие се припремаат да ги заземат сепарастичките региони зимава. Донетск и Луганск. Нема Русија од курташак да распоредува војски и да напаѓа.
Видоа во Ерменија како пројде Азербеџан и се надеваат на нешто слично. Како и да е неизбежно е дека Украинците ќе го почнат конфликтот. Чим една Грузија си проба среќа во 2008, наивно е да мислиш дека Украине ќе остаи да си роварат овие.
Нема буквално ниту едно сценарио каде што Украина ќе има позитивен исход од напад на Донетск и Луганск. А посебно во ваква ситуација со толку руска војска околу нивната граница. Украински напад на тие региони е смртна пресуда за Украина.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.187
Колку сакам во Гвантанамо да ве испратат само така :X3:
Мислиш ти ја рушат бизнис стратегијата? Затоа ги колнеш?
Автоматски споено мислење:

Нема буквално ниту едно сценарио каде што Украина ќе има позитивен исход од напад на Донетск и Луганск. А посебно во ваква ситуација со толку руска војска околу нивната граница. Украински напад на тие региони е смртна пресуда за Украина.
Ако логично се расудува, да! Ама ако мора да се исполни нечија агенда, ништо чудно да си направат харикири.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.709
Поени од реакции
4.171
Мислиш ти ја рушат бизнис стратегијата? Затоа ги колнеш?
Автоматски споено мислење:


Ако логично се расудува, да! Ама ако мора да се исполни нечија агенда, ништо чудно да си направат харикири.
Јас сум македонски патриот а не предавник како питунистите. А се знае што се прави со предавници за време на војна.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.921
Поени од реакции
29.022
Добро зашто сега, после 8 години тивка војна, Русија ќе си пука у глава и ќе влага да праи инвазија на Украина? Ова е веќе познат патерн, сакаат да ги прикажат као агресори кога во реалност cassus belito ќе им го дадат украинците.
Мое мислење е дека имаат проценето дека овој е моментот да се реши Украинското прашање. Нив им треба политички договор за Украина со тие двата региони како кочничари во Украина. Во спротивно на долг рок имаш анти-руска влада и украинската војска која ќе станува поопремена и поспремна. Наредна година може ќе им дадат Патриот системи или друга против воздушна одбрана и друго оружје и ќе отежнат било каква руска интервенција во Украина. Затоа мислам им е битно да го решат проблемот денес. Воената интервенција во кој опсег би можела да биде, ми е енигма. Али истото може да биде од чистење све до Днепар па се до ограничено таргетирање на украинската војска. Пак и таква интервенција мора да има некоја политичка цел.
Автоматски споено мислење:

Абе точно и јас реков така, не порекнувам и мене ми е чудно. Ама еве го читав и Хрватов и гледам и во Украина што се случува. Бројот на војнците на граница не е нешто невообичаено, освен војниците во Белорусија, но таму е најавена воена вежба. Дали знаеш на пример дека Украина нема општа мобилизација. Да е вистина толку напната ситуацијата, Украина ќе прогласеше општа мобилизација. Исто така Украинците коментираа дека е преуранета евакуацијата на Америчкиот персонал.

Јас реков доколку Русија стварно спрема инвазија и не постојат некои информации што не ги знаеме, ондак стварно си пука самата у нога.


Ако го пробаат тоа, само ќе го докажат очигледното, што веќе се надзира. Како на пример оставката на Германскиот министер за одбрана.


0496F719-2C58-4A85-AFCA-F9ED8631BDA3.jpeg
Автоматски споено мислење:

001DA826-993C-4E86-B985-289A46E4B2A4.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
1.004
Настаните во 2014 година и молневитиот пораз на Јануковиќ на Мајдан беше за Русија застрашубачки.Тоа беше така изведено да руската реакција беше Крим плус Донбас.Тоа не е ништо во споредба со Украина.Ако се сеќавате тоа беше некаде март месец а сите планови на рускиот генералштаб во врска со Сирија беа дека Асад нема да може да издржи ште долго и дека мора да се интервенира.Украинскиот настан ја одложи и интервенцијата во Сирија за година дена па на крај вадеа жешки костени веќе во предградијата на Дамаск.
Настаните во Украина се животно важни за Русија.Нема ништо поважно за Русија отколку односите со Украина.Тоа е најскапоцениот т.е. бесценет камен во руската круна.
Русија со Украина и без Украина се сосема нешто друго.
Јануковиќ беше многу сличен на Лукашенко пред протестите,врдаше зезаше шуруваше се додворуваше со Западот...му се инфитрираа странски слуби во неговите редови крајот го знаеме.
Русија во меѓувреме создаде позамашни сили за брзо реагирање и усвои тактика за борба против обоените револуции,во која без разлика на осудите ќе мора да интервенира воено во нејзината интересна сфера.
Тоа се случи во Белорусија кога после опасното заострување на настаните со протестите,Русија најави интервенција и со тоа го обесмисли сите понатамошни дејствија на западните бандити.Истото се случи со Казахстан пред неколку недели сакајќи да се Русија дефокусира од Украина.
Тоа се настаните кои претходеа на сегашната состојба и се директно поврзани со Украинската криза.
Во меѓувреме од таа 2014 година Русија толку зајакна во сите сфери на општесвениот живот а се разбира најповеќе во воената сфера да дојде време да се реши катастрофалната состојба во Украина.
Создавањето на хиперсоничното оружје е најважната вест во последниве три години во светот,и тоа покрај сите фактори ќе ја опредлуава надворешната политика.
Русија го поседува сама во моментов,и слично на политиката на Спутник во 50-тите,кога почнува тотална промена.Се случува прво суецката криза па после тоа тотално колнијално ослободување на светот.
Сега господин Путин диктира темпо,игра пресинг.Гледам низ темава се провлекува мислење дека Русија нема намера да нападене дека Западот тоа го неметнува .Тоа апсолутно не кореспондира со вистината.
Русија уште пред сега веќе две години ги повика на самит во ООН за 5-те постојани членки да ги решат стратешките политички прашања со еден вид нова Јалта.
Господин Трамп вети дека ќе присуствува но сегашниот американски крадец на демократијата Бајден тоа го игносираат цела година.
Путин во Март ја крена војската за да го сватат сериозно ,тогаш немаше сеуште намера да напаѓа туку да се повлечат без проблеми.
Тие продолжија со игнорирање на руските барања па затоа сега врискаат толку за напад во Украина.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
472
Поени од реакции
1.004
Дај онаа кравана министерка нека ја тргнат од телевизии и микрофони додека не се смири работава.
За ова морам да те поддржам, елементарна глупост и зрачи од очите. Како е оваа министерка за било што никако не ми е јасно? Каква глуперда, страшна работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom