Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    454
  • Гласањето ќе се затвори: .

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.571
Поени од реакции
33.441
Не се заебавам и не е хумор. Иако е преувеличена и исфорсирана приказна, секогаш имало, ајде не добар, ќе кажам доволен број луѓе кои биле незадоволни од моменталниот аранжман и би сакале да “дадат шанса на американците''.
Во Украина, освен во деловите кои Русија и така ги контролира и уште неколку мали региони што ги навел Ванлок, а за кои е прашање дали вреди да се влегува во војна и да се ризикуваат парализирачки санкции, Русија нема апсолутно никаква поддршка. Значи немаш 10 души да собереш куртони да фрлаат, камо ли нешто посериозно.

Логично е Русија да сака да ја држи целовкупната Украинска територија надвор од НАТО што е солиден бафер, што разлика прават тука 50-60 километри територија не сфаќам. Америка елегантно ќе им каже да си ги прежалат новите анексирани региони, за Украина мостот за назад со Русија е веќе ќе биде запален и ќе голтнат кнедла, Американците ќе натопорат војска на тоа што им е останато и тоа е тоа.
Украина ќе биде ебана страна во секое сценарио, ама ќарот за Русија е скоро никаков и личи дека кантата е поскапа од сирењето во ситуацијава.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.148
Поени од реакции
7.575
Што фали во наративата на одредени проруски проститутки т.н. бачиња, тука на форумов, кој секој што мисли различно од нив го оквалификуваат како прозападен или недај Боже платеник:
Ова у спортски речник се вика 'грешка во чекори'.
Викаш зашто они оквалификувале, а ти самите нив ги оквалификуваш како проститутки или 'бачиња'.
;)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.973
Поени од реакции
18.251
Не се заебавам и не е хумор. Иако е преувеличена и исфорсирана приказна, секогаш имало, ајде не добар, ќе кажам доволен број луѓе кои биле незадоволни од моменталниот аранжман и би сакале да “дадат шанса на американците''.
Во Украина, освен во деловите кои Русија и така ги контролира и уште неколку мали региони што ги навел Ванлок, а за кои е прашање дали вреди да се влегува во војна и да се ризикуваат парализирачки санкции, Русија нема апсолутно никаква поддршка. Значи немаш 10 души да собереш куртони да фрлаат, камо ли нешто посериозно.

Логично е Русија да сака да ја држи целовкупната Украинска територија надвор од НАТО што е солиден бафер, што разлика прават тука 50-60 километри територија не сфаќам. Америка елегантно ќе им каже да си ги прежалат новите анексирани региони, за Украина мостот за назад со Русија е веќе ќе биде запален и ќе голтнат кнедла, Американците ќе натопорат војска на тоа што им е останато и тоа е тоа.
Украина ќе биде ебана страна во секое сценарио, ама ќарот за Русија е скоро никаков и личи дека кантата е поскапа од сирењето во ситуацијава.
Цел Јужен дел да речеме има повеќе од доволен број на луѓе, и повеќе од било кој изговор на САД за воена интервенција.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.571
Поени од реакции
33.441
Цел Јужен дел да речеме има повеќе од доволен број на луѓе, и повеќе од било кој изговор на САД за воена интервенција.
И така тој дел неформално го контролираат. Украина нема власт таму, што вреди да се влегува во беља за нешто што е и така твое. Зар поради Јужниот дел ќе се напаѓаат Киев и Лвов ли ?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.181
Поени од реакции
3.541
Ова веќе иде во опасност како што велат америте, за overanalyzing.
Повторно, сметам дека работите се поедноставни:
- ако Украина почне офанзива во Донбас/Луганск, Русија воено ќе интервенира
- ако САД ја примат Украина во НАТО (или најават такво нешто), Русија воено ќе интервенира

Едноставно Русија ги има поставено фигурите на таблата, сега само чека да реагира. Ако се деси офанзивата против Донбас/Луганск, или НАТО членство, Русија ќе имаат касус бели (без да коментираме колку е истиот исправен/легален пошто тоа очигледно е релативна работа). Ако се деси такво нешто, во исходот нема воопшто да се сомневам. Воените цели ќе ги остварат, не гледам ни теорија да не се остварат. Окупација на Украина нема да се случи ни во тој развој на настаните, но очекува многу повеќе региони во Украина дека ќе „побараат независност“, како Донбас и Луганск.
Политички што ќе се случува потоа, тоа е веќе нешто други и може да биде предмет на секакви теоретизирања.


П.С. Од аспект на логистиката, ајде те молам... колку разлика има во трошкови за војската дали е во регионите окулу Украина, или во матичните касарни? Не заборавај дека во Русија во скоро сите региони има големи касарни, уште од времето на СССР, а шатори и слично не се некоја скапа технолгија и секако ги имаат залихите. Не, сето ова воопшто не „премногу скапо“ како што кажуваш. Не е ни делче од трошоците кои ги имаат на пример, во Сирија. Во секој случај очигледно се работи за трошоци кои можат да си ги дозволат.
Иронично но трошоците во Сирија би им биле многу помали отколку моменталните трошоци за војската на границата со Украина бидејќи таму веќе имаат воспоставено логистички центри. Не знам каде имаат касарни или што и да е, но разместувањето на околу 100 000 војници долж границата, бара комплетно нови логистички линии, со најверојатно уште толку луѓе во логистика. Тоа плус одржувањето на единиците оперативни плус разместувањето се далеку поголеми трошоци отколку кога би седеле во матичните бази. Некои од матичните бази од каде повлекуваат војска се оддалечени многу повеќе отколку што е Сирија на пример. Цели нови линии на дотур на техника, медицина, гориво...

Впрочем, таа војска таму нема да стои подолго од година. Што и да е ќе заврши во наредните максимум 12 месеци. Многу веројатно до летото.

За воените цели не знам. Веројатноста е на страната на Русија. Но колку ќе успеат и со каков непријател ќе се судрат тоа не знаеме. И Ерменците во теорија имаа многу добра одбрана но изгубија скоро се. И политички таму не дојде до никаква промена.

Нема Русија да нападне нема логика. Ќе се повлече. Скапо ќе плати ако се обиде да ја окупира Украина.
Нема да окупираат ништо. Ќе делуваат како против Грузија, или како САД против Србија. Окупацијата е скапа работа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.973
Поени од реакции
18.251
И така тој дел неформално го контролираат. Украина нема власт таму, што вреди да се влегува во беља за нешто што е и така твое. Зар поради Јужниот дел ќе се напаѓаат Киев и Лвов ли ?
Искрено не верувам да е тоа целта на Русија. Доволно е да имаат територијален спор, за да не влезат во НАТО во дадениов момент (Според мене). И некаква ограничена интервенција на Русија би имало само доколку Украина тргне на Луганск, Донецк или Крим.

Ама кога збориме за проруси, не се само во овие неколку делови што ги контролираат, Тој цел индустриски дел, до Одеса. 2014 нацистите живи ги запалија луѓето во општинската зграда во Одеса ако ти текнува. Луганск и Донецк успеаја да се одцепат, заради близината со Русија и интервенцијата на групата на Стрелков, која дефакто ги обучи. Доволно да се создаде ограничен конфликт и спор кој ќе попречува влез во НАТО, доколку од немајкаде Украинците се решат да се откажат од Крим. Ама како што ми личи, НАТО за Украина е само морковот на стапот. Повеќе им се исплати да им прават на Русите вакви драми со Украина.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.133
Поени од реакции
32.856
Интересна теза на Бачето за Украина, истата теза која Бугарија ја има во однос на Македонија. Какви ли се неговите ставови по однос на тоа прашање?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.054
Поени од реакции
14.763
Во Украина, освен во деловите кои Русија и така ги контролира и уште неколку мали региони што ги навел Ванлок, а за кои е прашање дали вреди да се влегува во војна и да се ризикуваат парализирачки санкции, Русија нема апсолутно никаква поддршка. Значи немаш 10 души да собереш куртони да фрлаат, камо ли нешто посериозно.

Логично е Русија да сака да ја држи целовкупната Украинска територија надвор од НАТО што е солиден бафер, што разлика прават тука 50-60 километри територија не сфаќам. Америка елегантно ќе им каже да си ги прежалат новите анексирани региони, за Украина мостот за назад со Русија е веќе ќе биде запален и ќе голтнат кнедла, Американците ќе натопорат војска на тоа што им е останато и тоа е тоа.
Украина ќе биде ебана страна во секое сценарио, ама ќарот за Русија е скоро никаков и личи дека кантата е поскапа од сирењето во ситуацијава.
Фактите не ти се проверени, поголемиот дел од луѓето во Украина прв јазик им е Руски јазик. Ако веќе бараме проформа изговори за интервенција, не мора да бараш повеќе.

Во врска со „бафер зоната“, не се Донбас и Луганск никакви бафер зони. Цела Украина е бафер зона, затоа што не може да влезе во НАТО или ЕУ со отворени кризни региони кои имаат прогласено независност и во кои дефакто нема украинска власт. По трет пат ти повторувам: Провери како стојат работите со Грузија, и Абказија и Осетија независните региони, отворени кризни региони заради кои САД не можат да ги внесат Грузија во НАТО. Мислам ако веќе навистина те интересира тематикава и сакаш нешто да научиш, не забушавај и прочитај за Грузија.


Не се заебавам и не е хумор. Иако е преувеличена и исфорсирана приказна, секогаш имало, ајде не добар, ќе кажам доволен број луѓе кои биле незадоволни од моменталниот аранжман и би сакале да “дадат шанса на американците''.
Сакаш да кажеш дека сериозно така ги разбираш работите, некој во Либија сакал Американците да ги бомбардираат и тоа е доволно „легитимитет“ за некој од најразвиената и најбогата држава во Африка и во регионот, да направи shithole или вукојебина по нашки?

Макар да не се заебаваш, сепак е добар хумор. :)
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
1.004
Светот 25 години беше под апсолутна доминација на САД.И што се случи?
Се воспостави на добар дел од светот новиот светски поредок.
Многумина на тоа гледаат во некоја перспектива или пак како на наекоја теорија на заговор.
Но новиот светски поредок ни се случува пред нос.
Секоја држава зафатена од тој поредок својата власт ја добива од некоја канцеларија во некоја канцеларија во администрацијата во Вашингтон.
Значи во добар дел од светот имаме светска влада со седиште во Вашингтон која веќе функционира.Ние како Македонци можеме да сведочиме за тоа.
Што е целта на овие влади?
Да се исполнуваат задачите дадени од светската влада со седиште во Вашингтон.
Тие задачи се во интерес на вопспоставување на хегемонија тоталитаризам и конечно уништување на народната демократија.
Само во тој контекст мора да се гледа состојбата во Украина.
Од една страна е наметнатиот од страна на светската влада сегашен режим кој прави се што е во негова моќ против интересите на украискиот народ,и од друга страна е Русија која е единствената сила која може да го победи во Украина овој ѕверски режим.Русија и овој пат ќе мора да се жртвува за да го спаси светот од уште еден обид за фашистичка сегрегација на народите.
Се разбира прво мора да се ослободи Украина како истороден народ кој утре многу ќе помогне во понатамошните ослободителни походи.
После тоа Молдавија ќе се ослободи многу брзо и без никакво галама.
Па на ред доаѓаат балтичките "тигри" .Русија долго време молчеше за катастрофалната полошба на Русите таму.
Н ебеше дојдено времето.
Сега балтичките однародени режими ќеја почуствуваат силата на разјарената руска мечка.
Нека се спремат на ред и Романија и Бугарија.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
1.004
Пуу, многу чекање за Бугарија, шеста-седма на ред :(
Кај планинарскиот дом на врв на Водно вецето беше одвоено и ти треба време да стигнеш.
Другарче еднаш на зорт едвај стигна.
Се враќа назад и вели многу далеку бе ова вецево,а,еден од карши планинар му вели не е далеку ако на време тргнеш.Не е далеку редот на Бугарија ако Русија на време тргне.:)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.700
Поени од реакции
14.306
Светот 25 години беше под апсолутна доминација на САД.И што се случи?
Се воспостави на добар дел од светот новиот светски поредок.
Многумина на тоа гледаат во некоја перспектива или пак како на наекоја теорија на заговор.
Но новиот светски поредок ни се случува пред нос.
Секоја држава зафатена од тој поредок својата власт ја добива од некоја канцеларија во некоја канцеларија во администрацијата во Вашингтон.
Значи во добар дел од светот имаме светска влада со седиште во Вашингтон која веќе функционира.Ние како Македонци можеме да сведочиме за тоа.
Што е целта на овие влади?
Да се исполнуваат задачите дадени од светската влада со седиште во Вашингтон.
Тие задачи се во интерес на вопспоставување на хегемонија тоталитаризам и конечно уништување на народната демократија.
Само во тој контекст мора да се гледа состојбата во Украина.
Од една страна е наметнатиот од страна на светската влада сегашен режим кој прави се што е во негова моќ против интересите на украискиот народ,и од друга страна е Русија која е единствената сила која може да го победи во Украина овој ѕверски режим.Русија и овој пат ќе мора да се жртвува за да го спаси светот од уште еден обид за фашистичка сегрегација на народите.
Се разбира прво мора да се ослободи Украина како истороден народ кој утре многу ќе помогне во понатамошните ослободителни походи.
После тоа Молдавија ќе се ослободи многу брзо и без никакво галама.
Па на ред доаѓаат балтичките "тигри" .Русија долго време молчеше за катастрофалната полошба на Русите таму.
Н ебеше дојдено времето.
Сега балтичките однародени режими ќеја почуствуваат силата на разјарената руска мечка.
Нека се спремат на ред и Романија и Бугарија.
А, кога ќе се ослободи Прага? Мислам, ако не е државна тајна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.054
Поени од реакции
14.763
Иронично но трошоците во Сирија би им биле многу помали отколку моменталните трошоци за војската на границата со Украина бидејќи таму веќе имаат воспоставено логистички центри. Не знам каде имаат касарни или што и да е, но разместувањето на околу 100 000 војници долж границата, бара комплетно нови логистички линии, со најверојатно уште толку луѓе во логистика. Тоа плус одржувањето на единиците оперативни плус разместувањето се далеку поголеми трошоци отколку кога би седеле во матичните бази. Некои од матичните бази од каде повлекуваат војска се оддалечени многу повеќе отколку што е Сирија на пример. Цели нови линии на дотур на техника, медицина, гориво...
Како замислуваш дека се распоредени, во периметар линија на самата граница и во получекор со подзината уста чекаат наредба да влезат во Украина? :)

Реално најголемиот дел се сместени по касарни во регионот, во случај на потреба за помалку од 24ч ќе бидат каде што треба да бидат. Патишта и инфраструктура веќе постоjat. Ресурси и залихи се навремено и без брзање донесени, и постоечки/тековни.

Значи да, трошоци секако има ама да не претеруваме сега во проекциите... Влоговите во овој гамбит се толку големи да смешно е како одлучувачки аргумент да го земаш трошокот.
Автоматски споено мислење:

brinkmanship
/ˈbrɪŋkmənʃɪp/
noun
the art or practice of pursuing a dangerous policy to the limits of safety before stopping, especially in politics.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom