Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.083
Видеава што ги гледам од Украинскиве дронџии се во најмала рака страшни(пример каналов), не знам која му е крајната цел на Путин да го уништи западот или да го истреби машкото население во Русија. Одогловлекувањето на војната оди во полза само на западот а на штета на Русија. Веќе се сомневам дека има еден нормален меѓу Руските генерали, и мислам дека не им е гајле исходот на војнава туку корупција, крадење и полнење на нивните џебови барем по тоа што се гледа на терен во последниве година дена
Дроној само од Украинска страна има, Русите уште со тенгала се тепаат. Нема изгледа од нив на Телеграм, тие уште на скица ги управуваат чаталите од тенгалата.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
434
Поени од реакции
618
Моментално на фронтот се случува прва светска војна(тој што гледал и учел за ww1 знае), тешки борби помеѓу 2 светски сили што си ги мерат силите на бојното поле времето ќе покаже кој е поцврст и кој ќе го води светот, тука вклучува ресурси, памет, луѓе, индустрија и останато..
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Тоа мислам и дека ќе се случи. Годинава се големи избори во многу држави, Америка вклучена исто во тоа. Затоа и пробуваат да ескалираат со 1.000 глупости пред Ноември, ама Путин е опасен покер играч. Мислам дека нема да припадни на провокации.

Путин многу го кампузат ама излезе многу по-воздржан него што мислев. Не ни ја ѓибна инфраструктурата и слични работи на почеток. Обично кога започнуваш војна тоа е 1ва цел на удар.

Како Америте го удрија Ирак, 101ва и 88ма дивизија го пресекоа Ирак на пола заради блокада на инфраструктура и логистика.
Прегледај го приврзокот 419949
Како прво, Путин и екипата околу него не се покераши туку шахисти.
Правење на паралела/споредба помеѓу Ирак и Украина е несериозно односно непознавање на елементарни работи.

Целите на САД во Ирак беа едни а целите на Руската Федерација во Украина се други, па така и по овој основ не може да се споредуваат.
РФ не влезе во Украина да ја окупира туку да ги истера ЕУСА. (можеби затоа и нема разурнување на инфраструктурни системи, иако не е заради тоа)

И онаа што прави темелна разлика е:
-САД го нападнаа Ирак (кој беше оставен сам и изолиран) со уште дузина хиени меѓу другите и Македонија, што мајка бравме таму освен некој квислинг да добие позиција и ден денес не ми е јасно.
РФ изведе СВО во Украина но не само против Украинцките нацифашистички одреди туку и против северн-оатлантската терористичка организација и токму затоа што во тој конфликт се вклучени повеќе од 50 земји и колонии/вазали истата трае повеќе од 2 години ... деенс севрџганите повторно имаат можност да им се упикат во задникот на ЕУСА уште подлабоко, шансата не треба да се пропушти.

П.С:
ако ОТАН алијанста е толку моќна, зошто до сега не ја нападна РФ туку тоа го прави преку прокси?

-------
Некој спомна за влегување на Украина во ЕУропска, па еден поголем дел од Украина/Украинците веќе се влезени во Еуроспка, или тоа не се смета!?
Автоматски споено мислење:

Кој дел?
За тоа дека САД ги гузат ЕУ како сакааат? Тоа веќе го знаеме, и ЕУ (и цела Европа) с(м)е темелно изeбaни. Тоа со товараање на трошоците за Украина врз Европа, тоа е јасно... Дури и сеедно кој ќе победи во војната, еуропска е зaeбана. Демографски и економски, индустријски и секако... Зaeбани сме.
Конкретните детали како и не се многу важни во целата слика.

За „сценариото“ и не знам што да кажам, милион варијанти се во игра и некоја секако ќе се исполни. Ништо добро за ЕУ (и за нас) секако.
Разбирам дека ништо добро за ЕУропска ама не разбирам зошто би било лошо за нас ако ја нема таа нацифашистичка творба ЕУропска?
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.083
Како прво, Путин и екипата околу него не се покераши туку шахисти.
Правење на паралела/споредба помеѓу Ирак и Украина е несериозно односно непознавање на елементарни работи.

Целите на САД во Ирак беа едни а целите на Руската Федерација во Украина се други, па така и по овој основ не може да се споредуваат.
РФ не влезе во Украина да ја окупира туку да ги истера ЕУСА. (можеби затоа и нема разурнување на инфраструктурни системи, иако не е заради тоа)

И онаа што прави темелна разлика е:
-САД го нападнаа Ирак (кој беше оставен сам и изолиран) со уште дузина хиени меѓу другите и Македонија, што мајка бравме таму освен некој квислинг да добие позиција и ден денес не ми е јасно.
РФ изведе СВО во Украина но не само против Украинцките нацифашистички одреди туку и против северн-оатлантската терористичка организација и токму затоа што во тој конфликт се вклучени повеќе од 50 земји и колонии/вазали истата трае повеќе од 2 години ... деенс севрџганите повторно имаат можност да им се упикат во задникот на ЕУСА уште подлабоко, шансата не треба да се пропушти.

П.С:
ако ОТАН алијанста е толку моќна, зошто до сега не ја нападна РФ туку тоа го прави преку прокси?
Не ги споредував како земји, споредба само правев помеѓу влегување во војна со уништување и блокада на инфраструктура и логистика vs покажување сила и несакање да се уништи инфраструктура и логистика. Првите 2-3 дена ништо не се знаеше кој јаде кој пие, ако сакаа Русите можеа парализа да и направат на Украина во тие 3 дена.

Со останатото се сложувам.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Првите 2-3 дена ништо не се знаеше кој јаде кој пие, ако сакаа Русите можеа парализа да и направат на Украина во тие 3 дена.
Не можеа, Русија немаше контрола на набото.
Првите часови од војната истурија еден куп крстосувачки проектили врз бази и аеродроми, соодветно на нивната доктрина. За уништување на инфраструктура потребни се стотина пати повеќе проектили или бомби.
Дури и да имаа контрола на небото не можеа да ја гаѓаат инфраструктурата бидејќи тогаш немаа ни оддалеку доволно прецизни наведувани бомби за да гаѓаат инфраструктура.

Нема такво нешто како несакање, немање желба. Има само капацитет дали можат или не.
Сигурно не им бил планот да седат и гинат во ровови.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.389
Поени од реакции
12.105
Сигурно дека планирале со 300.000 колку што беа на почеток да ја завземат тогаш 35 милионската Украина од муабетиве :LOL:

Воената елита е очајна на форумов.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.864
Поени од реакции
6.030
Дали има некаде некој извор на приближно KIA до сега? Порано од разни извори се вртеа 500к Украина и 50-60к Русија. Ама од тогаш поминаа месеци, а има доста интензивни борби.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.389
Поени од реакции
12.105
Дали има некаде некој извор на приближно KIA до сега? Порано од разни извори се вртеа 500к Украина и 50-60к Русија. Ама од тогаш поминаа месеци, а има доста интензивни борби.
Според мене за руски KIA доста реална статистика од тука. https://en.zona.media/article/2022/05/20/casualties_eng

Се поклопува со тврдењето од Пригожин дека во Бахмут околу 20.000 жртви имаше Вагнер.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.

Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.747
Поени од реакции
21.784
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.

Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
Сериозно споредуваш словени со арапи? :ROFLMAO:

Да не почнеме да споредуваме колку Украина е поразвиена во буквално се од овие што ги наброја што се уште вода немаат во очи.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.258
Поени од реакции
1.083
На Американците во 2003 им требаа 150 000 војници да го завземат тогаш 25 милионскиот Ирак.
Точно, и на Русите ќе им требаше околу толку да не ги спремаше CIA 8 години. Не го викам тоа јас, тоа си го кажува Њу Јорк Тајмс https://www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/cia-ukraine-intelligence-russia-war.html . Пак мислиш дека споредуваш 1 на 1?
На Израелците во 67ма им требаа 250 000 војници во инвазијата на тогаш 30 милионскиот Египет и 6 милионската Сирија.
A 2023та кога со 300.000 им трташе да влезат во Газа пред да стигнат 2 Американски борбени групи?
Русија имаше повеќе од доволно војска за да завземе што сака во Украина. Не успеа.
Не успеаја затоа што ја утнаа проценката колку добро CIA ги подготви во меѓу време.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.965
Поени од реакции
17.793
Дали има некаде некој извор на приближно KIA до сега? Порано од разни извори се вртеа 500к Украина и 50-60к Русија. Ама од тогаш поминаа месеци, а има доста интензивни борби.
Od razni izvori se vrtele brojkive...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom