Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    634
Член од
3 март 2021
Мислења
522
Поени од реакции
932
Сојузницитe кои отвориле нов фронт од страв дека цела нацистичка европа ќе биде ослободена од СССР.

Се знаело каков ќе биде исходот уште кога нацистите ја изгубиле битката за Москва.

Прегледај го приврзокот 392844
Како може големиот СССР кој извади 250милиони од глад и изгради цела држава за 30г да го споредуваш со феудална помојка ко русија која и ден денес живее на сметка од тој Сојуз.

Разликата е што децата на генералите и претседателите во СССР биле на први линии на фронт додека децата на чиновниците во феудална русија живеат на запад.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.213
Поени од реакции
7.542
Нема решение од типот замрзнат конфликт по се изгледа.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.677
Поени од реакции
4.311
Докажано е дека Ленд-Лизот ништо немало да промени во исходот во војната помеѓу СССР и Нацистичка Германија, односно дека СССР повторно ќе победел, бидејќи и СССР имал конкурентни индустрии со САД. А кога сме кај пактот СССР-Н. Германија, да не заборавиме дека и В. Британија и Франција дозволиле цела Чехославачка да биде лапната од Германците со нивни амин, па не гледам некој да ги обвинува Французите и Англичаните дека соработувале со Нацистите. Едноставно кажано, не сакале сите тие 3 држави да бидат нападнати од таа Германија, по што се докажа дека и да им дадат сè (нешто како СДСМ наше), повторно ќе биле нападнати.

Овие 2 работи, вклучувајќи ја таа со Ленд-Лизот ја користат Украинците и Западњаците за да ја оправдаат омразата и борбата против Русија доста често, на што сведочат нивните бизарни дела како на пример вадењето на спомениците од СССР војниците, офицерите, генералите итн. Или индиректната и директната поддршка за нацистите кои се бореле против Русија.
Ако е докажано, дај да го видиме доказот.
Никој не го мрази СССР поради ленд лис, има милион други причини да го мразиш СССР, ленд-лис не е една од нив.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.022
Поени од реакции
26.568
Докажано е дека Ленд-Лизот ништо немало да промени во исходот во војната помеѓу СССР и Нацистичка Германија, односно дека СССР повторно ќе победел, бидејќи и СССР имал конкурентни индустрии со САД. А кога сме кај пактот СССР-Н. Германија, да не заборавиме дека и В. Британија и Франција дозволиле цела Чехославачка да биде лапната од Германците со нивни амин, па не гледам некој да ги обвинува Французите и Англичаните дека соработувале со Нацистите. Едноставно кажано, не сакале сите тие 3 држави да бидат нападнати од таа Германија, по што се докажа дека и да им дадат сè (нешто како СДСМ наше), повторно ќе биле нападнати.

Овие 2 работи, вклучувајќи ја таа со Ленд-Лизот ја користат Украинците и Западњаците за да ја оправдаат омразата и борбата против Русија доста често, на што сведочат нивните бизарни дела како на пример вадењето на спомениците од СССР војниците, офицерите, генералите итн. Или индиректната и директната поддршка за нацистите кои се бореле против Русија.
Глупа е тезата дека САД со заемот ја победиле ВСВ. На ниво како деца кога зборуваат кој е појјак. Не знам зошто воопшто дозволувате да се наметнуваат вакви тези... Ако веќе наметнуваме важни факти за ВСВ тогаш еве еден таков: Олигархијата на САД ја поттикнала ВСВ и директно се одговорни за ВСВ преку активно помагање и финансирање на Национал-социјалистичката германска работничка партија (која ја водел еден мустаќлија, иако мустаќот му бил смешно краток).

Втора светска војна немало ни да има, без активно американско влијание.
После навистина ги помогнале и СССР, не за друго туку за војната да потрае подолго - пошто за американските индустријалци (олигарси) војната е пари. Одговорни се за неброени војни и после ВСВ.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.851
Поени од реакции
35.338
Втора светска војна немало ни да има, без активно американско влијание.
После навистина ги помогнале и СССР, не за друго туку за војната да потрае подолго - пошто за американските индустријалци (олигарси) војната е пари. Одговорни се за неброени војни и после ВСВ.
Жити бога како ќе немало војна без активно американско влијание?

Да не испадне на крај дека уствари Американците раководеле со Аушвиц и Треблинка а Хитлер бил агент на Сорос :LOL:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.022
Поени од реакции
26.568
Жити бога како ќе немало војна без активно американско влијание?

Да не испадне на крај дека уствари Американците раководеле со Аушвиц и Треблинка а Хитлер бил агент на Сорос :LOL:
Не знам каква врска сакаш да направиш со конц. логори, пошто небитно е за воениот аспект на војната, но факт е дека американските олигарси ја помогнале и финансирале Национал-социјалистичката германска работничка партија да дојдат на власт, а потоа и за други работи. На пример, побарај малку за Форд и неговите германски плеткања. Итн. Документирани и познати работи... Некој ќе каже дека олигарсите =/= САД, но реалноста е дека таму олигарсите ја водат државата а политичарите им се само фронтмен марионети, така било тогаш така е и денес. Следствено, САД се директно одговорни за започнувањето на ВСВ.

ОК познато ми е колкаво ти е знаењето, но барем не се мешаш во работи за кои немаш врска?
Но заборавам, тогаш би имал 0 постови на форумов. :unsure:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.851
Поени од реакции
35.338
Не знам каква врска сакаш да направиш со конц. логори, небитно е за војната но факт е дека американските олигарси ја помогнале и финансирале Национал-социјалистичката германска работничка партија да дојдат на власт, а потоа и за други работи. На пример, побарај малку за Форд и неговите германски плеткања. Итн. Документирани и познати работи.

ОК познато ми е колкаво ти е знаењето, но барем не се мешаш во работи за кои немаш врска?
Но заборавам, тогаш би имал 0 постови на форумов. :unsure:
Ок, Америка е крива за втората светска војна :LOL:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.851
Поени од реакции
35.338
Значи ако добро разбрав, Америка кога дала пари кај Наци Германија е крива за втората светска војна. Ама Америка кога им дала многу повеќе пари на Советскиот сојуз не е заслужна за победата на Советскиот сојуз врз Наци Германија. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.022
Поени од реакции
26.568
И ај доста за ВСВ, има тема за тоа. Само сакав да илустрирам како САД, поточно олигарсите кои ги водат, постојано започнуваат нови војни од кои профитираат преку нивниот MIC воено индустриски комплекс. Предизвикувањето војни - баш како оваа во Украина - е нивно форте. Така остануваат богати и стануваат побогати, и така остануваат на власт и ги контролираат случувањата во светот. Тоа што на ова се смееш како недоквакан покажува дека си - недоквакан.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.383
Поени од реакции
2.356
Не знам каква врска сакаш да направиш со конц. логори, пошто небитно е за воениот аспект на војната, но факт е дека американските олигарси ја помогнале и финансирале Национал-социјалистичката германска работничка партија да дојдат на власт, а потоа и за други работи. На пример, побарај малку за Форд и неговите германски плеткања. Итн. Документирани и познати работи... Некој ќе каже дека олигарсите =/= САД, но реалноста е дека таму олигарсите ја водат државата а политичарите им се само фронтмен марионети, така било тогаш така е и денес. Следствено, САД се директно одговорни за започнувањето на ВСВ.

ОК познато ми е колкаво ти е знаењето, но барем не се мешаш во работи за кои немаш врска?
Но заборавам, тогаш би имал 0 постови на форумов. :unsure:
Дај бе не треси глупости, се читаш некогаш какви небулози пишуваш? САД биле директно одговорни за ВСВ :pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.022
Поени од реакции
26.568
^^ Ни од тебе не се очекува познавање на факти. За тебе и војнава во Украина не е директна вина на САД.
Добри односи со реалноста не ви се јака страна. :unsure:
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
424
Поени од реакции
1.487
Втора светска војна немало ни да има, без активно американско влијание.
После навистина ги помогнале и СССР, не за друго туку за војната да потрае подолго - пошто за американските индустријалци (олигарси) војната е пари. Одговорни се за неброени војни и после ВСВ.
Ако не биле болшевиците и комунистите од СССР немало да се инспирира и создавањето на Баварската Советска република и со тоа да добие нази партијата(уште не била официјално со тоа име) поголема популарност кои биле антикомунисти. Заклучок СССР е крив затоа што последното раководство на таа Баварска Советска република била и контролирана од политбирото и коминтерната.
А можеби и Британија и Франција се криви зашто победиле во ВВ1 и наметнале тешки услови за мировен договор.
Или пак србите со убиството на Гаврило Принцип, а можеби и отоманците што ако ја остапеле Босна на сртбите немало да има атентат, со тоа можеби ни војна итн итн итн.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.022
Поени од реакции
26.568
Ако не биле болшевиците и комунистите од СССР немало да се инспирира и создавањето на Баварската Советска република и со тоа да добие нази партијата(уште не била официјално со тоа име) поголема популарност кои биле антикомунисти. Заклучок СССР е крив затоа што последното раководство на таа Баварска Советска република била и контролирана од политбирото и коминтерната.
А можеби и Британија и Франција се криви зашто победиле во ВВ1 и наметнале тешки услови за мировен договор.
Или пак србите со убиството на Гаврило Принцип, а можеби и отоманците што ако ја остапеле Босна на сртбите немало да има атентат, со тоа можеби ни војна итн итн итн.
Читаш историја? Добро за тебе, ама аj сега истражи и како болшевиците дошле на власт, кој ги едуцирал и во кои држави, и кој ги финансирал. Ете за почеток на Троцки фокусирај се, за него има најлесно достапни историски податоци.

Сакале да ја уништат царска Русија, го направиле тоа ама ги создале СССР. Јбг... Истите авантури ги прават сега со војнава во Украина, сакаат да ја уништат новата Русија и да го сменат политичкото раководство - ама и да им успее - којзнае кој ќе ги замени сегашниве и што ќе се случи потоа. Моја претпоставка е - ништо добро за нив (не дека таковиот исход е веројатен, менување на власта во Русија).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.252
Поени од реакции
36.167
западниве со нивните тактики увек ствараат поголеми чудовишта од тие шо сакаат да ги победат. Германците го инсталирале Ленин како некоја дистракција од WWI и после он го створил СССР и вовел комунизам во цел свет.

Сега па со санкцииве направија Русија да е комплетно независна од нив и нивните санкции и БРИКС блокот да процвета. Дедоларизација и слично да биде нешто реално.

Кој им ги прави тактикиве свака му част, успешно ги растура.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom