Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Дали НАТО бил во војна со Русија, а суштината на постоењето на НАТО е пакт против Русија, прокси воено економски политички, немаат муда за повеќе.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Дрогарче, тоа што не си пазел на часеви во петто одделение не е мој проблем.
Не си научил тогаш, нема да научиш ни сега ако ти објаснувам што е парадокс или оксиморон. Џабе е
Симбиозно раскошен оксиморон? Кога јас и ти ќе консултираме по едно кафе?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Дали НАТО бил во војна со Русија, а суштината на постоењето на НАТО е пакт против Русија, прокси воено економски политички, немаат муда за повеќе.
Ova muabetov ko 5 godini da imas. Studena vojna nepoznat poim, samo onga bonga.
Da, nemaat muda da pocnat nuklearna vojna. Mislis ova od zavcera e, a ne 70 godini unazad.
Автоматски споено мислење:

Па затоа реков, тие исти муабети дека е Русија поебана, изглеуваат од овие што ги тврдеа тие работи што ги набројав. Истиот извор го пренесуваш, зошто тој извор што се покажал нерелевантен овие година ипол, сега наеднаш да му веруваме? Јас не гледам дека Русија пропаѓа или дека и фали нешто сериозно во било кој сегмент. Политички се стабилни, не ни мрднаа во војнава, речиси да нема опонирање на војнава, дури може да се каже дека Путин е за мек пристап и има проблеми баш ради мекиот пристап. Економски ми се чини се исто така супер. Кај ја виде пропаста на Русија? Геостратешки Русија добива секако, помалку или повеќе.
Vise i se izgubiv so zborevme i dali zboris so mene, koj tvrdel, koj muabeti, da probame da se vratime na temata.

Politicki imaa teska nestabilnost, kurtulija ama ete vo Ukraina nemase takvo nesto.
Postojana sostojba na vojna ne e dobra za niedna zemja, a ne gleam kako Rusija bi izlegla od tuka vo brzo vreme. So i da dobijat kje izlezat istosteni, so ogromni zagubi na lugje tehnika i resursi, i neprijatelska zemja vo komsii zelna za odmazda. Taka da ne gleam so e dobivkata, koga napadite stanuvaat se pozestoki i povnatre vo nivna teritorija, a imaat postojan dotur na oruzje.

Za kraj, poso postojano ja vrtite temata nataka. Ne e deka Rusija ne mozhe da se bori, zboram za cenata na toa.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Ova muabetov ko 5 godini da imas. Studena vojna nepoznat poim, samo onga bonga.
Da, nemaat muda da pocnat nuklearna vojna. Mislis ova od zavcera e, a ne 70 godini unazad.
На ботот му реплицираш? Има уште бисери, ме мрзи да барам по темава :icon_lol:
Путин со приватна војска и платеници го победи НАТО во Украина.
Никој ништо не му може.
Никој ништо не и може на Русија, сами го клекнаа западот на колена.
Путин најмоќниот лидер во историјата на човечвото.
Распад систем НАТО :LOL: Русите се им испотепаа, сами против 40+ држави вакови храбри битки ваков напредок не е забележан уште од времето на Александар Македонски кога тргнал да го освојува тогашниот свет уз бочви вино и долги копја.
Абе и 15 г7 самити да одржат и 20 генерални НАТО заседанија пак ќе го јадат немиен од Русија, и допрво почнува нивната голгота со Кина и обединетите Арапи. Сад ЕУ и уште некои вазали не ќе можат против цел останат свет, они Русија неможат да ја дестабилизираат и со санкции и воено и 24/7 рикање по медиуми па камо ли останативе заедно. Молете се да не ескалира се ова зш Русите не ја губат оваа партија па и по цена на тотално взаемно уништување.
Не Ф16 и сите северни копита да се соберете и идете таму пак Русија ќе победи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.450
Поени од реакции
31.354
Кај влегле копнено НАТО против јака сила?

Не се ова козоебачите со хајлукси каде што може да се шеташ со хамерот/бредлито и никој да не те чепне, или ако загусти да поможат риперите или а10ките. Птиците тука ќе паѓаат уште не дигнати од писта, а во таква ситуација уште помалку ќе имаш авакси и сателити на помош, тоа ќе оди курбан уште од старт.
Скроз се одлепени од контакт со реалноста, на копиум и фантазија функционира нивото резонирање.


И како беше муабетот, воздушна супериорност е лекот, зошто не и дадат на Украина ф35ки/раптори/б2 и да им еби пиперот со авијација?
Наместо да и ги праќаат оние конзервите за низ калта нека пратат стелт авијација, еве се виде дека „русите не преминуваат преку црвените линии“?
Или ако наставиме со нивната нишка на инфантилности: Каде им е поморската супериорност, каде се бродовите (тие што се многу подобри од руските) да им ги позајмат на Украинците во Црно Море? Чисто да покажат како супериорната америчка морнарица ниже победи.

Нормално сето ова е „скраја да е“ категорија, пошто ако било што од наведенот навистина се деси тогаш нема да имаме многу време за смеење (на првичните офанзивни резултати на супериорната западна воена техника).


Јас не би дефинирал како скапа победа на Русија, туку огромен пораз за целокупна Европа (вклучувајќи ја и Русија како дел од истата), и истиот е во моментот кога дозволија да ги втурнат овие држави во војна. Истата можеше да биде запрена, но во случајов европските земји потурија бензин врз истата.
Ова е пред се егзистенцијална војна за Русија и како таква - победата е императив кој нема алтернатива. Пораз ќе значи идно распаѓање на РФ и големи страдања на луѓето таму (ние од бивша Југославија добро го знаеме ова)... Затоа победа за Русија значи се, затоа идат на се или ништо. И затоа за нив во оваа војна нема скапа/евтина победа, има само победа и преживување - или пораз и престанување на постоење.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.195
Поени од реакции
4.826
Се согласувам.
Лично верувам дека треба да постои европски сојуз (и на економско и на воено поле) во кое влегуваат сите земји од поранешен СССР + задолжително Турција, и истиот би нудел доволна заштита за било која европска земја и уште побитно пазар за прогрес и успех.

Но, светскиот џандар не би го сакал ова затоа што во тој случај тие би биле „задна дупка на свирало“. Во таков сојуз дури и Кина е небитна, дури и се да е произведено во Европа ќе биде со „пристапни цени“ и далеку подобар квалитет од тоа што доаѓа од Азија.
Така некако.

Европа е скоро милијарда луѓе, економски и технолошки развиени во различни степени и различни насоки, при што доколку би соработувале, особено Западна Европа со Русија, би биле оддалеку најмоќниот ентитет на планетава.

Најверојатното сценарио е пропаст на западот и тотален распад на систем. Од проста причина што нема што да ждере после ова.
Опасноста од нуклеарки е заради овој факт, дали неоконсите ќе прифатат пораз или не е одговор на прашањето дали ќе има нуклеарки или не. Ја ги сметам за ненормални џукели отидени со умот и затоа веројатноста да се случи е голема. Btw они ќе бидат убедени дека ќе победат у таква војна ако се деси тоа
САД веќе извлече максимум од оваа војна. НАТО воскресна. Воената индустрија се врати на турбо производство. САД стануваат прв производител на нафта. Европа се сврти целосно кон САД.
На далечниот Исток, сите соседи на Кина нагло се вооружуваат со оружја од САД.
Каков пропаст човече?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
This terrible mistake is being politicized by Russia and those who support it and is being used to spread false propaganda - Trudeau

:icon_lol:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.804
САД веќе извлече максимум од оваа војна. НАТО воскресна. Воената индустрија се врати на турбо производство. САД стануваат прв производител на нафта. Европа се сврти целосно кон САД.
На далечниот Исток, сите соседи на Кина нагло се вооружуваат со оружја од САД.
Каков пропаст човече?
Нема индустрија која ќе може да ги покрие тие трошоци на администрација и корупција. Нема веќе штампање пари без покритие и тоа е тоа. А Европа ќе ја цицаат додека не се побунат или искрварат до смрт. Од нафта ли ќе живее и Ф35 САД? :D
Немој не ме јеби, знаеш ли само кој трошок е јавна администрација у САД?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.924
Така некако.

Европа е скоро милијарда луѓе, економски и технолошки развиени во различни степени и различни насоки, при што доколку би соработувале, особено Западна Европа со Русија, би биле оддалеку најмоќниот ентитет на планетава.


САД веќе извлече максимум од оваа војна. НАТО воскресна. Воената индустрија се врати на турбо производство. САД стануваат прв производител на нафта. Европа се сврти целосно кон САД.
На далечниот Исток, сите соседи на Кина нагло се вооружуваат со оружја од САД.
Каков пропаст човече?
За вториот дел околу воскреснувањето не би се согласил, воените корпорации да, ама на ниво на држава САД ќе го јаде и тоа квалитетно ако БРИКС успее да привлече дополнителни играчи, а да не правиме муабет ако истиот решат да го прошират и на воен аспект, или направат паралелен исклучиво за воена безбедност.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.195
Поени од реакции
4.826
За вториот дел околу воскреснувањето не би се согласил, воените корпорации да, ама на ниво на држава САД ќе го јаде и тоа квалитетно ако БРИКС успее да привлече дополнителни играчи, а да не правиме муабет ако истиот решат да го прошират и на воен аспект, или направат паралелен исклучиво за воена безбедност.
Брикс е само економски или трговски сојуз, ништо повеќе.
Двете најбројни земји се непријатели.
Од Брикс никогаш нема да биде воен сојуз.

Дури и релациите Кина-Русија не се одржливи долго време. Прашање на време е само кога ќе почнат да излегуваат разликите на светлина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.495
Поени од реакции
40.413
Брикс е само економски или трговски сојуз, ништо повеќе.
Двете најбројни земји се непријатели.
Од Брикс никогаш нема да биде воен сојуз.

Дури и релациите Кина-Русија не се одржливи долго време. Прашање на време е само кога ќе почнат да излегуваат разликите на светлина.
кои разлики имаат Кина и Русија? Русија има бизнис со енергенси, Кинезите се по производство. Немаат никаков сукоб на интереси, наспроти тоа имаат добра прилика за соработка. Нивното разидување во педесетите е ради политиките на Хрушчов, ништо друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom