Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.905
Поени од реакции
30.604
No, zapadot ja dobi studenata vojna bez da bidat ispukani nuklearkite. Francija i Britanija go izgubija statusot na supersila vo suec, iako i oni imaat nuklearki.
Сериозно?
Каква бе студена војна се војна се води во Украина? Пожешка може само уште нуклеарна да биде, скраја да е. И кој бе воено ги нападна Франција и Британија? Им направи некој воен удар во Шпанија или Ирска, па ги контролираше и вооружуваше Шпанија/Ирска/итн да водат војна против нив? Кој ќе напаѓаа со нуклеарки Франција и Британија, бившите колонии кои се осамостоија??

Сериозно не гледаш колку РЕТАРДИРАНИ СПОРЕДБИ ПРАВИШ?
Ова можеби засега е прокси војна на САД против Русија, но е дефакто војна и секој ден работите се поблиску до директна војна. И ако РФ се почуствуваат приморани да употребат нуклеарно оружје, не знам со кој памет и ти и останатите од клуб Америка, мислите дека немало да има нуклеарна ескалација... Овие воено ги нападнале, ама другиве немало да ескалираат ако останат без други опции. Ебате, како мали деца сте со „логикава“.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.117
Поени од реакции
4.754
Нема да има нуклеарки.

Најверојатното сценарио е скапа победа на Русија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.724
Она што претпоставувам Клинтон сака да ви го долови е дека конвенционалните воени сили на Русија се paper tiger во споредба со Натовските конвенционални сили. Евидентно од војнава.
Кај влегле копнено НАТО против јака сила?

Не се ова козоебачите со хајлукси каде што може да се шеташ со хамерот/бредлито и никој да не те чепне, или ако загусти да поможат риперите или а10ките. Птиците тука ќе паѓаат уште не дигнати од писта, а во таква ситуација уште помалку ќе имаш авакси и сателити на помош, тоа ќе оди курбан уште од старт.

И како беше муабетот, воздушна супериорност е лекот, зошто не и дадат на Украина ф35ки/раптори/б2 и да им еби пиперот со авијација?
Наместо да и ги праќаат оние конзервите за низ калта нека пратат стелт авијација, еве се виде дека „русите не преминуваат преку црвените линии“?
Автоматски споено мислење:

Нема да има нуклеарки.

Најверојатното сценарио е скапа победа на Русија.
Јас не би дефинирал како скапа победа на Русија, туку огромен пораз за целокупна Европа (вклучувајќи ја и Русија како дел од истата), и истиот е во моментот кога дозволија да ги втурнат овие држави во војна. Истата можеше да биде запрена, но во случајов европските земји потурија бензин врз истата.
Автоматски споено мислење:

Абе ај сега решете се, Русија војува со НАТО во Украина или не?
Оти кога јаде ќотек, со НАТО војувале, ама не војувале со НАТО оти нуклеарки ќе летале.
Дај соземете се малку, незгодно е малце вака да се резилите.
Ваква војна ти е како секс со кондом, НАТО овде не ја еби Русија туку кондомот Украина.
Батка, прав шизик буфта без заштита ;)
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.117
Поени од реакции
4.754
Јас не би дефинирал како скапа победа на Русија, туку огромен пораз за целокупна Европа (вклучувајќи ја и Русија како дел од истата), и истиот е во моментот кога дозволија да ги втурнат овие држави во војна. Истата можеше да биде запрена, но во случајов европските земји потурија бензин врз истата.
Ова е уште подобро кажано.

Дозволија единствената соработка (Исток-Запад, Европа) која им носи огромен прогрес да биде прекината.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.724
Ова е уште подобро кажано.

Дозволија единствената соработка (Исток-Запад, Европа) која им носи огромен прогрес да биде прекината.
Се согласувам.
Лично верувам дека треба да постои европски сојуз (и на економско и на воено поле) во кое влегуваат сите земји од поранешен СССР + задолжително Турција, и истиот би нудел доволна заштита за било која европска земја и уште побитно пазар за прогрес и успех.

Но, светскиот џандар не би го сакал ова затоа што во тој случај тие би биле „задна дупка на свирало“. Во таков сојуз дури и Кина е небитна, дури и се да е произведено во Европа ќе биде со „пристапни цени“ и далеку подобар квалитет од тоа што доаѓа од Азија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.748
Поени од реакции
26.298
Ја никад се неам коментирано такви ствари, така да слободно тагни го тој што кажувал дека ќе снемаат нешто од тоа. Тоа за мене се минорни работи. Она што го глеам е дека стратешки Русија е поебана. Дури и да ги земат овие територии, Украина ќе продолжи да се бори и вооружува.
Па затоа реков, тие исти муабети дека е Русија поебана, изглеуваат од овие што ги тврдеа тие работи што ги набројав. Истиот извор го пренесуваш, зошто тој извор што се покажал нерелевантен овие година ипол, сега наеднаш да му веруваме? Јас не гледам дека Русија пропаѓа или дека и фали нешто сериозно во било кој сегмент. Политички се стабилни, не ни мрднаа во војнава, речиси да нема опонирање на војнава, дури може да се каже дека Путин е за мек пристап и има проблеми баш ради мекиот пристап. Економски ми се чини се исто така супер. Кај ја виде пропаста на Русија? Геостратешки Русија добива секако, помалку или повеќе.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Ваква војна ти е како секс со кондом, НАТО овде не ја еби Русија туку кондомот Украина.
Батка, прав шизик буфта без заштита ;)
Ама пак не одговори дали РФ е во војна со НАТО?
Еве човек што директно одговори, значи не е тешко
Не е, ама како што стојат работите не остава друг избор освен да биде во војна со неа.
Ти благодарам
Ти кажав, толку ти делиле на трите вечери.
На твое место отказ би дал на работа или не би се кажувал како професионален „било што“ во полето во кое се прикажуваш пошто ти го видовме „знаењето“, а за културата не коментирам - тоа одамна ти е видено.

Така да оди легни си, најдобро.

Ѓоко еднаш убаво ти пиша, си сркнал по некое доларче од некоја мисија на нато и сега ќе потиш мадиња по форуми.

Јас би додал ако воопшто си бил некаде де, можеби и таму си се криел по канцеларии... некаде во Кабул, како што тука се криеше 2001 додека на други им фрчеа куршуми над глава.
Потоа и во севернава исто ако стигнало некое фондче ова она, ехааа полна капа.. те пишале консултат, си фатил малку ќеш, си отворил тоа фирмичето и мислиш довека треба да сркаш тоа шо чичко сем дроби. Верен до гроб.
Која дилајла еј.

Пола Велес ти е на дроги, утре децата ќе ти завршат или како наркомани или со наркомани како животни партнери, живееш во најзагадената држава на свет, а од калето 30 години ти инсталираат влади, премиери, чуда ама хеј, ПРОКСИ е тоа. Исто како и во Украина. ;) Спиј раат.

п.с. Јас би се срамел да сум на твое место ама пошто кај тебе образ - ѓон, повели продолжи со реплики. Моето со тебе тука завршува.

п.п.с. Не заборавај и да плачиш по модератори. Од вакви плачковци и патриоти како тебе мамата ни се еба.

Утре ако зарати, не бери гајле, малоумните од темава и тие небањатите ќе одат да те/ве бранат, ти ќисни пак по канцеларии и не заборавај да си ги земиш другарчињата од темава, проксашите и излуфтираните и пуштени по вода куртони за еднократна употреба од шарената ни револуција.

Оди сега гледај CNN. Вољно си.
Ти си друже длабоко вознемирена личност, моја препорака да посетиш доктор.
Јас те прашам дали е РФ во војна со НАТО ти ми кажуваш дека децата ќе ми бидат наркомани. Па нели сум педер бе? Од кај деца ќе се родат? Дај разјасни ми ја мојава животна приказна не си ми јасен нешто.
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
804
Поени од реакции
1.413
дали РФ е во војна со НАТО?
Практично не бидејќи нема објавено официјално војна( и Русија и нема објавено војна на Украина и обратно) , теоретски да бидеќи војува со нато опрема и нато војници, ако не ми веруваш побарај на јоутубе има еден куп видеа кај што зборуваат на фински,полски,англиски... еве едно прашање за тебе Нато беше ли во војна со Сцг ?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Практично не бидејќи нема објавено официјално војна( и Русија и нема објавено војна на Украина и обратно) , теоретски да бидеќи војува со нато опрема и нато војници, ако не ми веруваш побарај на јоутубе има еден куп видеа кај што зборуваат на фински,полски,англиски... еве едно прашање за тебе Нато беше ли во војна со Сцг ?
Фала на одговор.
Да НАТО беше во војна со СР Југославија
Не НАТО не беше во војна со СЦГ
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Ама пак не одговори дали РФ е во војна со НАТО?
Еве човек што директно одговори, значи не е тешко

Ти благодарам

Ти си друже длабоко вознемирена личност, моја препорака да посетиш доктор.
Јас те прашам дали е РФ во војна со НАТО ти ми кажуваш дека децата ќе ми бидат наркомани. Па нели сум педер бе? Од кај деца ќе се родат? Дај разјасни ми ја мојава животна приказна не си ми јасен нешто.
Јас би рекол, симбиозно раскошно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.724
Ама пак не одговори дали РФ е во војна со НАТО?
Еве човек што директно одговори, значи не е тешко
Ти одговорив, ама толку сакаш да читаш ;)
Нато сака да еби нешто кај МТВ, ама му е фуфка да не закачи СПБ па ја користи Украина како презерватив, еве ти уште поедноставено :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Заклучок:
Лажната пропаганда е минорна работа.
Русија е стратешки поебана, а на запоадот рози му цветаат.
Нема дефиниција за инфлација и рецесија.
Косово е остров во Соломонскиот архипелаг, нас воопшто не не засега.

Океј.
:zver:

Ти можда гласаше за Муртинецот и за доаѓање на ЖИВОТОТ во Нашата земја ама дефинитивно не си ги прошол школите за дефлектирање и дефокусирање како твоите истомислениците на темава, па гледам потешко ти оди да одбегнуваш незгодни прашања.

Како и да е, ставовите ти се јасни, бадијала е понатаму да одиме.
Со лесно.
Jako e sto koa svati deka si izlupetal gluposti, smeni tema. Kosovo, murtino, inflacija, marsovci :D
Автоматски споено мислење:

Сериозно?
Каква бе студена војна се војна се води во Украина? Пожешка може само уште нуклеарна да биде, скраја да е. И кој бе воено ги нападна Франција и Британија? Им направи некој воен удар во Шпанија или Ирска, па ги контролираше и вооружуваше Шпанија/Ирска/итн да водат војна против нив? Кој ќе напаѓаа со нуклеарки Франција и Британија, бившите колонии кои се осамостоија??

Сериозно не гледаш колку РЕТАРДИРАНИ СПОРЕДБИ ПРАВИШ?
Ова можеби засега е прокси војна на САД против Русија, но е дефакто војна и секој ден работите се поблиску до директна војна. И ако РФ се почуствуваат приморани да употребат нуклеарно оружје, не знам со кој памет и ти и останатите од клуб Америка, мислите дека немало да има нуклеарна ескалација... Овие воено ги нападнале, ама другиве немало да ескалираат ако останат без други опции. Ебате, како мали деца сте со „логикава“.
Ova sto se slucuva vo Ukraina e neso so se ima slucuvano i vo drugi konflikti. Ni fakto ni defakto, tuku klasicna proksi vojna.
Zemi vozduh, smiri se.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.705
Поени од реакции
8.703
Пријатно изненаден од твоја страна.
Ама веќе кога го цитираш Д-р Фелтон, цитирај го што има да каже за РФ Путин и СВО. Не биди со двојни аршини.
Ова беше у насока да се објасни од каде нацисти у парламенти по Запад. Иначе каналов ми е интересен, кратки видеа и приказни од WW2 имам доста изгледано.
Пушти видео за Путин, ја не сум начекал некое такво.
Автоматски споено мислење:

Нема да има нуклеарки.

Најверојатното сценарио е скапа победа на Русија.
Најверојатното сценарио е пропаст на западот и тотален распад на систем. Од проста причина што нема што да ждере после ова.
Опасноста од нуклеарки е заради овој факт, дали неоконсите ќе прифатат пораз или не е одговор на прашањето дали ќе има нуклеарки или не. Ја ги сметам за ненормални џукели отидени со умот и затоа веројатноста да се случи е голема. Btw они ќе бидат убедени дека ќе победат у таква војна ако се деси тоа.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Ова беше у насока да се објасни од каде нацисти у парламенти по Запад. Иначе каналов ми е интересен, кратки видеа и приказни од WW2 имам доста изгледано.
Пушти видео за Путин, ја не сум начекал некое такво.
Автоматски споено мислење:


Најверојатното сценарио е пропаст на западот и тотален распад на систем. Од проста причина што нема што да ждере после ова.
Опасноста од нуклеарки е заради овој факт, дали неоконсите ќе прифатат пораз или не е одговор на прашањето дали ќе има нуклеарки или не. Ја ги сметам за ненормални џукели отидени со умот и затоа веројатноста да се случи е голема. Btw они ќе бидат убедени дека ќе победат у таква војна ако се деси тоа.
има едно чудо, отвори го каналот и гледај
бонус, украинскиот Хитлер
бонус за Косово

Марк Фелтон е еден од најобјективните историчари, има многу што да се научи од него. Аудиобук каналот му е златен рудник за историја
Автоматски споено мислење:

Јас би рекол, симбиозно раскошно.
Дрогарче, тоа што не си пазел на часеви во петто одделение не е мој проблем.
Не си научил тогаш, нема да научиш ни сега ако ти објаснувам што е парадокс или оксиморон. Џабе е
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom