Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.716
Не разбирате вие, прокси е тоа. Никаде не се директно вмешани, така само малку оружје, тренинг, инструктори и слично им даваат. ;)
Нема чичко ти Сем таму на папиру ништо, влажни соништа, абе измишљотини, руски ботови баце.
ликови кои веруваат во бин ладен и борбата против тероризмот (целта освојување на светот и смена на влади) треба само на игнор
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Не разбирате вие, прокси е тоа. Никаде не се директно вмешани, така само малку оружје, тренинг, инструктори и слично им даваат. ;)
Нема чичко ти Сем таму на папиру ништо, влажни соништа, абе измишљотини, руски ботови баце.
Ni prva, ni posledna takva vojna. I da, toa e proksi po definicija.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.716
Rusite se podobrija toa sigurno, druga rabota so ocigledno nikoj ne mozhe da sprovede ofanziva so modernive tehnologii za nadgleduvanje. No dur i da zavrsi vojnata vo ovie granici, Rusija kje si ima krvnik do niv koj kje im prai problem za vek i vekovi. Ednostavno ne gleam kako bi ja neutralizirale Ukraina kako zakana. Kje bidat postojano vo sostojba na vojna.
а што ќе остане од украина?
Автоматски споено мислење:

Ni prva, ni posledna takva vojna. I da, toa e proksi po definicija.
тоа е еб**е на здрав мозок
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Ако дојде до конфонтација помеѓу НАТО и Русија, да ги исклучиме нуклеарните оружја за да не испаднеме параноични.

:lolzz:
Ako doe do takva vojna, sigurno kje letaat nuklearki. No, zapadot ja dobi studenata vojna bez da bidat ispukani nuklearkite. Francija i Britanija go izgubija statusot na supersila vo suec, iako i oni imaat nuklearki.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Русија не војува со НАТО, спроведува демилитаризација на Украина.

НАТО не војува со Русија, само "навива" за Украина.

:pos:
полно видеа со уништени амерички и германски транспортери, артилерија, тенкови и останато, па види ти

стои негде документ дека е купена или донирана целата западна техника баш ме интересира ти да покажиш дали се борат сега украина и западот за идеали или интереси
Не разбирате вие, прокси е тоа. Никаде не се директно вмешани, така само малку оружје, тренинг, инструктори и слично им даваат. ;)
Нема чичко ти Сем таму на папиру ништо, влажни соништа, абе измишљотини, руски ботови баце.
Не бе сериозно, решете се дали нафо е во војна со РФ па да знаеме на што сме
Симбиозно раскошни??!! Симбиозно раскошни? Го знаеш вицот со двата џандари кои решиле да разговараат на ниво и кафето? Едниот му вели на другиот, колега, да консултираме по едно кафе? А другиот одговара, евентуално.

Зошто се сетив на овој виц?
Обидот да ме разбереш мене ти е преоптимистички кога ти себеси не се разбираш. Но убаво е да се обидеш
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
а што ќе остане од украина?
Автоматски споено мислење:


тоа е еб**е на здрав мозок
Nikoj seriozen na svetot ne go boli kur so kje bide so niv.
Русија или украинските покраини се под напади? Или веќе се прифати дека покраините се руски? :pos:
А за нападите на официјална руска територија не сметајќи ги украинските покраини, споменав да - во честитката до психопатите кои навиваат за ескалација. Секој таков напад е аргумент плус за ескалација од страна на РФ.
Ruskata teritorija e pod napadi, duri i Moskva.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.768
Поени од реакции
10.297
Ni prva, ni posledna takva vojna. I da, toa e proksi po definicija.
Абе некој на 50 и кусур да оди да ја еби брачеда ти од 16 по дефиниција нема да биди силување туку согласност пошто законот така вика, а ти приватно како ќе се осеќаш е друго 20. Битно гледај по дефиниција. ;)

Сфаќаш сега колку глупаво звучите?
Прокси било по дефиниција.
Фала Ајнштајн.

А по дефиниција што е тоа што заради X ајвани на запад и во САД имаш држава која ти ја водат шошони, имаш шарена револуција тука, шарена револуција во Украина, еден куп испрани мозоци и како последица на тоа војна во Украина, а утре ако салам пукне на Косово ќе имаш и тука војна.
Има некоја дефиниција за ова?

За рецесијата и инфлацијата во која западнаа државите некоја дефиниција нешто?

Не бе сериозно, решете се дали нафо е во војна со РФ па да знаеме на што сме
Шанкуре, не ме цитирај. Ти се виде тебе писмото пред некое време така да може комотно да ме заобиколиш. Толку ти делиле на трите вечери, немам што друго да ти кажам.

Изиграваш некоја морална величина, его до небеса, а онде се изрезили за сите пари со Кинжали и слични срања за непобедливоста на морнарицата, па кога те фатија во тесно почна со навреди.

Оди легни си.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Абе некој на 50 и кусур да оди да ја еби брачеда ти од 16 по дефиниција нема да биди силување туку согласност пошто законот така вика, а ти приватно како ќе се осеќаш е друго 20. Битно гледај по дефиниција. ;)

Сфаќаш сега колку глупаво звучите?
Прокси било по дефиниција.
Фала Ајнштајн.

А по дефиниција што е тоа што заради X ајвани на запад и во САД имаш држава која ти ја водат шошони, имаш шарена револуција тука, шарена револуција во Украина, еден куп испрани мозоци и како последица на тоа војна во Украина, а утре ако салам пукне на Косово ќе имаш и тука војна.
Има некоја дефиниција за ова?

За рецесијата и инфлацијата во која западнаа државите некоја дефиниција нешто?


Шанкуре, не ме цитирај. Ти се виде тебе писмото пред некое време така да може комотно да ме заобиколиш. Толку ти делиле на трите вечери, немам што друго да ти кажам.

Изиграваш некоја морална величина, его до небеса, а онде се изрезили за сите пари со Кинжали и слични срања за непобедливоста на морнарицата, па кога те фатија во тесно почна со навреди.

Оди легни си.
Кабадаја, дај те молам озбилно реши се, дали нафо е во војна со РФ па да знаеме на што сме
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.749
Поени од реакции
26.300
Rusite se podobrija toa sigurno, druga rabota so ocigledno nikoj ne mozhe da sprovede ofanziva so modernive tehnologii za nadgleduvanje. No dur i da zavrsi vojnata vo ovie granici, Rusija kje si ima krvnik do niv koj kje im prai problem za vek i vekovi. Ednostavno ne gleam kako bi ja neutralizirale Ukraina kako zakana. Kje bidat postojano vo sostojba na vojna.
Човек, армија претставена како што вие ја претставувавте Русија лани, не се оправа. Тоа е огромна структура, интертна. Лани немаа ноќни визири, денеска имаме на тапет све што се дешава на бојното поле во висока резолуција. Лани снемуваа артилерија, па ќе бараа од Северна Кореја, помина година ипол интензивно бомбардирање, сеуште не снема муниција. Ракети исто, Дронови Исто, Тенкови исто, Авиони исто.... И пак истата приказна (западна пропаганда) од почеток.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.544
Поени од реакции
1.785
Во Франција, на вести дебата од една шака "експерти" кои се бунат како Украинците не биле благодарни за помошта и не сакале да пуштаат војници на обука на запад бидејќи немале доволно персонал да се бори.

Ова е буквално од пред 1 час дебата.

Украинката која ги претставуше ги бранеше дека треба само оружје да им се праќа, не им требало обука.

Забележувам дека колку повеќе скока цената на нафтата, толку повеќе негодувања за помошта кон Украинците.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.146
Поени од реакции
12.624
Кабадаја, дај те молам озбилно реши се, дали нафо е во војна со РФ па да знаеме на што сме
Не е, ама како што стојат работите не остава друг избор освен да биде во војна со неа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.905
Поени од реакции
30.604
Се што кажа е кои се “лошите” и кои се “добрите” според твоите лични убедувања. Ништо од тоа нема да ги смени моменталната состојба и ситуацијата на терен.
A требаше да каже нешто „што ќе ги смени моменталната состојба и ситуацијата на терен“?
Што ќе смени „на терен“ било што да се каже? Глупости зборуваш. Ај што си целосно во заблуда за реалната ситуација, тоа е една работа... Но како не го разбираш моментот дека - ако си во право - тоа е уште полошо за тебе? Ако си во право тогаш шансите се дека следната зима ќе биде нуклеарна зима.

Сега риалити чек: Ништо што ние овде зборуваме нема да смени во исходот на војната таму. Но еј - малку согледување реалност ќе помогне за носење правилни одлуки овде во иднина. Ќе дојдат некои идни референдуми, некои идни избори. А ако притоа повеќето се вакви неуки билмези како тебе - лошо ни се пишува.
Затоа требаат вакви дискусии, за што помалку заблудени да има како тебе.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.768
Поени од реакции
10.297
Кабадаја, дај те молам озбилно реши се, дали нафо е во војна со РФ па да знаеме на што сме
Ти кажав, толку ти делиле на трите вечери.
На твое место отказ би дал на работа или не би се кажувал како професионален „било што“ во полето во кое се прикажуваш пошто ти го видовме „знаењето“, а за културата не коментирам - тоа одамна ти е видено.

Така да оди легни си, најдобро.

Ѓоко еднаш убаво ти пиша, си сркнал по некое доларче од некоја мисија на нато и сега ќе потиш мадиња по форуми.

Јас би додал ако воопшто си бил некаде де, можеби и таму си се криел по канцеларии... некаде во Кабул, како што тука се криеше 2001 додека на други им фрчеа куршуми над глава.
Потоа и во севернава исто ако стигнало некое фондче ова она, ехааа полна капа.. те пишале консултат, си фатил малку ќеш, си отворил тоа фирмичето и мислиш довека треба да сркаш тоа шо чичко сем дроби. Верен до гроб.
Која дилајла еј.

Пола Велес ти е на дроги, утре децата ќе ти завршат или како наркомани или со наркомани како животни партнери, живееш во најзагадената држава на свет, а од калето 30 години ти инсталираат влади, премиери, чуда ама хеј, ПРОКСИ е тоа. Исто како и во Украина. ;) Спиј раат.

п.с. Јас би се срамел да сум на твое место ама пошто кај тебе образ - ѓон, повели продолжи со реплики. Моето со тебе тука завршува.

п.п.с. Не заборавај и да плачиш по модератори. Од вакви плачковци и патриоти како тебе мамата ни се еба.

Утре ако зарати, не бери гајле, малоумните од темава и тие небањатите ќе одат да те/ве бранат, ти ќисни пак по канцеларии и не заборавај да си ги земиш другарчињата од темава, проксашите и излуфтираните и пуштени по вода куртони за еднократна употреба од шарената ни револуција.

Оди сега гледај CNN. Вољно си.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Човек, армија претставена како што вие ја претставувавте Русија лани, не се оправа. Тоа е огромна структура, интертна. Лани немаа ноќни визири, денеска имаме на тапет све што се дешава на бојното поле во висока резолуција. Лани снемуваа артилерија, па ќе бараа од Северна Кореја, помина година ипол интензивно бомбардирање, сеуште не снема муниција. Ракети исто, Дронови Исто, Тенкови исто, Авиони исто.... И пак истата приказна (западна пропаганда) од почеток.
Ја никад се неам коментирано такви ствари, така да слободно тагни го тој што кажувал дека ќе снемаат нешто од тоа. Тоа за мене се минорни работи. Она што го глеам е дека стратешки Русија е поебана. Дури и да ги земат овие територии, Украина ќе продолжи да се бори и вооружува.
Автоматски споено мислење:

Абе некој на 50 и кусур да оди да ја еби брачеда ти од 16 по дефиниција нема да биди силување туку согласност пошто законот така вика, а ти приватно како ќе се осеќаш е друго 20. Битно гледај по дефиниција. ;)

Сфаќаш сега колку глупаво звучите?
Прокси било по дефиниција.
Фала Ајнштајн.

А по дефиниција што е тоа што заради X ајвани на запад и во САД имаш држава која ти ја водат шошони, имаш шарена револуција тука, шарена револуција во Украина, еден куп испрани мозоци и како последица на тоа војна во Украина, а утре ако салам пукне на Косово ќе имаш и тука војна.
Има некоја дефиниција за ова?

За рецесијата и инфлацијата во која западнаа државите некоја дефиниција нешто?


Шанкуре, не ме цитирај. Ти се виде тебе писмото пред некое време така да може комотно да ме заобиколиш. Толку ти делиле на трите вечери, немам што друго да ти кажам.

Изиграваш некоја морална величина, его до небеса, а онде се изрезили за сите пари со Кинжали и слични срања за непобедливоста на морнарицата, па кога те фатија во тесно почна со навреди.

Оди легни си.
Значи, ова не е ни прва ни последна прокси војна, ниту нешто поразлично од тоа што го правел СССР и САД претходно. Всушност беше најавено и секој со 2 грама мозок требаше да го очекува. Во виетнам советски пилоти летале авиони дури, така да нема да ме чуди и тука да го видиме тоа.

Неам дефиниција за тоа у Косово, ниту за инфлацијата, имаш други теми за тоа и префрли си ги таму прашањата. За тоа што ме цитираше, ете ти погоре.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.768
Поени од реакции
10.297
Ја никад се неам коментирано такви ствари, така да слободно тагни го тој што кажувал дека ќе снемаат нешто од тоа. Тоа за мене се минорни работи. Она што го глеам е дека стратешки Русија е поебана. Дури и да ги земат овие територии, Украина ќе продолжи да се бори и вооружува.
Автоматски споено мислење:


Значи, ова не е ни прва ни последна прокси војна, ниту нешто поразлично од тоа што го правел СССР и САД претходно. Всушност беше најавено и секој со 2 грама мозок требаше да го очекува. Во виетнам советски пилоти летале авиони дури, така да нема да ме чуди и тука да го видиме тоа.

Неам дефиниција за тоа у Косово, ниту за инфлацијата, имаш други теми за тоа и префрли си ги таму прашањата. За тоа што ме цитираше, ете ти погоре.
Заклучок:
Лажната пропаганда е минорна работа.
Русија е стратешки поебана, а на запоадот рози му цветаат.
Нема дефиниција за инфлација и рецесија.
Косово е остров во Соломонскиот архипелаг, нас воопшто не не засега.

Океј.
:zver:

Ти можда гласаше за Муртинецот и за доаѓање на ЖИВОТОТ во Нашата земја ама дефинитивно не си ги прошол школите за дефлектирање и дефокусирање како твоите истомислениците на темава, па гледам потешко ти оди да одбегнуваш незгодни прашања.

Како и да е, ставовите ти се јасни, бадијала е понатаму да одиме.
Со лесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom