Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    634

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.307
Поени од реакции
19.625
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.401
Поени од реакции
16.669
Има бункер бонби кој пенетрираат длабоко во земјата, ич и ја незнам колку се широки со бетон тие брани, ама и малку да и направат пукнатина притисокот на водата ќе го заврши останатиот дел.

За Kаховка знаеме дека украинците енормно испуштаа вода од погорните брани и дека е итниот преливник е во функција како што се гледа на левата слика во горниот десен агол.


Еве видео што се случува потоа
Ama se fativte za branite :D eve da receme site brani gi mavnat, pak sistemot kje si vlece od evropskata mreza. Kaj kje mavaat togas brani, vo germanija?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.906
Поени од реакции
32.842
Ama se fativte za branite :D eve da receme site brani gi mavnat, pak sistemot kje si vlece od evropskata mreza. Kaj kje mavaat togas brani, vo germanija?
Па не дека ќе е многу тешко да гаѓаат далеководи со шахидите, ќе бараат изуми за безжичен пренос :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
19.872
Поени од реакции
26.275
Автоматски споено мислење:

Тоа е поради постепеното вооружување, така и мечката се препитомува и потоа ќе игра оро на циркуз.
@Ne_sum_ja еве бе со Дарди сте 100% на иста бранова должина... Не ли те загрижува тоа ако некогаш барем малку застануваш да размислиш? Иако искрено - се повеќе почнувам да се сомневам дека воопшто практикуваш такви активности како размислување.


Ама еве се прилагодивме и прифативме како нормални некои нови реалности.
Да да, гледам. :unsure:
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.401
Поени од реакции
16.669
Па не дека ќе е многу тешко да гаѓаат далеководи со шахидите, ќе бараат изуми за безжичен пренос :D
Pa go praea toa, gi gagjaat transofrmatorite. U sustina dzabe filozifii udira prijatelot, probaa da im ja onesposobat strujata na najdobriot nacin, ne uspeaa. Vo voena sostojba se naogjaat nacini za da se krpi sistemot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.906
Поени од реакции
32.842
Pa go praea toa, gi gagjaat transofrmatorite. U sustina dzabe filozifii udira prijatelot, probaa da im ja onesposobat strujata na najdobriot nacin, ne uspeaa. Vo voena sostojba se naogjaat nacini za da se krpi sistemot.
Не зборувам за трансформатори, туку рокање на цели столбови. 5-6 да рокнат во линија, ќе им треба денови да ги оспособат и милиони евра инвестиција. Да сум на место од русиве немаше да запрам со ова, секој ден ќе лупав по 10тина и тоа во што е можно понепристапни предели.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.401
Поени од реакции
16.669
Не зборувам за трансформатори, туку рокање на цели столбови. 5-6 да рокнат во линија, ќе им треба денови да ги оспособат и милиони евра инвестиција. Да сум на место од русиве немаше да запрам со ова, секој ден ќе лупав по 10тина и тоа во што е можно понепристапни предели.
Znaci pak ne razbirate. Transformatorot e polesen da se unistini I potezok da se zameni od nekakvi stolbovi. Lupaa sekoj den, megjutoa ukraincite krpea pobrzo nego ovie so lupaa i na kraj se otkazaa. Ako so trafoata ne uspeaa, nema ni so nekakvi stolbovi i brani. Znam deka vi e tesko da go prifatite toa, pa sea nekoj bajki se izmisluvaat tuka.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.201
Поени од реакции
36.055
Znaci pak ne razbirate. Transformatorot e polesen da se unistini I potezok da se zameni od nekakvi stolbovi. Lupaa sekoj den, megjutoa ukraincite krpea pobrzo nego ovie so lupaa i na kraj se otkazaa. Ako so trafoata ne uspeaa, nema ni so nekakvi stolbovi i brani. Znam deka vi e tesko da go prifatite toa, pa sea nekoj bajki se izmisluvaat tuka.
се гледа дека се разбираш у струја. Исто како Чебрен што го опиша како дил на векот, со оглед на тоа дека ќе го дадеме тиквеш за беспари и од двете ќе ја купуваме струјата у наредни 100 години. Логиката твоја е феноменална.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Znaci pak ne razbirate. Transformatorot e polesen da se unistini I potezok da se zameni od nekakvi stolbovi. Lupaa sekoj den, megjutoa ukraincite krpea pobrzo nego ovie so lupaa i na kraj se otkazaa. Ako so trafoata ne uspeaa, nema ni so nekakvi stolbovi i brani. Znam deka vi e tesko da go prifatite toa, pa sea nekoj bajki se izmisluvaat tuka.
Ајнштајн, јас навистина не знам што не ти е јасно. Рушиш брана, нема повеќе хидроцентрала, нема повеќе струја од таму. Бонус, Киев ќе биде потопен до 6-ти спрат. Рушиш трансформатор, снемува струја, го заменуваат или поправаат, се враќа струјата. Не знам како поедноставно да то објаснам, мислам дека и на 12 годишни деца им е јасен концептот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.401
Поени од реакции
16.669
Ајнштајн, јас навистина не знам што не ти е јасно. Рушиш брана, нема повеќе хидроцентрала, нема повеќе струја од таму. Бонус, Киев ќе биде потопен до 6-ти спрат. Рушиш трансформатор, снемува струја, го заменуваат или поправаат, се враќа струјата. Не знам како поедноставно да то објаснам, мислам дека и на 12 годишни деца им е јасен концептот.
Majko mila :D Na 12 godisni deca im e jasno, ama tebe malce potesko.
Автоматски споено мислење:

се гледа дека се разбираш у струја. Исто како Чебрен што го опиша како дил на векот, со оглед на тоа дека ќе го дадеме тиквеш за беспари и од двете ќе ја купуваме струјата у наредни 100 години. Логиката твоја е феноменална.
e ima druga tema za cebren, kje napisam i tamu koa kje iam vreme. A za toa ja kolku se razbiram, trk u temata za energetika. Imase i tamu mn so se razbiraa, ko ovoj so trafoata :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.201
Поени од реакции
36.055
Majko mila :D Na 12 godisni deca im e jasno, ama tebe malce potesko.
Автоматски споено мислење:


e ima druga tema za cebren, kje napisam i tamu koa kje iam vreme. A za toa ja kolku se razbiram, trk u temata za energetika. Imase i tamu mn so se razbiraa, ko ovoj so trafoata :D
се разбираш како теле у шарена врата. Сигурно за тебе е одличен дил и оној на Љубчо со грците да им купуваме мазут у наредни сто години. Од енергетичари како тебе сме тука кај што сме.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.835
Поени од реакции
35.226
Ајнштајн, јас навистина не знам што не ти е јасно. Рушиш брана, нема повеќе хидроцентрала, нема повеќе струја од таму. Бонус, Киев ќе биде потопен до 6-ти спрат. Рушиш трансформатор, снемува струја, го заменуваат или поправаат, се враќа струјата. Не знам како поедноставно да то објаснам, мислам дека и на 12 годишни деца им е јасен концептот.
И сите брани да им ги уништат, они пак може да имаат струја без проблем зашто се вклучени на европскиот систем и едноставно ќе си увезат. Затоа им го удрија преносниот систем. Тие трафостаници обично се custom made и се чекаат со месеци. Ние за РЕК Битола ако не се лажам го чекавме скоро година дена. Ама очигледно Украинците се снајдоа некако и не успеаја да им го колабрираат системот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom