Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


 • Вкупно гласачи
  627

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.564
Поени од реакции
24.264
Можеби сум јас пристрасен, ама јас фино си пишав дека е Бахмут пораз за Украина. Повлекувањето на РФ од Харков е пораз за РФ оли не?
И јас реков дека е пораз за Русите, тоа уствари беше единствен воен пораз на Русите, пошто не успеаа да се повлечат сосема (Како од Керсон или Север) пред Украинците да нападнат, па мораа да го бранат повлекувањето. Ама тоа беше пресметан пораз. Русите не ризикуваа покољ и се повлекоа. Како што кажав повлекувањето било планирано пред воопшто да се знае за офанзивата. Се повлекоа цивилите, и така натаму. Мислам дека ти е јасно дека таква евакуација не е баш едноставна операција, за да се прави on the fly.

Украинците со месеци го бранеа бесполезно Бахмут. Крвав пораз беше Бахмут за Украинците. Буквално третата Армија почнаа да им ја мелат Русите во Бахмут. Тоа што требаше да учествува во офанзивата. Повлекувањето се случи, кога све веќе беше готово. Можеби имале некој ќар што го држеле, ќе дознаеме наскоро, но ако немале никаков ќар, Бахмут ќе биде битката што и го зададе решителниот удар на Украинците. Четврта армија, доколку не дојдат доброволци од надвор, Украина нема да може да склопи. Мислам дека на сите им е тоа јасно веќе. Имаше најава дека ќе организираат УК и САД доброволци за Украина од земји од третиот свет и за возврат ќе даваат Америчка и Британска виза, но ќе видиме што ќе се случи.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
Четврта армија, доколку не дојдат доброволци од надвор, Украина нема да може да склопи. Мислам дека на сите им е тоа јасно веќе. Имаше најава дека ќе организираат УК и САД доброволци за Украина од земји од третиот свет и за возврат ќе даваат Америчка и Британска виза, но ќе видиме што ќе се случи.
Ова не е Ирак или Авганистан па да одиш платеник за виза. Овде на големо се гине, не виза 16 девици да им ветат не верувам дека ќе успеат доволно војници да соберат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.564
Поени од реакции
24.264
Ова не е Ирак или Авганистан па да одиш платеник за виза. Овде на големо се гине, не виза 16 девици да им ветат не верувам дека ќе успеат доволно војници да соберат.
Јас видов оглас, дали е вистина или не незнам :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.649
Поени од реакции
32.049
@Ne_sum_ja твоите постови беа генерално разумни и логични, ама се повеќе дивергираш кон една група на профили како @Staufer @Klinton @Fenix955 чии мислења на оваа тема се претворени во цинизам кон РФ и нивната (не)способност.
За нив е разбирливо, живеат во Германија/САД и работат во воено-индустриската сфера на НАТО, не знам зошто и ти почна да го имаш тој поглед.
Очигледно не си го следел за време на шарената револуција ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Автоматски споено мислење:

Пак ќе речам тоа е твое субјективно мислење и твое поимање на нештата.
Овде:
Доста замаравме со офтопик.
Автоматски споено мислење:

Русите нервозни, нели Кинжал беше незапирлив? Засега шест комада им се пресретнати од Патриот, штетата огромна.
Не само шест, туку сите се пресретнати... Директно од целите. Еден дури и од Патриот батерија. :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.013
Поени од реакции
4.665
На крај ќе испадне дека Украина ја порази Русија.

Оваа војна скапо ќе ја кошта Русија, веќе се осеќаат последиците, а кога ќе се потрошат залихите, тогаш ќе видиш која бедотија ќе бидат, како во 90тите.

НАТО ќе ја порази Русија без ниеден испукан куршум од нивна земја членка.

:kafence:

Ова го пишав во 2015-та

Продолжува обидот на Нато да ја порази Русија без ниеден испукан куршум, дали ?

За жал и на почеток кажував дека ќе мора да пратат посериозно оружје на украинците, се чудев зошто уште на почеток не испратија се што до денес испратија, зошто лани немаше Ф16 ?

Како мислеа да го поразат Путин со застарено совјетско оружје, а Путин имал многу повеќе совјетско оружје плус нешто и модерно, за да парираат украинците мораше да имаат и они модерно оружје од почеток.

Русија има Су 35, Су 57, Су 34 ... а Украина тек после 1 година ќе има Ф16.

Русија има С-300, С-500, а Украина тек после 1 година доби Патриот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
52 од 54 соборени, ова е новиот рекорд мислам. Гинис може да запише нов рекорд.

Еве уште еден рекорд (и уште една дупка)... Најдете го натрапникот. :unsure:


Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
2.034
Јас видов оглас, дали е вистина или не незнам :)
Ова го пишав во 2015-та

Продолжува обидот на Нато да ја порази Русија без ниеден испукан куршум, дали ?

За жал и на почеток кажував дека ќе мора да пратат посериозно оружје на украинците, се чудев зошто уште на почеток не испратија се што до денес испратија, зошто лани немаше Ф16 ?

Како мислеа да го поразат Путин со застарено совјетско оружје, а Путин имал многу повеќе совјетско оружје плус нешто и модерно, за да парираат украинците мораше да имаат и они модерно оружје од почеток.

Русија има Су 35, Су 57, Су 34 ... а Украина тек после 1 година ќе има Ф16.

Русија има С-300, С-500, а Украина тек после 1 година доби Патриот.
Ф16 кои ќе ги добијат се застарени и не можат да им конкурираат на современите руски ловечки авиони. Само еден кинжал беше доволен да докаже дека и Патриотот е застарен.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.751
Од Меккејн другарче. Не ми е јасно само, 22 век со сите наративи со права за кучињата да се идентификуваат како телетсбиси. Ти да имаш сеуште вакви амеби заостанати во 1941 кои се влажнат на сонот за мртви Руси.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Секако ова е мое аматерско гледиште. @Klinton ти како човек со воено искуство, кое е твоето гледиште каде би одела војната од тука?
„Русите ќе изгубат. Но ако случајно победат, пак ќе изгубат!“
*кажано со баритон како на Черчил*


:)
Автоматски споено мислење:

Мислам дека ВСРФ нема да прават офанзиви туку ќе ги чекаат Украинците. Единствено може како Бахмут да делкаат дел по дел пример во Авдеевка. Но освен Авдеевка, мислам дека најверојатно е дека ќе одат накај Часив Јар или Сиверск.
Мора да нападнат некаде, пошто мора да одвлечат солиден дел од украинските сили настрана од офанзивата.
Имаше деновове неколку напади, воглавно од Сторм-З, новиот платенички корпус наводно организиран директно од државата и под директна команда на државата (Шојгу).

Украинците ќе се истурат онаму каде ќе начекаат слаба точка. Напаѓаат истовремено на повеќе места, и ќе форсираат таму каде ќе има пробив (советска школа, итн). За почеток голем успех би им бил било каков продор/футхолд јужно од Запорожје, не толку за понатамошен пробив колку затоа што логистичките центри на брегот ќе дојдат во домет.
Исто многу се активни и во Црно море, со дроновите, а Рипери летаат 24/7. Само прашање на време е кога ќе има поголема ескалација и со авијација, меѓу РФ и НАТО.
Автоматски споено мислење:

Зошто побогу уште се спомнува екскурзијата во Белгород на темава?!
Барем од про-украина странава очекував да го заборават најбрзо што можат после првичната јеее :jeeee: еуфорија!
Пеесет глупаци и гас до даске е во најдобар случај диверзија за “насловне стране”! На the Sun мислам првенствено…
Зошто?
Па од таму ќе влезат и од позади грб на Русите ќе се спуштат долу до Крим. Ти текнува? :unsure:
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
689
Поени од реакции
925
Форумов е чист пример зошто Македонија никад нема да ја биде.
Врати се од САД и "приватниот сектор" во кој работиш како вработен во фирма-контрактор во воената индиустрија и "бидни" ја "Македонија". Артина Грубовиќ има потреба од твојата помош.

Велешанец во Велес, вработен во приватен сектор, се промаши
Од пропаганда за Трамп на пропаганда за Украина?
Мило ми е за секој што нашол начин цеди пари од Западното Северноатланско Царство, ама пак тогаш како фејкњус-ер си дополнително немеродавен за оваа тема.

Зошто тој пост е чист пример за тоа дека Македонија никад нема да ја биде?
Што има во него, што индицира баш тоа?
Во регионот Europe and Middle Еast како што е дефиниран од "приватниот сектор" на Западното Северноатланско Царство, никој не смее да гледа критички на работата на царството и да контактира со Москва, Пекинг и други делови од светот освен Вашингтон и Брисел. Затоа.

Моите цинизам и исмевање се однесуваат кон пар членови што тресат ноторни глупости и невиситини, и ретушираат работи што се случија пред една година. Такви некои егзотични толкувања како вел север бил феинт за да се земел Херсон кој подоцна го изгубија, заслужуваат заебавање.

Нели се малку дебилни муабетиве. Истите ликови велат дека Бахмут е најутврденото место на планетава и затоа Русите споро напредувале, ама од другата истите ликови тврдат дека Украинците имале три пати поголеми загуби. Тие што бранат во “најутврденото место на планетава” имале три пати поголеми загуби од напаѓачите. Ват д фак е муабетов.

Иницијалната желба на Русија им беше да ја неутрализираат Украина со некој договор потпишан под притисок кај што ќе се вратеше во руската сфера на влијание или во најмала рака ќе останеше неутрална. После тоа се впуштија кога видоа дека нема да ја биде работата се впуштија во land grab.

Сега ситуацијата е прилично лоша за Русија и дамо се потврдува дека колку подолго трае војнава толку повеќе ќе крвари Русија. На почеток украинците добиваа Џавелини и шлемови а сега добиваат тенкови и модерни крстосувачки проектили. Се заглавија во војна против држава и народ со желба за борба и вооружени од 30+ држави.
Можеби, има обострсна пропаганда ама обично пропагандните постови и профили ги игнорирам. Твоите постови не ми делуваа такви досега.

Нормално дека иницијалната желба на РФ била тоа, имање контрола на исток од Дњепар и пристап до Азовско Море и Црно Море по мирен пат. Во светот само крволочни нарко јенки се палат на оружје од чиста мира ама само кога го користат тие против други, инаку не.
Нема логика никој во РФ и Москва да ги сака овие воени дејствија, тоа се територии со темелна инфраструктура градена од СССР (за разлика од зашрафи-ошрафи западните "инвестиции" кои за 5 дена може да се товарат и преселат од Украина во Северна Македонија) и народ во секоја смисла сличен и сроден со рускиот (дури и Путин лично да го прашаш, верувам дека не си верува сам на себе дека ситуацијата дојде до момент рускста држава да населува чеченци во Мариопол).

Тука грешиш. Нема никаков land grab, нема потреба од тоа. Целта е очигледна, власт на морето. безбеден копнен коридор до Крим и Севастопол, мостот Керч не е доволен.

Желбата за оваа "војна" постои само во психопатски глави кои се на илјадници километри оддалеченост од настаните преку мориња и океани и нивни добро платени нарко послушници во Киев и ширум останатите "држави во сојузот" - ниту кај Украинците, ниту кај Русите, ниту во цел останат нормален свет нема желба за оваа "војна".

Државата кородира зошто ние како прво си ја кородираме. 99% од Америте и Русите не знаат на карта да не покажат, така да виновници за она што сме денеска прво треба да си ги бараме во самите себе и од 33 години неспособни влади и градоначалници.

 • Америка ти е крива што во 21 век сеуште постојат Општини и урбани центри без атмосферска и фекална канализација?
 • Америка ти е крива што од ИПАРД фондојте 90% од парите завршуваат украдени во приватни џебови?
 • Америка ти е крива што во 21 век при најголемата криза, политичарите и функционерите си ја зголемуваат за 78% платата, а сите си седат дома во папучи и си одат на продолжен викенд во Полихроно и Халкидики?
 • Америка ти е крива што за таа пуста власт 80% од министерските места му ги даваат на малцинските партии?
 • Америка ти е крива што пола и повеќе фирми не даваат к-15, или те тераат да го вратиш на рака?
 • Америка ти е крива што репер за успешен директор кога ќе му помини мандатот, луѓето велат, ааа ништо не напрај тој, ниту син ќерка си вработи ниту пак украде нешто, вози Шкода Фелиција и живеј во 40 квадрати стан од Југославија...
 • Америка ти е крива што кога ќе појдиш на болница место инфузија ти шибаат средство за чистење?
 • Америка ти е крива што докторот во Струга и извај пола органи на пациентка и уште работи на болница?
ДО САБАЈЛЕ МОЖАМ ДА ТИ ПИШАМ....

Ова не ви смета вас...Се е супер...
Сите тие "носители на функции" се претходно "тренирани" од нивните НГО-а, тинктанк-ови и останати тракатанци од "приватниот сектор". Се додека ги извршуваат наредбите, се им е дозволено. Ако сакаат и да те ебат в газ, и тоа.

Моментално, јас и ти слободно може и да умреме се додека "властите на РСМ" ги туркаат коридорите кои се потрбени за најбрз можен копнен транспорт на НАТО оружје од Драч и Игуменица до црноморските пристаништа.
Автоматски споено мислење:

BTW, Русија не војува во Украина, туку "приватникот" Пригожин. Приватен сектор. :pos:
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.296
Поени од реакции
23.774
Не е култ, туку луѓево не смеат да не го играат филмот (пошто следната сцена е на фронт, или во затвор, или врзан за дрво во парк).

Автоматски споено мислење:

Му избега возот на човекот, а таман да се фати

За Абрамсите бараат шофери?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom