Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    566

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
Тоа што си одлучил да му веруваш на Такер си е твое, колку е блиску до вистината Такер и шлајмот што излага од Fox е друг муабет, отвори некогаш и Guardian, Project Syndicate не мора да им веруваш или да се слагаш, чисто онака да видиш и од другата страна што се случува не можеш да расудиш ако се базираш целосно на една страна, ја не сум фан на Jordan Peterson и Ben Shapiro па сепак ме интересира да видам што кажуваат / што мислат , не е цел Западен свет како што е прикажан од светогледот на господинот Ванлок и circle jerk-от на woke темата на форумов.
Не ме разбра, не ја градам перцепцијата со тоа што му верувам на Такер, туку ми е Такер најблиску до вистината, а перцепцијата ми е директно од САД, не ми е од никаков медиум. Бен Шапиро и Петерсон воопшто не ја корелираат вистината, ниту пак се обраќаат на проблемите во реалноста.

Искрено вистинските цели, т.е што замислил Рускиот врв никогаш нема да се дознаат, тоа што го кажа господинот Путин за денацификацијата на Украина, негирање на државноста на Украина и нивната нација, иредентизмот што наликува малце на еден наш источен сосед (бивша држава во нивна сфера на влијание) е муабет сам по себе. Да не зборам и за еден тон морализирање за оправдување на вакво нешто, пак ќе напоменам, речиси во секоја поголема прокси војна од Студената Војна па навака се користат тешки морализирања и оправдувања од сите што ги започнувале (ја бранеле локалната популација од нацисти, диктатори и слични чешај ми курот работи), без разлика дали е САД, Русија (бивш СССР) или Кина. Не е од никаде излезен терминот глобален полицаец.
Вистинските цели на Русија е во неможност да се контролира Украина како засебна држава, да се анектира дел кој може да се контролира. Геостратешката улога на Украина како непријател на Русија е повеќе од јасна. Батали ги ти ракетите и глупостите, Украина и врзува на Русија, одбранбени сили за да се осигура тесното грло на полињата на Кавказот. Ако прочиташ геостратегија, ќе ти стане јасно. Полска за Русија е идеална граница со западот, но ќе видиме што може да направи со Украина.


Телевизиски канали кои не се контролирани од државата е тежок оксиморон, барем кога зборуваме за Русија, тоа е исто како ја да излезам и да ти кажам дека Washington Post или останати големи медиуми во САД се независни, знаеш која лудост е ова само по себе? Барем нереално е за телевизиски канали, за телеграм групи е веќе друг муабет.
За ова со народот кажав искрено дека не знам, дали е реваншизам, страв или и двете, барем мене тие ми доаѓаат на памет дека се причината. Имаше еден член тука во Русија што живееше, не можам да му го најдам постот ама рече некако "не сме генерално за војна, ама кога веќе ја има навиваме за Русија".
Незнам дали си приметил или можеби треба уште да ги отвориш очите и ушите, но во војнава повеќе самокритика се слуша на истокот, одколку на западот. Да не беше Илон Маск, да го попушти малце твитерот... Како да ти кажам, западот во моментов наликува на Сталиновиот Советски Ссојуз.


Дефинитивно нема шанса Русија да користи пропаганда, тоа е генерално наменето само за Западните системи, и дефинитивно би го зел релевантен изворот за уништената опрема од Руското министерство која што е активно во војна. Кога Украинскиот врв ваѓа информации од ракав, тогаш е пропаганда и лага, кога тоа го прави Русија е тогаш имаме вистински податоци (следиш патерн овде?)
Нормално е дека има пропаганда Русија, но не се замараат со тоа колку и како победуваат. Јас ти кажав конкретна математика која свесно или несвесно ја избегна. Кога збориме за бројките за уништена Украинска опрема кое ги кажува Руското министерство, таа соодејствува со тоа што го имаше Украина пред да почне новата тура за помош. Буквално до бројка. Наспроти тоа имаме веб страна која ја користи Украинското министерство и Пентагон, која е дебункирана пута сто. Значи имам причина зошто им ми е заклучокот дека Руското министерство вади точни бројки за уништена опрема, пошто математички ми се поклапаат бројките, а не дека слепо им верувам. Џабе го бараш патернот кај мене.

Па искрено не знам јас како може некој од морален аспект да си оправда ваква работа и да стојат позади Путин, пошто пази, не станува тука збор за вооружување на држава што е во активна војна со некоја Западна држава, туку за целосна инвазија на туѓа држава од страна на нивната држава (каде што нивни народ ќе гине ако не им е галје за другиот). А тоа дека помага Западот за сентиментот на населението во Русија да е анти-западно или да ги мрази, е точно, многу лош пристап и став имаат кон Руската популација па така да не ме чуди како што пишав погоре и мнозина од населението да ја поддржува војнава. Рускиот народ дефинитивно не заслужил таков третман (заразлика од Путин и екипата).
Јас ја оправдувам интервенција на Русија во Украина, од повеќе аспекти. Оправдувам од причина што Русите во Украина беа документирано (и од западни медиуми) малтретирани од страна на новиот режим. Згора на тоа дали треба да се правиме слепи на неонацистичките групи кои државата ги зема под своја капа и ги направи дел од сопствените безбедносни структури? А и Русија треба да толерира што и се случува во предворје? Не, треба на самоволиоето на САД да му се стави крај. Украина е првиот чекор за тоа.

Не не, бачињата во никој случај не се жртва на западната пропаганда, да не ме разбериш погрешно, не ти викам ја за рамноземјашите, туку за евро-содомитите, евреите, НГО сатанистите, Путин(мачо мен) најјакиот политичар и сл, не треба ја да ти кажам, читни ги постовите на темава сам ќе видиш на што мислам.
Кој спомна жртва? Кај спомнав жртва на западната пропаганда? Прочитај малце за теориите на заговор, и ќе видиш дека сите теории на заговор(вклучително еуросодомитите, сатанистите и сл.), потекнуваат од САД (или западот воопшто). Буквално сите, многу од тие теории на заговор беа употребени во изборната кампања на Трамп, буквално во САД, затоа што имаат најголем импакт и најголема публика да можат да влијаат врз избори. САД изобилува со теоретичари на заговори, баш буквално затоа што сите тие теории на заговор се излезени од САД, и тоа во склоп на западната пропаганда. Накратко поентата е што тие теоретичари служат да се девалвираат извори и релативизира вистината. Мачо Путин или Мачо Трамп е слободна интерпретација на херојот кој треба да се бори против заговорот (или комбинација на заговори) кој го има во главата некоја единка.

Почнувајќи од Протоколите на Цион, па навака, сите теории на заговор излегуваат од западните режими и служат чисто за политичко-пропагандни цели.

Не знам како си ги поврзал тоа дека протестите целосно излегле од американскиот естаблишмент за оттргање од војната ради што ја замрсиле кашата, кога протести имаш уште од самиот почеток на војната (и за Ирак во случајов му пишав подоле на Лестер), да не правам муабет за одразот што го има направено во популарната култура ова (во рок музиката поизразено). А и општо од академијата
Клинтоновци и компанија кои владееја во 90тите биле дел од хипичкото антивоено движење, кое во нивното време ја бомбардираше Југославија. Истото е и со Барак Обама и неговата компанија. Како така од миротвроци, наеднаш станале крвопијци. Хипичкото движење не е ништо друго, но политички амортизер на неуспешната мисија. Канализирање на незадоволството. Да беше некакво сериозно движење, САД немаше да направи ниту една војна после тоа. После Виетнам, се си продолжи по старо. Зошто на пример не се бунеа за бомбардирањето на Либија во 70тите, ете тоа беше во екот на хипичкото движење и одма после Виетнамска војна.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
Оружја за масовна деструкција, анти тероризам, недемократски режими кои вршат тортура на населението (можеш интересен патерн да фатиш со ова со Русија), си имаа оправдувања / морализирања како што прави во случајов Русија. Дали ќе им веруваш на оправдувањата тоа е друг муабет. Како немало реакции? Па за војната во Ирак имаше куп протести, во Рим околу 3м
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Protests_against_the_Iraq_War
https://en.m.wikipedia.org/wiki/15_February_2003_anti-war_protests

Мислам дека нема потреба да зборувам за Виетнам.
Не гледам дека било кој од тие протести има сменето нешто, што значи тури и таквото на таквата демократија.
Не гледам како некоја војна е подобра од другата? Ирак, Авганистан, Сирија и да не ги набројувам, немаат глава дигнато од овие „миротворните мисии“ и „борбата против тероризмот“. Ги вратија во камена доба, од земји кои биле изградени, со системи кои функционираат, сега се дојдени да ти е страв да излезеш на улица.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.667
Поени од реакции
18.894
Види горе дали лупна или не

ne.

toa 1 prema 3 e sto ti/prigozin spomnavte a 1 prema 5 e matematikata na zrtvite spomnati vo istiot post od vas samo izracunati pravilno a ne 1 prema 3. znaci nitu edna brojka ne e od mene, toa sto vie lupate a brojkite drugo kazuvaat e druga rabota.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.066
Поени од реакции
6.342
Оправдувам од причина што Русите во Украина беа документирано (и од западни медиуми) малтретирани од страна на новиот режим. Згора на тоа дали треба да се правиме слепи на неонацистичките групи кои државата ги зема под своја капа и ги направи дел од сопствените безбедносни структури? А и Русија треба да толерира што и се случува во предворје? Не, треба на самоволиоето на САД да му се стави крај. Украина е првиот чекор за тоа.
Ако оправдуваш влегување на Русија поради тоа што Руси биле малтретирани во Украина, тогаш и Албанија во почетокот би имала оправдување воено да влезе кај нас.
Нас да ни беше дозволено, исто ќе ги малтретиравме шќиптарите и оправдано ќе беше, бидејќи нели државата е должна да си ги брани интересите, или официјално само Македонски ќе се збори и ред други работи или ќотек. Една од причините што САД успеале од ништо да дојдат до развојот кој им овозможил да се бр.1, е што сите морале да научат да зборат Англиски.
Тоа што е различно, битното во овој контекст, е што во овие региони, со векови мнозинството се Руси т.е. зборат Руски и при распадот, природно требало да бидат во границите на Русија. Поради некоја причина не се случило тогаш, па сега поголема е сметката. Прекршување на договорите од страна на Украина и непочитување на желбата на мнозинството населени да се припојат со Русија се единствено легитимни оправдувања, се друго е во стилот на јенките.

Ако ти е толку за предворјето на Русија, на други нуклеарни држави оправдано ли ќе беше партали да правеа во околината...

Што ти е па гајле за неонацистички или било какви групи во туѓа држава... Што не се засекира за С. Кореја или па Иран :toe:

Требало да се стави крај на самоволието на САД, а како? Епа со тоа што ќе се дозволи и на другите да прават што си сакаат. И Кина ќе си прави што сака, и Иран, и Бразил, и Јужна Африка, и Турција и Србија и Израел (добро овие си прават) и Египет и хаос. Затоа мора да има еден што ќе одредува правилата, кој ќе се грижи за редот и поредокот, но тој еден мора да е праведен, да има "здрав" систем. Не е битно дал се УК, САД, Кина или Русија, битно е внатрешниот систем на "светскиот" полицаец да е како што треба.
Народ од гнев, фаќа сеир за распадот, но мал е % на тие што ќе имаат корист од тоа. Кина исто има задолжено многу држави, па да не се или ќе бидат подобри од САД во односот према другите... Гледајќи каков им е сега системот, како самите Кинези меѓу себе се однесуваат и како се однесуваат со другите, не гледам дека ќе бидат нешто поарни.
Немало да биде доларот, ќе биде уникоинот и ташак, да не ќе се смени на подобро животот на рајата, кога истата елита пак ќе си е на врвот и во новиот систем. Напротив полошо, целосна контрола и безгласни робови.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.178
Поени од реакции
33.876
Сепак го шлакнале бродот Иван Хурс,
недоволно да го потопат ама доволно за да го влечат на поправки.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.788
Поени од реакции
4.265
Напад врз руски воен магацин во Бердјанск, наводно изведен со британска ракета Сторм шадов кои од скоро стигнаа во Украина.

Исто така украински дронови летале над Русија, поточно Ростов и Краснодар.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.218
Поени од реакции
2.063
Не гледам дека било кој од тие протести има сменето нешто, што значи тури и таквото на таквата демократија.
Не гледам како некоја војна е подобра од другата? Ирак, Авганистан, Сирија и да не ги набројувам, немаат глава дигнато од овие „миротворните мисии“ и „борбата против тероризмот“. Ги вратија во камена доба, од земји кои биле изградени, со системи кои функционираат, сега се дојдени да ти е страв да излезеш на улица.
Не беше поентата дали протестите мениле нешто, туку дека постоеле, ти ми викаш дека немало вистински милионски протести, ете со докази ти посочив дека имало.
Па ниедна војна не е добра, разликата е во реакцијата на населението што го спомнав горе.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.562
Поени од реакции
6.013
Горе доле тоа е...плус фактот што Џон малку е пристрасен у ситуацијава.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
ја не сум фан на Jordan Peterson и Ben Shapiro па сепак ме интересира да видам што кажуваат / што мислат , не е цел Западен свет како што е прикажан од светогледот на господинот Ванлок и circle jerk-от на woke темата на форумов.
Tи си фан на „разбудените“ и на лгбтп култот?

Како твоето/вашето навивање за Русија ќе ја повреди Америка и ќе ја подобри ситуацијата во државава?
Ќе ја наруши атмосферата дека е во ред дудлањето на западни патлаци кои на сила ни држат паразити на колективниот грб, и генерално не уназадуваат.
Автоматски споено мислење:

Инаку сите западни не се педери, точно е тоа.

 

Attachments

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.750
Поени од реакции
30.447
Не беше поентата дали протестите мениле нешто, туку дека постоеле, ти ми викаш дека немало вистински милионски протести, ете со докази ти посочив дека имало.
Па ниедна војна не е добра, разликата е во реакцијата на населението што го спомнав горе.
Исто како да не постоеле, како да сменат кога на светско ниво имало 36 милиони? Ова бројка треба да биде само во САД за да има било каков ефект.

Само НАТО земјите се без малку 1 милијарда, според статистикава излегува дека тие војни биле оправдани од скоро 900 милиони граѓани на земјите кои се членки на НАТО, или во превод лидерите си имале ветер во грб од народот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Се појави видео од украински војник кој го убил својот командант поради тоа што не сакал да изврши наредба.

18+ линк.
Командир на чета.
A company commander killed the battalion commander to save his unit...


Сепак го шлакнале бродот Иван Хурс,
недоволно да го потопат ама доволно за да го влечат на поправки.
Да да, пуштиле НАФО слика (додуше слика од американскиот разурнувач Кол во 2019-та, ама да не ситничариме многу).


 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.218
Поени од реакции
2.063
Исто како да не постоеле, како да сменат кога на светско ниво имало 36 милиони? Ова бројка треба да биде само во САД за да има било каков ефект.

Само НАТО земјите се без малку 1 милијарда, според статистикава излегува дека тие војни биле оправдани од скоро 900 милиони граѓани на земјите кои се членки на НАТО, или во превод лидерите си имале ветер во грб од народот.
Таа бројка што ја бараш најверојатно ќе ја видиш само на V for Vendetta, во реалност најверојатно никогаш. Дефинитивно е како да не постоеле, некои од нив се во топ 10 најмасивни протести што се случиле досега (тие за Ирак). Таа бројка што ја сакаш ти никогаш не се случила во историјата, ни пак ќе се случи

По логикава твоја, сите што не излегле на протести ја поддржале војната? :D
Па имаа ветер во грб од народот, далеку од тоа дека немаа, јас пак зборам за проценти, и разликата меѓу државите. Ако на почетокот на војната против беа ~20% (2 во 10 луѓе се против), кон 2006 веќе повеќе од ~50% беа против, барем во САД, во европските држави најверојатно е и повисок. Пропагандата си заврши работата (се дур не излегоа срањата на виделина).

И пак ќе кажам, речиси за секоја прокси војна од 45та навака, си имало морализирања и оправдувања од лидерите за да си ги тераат империјалистичките интереси, дали било анти тероризам, штитење на локалната популација, денацификација, you name it. Разликата е само колку магариња се спремни да им веруваат на глупостите.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.646
Поени од реакции
8.353

Мора ова некој од талентите наши тука да е :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom