Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    538

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.722
Поени од реакции
22.003
Прилично морбиден лик треба да си да збориш за нацизам а да навиваш са Русија земјата со најголем број на нацисти во цел свет.

@callejón de la muerte ставаше еден куп материјал порано тука, ама нели, мора да се обработува за екскурзија и кубаси во некоја руска вукојебина . :icon_lol:
Тоа беше времето кога го користеше другиот ник, кој и да ти беше и кога најверојатно и ти тврдеше дека нема нацисти во Украина. Само што тогаш не викавте дека Путин е нацист, туку само дека има нацисти во Русија. Пошто либтард медиумите не ви даваа такви инструкции. Денеска е друго, либтардите се спремиле и пуштиле други инструкции.
Автоматски споено мислење:

И денес Русија напреднала на многу фронтови. Ја зголемија контролата близу Купјанск и сега се на само 3,5 км растојание од него. Потоа ја завземаа областа помеѓу Ивановское и Артјомовск. И истотака има неофицијални информации дека Красна Гора е целосно заземена и за продор на Вагнер преку северот на Артјомовск. Распад систем на украинските одбранбени линии. :kuracc:
Ама знаеш, споро напредуваат Украина го завзема тоа за еден ден напаѓаат во самоубиствени бранови имаам милијарди жртви кога ќе дојдат тенковите ќе го вратат крим…
Автоматски споено мислење:

Конечно да признаеш она што го пишувам, до некни не сакаше воопшто да речиш дека има нацисти во Руските паравоени единици. Од петни жили се трудеше да го демантираш тоа дека основачот на Вагнер, Уткин е нацист и со нацистичка идеологија.

Да, во право си, никаде не демантирам дека во Украина нацизмот е всаден можеби најмногу од цела Европа, и дека тој се толерира, никаде јас не релативизирам. Поубаво напишано амин. Но веќе кога се бориш против нацизмот, треба да го искорениш во своите редови, макар тоа било и само еден војник.
Ова ако не е пропаганда е страшно и за секоја осуда. Да му ваѓаш органи на луѓе кои дошле да си ја бранат татковината, е тоа ти е врв на монструозност и забеганост.
Руските и Белоруските неонацисти се борат на Украинска страна во конфликтов, не на Руска. И не само они, цела светска неонацистичка интернационала е преселена во Украина.

Ти викам јас, голташ пропаганда. Исто беше и во Сирија. Кога тука постиравме слики од Ал Багдади со Меккејн истиот профил на луѓе што ги релативизираат нацистите ги релативизираа и главосечачите во Сирија и постираа слики и видеа од Белите шлемови.

Интересно е како Путин во наративот на западот морфираше од комунистички диктатор во нацист за една година.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
ontopic: Рече не се борат нацисти во редовите на Русија, ете ти предочив слика име и презиме и тоа на полковник на Вагнер, упорно игнорираш, ама ако игнорираш не значи дека не постои.
Не, реков дека Русија не употребуваат нацизам (како алатка).
Украинците САД употребуваат институционален нацизам во Украина. Значи не таму некој поединец (уткинмуткин), не двајца тројца што некој тврди дека се нацисти, ТУКУ ЦЕЛИ БАТАЉОНИ се јавно декларирани нацисти. Топтан со нацистички ознаки на тие батаљони, со нацистичка регалија, итн. На факинг тенковите и возилата ги има имаат ознаките. Институцинално јавно користат нацизам. Без срам, без перде, без сомнеж.

Во Русија тоа го немаш. Приватно некој може и да има лични убедувања, па и тетоважи. Приватно некој може и педер да биде, ама колективно компанијата Вагнер не го употребува нацизам инстуционално. Немаат ни нацистичка идеологија, ни ознаки или хералдика. Сега се разбираме ли? Во Украина нацизмот е инстуционален, дефакто и дејуре. Во Русија не... И на таа точка може ли да прекинеме со недоветни и детски споредби на баби и жаби? Неспоредливо е, не можеш да банализраш „имало нацизам и таму и ваму“. Однесувај се покритички кон пропагандата - и сериозно - прочитај ја 1984-та од Орвел. Не можеш да ги разбереш некои работи од таа перспектива на која си заглавен.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
425
Поени од реакции
489
Институцинално јавно користат нацизам. Без срам, без перде, без сомнеж.

Во Русија тоа го немаш. Приватно некој може и да има лични убедувања, па и тетоважи.
Украина никогаш не била агресор држава, ниту во минатото ниту сега, туку баш спротивното секогаш биле жртви на СССР/Русија како агресор кој им извршил геноцид во кои умреле за година/две неколку милиони од глад.

Сега Русија повторно е агресор наспрема Украина, еднаш во 2014та во која агресија го окупираше и анексира Крим, сега во обидот да ја уништи целосно Украина.

Исто агресорот Русија денеска ОФИЦИЈАЛНО користи нацистички претекст на нејзиното воено дејствување, објаснува дека Украински народ не постои, и дека не постои држава Украина. Тоа е чист нацизам по дефиниција.

Украинците можат и со вонземјани да се бранат од руските нацисти кои им влегоа дома и се обидуваат да им извршат нов геноцид.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
633
Поени од реакции
2.514
Deka manipuliraat so rubljata ;)
Не, сериозно како е тоа возможно, нели санкциите беа најголемиот адут против Русија? Така викаа експертите, нели ќе се жртуваа ако треба и ќе плаќале поскапо гориво ќе се бањале по тро со помала вода инфлација ќе кркале... И покрај се Русија поголем економически раст од Британија :icon_lol:
Значи ништо од санкциите, воено уште полошо зш стапот има два краја а Русија го држи едниот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.808
Поени од реакции
17.119
Не, сериозно како е тоа возможно, нели санкциите беа најголемиот адут против Русија? Така викаа експертите, нели ќе се жртуваа ако треба и ќе плаќале поскапо гориво ќе се бањале по тро со помала вода инфлација ќе кркале... И покрај се Русија поголем економически раст од Британија :icon_lol:
Значи ништо од санкциите, воено уште полошо зш стапот има два краја а Русија го држи едниот.
Od kaj da znam, ne ni pratam, ni me interesira nesto posebno. Imas tuka ekonomski eksperti so lopata da gi rinis.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.212
Поени од реакции
5.273
Украина никогаш не била агресор држава, ниту во минатото ниту сега, туку баш спротивното секогаш биле жртви на СССР/Русија како агресор кој им извршил геноцид во кои умреле за година/две неколку милиони од глад.

Сега Русија повторно е агресор наспрема Украина, еднаш во 2014та во која агресија го окупираше и анексира Крим, сега во обидот да ја уништи целосно Украина.

Исто агресорот Русија денеска ОФИЦИЈАЛНО користи нацистички претекст на нејзиното воено дејствување, објаснува дека Украински народ не постои, и дека не постои држава Украина. Тоа е чист нацизам по дефиниција.

Украинците можат и со вонземјани да се бранат од руските нацисти кои им влегоа дома и се обидуваат да им извршат нов геноцид.
У НАТО ќе влегувале и у подрум руските деца ќе учеле....
Многу кобен ќе биде тој став за украинците, Бандера национален херој? Го изедоа курот немиен сега.
Автоматски споено мислење:

Иначе има еден феномен кој исплива со војнава у Украина. А тоа е неможност да одвојат луѓето фикција од реалност. Играш кантер и сл. игрици цел живот и кога доаѓа момент за вистинска војна ти ја поматува перцепцијата во првичен момент. Го искористија и тој момент ѓубрињава што и ги промовираа игриците у прв план.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.916
Поени од реакции
19.120
Украина никогаш не била агресор држава, ниту во минатото ниту сега, туку баш спротивното секогаш биле жртви на СССР/Русија како агресор кој им извршил геноцид во кои умреле за година/две неколку милиони од глад.

Сега Русија повторно е агресор наспрема Украина, еднаш во 2014та во која агресија го окупираше и анексира Крим, сега во обидот да ја уништи целосно Украина.

Исто агресорот Русија денеска ОФИЦИЈАЛНО користи нацистички претекст на нејзиното воено дејствување, објаснува дека Украински народ не постои, и дека не постои држава Украина. Тоа е чист нацизам по дефиниција.

Украинците можат и со вонземјани да се бранат од руските нацисти кои им влегоа дома и се обидуваат да им извршат нов геноцид.
Аман, прашање на време беше кога некој пак ќе ги избаци моментите гладомор и руси-нацисти.
Треба да стават некоја скрипта на форумов, секогаш кога некој на оваа тема ќе спомне гладомор - автоматски да добие казнени поени. :cautious:
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
464
Поени од реакции
616
Либтард пропаганда…. Јадица за луѓе со интелектуален капацитет на шеки. Липтард идиократијата им текнало пред 5 месеци да прават документарец за “нацизмот” на Путин за да го релативизираат орворениот нацизам во Украина.

Рандом видеа надвор од контекст со пропаганда стихотворба. Салто мортале на интелектот.
Па добро, секој има право на свое мислење.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.212
Поени од реакции
4.787

Kajgana Shop

На врв Bottom