Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    566

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.646
Поени од реакции
8.353Ееее да ми е жив и здрав овој Арестович.
Нешто се отрезнил последно време.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Којзнае што се дешава со него, но што е битно тоа. За кажаното немам замерки, факти се тоа, не може да постои антитерористичка акција против цивили и цивилни цели.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.646
Поени од реакции
8.353
И официјално дел од трупите што го тренирале во Британија, се предале после 20 минути на фронтот во Донбас.
Автоматски споено мислење:

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.408
Поени од реакции
3.967
Јас зборувам за тоа дали можат да добијат таква масовна војна (против споредливо силен противник).
Не е небитно дали „победиле или изгубиле“. Секој може да изгуби војна. Но не може секој да ја добие војната.

Во спротивно ако аргументот ти е дека секој може да води војна и да ја изгуби... Тогаш да, ти признавам дека си во право. :unsure:
Не рече тоа, пиша нешто друго.
Доби и пример каде добиле конфликт.

Но како сакаш, листата ја знаеш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
И официјално дел од трупите што го тренирале во Британија, се предале после 20 минути на фронтот во Донбас.
Автоматски споено мислење:

Јас незнам што друго би се очекувало? Едната армија што ја тренираше западот го изгуби Мосул борејќи се против 1500 ИСИС милитанти, а другата капитулираше од Талибанците само за една недела иако ги опремија со 80 милијарди долари воена опрема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Не рече тоа, пиша нешто друго.
Доби и пример каде добиле конфликт.

Но како сакаш, листата ја знаеш.
Никаде и никогаш САД не добиле војна против споредливо силен провник. Виетнам што го кажуваш како пример, дури и со помошта од СССР/Кина - пак не е споредливо силен провник (настрана што ја изгубиле војната). Ирак и Јапонија не се споредливо силни противници... САД немаат водено таква војна и не можат да добијат таква војна - масовна војна против споредливо силен провник на туѓ терен.

Процесирај ја фокалната точка на тоа што никако да го разбереш, внимавај: СПОРЕДЛИВО СИЛЕН ПРОТИВНИК.


И еве што конкретно кажав, повторно:
Силен противник значи споредлив со САД. Масовна војна значи јебено масовна. Не експедиции како во Ирак, туку подолги судири со споредливо силен противник. Значи поголемиот дел од војската да биде ангажиран во таква конвенционална војна против противник од рангот на Русија/Кина.

САД никогаш не воделе таква војна, настрана ВСВ кога влегле во Германија само откога исходот на војната веќе бил решен (и само за да приграбат територии, односно вазали).
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
1.906
Поени од реакции
5.356
И официјално дел од трупите што го тренирале во Британија, се предале после 20 минути на фронтот во Донбас.
Автоматски споено мислење:

Нешто слично направија и во Херсон ако добро се сеќавам и после неколку дена се повлекоа. Да не им е тоа планот пак? :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.837
Поени од реакции
10.107
Не е битно. Ќе изгинат/тешко повредени уште 100.000-200.000 годинава. После што прајме? Некои тука си мислат Украинциве дека 100 милиони се.
Ко генерали од редалерт се понашаат.


Ах да и околу 31.000 платеници се ојдени во вечното почивалиште. Од Финска, Естонија, Грузија, Полска, Романија, Литванија, Летонија и остали лулки на демократијата.

Небитно. Слава Украјини. До последен!
Воениот пораз не ги боли толку силно тие кои се индиректни учесници во истиот, или во превод: сите членки на НАТО и на ЕУ, можеби - ама само можеби - со исклучок на Унгарија.

Болат економските загуби бидејќи сите тие држави прво ги празнат сопствените резерви на оружје и муниција, а за да ги обноват истите ќе мораат или да се задолжуваат или да кратат од други области на сопствените национални буџети - вообичаено образованието и здравството, што објаснува зошто секоја понова генерација им е` се понеписмена, а здравството видовме колку им функционира кога започна пЛандемијата на корона вирусот во 2020 година. А задолжувањето е рецептот за лепење на фластер врз отворена рана што крвари, а го применуваат кај државите свињи PIGS - Португалија, Ирска, Италија, Гејлада, Шпанија, од почетокот на светската економска криза кон крајот на 2008 година, па видовме како им резултираше.

И ако на ова се додаде воен пораз во Украина, тогаш сите тие парчиња оружје и муниција биле фрлени во бунар без дно, а за возврат слободарските и демократорските режими низ Европа и северна Америка нема да добијат ништо.

А така убаво се договорија за пост-воената обнова на Украина, не би било изненадување планираните идни пост-воени профити веќе да ги внеле во буџетот за 2023 година и веќе да ги потрошиле. :pos:

Ако немаат територија, нека јадат мапи
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.855
Поени од реакции
20.957
Нешто слично направија и во Херсон ако добро се сеќавам и после неколку дена се повлекоа. Да не им е тоа планот пак? :)
Некое време веќе се зборува дека се спрема офанзива од руска страна. Температурите се веќе некое време под нула. Големи резерви се натрупани - не само на активниот фронт, туку малтене по целата граница со Украина. Ќе се дешава нешто... Ама се сомневам дека ќе се повлекуваат од ЛНР. :)
Автоматски споено мислење:

Препорака да се отслуша муабетов:

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.052
Поени од реакции
15.805
Јас незнам што друго би се очекувало? Едната армија што ја тренираше западот го изгуби Мосул борејќи се против 1500 ИСИС милитанти, а другата капитулираше од Талибанците само за една недела иако ги опремија со 80 милијарди долари воена опрема.
Со украинциве баш и не делува така :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.503
Поени од реакции
2.391
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.550
Поени од реакции
9.549
Секој ден читам ..руската војска напредува кон Бахмут..русите во офанзива кон Бахмут..Со ова ,,темпо" на напредување до сега пешки требаше да стигнат до Антигва и Барбуда во Карипско море..пешки..Јадна им мајка..Него колку човечки загуби имаат во тој дел на фронтот,шпекулации има дека и до 1000 души им гинат на ден,што е катастрофа и ја покажува индолентноста на фашистичкиот режим во Москва.Животот не им вреди апсолутно ништо,битен им е интересот.
После Сталинградската битка оваа кај Бахмут ќе биде најголема кланица за русите.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.480
Поени од реакции
4.842
А незнам за што пак се брзаат укрофановиве. Требало за 3 дена, за 10 дена, 200 метра на ден...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.408
Поени од реакции
3.967
Никаде и никогаш САД не добиле војна против споредливо силен провник. Виетнам што го кажуваш како пример, дури и со помошта од СССР/Кина - пак не е споредливо силен провник (настрана што ја изгубиле војната). Ирак и Јапонија не се споредливо силни противници... САД немаат водено таква војна и не можат да добијат таква војна - масовна војна против споредливо силен провник на туѓ терен.

Процесирај ја фокалната точка на тоа што никако да го разбереш, внимавај: СПОРЕДЛИВО СИЛЕН ПРОТИВНИК.


И еве што конкретно кажав, повторно:
Не, не мислеше на тоа кога го пиша првиот пост. Немаше да се расправаш за Виетнам и Ирак ако беше така.
Патем, ова ти е релативно, кој е тој споредливо силен противник? Нема ништо споредливо на САД моментално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom