Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
17 август 2011
Мислења
9.896
Поени од реакции
17.720
Значи да го прогласиме Вагнерци на ниво со ЈуесЕј армијата? :icon_lol:

Така кажите вие. Сега Пирошкава кога ќе му дадат уште регрути од Кореа. Лелеле до Парис ќе стигнат :pos:
Пак ли се леташ :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.334
Поени од реакции
36.247
Битно го освои Соледар.
Обична платена војска Вагнер ја здроби на украинската војска, кои беа 8 години тренирани од натовци, појачана со огромен број на платеници од странство.
Далеку од обична војска. Со години се спрема Вагнер за ова, плус долго време печат занает во Сирија. На страна тоа со регрутирање на робијаши, во Вагнер има еден куп екс-ВДВ, Спецназ и други бивши членови од руската армија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.268
Поени од реакции
18.093
Русиве забраниле излез на мажите на воена возраст :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.334
Поени од реакции
36.247
Не верувам дека на своја рака го прави ова(без амин од путин). Овој е пандан на аркан и тигрите.
Еве ги вагнеровци со нови Т-90ки и нови модели на пешадиски возила.


Како ги добиваат возилава плус Су-25ки, додека во исто време пуздер со критики ги прави Генералштабот и Министерството за одбрана, за мене е енигма. Може има директна релација со Путин и ги заобиколува Шојгу и Герасимов.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.690
Украинците имаат изгубено преку 400000 војска за да задржат позиција. Имало слики од 15/16 годишњаци испотепано, не сум видел, Douglas Mcgregor збореше пред недела дена. За скоро време украинци нема да има, жива греота 21 век вака некој да им пере мозок да гинат за курово здравје, ова е непојмиво.
Автоматски споено мислење:

Русиве забраниле излез на мажите на воена возраст :D
А што мислиш дека требаа да прават, на повидок е војна со НАТО и голема ескалација на конфликтов....да не мислеше заради украинците го прават ова?
Автоматски споено мислење:

Еве ги вагнеровци со нови Т-90ки и нови модели на пешадиски возила.


Како ги добиваат возилава плус Су-25ки, додека во исто време пуздер со критики ги прави Генералштабот и Министерството за одбрана, за мене е енигма. Може има директна релација со Путин и ги заобиколува Шојгу и Герасимов.
На русите поледниве 100 год. па и јаче у војување им требало секогаш моментум. Они се лењави и спори додека заламфаат, ама ако појде машинеријата им нема рамен. Вагнер е тука со таа цел, да не им даде назад да одат да го држи моментумот, а платеничка војска е нормално подобра од регуларна или резервисти.
А добива авиони и техника најверојатно за да не мора да се координира со регуларна војска, тоа е сепак проблем затоа што има неколку групи на војска, појди од резервисти, регуларна платена војска, сепаратисти, доброволци и т.н.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
А истите тие украинци ја здробија руската професионална војска, која до лани беше on pair со американската.

На крајот од денот мотивацијата е клучна. Овие Вагнер и Спарта се покажаа поефикасни од вдв и другите руски професнионални единици.
Автоматски споено мислење:


Не верувам дека на своја рака го прави ова(без амин од путин). Овој е пандан на аркан и тигрите.
Очигледно властите во Русија не можат да си дозволат илјадници војници да се вратат дома осакатени или во ковчези заради внатрешни немири и протести. Затоа и се повлекоа од сите места каде што имаше или беше на повидок жестока битка. Се уште немаат доволно добар изговор да им го презентираат на Русите дома за да оправдаат високи загуби и тоа да биде прифатено без голем отпор.

Ако има нова офанзива ќе видиш дека руската војска ќе го направи јуришот по полињата, ќе застанат пред некој град, ќе лупаат со артилерија и ќе летаат авиони, а Вагнер и Донбас борците ќе ја водат прљавата и тешка урбана битка.
Мариупол, Лисичанск, Северодоњецк, Херсон, еве сега Соледар, сите овие беа освоени во глобала од ДНР/ЛНР и Вагнер.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.202
Поени од реакции
39.947
Украинците имаат изгубено преку 400000 војска за да задржат позиција. Имало слики од 15/16 годишњаци испотепано, не сум видел, Douglas Mcgregor збореше пред недела дена. За скоро време украинци нема да има, жива греота 21 век вака некој да им пере мозок да гинат за курово здравје, ова е непојмиво.
Автоматски споено мислење:


А што мислиш дека требаа да прават, на повидок е војна со НАТО и голема ескалација на конфликтов....да не мислеше заради украинците го прават ова?
Автоматски споено мислење:


На русите поледниве 100 год. па и јаче у војување им требало секогаш моментум. Они се лењави и спори додека заламфаат, ама ако појде машинеријата им нема рамен. Вагнер е тука со таа цел, да не им даде назад да одат да го држи моментумот, а платеничка војска е нормално подобра од регуларна или резервисти.
А добива авиони и техника најверојатно за да не мора да се координира со регуларна војска, тоа е сепак проблем затоа што има неколку групи на војска, појди од резервисти, регуларна платена војска, сепаратисти, доброволци и т.н.
боди, конфронтација НАТО вс Русија нема да има. Ако има тоа би довело до нуклеарна војна, после војнава во украина ќе има уште една студена војна која би требало да е постудена од претходната. Да немаше нуклеарно оружје у игра тоа сценарио за директен судир би било можно, но у овие околности не е.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.896
Поени од реакции
17.720
Еве ги вагнеровци со нови Т-90ки и нови модели на пешадиски возила.


Како ги добиваат возилава плус Су-25ки, додека во исто време пуздер со критики ги прави Генералштабот и Министерството за одбрана, за мене е енигма. Може има директна релација со Путин и ги заобиколува Шојгу и Герасимов.
Не е само тенковите. Види и лична опрема на војнициве, изгледаат како спецназ во споредба со обичната војска.

Мада и кај украинците е така, овие паравоените формации изгледаат доста поспремни.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.690
боди, конфронтација НАТО вс Русија нема да има. Ако има тоа би довело до нуклеарна војна, после војнава во украина ќе има уште една студена војна која би требало да е постудена од претходната. Да немаше нуклеарно оружје у игра тоа сценарио за директен судир би било можно, но у овие околности не е.
Полска ќе уфрли војска и ќе пробаат да окупираат некој дел од Украина, а нормално американците ќе учествуваат у тоа и со луѓе и со техника. Војна ќе се води на територија на Украина и на почеток верувам ќе се прогледа низ прсти од сите. Што мислиш зошто се сите Искандери у Белорусија и тоа со тактички нуклеарки?
Автоматски споено мислење:

Путин со приватна војска и платеници го победи НАТО во Украина.
Никој ништо не му може.
НАТО освен авијација со друго не располага, ни има војска ни има оклопни возила. Украина пред почетокот на војнава имаше повеќе опрема за копнено војување од цело НАТО. А сега се гледа дека ни муниција немаат за основни орудија како обични хаубици.
Автоматски споено мислење:

Ova e od vcera, koj ne go gledal, covekov e doktor na temava i objektiven sto e najvazno.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.663
Поени од реакции
5.282
И сега како вака затвореници со застарени и токивоки су-25 ги потепаа овие учкиве од НАТО со Ирис системи и Патриоти кои се спремаа за инвазија на Крим?
Нешто не штима во приказнава…
Или Вагнерци се бодат или пак Русиве си го ладат, дур им обработуваа Вагнер на терен.

Ајдееее ќе има матерјал за читање деновиве :icon_mrgr:
Операцијава претежно трупите на ДНР, ЛНР и Вагнер ја туркаат.Очекувам сега да излезат амебите со статии како Вагнерци ќе прават пуч во Русија :icon_lol: Заедно со Кинезите секако:pos:
Да бе брат, ама тој што дезертираше од Вагнер, го фатија по извесно време и главата со токмак му ја акнаа ладнокрвно пред камера..
Овие руска војска "професионалците" сакаат да си лапаат јака плата и на топло во касарни да спијат.
Се е до дисциплина.
Автоматски споено мислење:

Инфо за огромно количество на оружје и залихи запленети во тунелите под Соледар...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.202
Поени од реакции
39.947
Полска ќе уфрли војска и ќе пробаат да окупираат некој дел од Украина, а нормално американците ќе учествуваат у тоа и со луѓе и со техника. Војна ќе се води на територија на Украина и на почеток верувам ќе се прогледа низ прсти од сите. Што мислиш зошто се сите Искандери у Белорусија и тоа со тактички нуклеарки?
тешко веројатно е тоа Боди. Тогаш ескалацијата би била многу голема, а не верувам дека има интерес за тоа освен ако Русија евентуално не нападне некоја нато земја.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.817
Поени од реакции
2.683
Да бе брат, ама тој што дезертираше од Вагнер, го фатија по извесно време и главата со токмак му ја акнаа ладнокрвно пред камера..
Овие руска војска "професионалците" сакаат да си лапаат јака плата и на топло во касарни да спијат.
Се е до дисциплина.
Автоматски споено мислење:

Инфо за огромно количество на оружје и залихи запленети во тунелите под Соледар...
Yevgeny Nuzhin беше тој. Причинава премногу едноставна - "Nuzhin said he had only joined the Wagner Group to get out of prison and quickly surrender to Ukraine. He argued that he was opposed to the Russian invasion, and expressed his hope to stay in Ukraine[6] and the wish to fight for the Armed Forces of Ukraine."

Иначе, ликов бил осуден на затвор од 24 год ради убиство, ипак видеото кој го глеал знае колку беше језиво
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.700
Поени од реакции
8.690
тешко веројатно е тоа Боди. Тогаш ескалацијата би била многу голема, а не верувам дека има интерес за тоа освен ако Русија евентуално не нападне некоја нато земја.
Абе зависи како гледаш на работите, Русија е у моментов нападната од НАТО, односно САД. Како им биле проекциите не знам, може мислеле економски ќе ја ослабнат и да има немири у Русија. Сите карти уште не ги искористиле, тука се во главно пољаците за оваа наредна фаза.
Или ќе се вратат на барањето на Русија од декември 2021 или ќе има WW3, нема други опции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom