Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682
Член од
28 август 2013
Мислења
4.186
Поени од реакции
12.745
Овај текст најголем дел од вас ќе го отфрли како америчка пропаганда, но да ве потсетам дека е целосно во склад на однесувањето на Кина во овие 11 месеци на Специјална воена операција. Само зборови има од Кинеска страна и скоро никакви дела.

Xi Jinping’s plan to reset China’s economy and win back friends

The starting point for Xi’s diplomatic reset is a re-evaluation in Beijing about the benefits of its close relationship with Moscow.
China now perceives a likelihood that Russia will fail to prevail against Ukraine and emerge from the conflict a “minor power”, much diminished economically and diplomatically on the world stage, according to Chinese officials.
In addition, for all the public professions of bilateral amity, in private some Chinese officials express at least a measure of mistrust towards Putin himself.Во контекст на потврда на овие информации овие делови од текстот се битни:

Evidence to support failures of Chinese understanding, according to Chinese officials, has been the demotion in June of Le Yucheng, who at the time of the invasion was a vice-minister of foreign affairs and the ministry’s top Russia expert. Le had been widely spoken of in Chinese official circles as the likely next foreign minister. He now occupies a post as deputy head of the National Radio and Television Administration.
“Le was demoted by two levels of seniority,” said one person familiar with the issue. “He was held responsible for the intelligence failure on Russia’s invasion.”

И овај дел:

Beijing’s main ploy is to attempt to reassure European counterparts that it is willing to use the closeness of its relationship with Moscow to restrain Putin from resorting to the use of nuclear weapons, Chinese and European officials say.

Не заштитена верзија тука
Ајде, па оваа педерскава да ја пуштат во Берлин коа ќе се распадне нато и немачка кога пак ќе биди слободна држава

 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Откако пред 1 месец русите повлекоја голем број на трупи и оружје од Белорусија за да спречат распад на фронтот Сватове-Кремина и да го засилат фронтот кај Бахмут, оти беа практично растурени, сега пополека пак билдаат трупи во Белорусија.

Исто така Белорусија почна да спроведува мобилизација.

Така да можи ќе има фронт во северна Украина, по некој месец.

Иако и Украина се мобилизира и добива големо количество на оружје.
Русите пишуваат секаде дека до април 2023 војната ќе заврши. Сега јас сум објективен и гледам дека попушта украинската одбрана кај Соледар и Бахмут, а гледано дека таму им се најдобрите војници ако пукне таа одбрана ќе ги завземат полесно Славјанск и Краматорск.
Најголемиот залак ќе биде Николаев, Одеса, Харков...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.402
Поени од реакции
12.133

Тешка будала. Заедно со Кадиров.
Автоматски споено мислење:

Праќајте Леопрди, Абрахмси и Тајгери.

Не треба мобилизЦија.
Сами ќе излезат уште милион Руси после тоа.

Од тоа што до сега разбрав. Највеќе им замеруваат на Германија и Франција што не сториле се што можеле за да ги запрат Јенките во Европа.
За греота се и Русиве што се надевале на две нации кои им ебале матер во минатото.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Автоматски споено мислење:

Инфо за 400+ предадени наци... па па страшна бројка
Митко колку мртви вагнерци има кажи,број не им се знае.. Пички фашистички освоиле градче после 7 месеци хаха..

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.492
Поени од реакции
7.014
Северна Кореја нема да постои да не е Кина. Иран е делумно под Кинеско вазалство.
Severna Korea nema da postoi ako Amerite imaa Jajca od Noj!

Ama im se malecki kako od Potpoloshka, a i toa nivnoto Hiena ponashanje ne vrvi kaj Kim,
Dovolno e odkacen da im zbiberi edna Nuklearka ako mu zgazat na Zhulj.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799

Тешка будала. Заедно со Кадиров.
Автоматски споено мислење:

Праќајте Леопрди, Абрахмси и Тајгери.

Не треба мобилизЦија.
Сами ќе излезат уште милион Руси после тоа.

Од тоа што до сега разбрав. Највеќе им замеруваат на Германија и Франција што не сториле се што можеле за да ги запрат Јенките во Европа.
За греота се и Русиве што се надевале на две нации кои им ебале матер во минатото.
Им покажува на другите моќници how it should be done. Не го споредувај со фолиранти ко кадиров.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.410
Поени од реакции
36.343
Пригожин стана држава во држава. Од една страна отворено ги сере цела воена команда, додека во исто време пензионирани пилоти под капата на Вагнер летаат со Су-25ки на руската армија. Како Вагнер се докопа до воени авиони, прилично занимливо. Дефинитвно замрсени се таму работите и ќе биде интересно да се види како ќе се развиваат овие меѓусебни односи понатаму. Со Русија се е можно. Може да заврши како маршал на руската армија, а може и да заврши во ендек сред некоја пустелија :D
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.807
Поени од реакции
2.772
Пригожин стана држава во држава. Од една страна отворено ги сере цела воена команда, додека во исто време пензионирани пилоти под капата на Вагнер летаат со Су-25ки на руската армија. Како Вагнер се докопа до воени авиони, прилично занимливо. Дефинитвно замрсени се таму работите и ќе биде интересно да се види како ќе се развиваат овие меѓусебни односи понатаму. Со Русија се е можно. Може да заврши како маршал на руската армија, а може и да заврши во ендек сред некоја пустелија :D
Битно го освои Соледар.
Обична платена војска Вагнер ја здроби на украинската војска, кои беа 8 години тренирани од натовци, појачана со огромен број на платеници од странство.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.402
Поени од реакции
12.133
И сега како вака затвореници со застарени и токивоки су-25 ги потепаа овие учкиве од НАТО со Ирис системи и Патриоти кои се спремаа за инвазија на Крим?
Нешто не штима во приказнава…
Или Вагнерци се бодат или пак Русиве си го ладат, дур им обработуваа Вагнер на терен.

Ајдееее ќе има матерјал за читање деновиве :icon_mrgr:


Битно го освои Соледар.
Обична платена војска Вагнер ја здроби на украинската војска, кои беа 8 години тренирани од натовци, појачана со огромен број на платеници од странство.
Операцијава претежно трупите на ДНР, ЛНР и Вагнер ја туркаат.Очекувам сега да излезат амебите со статии како Вагнерци ќе прават пуч во Русија :icon_lol: Заедно со Кинезите секако:pos:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Овој Пригожин веќе собра 40 - 50 000 војска што има. ПР си мава на секаде, за нова година посетува украински затвореници и им носи овошје, се слика по Соледар, претходно одеше во рововите каде на камера му се жалеа дека Русија слабо ги снабдува со муниција, ги моча пратениците на Русија и вели дека се неспособни, за командантите во војската вели дека треба да бидат испратени на фронтот боси и со еден митролез.
Се ми иде кога ќе заврши ова ендекот не му бега.

Операцијава претежно трупите на ДНР, ЛНР и Вагнер ја туркаат.
Епа кој друг кога овие испаднаа најспособни и најефективни. Посебно овие од ДНР, од руската армија единствено единиците на ВДВ, другото се покажа дека има закоравени комунистичка школа за команданти отсечени од реалната слика.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Битно го освои Соледар.
Обична платена војска Вагнер ја здроби на украинската војска, кои беа 8 години тренирани од натовци, појачана со огромен број на платеници од странство.
А истите тие украинци ја здробија руската професионална војска, која до лани беше on pair со американската.

На крајот од денот мотивацијата е клучна. Овие Вагнер и Спарта се покажаа поефикасни од вдв и другите руски професнионални единици.
Автоматски споено мислење:

Пригожин стана држава во држава. Од една страна отворено ги сере цела воена команда, додека во исто време пензионирани пилоти под капата на Вагнер летаат со Су-25ки на руската армија. Како Вагнер се докопа до воени авиони, прилично занимливо. Дефинитвно замрсени се таму работите и ќе биде интересно да се види како ќе се развиваат овие меѓусебни односи понатаму. Со Русија се е можно. Може да заврши како маршал на руската армија, а може и да заврши во ендек сред некоја пустелија :D
Не верувам дека на своја рака го прави ова(без амин од путин). Овој е пандан на аркан и тигрите.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.402
Поени од реакции
12.133
Значи да го прогласиме Вагнерци на ниво со ЈуесЕј армијата? :icon_lol:

Така кажите вие. Сега Пирошкава кога ќе му дадат уште регрути од Кореа. Лелеле до Парис ќе стигнат :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom