Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    508
Член од
3 март 2021
Мислења
401
Поени од реакции
662
Oooooooooo, „аналитичарите“ потрошија тони мастило на секакви предвидувања и компетентни мислења.:pos:
Скоро сите зелени што ги тресеа последниве 10 месеци ги ископирав и конечно ќе им плеснам в лице кога ќе заврши војната.

Само мал дел од сите глупости.......:D


Прегледај го приврзокот 357071

Прегледај го приврзокот 357072

Прегледај го приврзокот 357073

Прегледај го приврзокот 357074

Прегледај го приврзокот 357075

Прегледај го приврзокот 357076

Прегледај го приврзокот 357077

Прегледај го приврзокот 357078
Какви шизо глупости има на темава во архива, при што најмногу се издвојуваат тие во временски период од 1.2.2022 до 1.4.2022, топло му препорачувам на секој да се врати назад и прочита дел од нив:icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Еве дел од тогашниот хумор, КОЛКУ СМЕШНО хехехехехе:vozbud::vozbud::vozbud:ееееи каков елан и надеж имаше во фашистичките поддржувачи крај на февруари:D


IMG_20221203_182630.jpg
Автоматски споено мислење:

Многу ми се смешни овие дебилчињата што навиваат за Русија, мешаат политика анти лбџт, анти глобализација а у Украина недолжни луѓе умираат....да се денес живи Делчев и компанија прво ваквите "македонци" ќе ги исчистат.....гнаси и предавници што тука еден тенк да влезе први ќе избегаат у САД или Европа.....

Русија има секое право да се лути ради Украина и НАТО, прошлата Колд вор беше обратна ситуација, Русија сакаше на Куба да стави ракети али тогаш САД не изврши инвазија....

Русиве ова мораа да го решат на дипломатски начин, оваа инвазија само ќе го кошта Путин куршум у чело ништо помалце....
Друже свака ти част за коментаров од февруари.
ПС По сугестија на @JaqenH'ghar подобро би било да си ги пишел герила Партизаните него Гоце итн.
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.399
Друже свака ти част за коментаров од февруари.
Што свака част, место да пише браварот од Кумровец, Колишевски и компанија напишал оние неспособните Делчев и компанија.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.399
Ееи стварно бе не видов, сега ќе променам.
Нема смисла да ги стават Делчев и компанија пред браварот и другите. Не за џабе тука неповикан си ги истураше комплексите за да дозволиме вакви пропусти.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.452
Поени од реакции
16.336
И претходно се уривале и ќе се уриваат, нема никаква врска со моменталната војна, да ти побарам сигурно ќе најдам и за америчките уривања дека се тука некаде во тој период.

Еве ти од пред некој ден, америчката гордост, трилијарда вреден проект правен 30 години, вреден само 200м парче му испаднало тркалото додека го влечеле и не е првпат таков инцидент, имаше и видео на Твитер како паѓа, ама ме мрзи да го барам.
Ja bacva zemjata od srekja deka bezbedno sleta.
Imas gledano na filmovite nekoj koga ke slezi od avion, balon taka nesto kako prvo sto ke napravi koga ke stapni na tloto e da ja baci zemjata od radost deka e ziv. E pa isto i ova :toe: .
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.671
Поени од реакции
2.395
Ja bacva zemjata od srekja deka bezbedno sleta.
Imas gledano na filmovite nekoj koga ke slezi od avion, balon taka nesto kako prvo sto ke napravi koga ke stapni na tloto e da ja baci zemjata od radost deka e ziv. E pa isto i ova :toe: .
Не е слетувал, туку го влечеше и му испадна тркалото со железото нагоре, да беше слетувал и да му се скршило тркалото ќе е било доста лошо, ќе разгледам ако го најдам видеото ќе постирам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
18.594
Поени од реакции
28.661
Не е слетувал, туку го влечеше и му испадна тркалото со железото нагоре, да беше слетувал и да му се скршило тркалото ќе е било доста лошо, ќе разгледам ако го најдам видеото ќе постирам.
некој дефект беше тоа со опремата за слетување, многу се тресеше авионот пред да падне на носот. Иначе Ф-35 иако е во масовно производство, има еден тон проблеми ко што имам читано. Авионот е буквално sitting duck у догфајт. Али тоа е кога правиш еден авион за 5 различни намени.

Иначе нема нафта за европа после санкциите за плафон на цената.

Песков рече дека Русија ќе спроведе „брза анализа“ на договорот за ограничување на цената и потоа ќе одговори. Сепак, пред официјалниот одговор на Москва, значајна порака дојде од Михајло Уљанов, постојан претставник на Москва во меѓународните организации во Виена, кој рече дека европските земји кои го поддржуваат ограничувањето на цената ќе зажалат за својата одлука.

„Од оваа година Европа ќе живее без руска нафта“, објави Уљанов на Твитер и додаде: „Москва веќе јасно стави до знаење дека нема да продава нафта на земјите кои поддржуваат антипазарни ограничувања на цените. Само почекајте, наскоро ЕУ ќе ја обвини Русија дека ја користи нафтата како оружје“.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
15.452
Поени од реакции
16.336
Не е слетувал, туку го влечеше и му испадна тркалото со железото нагоре, да беше слетувал и да му се скршило тркалото ќе е било доста лошо, ќе разгледам ако го најдам видеото ќе постирам.
Ne svakjaj be se bukvalno, gledas deka majtap pram.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.704
Од 5-ти декември стапува на сила ограничувањето на цената на руската нафта по 60 долари/барел од страна на ЕУ. Русија убаво по стоти пат предупреди на страшни последици ако пробаат западњациве да играат ,,регулатори" и ,,инспектори" на цените на купувачите и на желбите на купувачите. Немој после да квичат дека Русија ја користела нафтата како оружје. :kuracc:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.671
Поени од реакции
2.395
На мене не ми е јасно што планираат да постигнат со ограничувањето на цената на нафтата, ако не ти се свиѓа не купувај од Русија што има ти да и одредуваш цена, они уствари сакаат да купат ама по ефтина цена.

Во меѓувреме вест од денеска, Русија купила 100 и кусур танкери последните неколку месеци (на таа пара што ја свртеа нормално дека ќе купат)

Добро еве не купуват одредени земји, од каде би купиле е прашњето?, ги наполниле резервите (по многу скапа цена) и сега ајде да речеме ќе преживеат година, две три..., после тоа пак ќе морат да купат од таму каде што има, незнам и американците кога ќе почнат да ги полнат резервите, имаат дизел за уште 2-3 месеци од резервите.

Како ОПЕК+ ќе реагира на ова, утре можат и на нив да и речат не ви зимаме за повеќе од 10 долари.

ОПЕК произведува 40% од нафтата и учестува со 60% од извозот
Countries involved in global oil production are either members of OPEC, OPEC+, or non-OPEC nations. OPEC has 13 members: Algeria, Angola, Congo, Equatorial Guinea, Gabon, Iran, Iraq, Kuwait, Libya, Nigeria, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, and Venezuela.2
А плусот можеби и над 80-90% од извозот, па не за џабе америте беа лути, утре да фанат да се договорат дека нема да продаваат под 100 долари, ќе треба со магариња да се воземе.
Ten non-OPEC nations joined OPEC to form OPEC+ in late 2016 to have more control on the global crude oil market. These countries were: Azerbaijan, Bahrain, Brunei, Kazakhstan, Malaysia, Mexico, Oman, Russia, South Sudan, and Sudan. Not surprisingly, OPEC+ has a level of influence over the world economy that is even larger than OPEC's.


БДП на Русија по сектори во 2021г извор тука 1670101974062.png

  • Russia’s gross domestic product (GDP) is primarily made up of three sectors: agriculture, industry, and service.
  • The agricultural sector makes up about 5.6% of GDP, while industry and services comprise 26.6% and 67.8%, respectively.3
  • In 2021, Russia experienced its best GDP growth since 2008, posting a 4.7% growth rate.4 For 2022, the expected GDP growth rate is -6%.5
  • In February 2022, the United States and other countries imposed new sanctions on Russia over its invasion of Ukraine.
Извозот на Русија во 2019г


Некаде пола е нафта ама има и други работи кој му се потребни на пазарот и едноставно нема замена.

На пример на Саудиска оваа извезува и речиси ништо друго не произведува (освен теротисти се разбира)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
3.955
Поени од реакции
6.721
Абе ми јави сивиот кардинал од Москва. Да прашам кој е тој што бил 90% во право на темава. Да го земеле на време во Кремљ. Сакаат во тимот стратези да го ангажираат пред да го врбуваат западњациве :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom