Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    509
Член од
29 јуни 2014
Мислења
18.678
Поени од реакции
28.886
Го немав видено Токаев насмеан досега, мислам нормално сите слики и видеа му беа со Путин :D

Прегледај го приврзокот 356554

Kazakh, French leaders focus on trade, economic relations in Paris meeting
Presidents also exchange views on strengthening cultural ties, discuss issues on international agenda, situation in Central Asia

тенеке, мирисаш завера против Путин одма, три чекори си понапред од сите нас.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
323
Поени од реакции
356
Нема наша екипа. Само сум ја.

Ја викам дека немаше потреба да се ставаат санкции на САД заради геноцидот во Афганистан, Ирак, Виетнам..., ниту имало потреба да ги предизвикуваме да употребуваат нуклеарно оружје. Истото треба и сега да важи за Русија, во случајов на Украина.
Едноставно, нема правда кај што има сила. Нема заради тоа да го доведуваме светот на раб од економска и воена катастрофа.

Не се замарај со тоа да ми кажуваш што да правам, не е ова тема за тоа.
Се разбираме, ти сметаш дека геноцидот и етничките чистења треба да бидат прифатени како нормална појава, колку и да е болно, те разбрав некако.

По таа логика ти сметаш дека треба да се помогне на русите побрзо да ги избришат украинците како нација и да продолжиме со животите.

Прилично болно и садистички од ваша страна, ама претпоставувам за се си има некој мотив во позадина.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
40.455
Поени од реакции
69.251
Се разбираме, ти сметаш дека геноцидот и етничките чистења треба да бидат прифатени како нормална појава, колку и да е болно, те разбрав некако.

По таа логика ти сметаш дека треба да се помогне на русите побрзо да ги избришат украинците како нација и да продолжиме со животите.

Прилично болно и садистички од ваша страна, ама претпоставувам за се си има некој мотив во позадина.
Не сметам. Геноцид и етничко чистење во Украина има колку што имаше во Ирак, Либија...
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
323
Поени од реакции
356
Не сметам. Геноцид и етничко чистење во Украина има колку што имаше во Ирак, Либија...
Ти можеш да кажеш дека исто жртви имаше и 2001ва кај нас, ама друго е муабетот.

А тоа е дека ти сакаш да нормализираме тероризам и геноцид под муабет дека имало такви ствари во минатото, бла бла ватабаут.

Може утре некој од вас ќе сака канибализам да нормализира којзнае.
Нови времиња, нови бистри умови и форумски аналитичари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
18.678
Поени од реакции
28.886
изгледа ништо од тие 150км ракети

US refuses to supply longer-range weapons to Ukraine due to unwillingness to further escalate hostilities - White House.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
40.455
Поени од реакции
69.251
Ти можеш да кажеш дека исто жртви имаше и 2001ва кај нас, ама друго е муабетот.

А тоа е дека ти сакаш да нормализираме тероризам и геноцид под муабет дека имало такви ствари во минатото, бла бла ватабаут.

Може утре некој од вас ќе сака канибализам да нормализира којзнае.
Нови времиња, нови бистри умови и форумски аналитичари.
Во случаите на нападите на САД и Русија немало геноцид.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.453
Поени од реакции
17.237
Кина и Индија ја купуваат Руската нафта со 40% попуст.

Корејската компанија што требаше да произведи ЛНГ танкери за Русија ја откажа нарачката.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
3.995
Поени од реакции
6.811
@Staufer ти со пријателе болен.

Вчера искоментира. 6205D2AB-8B72-4991-A2CC-4E1BC32BBECD.jpeg


Денеска изгледа зеде некој лексилиум или дијазепам па тури смајлиња од сабајле. 579B3BDE-EFAE-4440-966D-E3C27545CC57.jpeg

Не бе не си со сите ти, ти фали некоја даска.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.351
Поени од реакции
19.856
Ne se nerviraj kure, ke ti pomine. Izdrzi.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.400
Еве ова го носи војната. Овие што се тука се нечии деца, браќа, татковци...
Лошото е што никој не повикува на некаков договор и војната отиде предалеку со огромен број жртви за да едната страна се откаже и најверојатно уште покрвава ќе станува.
 

Vartolu

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.170
Поени од реакции
3.391
Дали Милошевич правилно постапи кога потпишаа договор за капитулација у Куманово мислам?
Милошевич е најголемото зло што му се има случено на Србија и Србите, а потоа и на Балканот. Да не беше Милошевич, сега Србија ќе беше најразвијана држава на Балканот, ќе беше членка на ЕУ, и ќе се тепавме да се преселиме во Смедеревска Паланка.

Милошевич, да го решаваше по дипломатски пат прашањето на Косово, ќе добиеше Србија многу повеќе од она што го има сега.
Лошото е што никој не повикува на некаков договор и војната отиде предалеку со огромен број жртви за да едната страна се откаже и најверојатно уште покрвава ќе станува.
Точно е тоа. Кога тогаш ќе се седне на зелена маса, и ќе се договорат што како. Тие дебеловратците од едната и од другата страна ќе си го продолжат луксузниот живот, ќе креираат политики, ќе вртат милиони, додека мајките,жените и децата во Киев, Херсон, Луганск и Москва кои ги загубиле своите синови, сопрузи и татковци во војната, цел живот ќе им биде црн, пуст и без радост, поради хировите на своите лидери, и тоа пази во 21 век. Каде сметаме дека човештвото еволуирало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom