Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    653

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.939
Поени од реакции
4.627
Исто. Само што Кина има 20-30 години за стабилизирање, интересите на Русија моментално се нападнати и ќе се напаѓаат во идниов период.
Како тоа интересите на Русија моментално се нападнати, кога во последниве месеци единствен добитник е постојано Русија?
Го вратија Крим, добијаа огромен пристап на водите околу Крим, склучија историски договори со Кина со кои ќе станат многу повлијателни во тој регион итн.
Да не зборуваме пак за последните неколку години... Изградба на Северен и Јужен поток за целосна зависност на ЕУ од Русија, го сопреа ширењето на НАТО, Грузија многу брзо премина на Руска страна, нема ниту трага од долгоочекуваниот анти ракетен штит на САД, ја спасија Сирија да не биде под контрола на САД, Руски компании градат нафтоводи во Нигерија, Венецуела итн. Доволно набројав за да не ги спомнувам и економските успеси.

Назад на темата, нападнати се интересите на САД. Заминаа проруските региони во Украина, готово е. Ако не ги добие сега територијално, Русија ќе ги има тие региони понатаму за силно да влијае врз Украина. Ова е само расчистување на она што поодамна се знаеше.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
Како тоа интересите на Русија моментално се нападнати, кога во последниве месеци единствен добитник е постојано Русија?
Битка за Украина не е напад врз интересите на Русија? Што губи САД ако не ја добие Украина? Ништо што предходно имал. Што губи Русија ако изгуби макар квадратен километар од Украина. Влијание на тој квадратен километар. Чии интереси се нападнати?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Назад на темата, нападнати се интересите на САД. Заминаа проруските региони во Украина, готово е. Ако не ги добие сега територијално, Русија ќе ги има тие региони понатаму за силно да влијае врз Украина. Ова е само расчистување на она што поодамна се знаеше.
Кои се интересите на САД?
Или уште подобро, каде тоа САД немаат интерес?

Од тој (твојов) аспект гледано, нападнати се и интересите на САД во Русија... и тоа уште од моментот кога Путин дојде на власт. ;)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.939
Поени од реакции
4.627
Битка за Украина не е напад врз интересите на Русија? Што губи САД ако не ја добие Украина? Ништо што предходно имал. Што губи Русија ако изгуби макар квадратен километар од Украина. Влијание на тој квадратен километар. Чии интереси се нападнати?
Украина беше долго под влијание на Западот. Земањето на Крим беше жестокиот одговор на Русија. А сега голема е веројатноста да заминат под Руска контрола и голем дел од териториите на Украина. И да не заминат, тие области се одговорни голем дел од Украинската економија и развој. А ќе бидат под далеку поголема Руска контрола отколку што беа.
Кој е добитникот?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
Украина беше долго под влијание на Западот. Земањето на Крим беше жестокиот одговор на Русија. А сега голема е веројатноста да заминат под Руска контрола и голем дел од териториите на Украина. И да не заминат, тие области се одговорни голем дел од Украинската економија и развој. А ќе бидат под далеку поголема Руска контрола отколку што беа.
Кој е добитникот?
Украина не беше ниту еден ден под влијание на Западот. :)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.939
Поени од реакции
4.627
Украина не беше ниту еден ден под влијание на Западот. :)
Украина дозволи американски експерти да го испитаат до детал секое современо оружје што беше останато од распадот на СССР, што е најдобар показател колку Украина беше и сеуште е под Американско влијание. Се останато занемаруваме, ова е доволен доказ.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
Украина дозволи американски експерти да го испитаат до детал секое современо оружје што беше останато од распадот на СССР, што е најдобар показател колку Украина беше и сеуште е под Американско влијание. Се останато занемаруваме, ова е доволен доказ.
Во ред, џабе е да се натегаме. За десетина години ќе видиме точно што се случува во позадина сега.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.708
Поени од реакции
10.627
Украина беше долго под влијание на Западот. Земањето на Крим беше жестокиот одговор на Русија. А сега голема е веројатноста да заминат под Руска контрола и голем дел од териториите на Украина. И да не заминат, тие области се одговорни голем дел од Украинската економија и развој. А ќе бидат под далеку поголема Руска контрола отколку што беа.
Кој е добитникот?
Да се надоврзам, 90% од олигарсите во Украина се под капа на Западот. Над нив Русија немаше никакво влијание.
Игор Коломитски така некако беше баш паметам го имаше оштетено Абрамович за неколку милиони евра.
Ринат должи доста пари на Руски фирми, а парите негови си ги чува во Лондон.
Чоколадите кои ги произведуваат фирмите на Петар Порошенко беа забранети во Русија ама не и на западот, ова зборам уште пред да се случи Маидан и настаните после тоа.
Во земја во која 50% од БДП то е во раце на 50тина силни олигарси, не е важно на која страна е народот.
Важно е олигарсите кај се, а сите гледаме дека маските паднаа во последниов период, така интересна е твојата констатација.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Ги пуштија луѓено боси во оган.Ќе испогинат за џабе.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.939
Поени од реакции
4.627
Во ред, џабе е да се натегаме. За десетина години ќе видиме точно што се случува во позадина сега.
Кој ќе чека десет години... :)

Види што се случуваше со Русија пред 10 години, види сега. Побарај архиви од весници, статии од 2004, прочитај нешто и спореди ја тогашната ситуација во која била Русија со денешната. Наеднаш многу работи ќе ти станат јасни.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
Кој ќе чека десет години... :)

Види што се случуваше со Русија пред 10 години, види сега. Побарај архиви од весници, статии од 2004, прочитај нешто и спореди ја тогашната ситуација во која била Русија со денешната. Наеднаш многу работи ќе ти станат јасни.
Не ја спорам способноста на руското раководство. Не сум луд. :D А, за ова во Украина ќе мора да почекаме 10-тина години за точната верзија. Сакале-нејќеле. Ниедна страна сега нема да ја каже вистината.
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
не ми е јасно како путин ја свитка опашката и ги остави неговиве луѓе на немилост :/
Не ја читаш темава.[DOUBLEPOST=1401295086][/DOUBLEPOST]
Не ја спорам способноста на руското раководство. Не сум луд. :D А, за ова во Украина ќе мора да почекаме 10-тина години за точната верзија. Сакале-нејќеле. Ниедна страна сега нема да ја каже вистината.
И ти не ја читаш темава.
Јас неодамна се приклучив, и, само мојот придонес да го проследиш - ќе знаеш доволно.
Работата/темава е многуслојна, и многу е корисно да се проучи.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
И ти не ја читаш темава.
Јас неодамна се приклучив, и, само мојот придонес да го проследиш - ќе знаеш доволно.
Работата/темава е многуслојна, и многу е корисно да се проучи.
Не е малку тенденциозно да тврдиш дека ја знаеш апсолутната вистина? :)
 
Член од
9 јуни 2009
Мислења
187
Поени од реакции
71
Не е малку тенденциозно да тврдиш дека ја знаеш апсолутната вистина? :)
Јас убаво си го мерам секој збор напишан на форуми.
Реков "доволно".

А целосната вистина можеби некогаш ќе ми ја каже/претстави Господ.
(y)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.080
Поени од реакции
25.397
Јас убаво си го мерам секој збор напишан на форуми.
Реков "доволно".

А целосната вистина можеби некогаш ќе ми ја каже/претстави Господ.
(y)
Не реков целосно, реков апсолутно точно. Затоа што познавам информирани луѓе, на кои ова им е работа, кои не се осмелуваат да тврдат дека ги знаат точните мотиви. Имаат претпоставки, ама се е тоа, само претпоставки.

Со среќа во обидите за воспоставување комуникација. Јас ќе чекам да пројдат доволно години, па се надевам дека ќе прочитаме од мемоари и интервјуа на директно засегнатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom