Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.217
Поени од реакции
11.726
Му расплакале мајче некому.
Првична бројка е од 8 до 20тина погинати припадници на хунтата.

 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Samo sto zboruvav so eden prijatel vo Moskva, veli se vodi vistinska gragjanska vojna vo Slavjansk. Gradot e opkolen, ima mnogu raneti i mrtvi.

:(
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
3.720
Еден ден ке сватат и украинците и русите во украина дека насилството никому неможе да донесе среќа, напротив насилството ке донесе само страдање и на двете страни. Само глупав свет може да војува, да страда и гине. Мислев дека украинците и русите се напреден, цивилизиран свет ама они да ти биле исти како оние брадосаните, несвесна раја која мисли дека ке му се промени нешто во животот ако ги владее овој или оној а не гледаат во какви страдања се втурнуваат себеси и другите. Никој не видел аир од војување и меѓуисебно убивање. Дали после реките крв на балканот некој живее подобро од претходно? Напротив, сите живеат многу помизерно. Треба сите тие воинствени умови да се фатат и обесат без пардон, неселективно, редум....
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.160
Еден ден ке сватат и украинците и русите во украина дека насилството никому неможе да донесе среќа, напротив насилството ке донесе само страдање и на двете страни. Само глупав свет може да војува, да страда и гине. Мислев дека украинците и русите се напреден, цивилизиран свет ама они да ти биле исти како оние брадосаните, несвесна раја која мисли дека ке му се промени нешто во животот ако ги владее овој или оној а не гледаат во какви страдања се втурнуваат себеси и другите. Никој не видел аир од војување и меѓуисебно убивање. Дали после реките крв на балканот некој живее подобро од претходно? Напротив, сите живеат многу помизерно. Треба сите тие воинствени умови да се фатат и обесат без пардон, неселективно, редум....
Па ти си гение!!!!!!
Знаеш дека во овие 60-тина века документирано постоење на човештвово на никого не му текнало ова.
Ти си новиот месиа!!!
:cuc::cuc::cuc:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.084
Поени од реакции
6.715
Samo sto zboruvav so eden prijatel vo Moskva, veli se vodi vistinska gragjanska vojna vo Slavjansk. Gradot e opkolen, ima mnogu raneti i mrtvi.

:(
Украина прогласи вонредна состојба и општа мобилизација,ова изгледа за брзо ќе оди,ако влегуваше Русија досега ќе го имаше запоседнато цел регион.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас мислам дека борбиве треба да прекинат ... доста е крв ...
Најдобро е поделба на Украина и секој нека си оди со своите ... западниот дел од Украина еднаш засекогаш нека расчисти со Русија и Русите и онака отсекогаш биле про-западно наклонети и отсекогаш се бореле за независност и во времето на Руската империја, за време на 2 с.в. биле на страната на нацистите(Хитлер), потоа па и после 2 с.в. пак имало некои националистички дејствија таму за отцепување од СССР ... овој дел од Украина засекогаш е изгубен за Русија, е сега источниот дел од Украина во кој доминираат Русите и општо Руското влијание и јазик нека си влезе во составот на Руската федерација и доста е крв ...
Ова решение мислам дека би било фер и за двете страни и за онаа про-западната страна како и за про-руската страна ... и онака после сите овие срања оваа земја никогаш повеќе не може да биде целовита после толку борби и жртви овие месеци ... доколку нема поделба федерализација ќе има сигурно нешто ко БиХ ... што пак не е решение на проблемите таму !
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239

Ау па овие Украинциве сами се испотепале денеска.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.728
Поени од реакции
26.271
Тоа ретко кој така го гледа. Сите гледаат која е конкретната рака што го извршила убиството. Од друга страна кога украински војник погинал бранејќи ги границите што според него треба да се бранат, најверојатно зад истата цел ќе застанат и неговите блиски.
Многу од момците што беа испратени таму избегаа, други се насила регрутирани да одат да се борат негде каде што е далеку од нивниот дом. Слично како Македонците во ЈНА за време на војната. Во Босна и Хрватска се бореа локалци, затоа и моралот беше бајаги поголем, зошто и двете страни се бореле во своите домови. Во Доњецк и Луганск е чиста ситуацијата. Не се сите Руси таму, меѓутоа огромен процент се проруски ориентирани, додека војската донесена од Хунтата е сочинета од цела Украина и најчесто тие се 1000 километри од дома и многу често насилно регрутирани. Кога ќе ги додадеме искусните и прекалени доброволци кои се борат на страната на прорусите, ќе видиме дека иницијативата е во Руски раце.


Колку може да издржи свесноста на народот кога е изложен на националистички поттици видовме во 90тите во бивша Југославија.
Тоа е мал дел од народот, десниот сектор и свобода. Незнам дали имаат подршка од 1% од населението. Пропагандата оди во два правци, тоа е всушност и орудие кое може да ја избегне војната, но и служи за подобро позиционирање пред војна. Од една страна, на Украинската војска, им нудат храна, знаат дека се гладни. Веќе излегоа гласини дека Украинци им пресудиле на доста дезертери. Дали можеме да знаеме од чив куршум погинале луѓето?

Треба да се учи од искуствата.
Зарем сега не му се припишува целата вина, а гинат луѓе, што можеше со воената сила на Русија да го спречи или да го намали. Неделувањето на ЈНА која можеше да обезбеди политичките превирања да поминат без големи крвопролевања во Југославија е одлична паралела.
ЈНА немаше концепт да се брани од дел од народот на СФРЈ, не е за тоа осмислена. ЈНА одеднаш, преку ноќ се најде во улога на окупатор. Не можеше ЈНА да издржи таква една улога за долго. Не беше тоа тренирана армија да окупира, туку да се брани. Не е добра споредба, ЈНА не интервенираше дека не знаеше, а Русија не интервенира поради некоја сосема друга причина, која еве ние ја нагаѓаме.

И башка на тоа, доколку ја споредиме ситуацијата со Југославија, тогаш улогата на ЈНА ја има Украинската Армија. Така веќе има смисла, во сопствена држава, против сопствен народ, кој решил да се осамостои. Имајќи во предвид чив беше ќарот од Југословенските војни и како се одвиваа настаните тогаш и сега, Тогаш ова Југословенско сценарио на Путин, како одговор на Хунтата во Киев е нешто што не верувам дека го очекувале во ваква мера Мајдановци. Ова му ја носи на Путин победата во оваа криза. Сиве овие случувања во Југоисточна Украина не се случајни и имаат длабока позадина. Слично како и во Југославија.

На американците во воената тактика важен дел им е „имањето на иницијативата“. Чим ќе се случи нешто негативно кон нив сметаат дека ја изгубиле иницијативата (преминале во дефанзива) и ако се во можност прават нешто сериозно негативно кон противникот за да си ја повратат иницијативата. Затоа ѕверското недело во Одеса им беше потребно за да ја повратат „иницијативата“. Тоа е нивната воена психологија која и не е без основа. И во конфликтот 2001 година терористите после битката на Калето без во загубена позиција, но со ѕверството во Вејце „ја повратија иницијативата“.
Ќе ја вратеа иницијативата доколку испровоцираа официјална воена интервенција. Тоа беше провокација, како може провокацијата сама по себе да биде причина да се врати иницијативата?

Досега искуството вели дека товарот на одбраната го имаат оние кои таму живеат и се бранат од насилставата. Надворешните дојденци од типот на Аркан, тигрите, црвените беретки, или разни муџахедини само ќе се претставуваат со лажни јунаштва за истовремено да ја заразат борбата со криминал и профитерство и да го одземат легитимитетот на она за кое месните сили се борат. Еве погледни и во Сирија. „Ослободителната армија на Сирија“ можеше многу повеќе да постигне да не дозволеше доаѓање на разни муџахедински сили.
Види сеа, клучната работа ти не ја гледаш во ситуацијата во Сирија. Пресвртот се случи во два исклучителни моменти.
1. Вртењето на Курдите против бунтовниците.(помалку важно затоа што Курдите дејствуваат во нивните области)
2. Влегување на Хезболах во војната. (Повеќе важно од причина што нивна специјалност е урбана војна)

Види ја точката број 2 убаво размисли и ревидирај го ставот.
---------------------------------------------------------------------------------------------
Според информациите што ти има деновиве по медиумите, позициите на хунтата веќе се разнишани. Турчинов збореше за завршна фаза од операцијата, во која претпоставувам дека треба да се уништат сите непријатели. Дали оваа завршна фаза ќе биде и завршна фаза на хунтата останува да видиме.
 
Член од
12 април 2014
Мислења
108
Поени од реакции
45
Еден ден ке сватат и украинците и русите во украина дека насилството никому неможе да донесе среќа, напротив насилството ке донесе само страдање и на двете страни. Само глупав свет може да војува, да страда и гине. Мислев дека украинците и русите се напреден, цивилизиран свет ама они да ти биле исти како оние брадосаните, несвесна раја која мисли дека ке му се промени нешто во животот ако ги владее овој или оној а не гледаат во какви страдања се втурнуваат себеси и другите. Никој не видел аир од војување и меѓуисебно убивање. Дали после реките крв на балканот некој живее подобро од претходно? Напротив, сите живеат многу помизерно. Треба сите тие воинствени умови да се фатат и обесат без пардон, неселективно, редум....
прилично невино и наивно напишано затоа кнезот и се насмеал ама нема потреба од лутење никој од нас овде не сака војна ни во зафрлени краеви во светот а не пак при братски словенски народ во Европа.светот е сурово и расипано место.неможеш едноставно да завиткаш плико до Путин и Обама и да ги замолиш да се смират.се секавам на еден расипан потег на западната дипломатија за време на бомбардирањето на Србија кога некое детенце од Словенија му напиша писмо на чичко Јелцин „те молам чичко Јелцин немој заради Србија да го уништиш светот„колку расипано?а јас да напишев писмо до чичко Клинтон тогаш те молам чичко Бил немој да го уништиш светот поради Албанците на Косово?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.217
Поени од реакции
11.726
Целата беда на земјата се должи на силата на олигарсите во Украина.
Еве ви доста добара анализа од италјански весник.
Ќе го оставам во целост подолу а тука само ќе извададам еден цитат. За да расчистам некои дилеми за Путин,Русија и Украина.

Despite periodic clashes economic, political and judicial (in 2013Pinčuk sued Kolomojs'kyj ), the oligarchs have always tried to lock down the status quo.How?Braking reforms, preventing the emergence of a middle class, banishing the key concepts of the free market as competitiveness, competition and innovation.All because we have to share the cake, limiting invitations to the banquet.This strategy is reflected in the numbers.The Ukrainian economy is closely guarded by the oligarchs.Crossing any of the information, the Council on Foreign Relations has recently shown that the fifty wealthiest people in the country with a share of GDP amounted to 67.7 billion dollars, almost half of the total.In Russia the percentage of GDP in the hands of oligarchs stops at 15%.
Првиот и вториот болд е за Украина и за нивната заостанатост. Колку и да Русија ги намалува цените на гасот колку и да помага, секогаш олигарсите се тие во Украина кои ќе имаат бенифиции од тоа. Половина од БДП на Украина е во рацете на 50те луѓе, како сакате да има економски поволности за било кој во земјата, без разлика дали е Украинец,Русин или Татар.

Со третиот болд се побиваат многу теории за заговор, дека во Русија олигарсите владеат бла бла.

Еве уште еден извадок.
Since independence in 1991 the oligarchs have accumulated assets and boycotted reform, while impoverishing the people have gone.What strikes the eye when comparing individual incomes of Ukrainians with those of its neighbors. From the database of the World Bank shows that, in 1991 at the time of independence, the Ukrainian GDP per capita was equal to $ 1,490. In 2012, about 3,867 hath certificate. At the same time, Poland has gone from 2,187 to $ 12,708, from 3,427 to 14,037 in Russia. The discrepancy between similar points of departure and landing depends so divergent from the fact that while in Kiev has never made a reform, Warsaw and Moscow, although with different grades, there was a shock therapy and an adjustment the rules of the global market.
Еве го цел текст, го преведував преку гугл бидејќи немам познавање од италјански.За секој олигарс има по нешто.
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=it&tl=en&u=http%3A%2F%2Ftemi.repubblica.it%2Flimes%2Fucraina-la-danza-degli-oligarchi%2F61702&sandbox=1


Сума сумарум, кого го подржуваат Еу и чичко Сем:
1.Фашисти
2.Олигарси

Затоа откако прогласија автономност Донбас и Луганкс, почнаа да излегуваат Ринат и копманија со закани. А подршката им е 0% во тие региони, им останува само Киев, хунтата и празноглавите активисти на десниот сектор.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
78
Тоа погоре беше од причина што ме етикетира за про-западен.

Друга работа, никој не рекол дека украинската влада е демократска.
Во Украина денес има борба за превласт, за целовитост на Украина или создавање на Новорусија.
Демократија во Украина немало долго време.

И последно, не сум се впуштал во некои предвидувања претходно, но мислам дека Донецката Република и проктот за Новорусија е при крај.
Денес излегоа вести дека сепаратистите барале кордон за евакуација.


Еве мислење на пообјективен русин.

The rebels expected the events in Odessa and the subsequent public support for them in Russia to make Putin and the government support them. Putin simply chose not to - he won Crimea relatively unscathed, both in terms of damage to infrastructure and the political fallout that followed, but attempting to fold parts of mainland Ukraine back into russian territory proper is simply too high of a risk to something barely akin to a reward.

The political and economical fallout would be enormous - it would hurt both Russia and the EU tremendously. - and to add onto that, the economic burden of raising both crimean and ukrainian living standards to russian levels is an undertaking in itself.

The rebels really are on their own in the field - sure, they're financed by Party of Regions oligarchs such as Yanukovitch, but they're hopelessly outmatched in terms of firepower, and the russian government isn't willing to neither sell or donate the necessary military equipment, such as vehicles and high-end gear, for the tides of battle to turn. The rebs are stuck with infantry weapons, and older models of anti-armour and anti-air.

They're in an increasingly hopeless situation - no support from the russian government while being faced with paramilitary NG (National Guard) troops and foreign mercs. There is no conclusive proof of foreign mercs being present in Ukraine, but it certainly isn't the Interior Ministry troops, Far-Right nationalists, maidanists, or local oligarch militias that are driving the seps back. The NG was, afterall, formed based on loyalty to the new government, regardless if that loyalty was based off money, idealism or genuine loyalty to the state, rather than professional military.

My take on it is, that it's the foreign mercs that lead the offensives and overall military operations, while the ukrainian NG handle policing of the local area, manning checkpoints, etc. Journalists arrent likely to be in the midst of the war, so what experience they do have of the NG usually comes from filming checkpoints, training camps, and the policing that they do in cities.

I am obviously Anti-Kiev, as I believe the government to be illegitimate and that the entire thing was essentially one clan of oligarchs overthrowing another clan of oligarchs. With that said, I do believe this year's events will lead to a radical change in ukrainian society and mentality, whether for better or worse is yet to be seen.

As for the actual questions..

Do you view any future for DNR?

  • Russia has clearly signaled that it is not willing to support the DNR, and while there undeniably was a huge turnout for the vote, only the die-hard separatist gunmen are willing to fight for the DNR, and everyone else would prefer to live in peace, regardless of regime.
Has Kievs handling of the situation chocked, suprised or angered you?

  • When it was reported that the IMF deal demanded Ukraine to remain whole, for it to be valid, I read it as that the IMF money was going to reestablishing control over East Ukraine firsthand. The political fallout of the ATO (anti-terrorist operation) and subsequent events has been relatively minor when you consider events like Odessa and Mariupol. I'm surprised by the efficiency. Perhaps I shouldn't be.
My answer for the next question also applies to the crimean question.

How do you expect Russia will play the game from here and forward?

  • Russia played its hand in Crimea, and has since then been working on reintegrating Crimea into the state apparatus. I find the probability of an ukrainian nationalist retaliation in Crimea pretty high, in the style of the current pro-russian separatist movement in Eastern Ukraine. They'll find some obscure town that sympathizes with them in Crimea and just sit there with guns. Just like Slovyansk. Eitherway, they'll likely look to stir up trouble in Crimea once the Eastern Ukrainian conflict is over with. Internationally, though, Crimea is now obviously Russia. The arguments in favor of that are stronger than the semantics of international law(that nobody cares about, when its their interets at stake, anyway)
Одговор на Украинец:

Putin was wrong with his predictions when he started the campaign on Russian TV widely watched in the east, invoking history and inspiring with the raise of Novorossiya, expecting to have more pro-Russian support, and that having the army at the border would give a sense of support and backup to separatists so they could act confident, and bring unrest to the whole east, enough to divide Ukraine and make the east a puppet state serving as a buffer zone between Russia and the EU. This would be the plan B, since the plan A which was to make the whole Ukraine as such buffer, having Yanukovich as a Russian puppet acting as a quasi dictator, serving the Kremlin in exchange for protecting and impunity for his wealth raised from theft and corruption.

The costs with the annexation of Crimea plus the sanction are hitting Russian economy, and he knows there's more to come if Ukraine reached political balance after elections, which will lead to further actions regarding Crimea. Best act carefully now and admit that Ukraine is lost but continue in secrecy keeping Ukraine unsafe and put pressure on it government by the continuous terrorists activity which will divert attention from the Crimea situation until it settles without much political damage.

I believe if the election succeed, Ukraine will get more stable and slowly start improving its economy, dropping significantly its ties with Russia, implement regulations that will drop corruption and improve transparency which will make it win opportunities on other international markets. But terrorists will be once in a while attacking here and there for a few years to come so Ukraine can be reminded that Russia didn't let go its influence and power in the country, but it will only be distancing Ukraine from Russia more and more.
Џабе потрошив време да го исчитам цитираното.
Ниту си навел извор, ниту кој изјавувал.
Сето напишано е баш како што им одговара на властите во САД.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Ау па овие Украинциве сами се испотепале денеска.
Narocno e toa od strana na vlasta vo Kiev, so cel da gi obvinat Rusite. Udrija po Ukrainskata armija vo situacija koga preostanaite vojnici baraat pomos zatoa sto imaat 16 mrtvi. Katastrofa od vlast.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.856
Поени од реакции
30.553
Некако украинскиот послабо го разбирам од рускиот (не дека и него целосно го разбирам), и со оглед на тензичноста на ситуацијата малку го разбрав снимателот и другите од снимката. Ама во секој случај во написов има дел од транскриптот на тоа што зборуваа.

http://rt.com/news/161044-ukraine-helicopter-checkpoint-attack/
Donetsk bloodbath: Insider video shows Ukraine helicopters firing at own checkpoint

Published time: May 23, 2014 12:33
Edited time: May 23, 2014 13:43
http://on.rt.com/wod61w


Ukrainian helicopter gunships shot at a Ukrainian military checkpoint in Donetsk Region in the aftermath of a night battle, a video presumably shot by one of the soldiers indicates. Apparently, Kiev’s troops suffer from gross lack of communications.

The eight-minute video on YouTube was shot near the town of Volnovakha in Ukraine’s Donetsk Region, according to the description. It shows a group of armed uniformed men with Ukrainian army insignia and at least two others in civilian clothes taking cover behind a military truck.


The vehicle is at a field and the men are observing from a distance a woodland belt separating on the field border At least two vans are seen and fire burns among the trees. Sporadic gunfire can be heard, possibly from ammunition detonating in the fire, and then a massive explosion erupts at the camp. The soldiers discuss whether they should fall back.

Then two Mil Mi-24 helicopter gunships start barraging at low altitude over the area. After several passes the aircraft start barraging the burning camp from their cannons.

“What are their doing?” one of the soldiers exclaims in surprise. “Are they ours?” “Who the f*** else?” another replies.

The group hastily flees the scene, but the cameraman continues shooting the footage, cursing and praying as he runs.
Screenshot from youtube.com/user/MrTheVvideo

A couple of minutes later he gets to another woodland belt. He approaches another Ukrainian military man, who is speaking on a mobile phone.

“Who are they shooting at?” the man says. “There are civilians and our soldiers there. Do you have a line to the army aviation, what the f*** is happening?”

“Two [Mi-]24s and one [Mi-]8 arrived. They are flying over our checkpoint and shooting at our checkpoint,” the report continues. “There are lots of corpses there. We were dousing the burning BMP [infantry combat vehicle], we thought the Mi-8 was going to pick up the bodies. Now they are shooting.”

Ukrainian troops use their helicopters in the fight against the local armed militias opposing Kiev’s rule to destroy hardware damaged in the clashes to prevent it from falling into the hands of the militias. Miscommunication among the troops could have led to the aviation command believing that the checkpoint was taken over by the militias.

The video was uploaded on YouTube on Tuesday, which puts the timing of the video hours after a night attack on the military checkpoint near Volnovakha. The attack may not have been a militia raid, but rather a case of friendly fire, in which one pro-Kiev unit mistakenly attacked another unit.

The battle left at least 16 Ukrainian troops killed and 30 others injured.


Хаха, „танц на олигарсите„... во фазонот на „танц на вампирите„. Забавно, ама кога ќе видиш, пак на исто му доаѓа, мхм? ;)Џабе потрошив време да го исчитам цитираното.
Ниту си навел извор, ниту кој изјавувал.
Сето напишано е баш како што им одговара на властите во САД.
И глеј чудо, да сакаше подобро да го опишеш човекот... немаше да можеш. Ако не примети до сега, Врабец нема еден збор напишано а да не одговара 100% на таа подвлечената реченица.

Само почекај, сега кога ќе почне западот да ни прават притисок (преку добрите ни соседи со кои соживотов во државава толку добро ни иде, посебно во последниве 20тина години) за менување на името и клекнување пред Гркот... почекај да видиш колку такви врапци ќе се појават на форумов да не убедуваат како тоа е нешто најдобро за нас и како мора да „ја свиткаме кичмата„.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Моментално ја читам книгата Шок Доктрина, (а го гледав и документарецот што некој го прати документарецот тука).
Книгата толку добро, поткрепено со факти, референци, го опишува подемот на корпоратизмот, што не може човек а да не научи
многу работи за кои претходно ни трубеле тотално други верзии. Почнувајќи од Пиноче, преку разните диктаторски режими во Перу, Аргентина, Бразил, Индонезија, "падот" на апартхејдот, распадот на СССР, големата источноазиска криза, војните во Авганистан и Ирак...
Ова што се случува во Украина е скоро по истиот терк по кој се предизвикани толку досегашни кризи, така што само неинформиран
или испран мозок како врабецот (освен ако нема стварно некоја голема корист од глупостите што ги постира овде) не може да го сфати.
Затоа кој сака слободно нека ја прочита книгата, верувам нема да зажали
 

Kajgana Shop

На врв Bottom