Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    470
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.302
Поени од реакции
9.145
Британските инцесоиди се толку гневни љубоморни и очајни на Русија и рускиот народ, од цела империја им остана само тоа скапаниот остров полн со најголемиот џган собран од цел свет.
Зошто некој би бил љубоморен на Русија жити све.. :pos: Наведи некоја причина..ама да пие вода што вика народ..:цицки:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
1.677
Поени од реакции
2.974
Хммммм, добра забава. Плус и нацистички знамиња на Бандера...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.278
Поени од реакции
4.618
Двајца од тројцата саботери што планирале нуклеарен тероризам се во критична состојба!
…баш чудно?! :rolleyes:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
3.715
Поени од реакции
6.101
Има еден тон снимки и слики од масакарот што си го организираше Зелински со другарчињата врз храбрите дечки кои беа пуштени низ вода во наводниве контраофанзиви.
Секако Бајден, Џонсон, Шолц и компанија ќе неможат да заспијат вечерва.
Дечкиве никој нема да ги врати. Уфилмани се да ја употребат цела Украина како топовско месо. Јбг пара буши кај што бургија непробија на денешно време.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.278
Поени од реакции
4.618
Хммммм, добра забава. Плус и нацистички знамиња на Бандера...
Вака и во Берлин 41’-ва се забављале… ;)

Има една баш јака сцена во филмот “Пљачка тречег рајха”(што за жал ја нема како исечок на јт, кој сака го има цел филм, а сцената е точно на 1:00:00), со легендарниот Драган Николиќ во улога на Главоња и Никола Џуричко како Калауз.
Одат во пивница кај што германците безгрижно играат, пеат и пијат.
И во еден момент некој тип се исправа и наздравува за Фирерот, а цел паб го следи речиси како во дилириум и сите заедно пеат за илјада годишниот Рајх!
И тука следи пророчкиот муабет:
Калауз: Јао како су мочни(маму им јебам)!

Главоња: На крају чу гадно најебати!!
Овде че бити гареж и пепелом, а ону чу у крпама претурати по рушевинама!

Калауз: Мислиш..?

Главоња: Ма знам!
(
Со пророчка сигурност и глума за вечноста)
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
722
Поени од реакции
1.203
Вака и во Берлин 41’-ва се забављале… ;)

Има една баш јака сцена во филмот “Пљачка тречег рајха”(што за жал ја нема како исечок на јт, кој сака го има цел филм, а сцената е точно на 1:00:00), со легендарниот Драган Николиќ во улога на Главоња и Никола Џуричко како Калауз.
Одат во пивница кај што германците безгрижно играат, пеат и пијат.
И во еден момент некој тип се исправа и наздравува за Фирерот, а цел паб го следи речиси како во дилириум и сите заедно пеат за илјада годишниот Рајх!
И тука следи пророчкиот муабет:
Калауз: Јао како су мочни(маму им јебам)!

Главоња: На крају чу гадно најебати!!
Овде че бити гареж и пепелом, а ону чу у крпама претурати по рушевинама!

Калауз: Мислиш..?

Главоња: Ма знам!
(
Со пророчка сигурност и глума за вечноста)
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.657
Поени од реакции
1.337
Вака и во Берлин 41’-ва се забављале… ;)

Има една баш јака сцена во филмот “Пљачка тречег рајха”(што за жал ја нема како исечок на јт, кој сака го има цел филм, а сцената е точно на 1:00:00), со легендарниот Драган Николиќ во улога на Главоња и Никола Џуричко како Калауз.
Одат во пивница кај што германците безгрижно играат, пеат и пијат.
И во еден момент некој тип се исправа и наздравува за Фирерот, а цел паб го следи речиси како во дилириум и сите заедно пеат за илјада годишниот Рајх!
И тука следи пророчкиот муабет:
Калауз: Јао како су мочни(маму им јебам)!

Главоња: На крају чу гадно најебати!!
Овде че бити гареж и пепелом, а ону чу у крпама претурати по рушевинама!

Калауз: Мислиш..?

Главоња: Ма знам!
(
Со пророчка сигурност и глума за вечноста)
И сепак немате осет дека Русија ден денес е во улога на Германија.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
4.481
Поени од реакции
13.339
Сликите и видеата што излегуваат од контраофанзивата се тажни, а најтажно е што сите знаеја дека праќаат луѓе да гинат во самоубиствена мисија со 1% шанса за успех и го направија тоа само за ПР и ништо повеќе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
20.635
Интересно четиво ако го интересира некој да го прочита.

Одприлика еве зошто на Русија и одговара спора војна.

„Let’s start with the Ukrainians, and more specifically let’s start by remembering that it was not Russia, but western agencies that predicted rapid Ukrainian collapse. Ironically, this was the low-cost scenario for the west. In the event of a quick Ukrainian defeat, the west would be left supporting an insurgency – as the Taliban demonstrated, this is a very cost effective way to harass and harm a great power. Instead, Ukraine stayed upright for the moment and is stuck fighting a costly war of attrition that it cannot win.

This is very important – instead of cheaply funding and arming an insurgency, helping coordinate acts of sabotage and the like (something western intelligence agencies excel at), the west (mostly the United States and to a lesser extent the UK) is stuck financing a hemorrhagic Ukrainian state and attempting to prop up its armies. This is far more costly than an insurgency, both in pure dollar amounts and in the level of munitions and equipment that are being poured into Ukraine.

Already, we have seen plenty of evidence that the attempt to supply Ukraine is draining western inventories. Smaller NATO members have already sent much of the capability in their limited arsenals, but even more alarming is the acknowledgment that American stockpiles are being depleted. Leaked texts have revealed that active duty units are being stripped of weaponry for shipment to Ukraine, while a recent Wall Street Journal article claimed that US stockpiles of howitzer ammunition are “uncomfortably low.” “
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.279
Поени од реакции
5.438
Одприлика еве зошто на Русија и одговара спора војна.

„Let’s start with the Ukrainians, and more specifically let’s start by remembering that it was not Russia, but western agencies that predicted rapid Ukrainian collapse. Ironically, this was the low-cost scenario for the west. In the event of a quick Ukrainian defeat, the west would be left supporting an insurgency – as the Taliban demonstrated, this is a very cost effective way to harass and harm a great power. Instead, Ukraine stayed upright for the moment and is stuck fighting a costly war of attrition that it cannot win.

This is very important – instead of cheaply funding and arming an insurgency, helping coordinate acts of sabotage and the like (something western intelligence agencies excel at), the west (mostly the United States and to a lesser extent the UK) is stuck financing a hemorrhagic Ukrainian state and attempting to prop up its armies. This is far more costly than an insurgency, both in pure dollar amounts and in the level of munitions and equipment that are being poured into Ukraine.

Already, we have seen plenty of evidence that the attempt to supply Ukraine is draining western inventories. Smaller NATO members have already sent much of the capability in their limited arsenals, but even more alarming is the acknowledgment that American stockpiles are being depleted. Leaked texts have revealed that active duty units are being stripped of weaponry for shipment to Ukraine, while a recent Wall Street Journal article claimed that US stockpiles of howitzer ammunition are “uncomfortably low.” “
Знаеш никако не си, али не знам и колку е фер да продолжуваш да ја играш оваа игра, кога знаеш дека другата страна ефективно врз себе си извршува геноцид. Веќе од Украина се имаат иселено повеќе од 8 милиони луѓе во најголем дел млади жени. Украинките немаат незаслужена репутација, тие назад не се враќаат. Мажите моментално гинат и стануваат инвалиди во четри цифрени броеви секој ден.

И најлошото сега оди зимата, а Украина има советски централизиран ситем за греење. И уште како капак на се Русите им држат некој 30%+ од енергетските капацитети под контрола , а Украина пред војната беше зависна од Русија и за увоз на јаглен па прашање е колку и од термоцентралите ќе им функционираат зимава.. Значи зимава ќе им биде пекол. ЕУ да се солидализира со нив нема шанса. Тука старите и болните ќе бидат најпогодени. Ако е полоша зима кој знае колку ќе има мртви.

Ако војнава трае до следната пролет/лето прашање е што ќе остане од Украина после војната. Сите жени надвор од државата, огромен дел од способните млади или мртви или инвалиди. Уште да видиме како зимава ќе ја издржат старите и болните, а и колку ќе има нови избеглици после завршување на војната и кога ќе започне "чешлањето" на генералната популација.

Русите буквално на крајот ќе ја превземат Украина, но без Украинци. А тоа ќе им биде директно овозможено од Украинските власти.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
20.635
Знаеш никако не си, али не знам и колку е фер да продолжуваш да ја играш оваа игра, кога знаеш дека другата страна ефективно врз себе си извршува геноцид. Веќе од Украина се имаат иселено повеќе од 8 милиони луѓе во најголем дел млади жени. Украинките немаат незаслужена репутација, тие назад не се враќаат. Мажите моментално гинат и стануваат инвалиди во четри цифрени броеви секој ден.

И најлошото сега оди зимата, а Украина има советски централизиран ситем за греење. И уште како капак на се Русите им држат некој 30%+ од енергетските капацитети под контрола , а Украина пред војната беше зависна од Русија и за увоз на јаглен па прашање е колку и од термоцентралите ќе им функционираат зимава.. Значи зимава ќе им биде пекол. ЕУ да се солидализира со нив нема шанса. Тука старите и болните ќе бидат најпогодени. Ако е полоша зима кој знае колку ќе има мртви.

Ако војнава трае до следната пролет/лето прашање е што ќе остане од Украина после војната. Сите жени надвор од државата, огромен дел од способните млади или мртви или инвалиди. Уште да видиме како зимава ќе ја издржат старите и болните, а и колку ќе има нови избеглици после завршување на војната и кога ќе започне "чешлањето" на генералната популација.

Русите буквално на крајот ќе ја превземат Украина, но без Украинци. А тоа ќе им биде директно овозможено од Украинските власти.
Дали има избор Русија да изигра поинаку? Требаше да дозволат Украинците да извршат геноцид врз Руското население? Како што читам делот од Донбас под контрола на Украина, веќе бил исчистен од Руско население. Русите до последен момент имаа отворено врата да се решат мирно работите, Минск 1, Минск 2.. Од другата страна добија трупање војска на во регионот на Донбас и планови за инвазија.

Никој не им е крив што се затрчаа по стапот и морковот на западот. Ајде ќе речеш ние не сме знаеле која е Русија, не сме имале некакво влијание од Русија, па кај нас може да поминат западните пропаганди за карикираната Руска неспособност. Ама бре они со векови живеат со Русите, па човече Киевска Русија е коренот на Русија, ако они не ги знаат Русите и како ќе реагираат, тогаш незнам што да кажам, живеат во идиократија.

Јас незнам како им поминуваат пропагандите за да можат да регрутираат луѓе и да ги праќаат директно во смрт. Како поминува тоа кај роднините, кај пријателите. Зарем ги лажат дека се сеуште живи луѓето.

На крајот на краиштата секој има избор во животот. Украинците имаат избор, вистината е тука некаде, можат да им веруваат на западните пропаганди дека Украина ја победува војната и дека Русите се неспособни орки, или можат да веруваат на официјалните Руски извори. Ваљда гледаат дека веќе немаат ПВО пошто Русите ги гаѓаат буквално кај сакаат, немаат сериозна авијација... Е сега ако не знаат да поврзат два и два или ако дркале кога гледале видеа со изживување врз Руски заробеници, никој не им е крив. На крајот ќе го видат вистинскиот кривец кој ги нахушкал да ја водат оваа војна до сопствено истребување, па слично како и Чеченците, ќе гледаме во некоја идна војна и Украински доборволечки батаљони... Во Моладавија на пример или во Вулгасристан.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom