Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Еве колку Русија нема проблем со луѓе:

па мора ова пошто имаат многу обучени војници кои се во пензија од скоро. И им требаат луѓе што знаат да ракуваат со оружје, а не конскрипти кои не знаат каде се наоѓаат.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Ова ме интригира што секојдневно има пар видеа кај што украинците се жалат дека не се доволно снабдени со оружје, и "како се сведени да се борат со лесно оружје и бројана муниција против тешкото вооружување на русите".

Па нели мајкуму овие цело НАТО плус комонвелт државите, плус некои источно азиски држави, сега најново и Колумбија ги снабдуваат со оружје украинците.
До толку немаат капацитет колку што се збори НАТО и сојузниците на САД да водат една посериозна војна, или пак Русија толку добро е воено опремена и со залихи. Што овие сите топтан спрема неа делуваат смешно.
тотална војна е ламја за муниција, многу брзо се троши а и многу магацини беа бомбардирани.
На америте ова не им е прва прокси војна, така да залихите на муниција од Варшавски пакт ја потрошија.
Авганистан изеде доста, во Сирија наоѓаа хрватско вооружување итн итн
Америте имаат различна муниција па извор на Варшавски пакт муницика им се членките на истиот. Се сеќаваш дека Шекеринска се фалеше дека ПСО и Воена полиција имаат М4 пушки со 5,56мм муниција? А немаше тендер и немаше набавки или донации за истата.... ти сам поврзи си ги точките
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.913
Наводно 6ти бран мобилизација во Украина.



FTingVqXoAA91zK.jpeg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Patriotizam? Obid za zastita na svojot narod sto e ugnetuvan vo bivsi sssr. Vidi kako se tretirani vo baltickite zemji koj se sega del od nato. Toa sto im se pravi na rusite tamu i momentalno vo sekoja zapadna zemja ke im se pravese i vo ukraina. Takvi sranja veke ne proagaat i so pravo.
Koj im e kriv sto so ustav ne se otkazaa od grizata za svojot narod nadvor od svoite granici. E pa neka vojuvaat sega. Nie vidis od toa barem rajat sme. Abe ne za djabe imame eksperti po ustavno i nadustavno pravo :toe: .
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
215
Поени од реакции
649
Чим британскиве најрусофобски медиуми зборат за 100 украински војници што гинат дневно, нека ви текне колку е саат

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
@Едмонд Дантес odmori malce, 24/7 si tuka so denovi, ke pregoris. Neka te zameni nekoj od tvojte, pocna da se gubis.
Odmori malce i utre ke ima dovolno umreni nevini civili od ukrainska nacionalnost za da glumis deka se pritresvas( posto za drugite nevini civili ne se zasekira do tolku ). A ako nema, imas temi za Jordan, Sirija, Irak, Avganistan, tamu nevini civili imas so lopata da gi rinis. Duri i ke ti otvoram posebna tema opsto za nevini civili kolku da ne ti e dosadno i da imas kade da ja trosis humanata energija koja se akomulirala vo tebe niz godinite, da ne ti propagja vaka zaludno samo za ukrainskite.
Ти го предаде мастерпис дежурството изгледа
Автоматски споено мислење:

Чим британскиве најрусофобски медиуми зборат за 100 украински војници што гинат дневно, нека ви текне колку е саат

????
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Ти го предаде мастерпис дежурството изгледа
Ne, bas ja prevzedov smenata. Megjusmena sum, nokjna @jamajka e.
Aj bas da vidam sto gluposti vecerva ke treskas i sto ke izvira od tebe :sneaky: .
P.s ne seriozno, da ti otvoram tema za nevini civilni zrtvi vo poslednite 40 godini za da barem izgledate deka ve zabole opsto za civilnite zrtvi ili strogo ke glumite ludilo samo za civilni zrtvi koi ne se proizvod na SAD i NATO.
Kazi dva klika rabota e. Duri i ke ve tagnam ako sakas i tebe i drugite dusegriznici.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.455
Поени од реакции
20.226
Пратени со пешадиско оружје против оклопни возила и артилерија во сигурна смрт ... а Зеленски го заболе дали ќе останат живи или ќе станат куп лешови.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ne, bas ja prevzedov smenata. Megjusmena sum, nokjna @jamajka e.
Aj bas da vidam sto gluposti vecerva ke treskas i sto ke izvira od tebe :sneaky: .
P.s ne seriozno, da ti otvoram tema za nevini civilni zrtvi vo poslednite 40 godini za da barem izgledate deka ve zabole opsto za civilnite zrtvi ili strogo ke glumite ludilo samo za civilni zrtvi koi ne se proizvod na SAD i NATO.
Kazi dva klika rabota e. Duri i ke ve tagnam ako sakas i tebe i drugite dusegriznici.
Ај убо размисли досредиго постов и ќе се договориме не е проблем
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Чим британскиве најрусофобски медиуми зборат за 100 украински војници што гинат дневно, нека ви текне колку е саат

Си ебало мамата, расипан телефон.

Зеленски сакаше со изјавава ваљда да потенцира цивилни жртви, ама некој некаде, на запад, му текнало тоа да го преточи во војници. Кој знае зашто. Па имаме од неколку западни медиуми наместо 100 Украинци, 100 украински војници.

“Today, from 50 to 100 people could be killed here in the most complicated area, in the east of our country,” Volodymyr Zelenskiy said on Sunday evening.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Ај убо размисли досредиго постов и ќе се договориме не е проблем
Ete sreden e. Se brzav da prevzemam smena, da nema vakum pa vo megjuvreme kamata, revolverot i tamu ostanata vmrovstina starter pak duri gi izvadam pred tastatura, kafeto duri da zovrie, cigarite, patrioticeska muzika vo pozadina. Znaes kako e ti duri se mackas so lubrikanti, znameto na NATO, SAD i Ukraina duri da gi namestis, pa nekoj liker od kafe za da te drzi buden. Jbg vreme treba, ne odi toa tuku taka.
Bilo kako bilo, ete celo vnimanie go imas od mene.
Автоматски споено мислење:

Не гледам како може здраворазумски граѓанин (неалбанец) да биде на страната на Западот.
Ete i toj den bidna. Jas i vojvodata po tolku vreme da imame zaednicki stav okolu nesto.
Da mi kazuvase nekoj pred nekoh mesec, nemase da vervam :cautious: .
 
Последно уредено:
Член од
31 мај 2019
Мислења
215
Поени од реакции
649
Си ебало мамата, расипан телефон.

Зеленски сакаше со изјавава ваљда да потенцира цивилни жртви, ама некој некаде, на запад, му текнало тоа да го преточи во војници. Кој знае зашто. Па имаме од неколку западни медиуми наместо 100 Украинци, 100 украински војници.

“Today, from 50 to 100 people could be killed here in the most complicated area, in the east of our country,” Volodymyr Zelenskiy said on Sunday evening.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.360
Поени од реакции
19.913




За тие членови кои не ја пратат другата тема да го видат значењето на Попаснаја.

 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
у трето лице е тука - новинарот тумачи што рекол

Секаде каде што најдов цитат, беше погоре, како што постував.
Автоматски споено мислење:


1:30


Сега им текна да зборат за опколувањето?
:lolzz:

Прошла бака са колачима.


Украина цело време победува, Русите имаат невероватни загуби и одеднаш - абе, ако ги опколат тука - game over.

Викам ја, за сипаници ќе треба повеќе да се збори и малку на страна да се остави војната.
Автоматски споено мислење:

хаха и Кина и го сврте грбот на Русија, сега цел свет е против нив
Chinese and Russian strategic nuclear bombers flew over the Sea of Japan as Joe Biden attended a Quad summit in Tokyo, according to US and Japanese officials. Japan condemned the joint exercise as ‘provocative’ and ‘unacceptable’.

https://www.ft.com/content/2b77473c-44d8-4b27-98f8-07c096f5302c
Автоматски споено мислење:

Украинците некако да го избегнат опколувањето, да не им се деси нов голем Мариупол. Да решат да ги повлечат, евакуираат, мнозинството од трупите во Донбас. Тоа е многу тешко од икс причини, ама еве да речеме, успеат да ги евакуираат пред да бидат опколени.
Сиот тој народ во Украина, кој има свои браќа, синови, сопрузи, роднини, што се борат таму, замислете што ќе си помисли кога ќе прочита - Нашите трупи во Донбас си ја завршија одбрамбената задача таму и се евакуирани на сигурно.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Прво не знам кај гледаш плачки, јас само ти укажувам на нивото на кое комуницираш.
Е сега второ и многу поважно. Аргументи и факти?
Дали си свесен дека си возрасен човек(јас претпоставувам дека си полнолетен) што тврди дека ова во украина е мировна мисија, и дека сите украинци се нацисти вклучуваќи ме и мене и сите на темава што не се согласуваме со вас. Само овие тези се доволно секој нормален да те отпише од човек што живее во реалноста а јас дури продолжувам да ти одговарам :pos: Па тртење па не знам што, како за анти лгбти алфа мажјаци страшно многу хомо линго имате во изразувањево, па цицања па реденки на мажи и тн. Можта и беше фројд во право :icon_lol:
Пола муабетиве ти се тотално несврзани како глупи измислици од типот нацистичко империјалистичка доктрина каде јас не знам дали да ти одговорам или брза помош да викнам да не имаш случајно мозочен - и ти ми зборуваш за аргументи? :icon_lol:
Јас вистина не знам во каков реалм живеете.
Презимам смена и дежурство, слободни сте @мкд владе и @jamajka :D .

Нацко, кој сака може да отвори да ти ги види постовите, фрли поглед само на задњи 20 се расправаш со членови, ништо аргументирано не си принел кон дебатата и си оф-топик у 98% од постовите на темава. Дури и во овој пост ништо суштинско за темата не си пишал ниту некој контра-аргумент/факт си презентирал, повторно се занимаваш со членовите со кои реплицираш и само повтараш со што не се слагаш од нивните тези, а не и зошто не се слагаш.

Ако мислиш дека со "муабетиве ти се тотални неврзани и глупи" си докажал нешто или си аргументирал, ќе те разочарам, не си. Само си кажал дека не се согласуваш со моето мислење што е веќе познато и дека не си успеал да дадеш факти докази зашто мислиш дека е така, па во немоќ заклучуваш за сите што не ти се допаѓа нивното мислење дека се глупи.

Сеедно дали јас сум употребувал мировна мисија или ти ќе кажеш војна. Она што е важно е невините цивили - жртви на терор и геноцид во Донбас и генерално источна Украина како го квалификуваат, а за нив е дефинитивно ослободителна мировна мисија.

Па јас ќе од почит и сочуство кон нивното страдење 8 години, ќе си го задржам правото да се согласам со најпогодените и најупатените во целава ситуација и да го квалификувам како они што го квалификуваат - ослободување, спас и мир од 8 годишен постојан терор, страв, геноцид под раката на најбруталните нацисти, како и од самата украинска армија, сите поддржани од нато.

Не генерализирај, никој не тврди дека целата украинска армија се нацисти или сите украинци се нацисти. Голем дел се и тоа се докажува секој ден. Но, уште поголем дел не се, но се раководени и владеени од малцинството нацисти и нажалост се приморани беспотребно да гинат за нивното слугување кон наци-западот.

Исто како што ти дадов споредба со Мк, балисти (нацисти) и северџани (либтарди) се мањина ама тие владеат со мнозинството и затоа сите ги трпиме последиците и не снема како држава и народ. А тоа не значи дека сите сме наци-либтарди у Мк, туку коа се употребуваа таа терминологија, тој што не се прави чакнат знае на кого се мисли.

А тебе што толку те тригерира што те викам нацист? Нели се гордееше со тоа? Нели ги поддржуваш нацистите во Украина? Од кај сега ова дека не си на нивна страна? Како да нарекувам некој што поддржува нацисти? Анти-нацист?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom