Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    387
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 јуни 2018
Мислења
406
Поени од реакции
447

Битката за Харков е добиена, њет за Путкин.
Украинскиот налет е премногу за руските сили во тој регион. Сега во опасност е руската армија кај Изиум која беше и нај активна и најмногу продираше во украинска територија. Доколку Украинците дојдат до досег на главната снабдувачка линија која поаѓа од Белгород кон Изиум тоа би значело сериозно загрозување на руските сили во тој регион. Се на се почна новата фаза од војната после преломната точка и новиот моментум кој е на страната на Украинците.


 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.233
Поени од реакции
23.565

Битката за Харков е добиена, њет за Путкин.
Украинскиот налет е премногу за руските сили во тој регион. Сега во опасност е руската армија кај Изиум која беше и нај активна и најмногу продираше во украинска територија. Доколку Украинците дојдат до досег на главната снабдувачка линија која поаѓа од Белгород кон Изиум тоа би значело сериозно загрозување на руските сили во тој регион. Се на се почна новата фаза од војната после преломната точка и новиот моментум кој е на страната на Украинците.


брат, шо дрога земаш?
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
222
Поени од реакции
597
Битката за Харков е добиена, њет за Путкин.
Украинската армија доби уште една битка која не постоеше. Следно е да ја добијат битката за Лвов. Браво за храбрите Украинци.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.827
Поени од реакции
8.557
Не треба тоа да те радува, од проста причина што со ова темпо скоро сигурно одиме кон нуклеарна војна. Може не си приметил до сега ама САД се агресорот, или може поточно тој што ги влече потезите позади САД, Русија се брани моментално. Истите тие САД управуваат и со Украина, на секој можен план.
И ти се радуваш, како дете на авионска бомба додека си игра со истата додека бомбата е у оган.
Мене ми е јасно, Холивуд ви ги испрал мозочињата, постов е за џабе....ама сепак.
Не ме радува,ни тоа ни војната,него сум засекиран.Само идиот се радува.Ништо позитивно нема да донесе.Гледаме до сега за три месеци што носи Украина.Инфлација,покачени цени на храна,гориво итн.
Автоматски споено мислење:

Каде живееш?
Тук-таму.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.634
Поени од реакции
4.002
Наводно ситуацијата вчера вечер. Барем според Руската страна. Ако е вистина 50.000 Украински војници се опколени.

Прегледај го приврзокот 324370
Да се потсетиме колку се заеба Путин со војната и колку тоа малку западно оружје го смени текот на војната.

Оваа погорецитирана мапа е од 7 март, сега сме 14 мај.

Прорусите велеа дека Харков е најголемиот руски град надвор од Русија, друг велеше дека не смее да остане на Украина, за 2 минути атомските бомби ќе стигнеле до Москва, за кратко ќе падне, еве само што не падна, опколен е, украинците бегаат... меѓутоа денес стигнуваат вести дека русите се истерани далеку од градот, скоро до граница.Долго ќе се памти уништувањето на најголемата украинска касарна во Харкив.

 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
2.866
Поени од реакции
3.768
Све е тоа Руско.
Нкста, Киев индипендент, Цнн и тн.
Бајден, Зелински , Шолц молц. Све тоа Руси. Сфе е Русија, Аљаска, Балтик, Финска, Украина, Бугарија.
Само Косово не. Косово је Србија :kuracc:
Ќе заплачат уште малце членовите што до вчера си свршуваа на истиве портали. Али изгледа им кажале од горе дека свршуваа на видеа од видео игри :D
Автоматски споено мислење:

Ау кој секс им удираат. Дури ни во моите највлажни соништа овие сценарија ги нема :pos:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.943
Поени од реакции
3.505
"We are using Chinese drones, and the Chinese give Russians a program that can search us,” he tells CNN. “Russians see from where we are starting and where we are landing and once it happened to us, we were attacked like right away. The drone was landing and the next, like in 30 seconds, a mine was like really close, like 30 meters away.”

Because of this, the pilots have changed their strategy and rarely land their drones right next to their position and will wait a while before going to retrieve them.

The tracking program Demchenko is referring to is called DJI AeroScope. AeroScope has been the center of controversy on the war front as Ukraine has repeatedly asserted that the Chinese company was intentionally limiting the capabilities of AeroScope by the Ukrainian army.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.881
Поени од реакции
18.189
лол какви оргазми добиваат на ФБ при веста дека Русија не праќа повеќе струја во Финска чиниш ќе осетат нешто. А во исто време во пола држава нема ноќно улично осветлување.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.665
Поени од реакции
23.402
лол какви оргазми добиваат на ФБ при веста дека Русија не праќа повеќе струја во Финска чиниш ќе осетат нешто. А во исто време во пола држава нема ноќно улично осветлување.
Тоа е исто како ти коа се радуеш дека ке купуеш поскупа храна и ке плаќаш поскуп гас а за возврат добијаш помали приходи за да се нахранат Украинците избеглици од соседната зграда кои ке лежат по цели денови додека ти ке работиш за нив а од кои ке ти биде страв да излезеш навечер да прошеташ,слично како овие од Сирија што ви ги силујат жените а вие како знак на благодарност ги храните
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
13.881
Поени од реакции
18.189
Тоа е исто како ти коа се радуеш дека ке купуеш поскупа храна и ке плаќаш поскуп гас а за возврат добијаш помали приходи за да се нахранат Украинците избеглици од соседната зграда кои ке лежат по цели денови додека ти ке работиш за нив а од кои ке ти биде страв да излезеш навечер да прошеташ,слично како овие од Сирија што ви ги силујат жените а вие како знак на благодарност ги храните
Диле, ај жити се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom