Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.769
Поени од реакции
21.840
Дистрибуција на калаши на рандом цивили во Ивано-Франковск.

photo_2022-03-12_11-21-43.jpg
photo_2022-03-12_11-21-43 (2).jpg
 
M

Macedon1um

Гостин
Според мене не толку тоа колку што испадна дека против воздушната одбрана им е obsoletе. Ниту Тор ниту Панцир нит С-300 не успеаја да го исчистат небото од Бајрактар дронови. А против воздушната одбрана е сегмент кај што русите важат као “најдобри”.
Па да бидеме искрени не гледам многу видеа од Украинска страна со акции на бајрактар дронови во последно време, имаше само првата недела и толку како да стивнаа истите со напади (или се уништени или местата каде што полетуваа веќе се уништени). Русија е ова не Ерменија па да ги остават така да летаат..
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.103
Поени од реакции
3.301
Едно видео што покажува зошто нешто не е како што треба.
Според мене не толку тоа колку што испадна дека против воздушната одбрана им е obsoletе. Ниту Тор ниту Панцир нит С-300 не успеаја да го исчистат небото од Бајрактар дронови. А против воздушната одбрана е сегмент кај што русите важат као “најдобри”.
Пак со Бајрактарот, незнам како не ви е јасно дека он е можеби најпреценетото оружје, еден Џавелин како што кажаа погоре има поголем успех.

Досега видов околу 7-8 видеа каде што се велеше дека е Бајракар (остајте тоа што ги посираат секој ден по 10 пати истите), од тие барем 2 ми беа сомниелни бидејќи го немаа истиот софтвер на екранот, верувам дека ако имаше повеќе ќе беше објавено (они сатваа од видеоигра за авиони па оваа ќе го пропуштат).

Еден Џавелин чини 175 илјади долари, еден Бајрактар некај 5 милиони евра, и србите успеаја на среќа да срушат невидлив авион, така и овие од 10-15 бајрактари 7-8 ја погодиле целта по еден пат.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Јое упорно го обвинува ПУтин за инфлацијата во САД која е најголема во последните 40 лета...
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.338
Поени од реакции
6.891
Добро да се погледене, иако доста детали фалат, затоа што ќе треба видеото да трае неколку саати. Во секој случај ја доловива до некаде ситуацијата и што се причините за ова денес што се случува.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.628
Килавото НАТО дозволи една ваква музејска скаламерија од советско време да им лета во воздушниот простор и да им падне во сред Загреб (за среќе, без жртви):

1647085987620.png

1647086016298.png

Се прашувам, што ли ќе направат против Авангард или Посејдон.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Килавото НАТО дозволи една ваква музејска скаламерија од советско време да им лета во воздушниот простор и да им падне во сред Загреб (за среќе, без жртви):

Прегледај го приврзокот 324866

Прегледај го приврзокот 324867

Се прашувам, што ли ќе направат против Авангард или Посејдон.
Со 800 км на час летал антиквитетов. Има две објаснуања, или им се промакнало или го гледале ама пошо се движи прилично бавно за вакви летала од денешно време не му обрнале внимание, мислеле авионче спортско некое дека е.
Плус фактот дека се лансира со однапред зададени координати, тоа значи лета по координати и неможе да се маневрира во лет па да избегнува некои радари итн.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2015
Мислења
196
Поени од реакции
344
Русиве сериозен overhaul ќе им се дешава кога ќе им заврши војнава. Ќе летаат глави на раководни места во армија. Барем сега знаат дека тенковите им се шит против џавелин. Од 10 џавелина испукани 9 тенка се уништени, многу солидни резултати самите амери не очекувале волку добри резултати да имаат кон рускиот армор. Доста добар трајал ран е ова за Русите. Увидоа колку значат дроновите и дека е многу тешко да се неутрализираат пред да направат солидни штети.
Епа што чекате ајде улетувајте у Украина и решавајте ги бедните Руси.
Според мене не толку тоа колку што испадна дека против воздушната одбрана им е obsoletе. Ниту Тор ниту Панцир нит С-300 не успеаја да го исчистат небото од Бајрактар дронови. А против воздушната одбрана е сегмент кај што русите важат као “најдобри”.
The Ukrainian army is running out of drones

According to an informed source, Ukraine has again run out of Bayraktars. Almost all the vehicles that were in the arsenal of the Armed Forces of Ukraine were shot down by Russian air defense fire, and some were out of order due to improper operation. But it will not be possible to restore them quickly.

The other day, the Turkish military transport aviation carried out another delivery of drones for the Armed Forces of Ukraine through the Polish airfield, and from there the drones were brought to Ukraine by car. At the same time, not a single Bayraktar from the second batch achieved success in battle.

Indirectly, the shortage of drones in the Ukrainian army is evidenced by the fact that the outdated Soviet Tu-141 Strizh began to be actively used, which were specially removed from conservation for this purpose. However, something went wrong, and a pair of "Swifts" fell in the Crimea and on the territory of Croatia.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Епа што чекате ајде улетувајте у Украина и решавајте ги бедните Руси.


The Ukrainian army is running out of drones

According to an informed source, Ukraine has again run out of Bayraktars. Almost all the vehicles that were in the arsenal of the Armed Forces of Ukraine were shot down by Russian air defense fire, and some were out of order due to improper operation. But it will not be possible to restore them quickly.

The other day, the Turkish military transport aviation carried out another delivery of drones for the Armed Forces of Ukraine through the Polish airfield, and from there the drones were brought to Ukraine by car. At the same time, not a single Bayraktar from the second batch achieved success in battle.

Indirectly, the shortage of drones in the Ukrainian army is evidenced by the fact that the outdated Soviet Tu-141 Strizh began to be actively used, which were specially removed from conservation for this purpose. However, something went wrong, and a pair of "Swifts" fell in the Crimea and on the territory of Croatia.
ТУ-141 неможе да носи оружје, така да не е никаква замена за Бајрактарот. Може само да снимаат и да го користат како мамка за откривање на руски пво.
Со други зборови со ТУ-141 може да сликаат само - буквално.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.492
Поени од реакции
40.404
Украина нема авијација, последниот Су-25 им го оборија завчера. Буквално само неколку дронови имаат во употреба. SOF групите од украинската армија околу Киев користат од оние дрончиња малечките за да набљудуваат теренот и да прават заседи. Иначе русите почнаа да користат ласерски наведувана артилерија.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom