Препродавање на (.mk) домени

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Не видов да постои ваква тема...ако постои.. модовите си знаат работа :)

Ме интересира дали некој од Вас се бави со ова?
Овој бизнис е одамна познат по интернет светот.. и за дечки што се стварно доста интуитивни и инвентивни - може да биде life-changer :)

Штета јас не сум толку.. но ме интересира само што како функционира овој бизнис?
Секој што има било какво искуство е добредојдено :)

Имам некоја замисла за некои македонски фирми што уште немаат свои веб страни, па ме интересра дали е изводливо и како би се одвивала постапката околу препродавање домеини ако еве да речеме ги имам јас регистрирано сите нивни потенцијални домени (qwe.com.mk, qwe.mk итн..)

Meanwhile, дали е паметно да се понудиш и да им ја изработиш веб страната на компанијата на која веќе го поседуваш доменот, па доменот како да им го дадеш гратис демек ?


едит:
и ако веќе профункционира ова, кој домен хостинг го препорачувате за македонскиот пазар?
прочешлав јас нешто... и најдов дека цените се движат околу 15по домен.
МКхост нуди за 999мкд.
на registar.mk се по 777мкд
додека директно во МАРнет ти се 620мкд
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Не видов да постои ваква тема...ако постои.. модовите си знаат работа :)

Ме интересира дали некој од Вас се бави со ова?
Овој бизнис е одамна познат по интернет светот.. и за дечки што се стварно доста интуитивни и инвентивни - може да биде life-changer :)

Штета јас не сум толку.. но ме интересира само што како функционира овој бизнис?
Секој што има било какво искуство е добредојдено :)

Имам некоја замисла за некои македонски фирми што уште немаат свои веб страни, па ме интересра дали е изводливо и како би се одвивала постапката околу препродавање домеини ако еве да речеме ги имам јас регистрирано сите нивни потенцијални домени (qwe.com.mk, qwe.mk итн..)

Meanwhile, дали е паметно да се понудиш и да им ја изработиш веб страната на компанијата на која веќе го поседуваш доменот, па доменот како да им го дадеш гратис демек ?


едит:
и ако веќе профункционира ова, кој домен хостинг го препорачувате за македонскиот пазар?
прочешлав јас нешто... и најдов дека цените се движат околу 15по домен.
МКхост нуди за 999мкд.
на registar.mk се по 777мкд
додека директно во МАРнет ти се 620мкд
Како прво, касно ти текна, веќе луѓе со идеја нешто подобра од твојата чекаат да остварат некој профит, гледам на дел од нив бавно им оди.
Како второ, фирмата што ја уценуваш со арбитражна постапка ќе ти го одземе доменот.
Како трето, ако сакаш да продаваш домени треба да станеш регистрар а не рекетар. За рекетар треба да си појак.
http://marnet.mk/domeni/registrari/prijava-za-registrar/
http://marnet.mk/domeni/registrari/lista-na-registrari/

Инаку онаа, цитирам „интуитивност и инвентивност“ што ја спомнуваш во светот е исто така позната како:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cybersquatting
 
Последно уредено:

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Фала за инфо, баш овој последниот поим ми требаше, знам за domain-flipping ама не и овој како се викаше :)

Инаку лошо ме разбра, ни најмалку не мислев на уценување и рекетирање на фирмите, далеку од тоа.

А незнам дали се разбравме добро.. не планирам да бидам официјален „продавач на регистри“ како мкхост, ухост и слично... туку едноставно купуваш потенцијално интересен домен, и на него ставаш едноставен натпис во стилот „This domain might be for selling - contact here“...
На овој начин не претставувам никаква компанија, туку поединец кој поседува одреден .мк домен и кој е расположен за продажба на истиот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom