Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Препорака за доктор за нервозни црева?
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Кои медикаменти си ги пиел за состојбата и дали?

Други здравствени проблеми?
Пред година ипол пиев рудакол и бев океј до пред месец-два. Сега пак почнаа после секое јадење да ми играат и свират цревата, да имам гасови, а понекогаш и да имам итна потреба за тоалет. Измеѓу јадења сум океј.

Кога ми дадоа Рудакол бев на гастроскопија и колоноскопија. Освен хеликобактер (примав и за тоа терапија) друго се беше океј.

Други здравствени проблеми немам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Пред година ипол пиев рудакол и бев океј до пред месец-два. Сега пак почнаа после секое јадење да ми играат и свират цревата, да имам гасови, а понекогаш и да имам итна потреба за тоалет. Измеѓу јадења сум океј.

Кога ми дадоа Рудакол бев на гастроскопија и колоноскопија. Освен хеликобактер (примав и за тоа терапија) друго се беше океј.

Други здравствени проблеми немам.
Комбуха да набавиш и кефир, не купечки да ти даде некој. Пиј од 2 те по 1 чаша на ден, 2X 100мл од двете.

Zinc

D3

Диво оригано 3 недели по 2 капки 2x на ден.

После тоа 1 месец пауза.

Berberine 2x500mg/ден.

Ѓумбир + нане 2x2g суви двете со оброци.

Дропни млечни производи и процесирано месо, како и секаков леб од житарки. Исто така секаква пржена и храна со рафинирани масти.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Дропни млечни производи и процесирано месо, како и секаков леб од житарки.
:cautious: Алтернатива? Леб ја знам се прави од житарки. Пченичен, пченкарен, овесен, ржан.....

 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Психијатар или гастроентерохепатолог, инфектолог !?
Гастроентерохепатолог сега.
Психолог/псијатар планирам да побарам понатаму после пандемијата. Знам дека стрес и слично влијае на состојбата со цревата, а во последните година-две малку се „мачам“ со блага хипохондрија (симптомите за нервозни црева почнаа уште претходно). Така што, може препорака и за тоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
Гастроентерохепатолог сега.
Психолог/псијатар планирам да побарам понатаму после пандемијата. Знам дека стрес и слично влијае на состојбата со цревата, а во последните година-две малку се „мачам“ со блага хипохондрија (симптомите за нервозни црева почнаа уште претходно). Така што, може препорака и за тоа.
Побарај упат од матичен лекар до гастро во ГОБ 8 ми септември, таму имаш од сите доктори кои ти се потребни.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кои медикаменти си ги пиел за состојбата и дали?
Други здравствени проблеми?
Комбуха да набавиш и кефир, не купечки да ти даде некој. Пиј од 2 те по 1 чаша на ден, 2X 100мл од двете.
Zinc
D3
Диво оригано 3 недели по 2 капки 2x на ден.
После тоа 1 месец пауза.
Berberine 2x500mg/ден.
Ѓумбир + нане 2x2g суви двете со оброци.
Дропни млечни производи и процесирано месо, како и секаков леб од житарки. Исто така секаква пржена и храна со рафинирани масти.
Има гуглај grain free bread.
... како модератор на овој подфорум треба да внимаваш на насловот на подтемата, а не самиот да отвориш дискусија за проблемот на членот со прашања и препораки, во контекс на твојот последен коментар кон бијонс дека е оф топик во една друга подтема!
 
Член од
27 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, некој да ми препорача добар уролог? По можност државно, а ако не, може и приватно.
Која а веројатноста дека ќе најдам сега термин за државно, и ако треба да чекам, колку отприлика ќе чекам?

Фала однапред.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.101
Поени од реакции
4.840
Здраво, некој да ми препорача добар уролог? По можност државно, а ако не, може и приватно.
Која а веројатноста дека ќе најдам сега термин за државно, и ако треба да чекам, колку отприлика ќе чекам?

Фала однапред.
Moj sovet ti e ili Dr Darko Markovski vo ambulanta e sekoj Ponedelnik Dr Ante Stefanovski ili Dr Jovan Ivcev vo ambulanta e sekoj Cetvrtok urolozi vo 8-mi Septemvri za termini vo momentov poradi koronava nema moj termin ( ke treba maticniot doktor da ti dade prioriteten upat / upat bez termin ) doktorite se ekstra so znaenje za podetalni informacii javise prasaj

Telefon od 8-mi Septemvri Uroloska Ambulanta 02-3087-582

Telefon od 8-mi Septemvri Odel Urologija 02-3087-571
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
17
Поени од реакции
11
Може некој да ми даде совет каде да се обратам сега во пандемијата, мислам дека имам симптоми на мултиплекс склероза?

На државно ми е страв да не ме развлечат. Има смисла да отидам пример директно кај невролог во Неуромедика?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Здраво, некој да ми препорача добар уролог? По можност државно, а ако не, може и приватно.
Која а веројатноста дека ќе најдам сега термин за државно, и ако треба да чекам, колку отприлика ќе чекам?

Фала однапред.
Др. Александар Мицковски од Ремедика, ако бараш приватно.

Отидов кај него бидејќи ми го препорачаа од повеќе места, и иако беше за доста ситна работа, сепак изгледаше доста професионален, и не е шкрт со време, односно дури и без да прашам ми објаснуваше некои работи. Прегледот, ако добро памтам, е 1600 денари.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Да прашам каде да правам гастроскопија сега у ова време? Некого да пофалите со цена и услуга со анестезија...?
И што воопшто покажува таа гастроскопија,пошто до скоро не сум имал мака со желудник..
Али еве месец два гурам со неподносливи болки која се јавува постепено до јака болка,обично навечер па едвај се поднесува хорор жив..на итна примав венски бускопан и се смирува али осеќам болка мала...плус некогаш аналгин физиолошки па и бускопан..али не можам да живеам во Итна или дежурна служба па потребно ми е да направам Некаде Гастроскопија а да не е каО Систина каде викаат 14.000ден?
На ехо сум топ
Притисок ми е нормален кислород исто немам проблем бар не сум имал со жолчка бубрег итд така да знам дека е желудник...ако знае да помогне...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom