Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Др. Докич (алергологот) работи ли на приватно? Или само во Државна?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Препорака за добар доктор за Физикална и рехабилитациона медицина кој работи со договор со фондот ( за терапија со струи....)
 
L

Löwe

Гостин
Добар стоматолог во Скопје, околина Центар и Карпош 1?
 
Член од
26 јуни 2019
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ве молам за добар ортопед
( државно или приватно ) имам проблем со колената сеуште немам конкретна дијагноза ( ќе правам магнет на колено крајот на месецот)[DOUBLEPOST=1563266217][/DOUBLEPOST]Ве молам за мислење искуство за др.Горан Мицевски на Универзитетска клиника за уво , нос и грло ( за операција на нос искривување на нос )
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво на сите, сакам да прашам од Систина офталмологија кој доктор би ми го препорачале? Благодарам! :):):)
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Златко Арнаудов
Благодарам, бев кај д-р Златко, ама само го видов како изгледа. Ме прегледа една млада веројатно докторка што работи со него, а очен притисок ми мереше сестрата.
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво на сите, може ли некој да ми препорача добар дерматолог, ми дијагностицираа Розацеа само од прашања, без да го погледнат осипот. Почнав со терапија, но сепак некако повеќе е како дерматитис ова... Благодарам
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Zdravo na site shto me citat.Jas imam problem so zeludnikot, odnosno kiselini mi se pojavuvaat sekoj den I vo golemi meri zhdrigam I na momenti od kiselinite mi doagja do kratok, mal pritisok vo ushite.Bev na doktor mi prepisha pantoprazol (nolpaza) pocnav da gi zemam od nedelata.E sega ne mie jasno zoshto ne gledam nikakvi podobruvanja vo refluksot na kiselini koj se pojavuvaat na bilo kakva hrana da jadam.Sum probval site shtetni pijaloci I hrana da gi odbegnuvam, da sportuvam, da se hranam zdravo,pa I bel leb ne jadeve edno vreme.Dali treba pokasno da chekam da deluvat apcinjata, da odam na gastroenterolog na eho ili da snimam na rengen? Mozhi da mi dadete I vashi preporaki za gastroeneterohepatolog.Fala unapred.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Zdravo na site shto me citat.Jas imam problem so zeludnikot, odnosno kiselini mi se pojavuvaat sekoj den I vo golemi meri zhdrigam I na momenti od kiselinite mi doagja do kratok, mal pritisok vo ushite.Bev na doktor mi prepisha pantoprazol (nolpaza) pocnav da gi zemam od nedelata.E sega ne mie jasno zoshto ne gledam nikakvi podobruvanja vo refluksot na kiselini koj se pojavuvaat na bilo kakva hrana da jadam.Sum probval site shtetni pijaloci I hrana da gi odbegnuvam, da sportuvam, da se hranam zdravo,pa I bel leb ne jadeve edno vreme.Dali treba pokasno da chekam da deluvat apcinjata, da odam na gastroenterolog na eho ili da snimam na rengen? Mozhi da mi dadete I vashi preporaki za gastroeneterohepatolog.Fala unapred.
Кој ти ја препорача да ја пиеш, како ја пиеш и од колку милиграми? Дали ти се намалија тегобите или воопшто нема подобрувања? Колку време ти рекоа да ги пиеш и дали ти кажаа контрола?
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Кој ти ја препорача да ја пиеш, како ја пиеш и од колку милиграми? Дали ти се намалија тегобите или воопшто нема подобрувања? Колку време ти рекоа да ги пиеш и дали ти кажаа контрола?
Матичниот лекар ми ја препиша рецептата,по едно апче на ден отсабајле 40-50 минути пред јадење, од 20 милиграми се.Досега не чуствувам некоја промена, исто мие како и пред да започнам да ги пијам
, пак имам рефлукс на киселини многу пати во денот.Ми рече до крај да ги пијам, па после на контрола.Изгледа рано е за промена да осетам, затоа што денес ми е 3 ден кај што ги пијам.Би требало со текот на време да се подобри состојбата.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Матичниот лекар ми ја препиша рецептата,по едно апче на ден отсабајле 40-50 минути пред јадење, од 20 милиграми се.Досега не чуствувам некоја промена, исто мие како и пред да започнам да ги пијам
, пак имам рефлукс на киселини многу пати во денот.Ми рече до крај да ги пијам, па после на контрола.Изгледа рано е за промена да осетам, затоа што денес ми е 3 ден кај што ги пијам.Би требало со текот на време да се подобри состојбата.
Најдобро е да ги следиш препораките од докторот, но ако сакаш можеш да земеш и Рутацид како дополнителна терапија ,по потреба (ако чуствуваш потешкотии). Тоа се таблети за џвакање кои се зимаат после јадење, гледај да биде еднаш дневно после ручекот или после вечерата (немораш секој ден)
Позз и со помин
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Најдобро е да ги следиш препораките од докторот, но ако сакаш можеш да земеш и Рутацид како дополнителна терапија ,по потреба (ако чуствуваш потешкотии). Тоа се таблети за џвакање кои се зимаат после јадење, гледај да биде еднаш дневно после ручекот или после вечерата (немораш секој ден)
Позз и со помин
Фала ти на советот, сега засега ќе останам само на пантопразол, па со време се надевам ќе помини. Позз и до тебе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Изгледа рано е за промена да осетам, затоа што денес ми е 3 ден кај што ги пијам.Би требало со текот на време да се подобри состојбата.
За да делува пантопразолот треба повеќе време. Нема да покаже резултати за неколку дена. Не е тоа лек што ја неутрализира киселината, туку постепено го намалува нејзиното создавање.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
За да делува пантопразолот треба повеќе време. Нема да покаже резултати за неколку дена. Не е тоа лек што ја неутрализира киселината, туку постепено го намалува нејзиното создавање.
Јасно. Фала за информациите. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom