Препорака за печатар (принтер)

  • Креатор на темата MiniTurtle
  • Време на започнување
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
Здраво, добар ли е печатаров
http://goo.gl/nTV6w
и колку време можат да се користат кертриџите, мислам за колку листови ОДПРИЛИКА.
најдов дека се 1000 денари во боја и околу 900 црно бело.
и дали лесно се наоѓаат во Мк вакви кертриџи?
Е вакви се:
http://goo.gl/vcBSJ
И ако има некој предлог за подобар до 2500 денари слободно нека прати линк, немора да е од АМЦ. од некоја друга фирма може од мк :) Фала однапред

Погоре @ficdogg ти даде препорака за овој принтер ласерски Samsung Mono Laser ML-2160 моментално го имам јас и задоволен сум да знаеш, а што се однесува за бои и кетриџи не би ти препорачал јас се здробив со тие давање пари и налет тоа на крај ми се исуши главата од принтерот и ми побараа 50 евра за замена наместо тоа јас си зедов ваков модел како од линкот што ти го даде погоре @ficdogg
 
M

MiniTurtle

Гостин
Погоре @ficdogg ти даде препорака за овој принтер ласерски Samsung Mono Laser ML-2160 моментално го имам јас и задоволен сум да знаеш, а што се однесува за бои и кетриџи не би ти препорачал јас се здробив со тие давање пари и налет тоа на крај ми се исуши главата од принтерот и ми побараа 50 евра за замена наместо тоа јас си зедов ваков модел како од линкот што ти го даде погоре @ficdogg
хм... Црно бел е така? ај повеќе објасни ми за ласерскиве незнам за нив..
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
И од мене препорака за ласерски, се имам и јас заебано на времето со инк-џет па живците ги скинав, чекаш по пола саат да ти отпечати 10 страни, па те снемало една боја, па ќе го заглави или искриви листот, абе катастрофа, и по 50 страни иди купувај кертриџи...

Земи си ласерски и мирна ти глава, за 3 секунди печати страница професионално, без заебанции и глупости, еден тонер за 1500-2500 листови кошта од 500-1000 денари и ќе си немаш нервози.
 
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
хм... Црно бел е така? ај повеќе објасни ми за ласерскиве незнам за нив..
Ласерски избрав еве зошто, затоа што нема веќе нервоза како со кетриџите знаеш ако печатиш фино и квалитетно ти одат веднаш со 20-30 листа и после пак нови да купуваш така може да направиш сума во еден месец како јас пред една година 6000 денари се акнав и налет тоа главата од принтерот ми се исуши тоа е кога пробував разни видови катриџи некојпат имаа такви некој пат вакви онакви и тоа една ден се случи и тоа беше последно што реков повеќе таа работа баталува и конечно избор ми беше ласерски принтер црно-бел како што кажа olikomerc мирна глава и не се нервираш ама баш ич и плус поефтино е тонер за овај модел што ти кажавме погоре ич да немаш гајле со овој првиот фабрички тонер имаш некаде 700 лисја да печатиш, после ќе си купиш нов тонер за до 1500 лисја за цена (отприлика olikomerc кажа цена) зависи кај си ако си Скопје имаш во Анхоч и други продавници... И ако некој ме праша во иднина за каков принтер би му рекол ЛАСЕРСКИ било каков да е важно ласерски дефинитивно.
 
M

MiniTurtle

Гостин
Би купила ласерски ама нема фотокопир и скенер..
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Да, најефтините MFP ласери се по 100 евра.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.985
Поени од реакции
561
Земи Инк-Џет доколку планираш да печатиш помал број на страници месечно или ако ти е потребно печатење у боја.

Доколку имаш потреба од печатење на голем број страници месечно земи си ласерски.


Значи да ремизираме,
Инк-Џет: поевтин, повисока цена за печатење по страница
Ласерски: поскап, пониска цена за печатење по страница
 
Член од
19 март 2012
Мислења
30
Поени од реакции
4
Јас епсон sx215 си користам инк-џет, боите се по 130ден (компатибилни) и топ си е. Ако купуваш инк-џет тогаш епсон ти е каде каде поисплатлив од канон. Ако си за повеќе копии ласер hp p1102 ( тонер ти е 1000че коматибилен)
 
M

MiniTurtle

Гостин
Јас епсон sx215 си користам инк-џет, боите се по 130ден (компатибилни) и топ си е. Ако купуваш инк-џет тогаш епсон ти е каде каде поисплатлив од канон. Ако си за повеќе копии ласер hp p1102 ( тонер ти е 1000че коматибилен)
Де дај ми линк ккаде го има да видам шо цена е, ја неможев да најдам
 
Член од
19 март 2012
Мислења
30
Поени од реакции
4
M

MiniTurtle

Гостин
Postar e toj model. probaj ili sx125 ili od ponovite xp-205 . boite troa poskapi ke ti bidat za novite http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=380&pid=13152 .I ednas u 10 dena pustaj kopija nekoja da ne ti se zapusat boite, zasto slobodno frli go posle :) toa e mana kaj inkjet stampacite
Го купив овој... За тоа еднаш на 10 дена знам, имам една слика со сите бои на неа :D
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 22:32 ---
Да ве прашам знае ли некој дали можам да печатам слики од оние дебелите хартии посебните со овој печатар?
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 22:33 ---
Го купив овој... За тоа еднаш на 10 дена знам, имам една слика со сите бои на неа :D
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 22:32 ---
Да ве прашам знае ли некој дали можам да печатам слики на оние дебелите хартии посебните со овој печатар?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Го купив овој... За тоа еднаш на 10 дена знам, имам една слика со сите бои на неа :D
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 22:32 ---
Да ве прашам знае ли некој дали можам да печатам слики од оние дебелите хартии посебните со овој печатар?
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 22:33 ---
ај со среќа
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
fala, i uste nikoj ne mi odgovori dali mozam da pecatam na specijalna hartija :S
да знаев ќе ти пишев, али пошто го знааеш мојот став и препорака (ласер) ...... појма немам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom