Препорака за зимски гуми

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
--- надополнето: 31 декември 2012 во 17:02 ---

Ти пишува ако прочиташ повнимателно.
Па видов дека имаш напишано нови ама го пишав ова да не имаш грешка, бидејќи ефтино ми се гледа за нови толку пари, најевтини во прилеп нови најдов 3400 денари. незнам каде се наоѓа мото центар во Скопје да видам дали имаат сега и по колку пари се.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Матадор е некогашниот чешки "Barum", не е воопшто ќрка-фирма на Continental, но прави релативно добри гуми. Зимските им се полши од летните.
--- надополнето: 31 декември 2012 во 17:02 ---

Ти пишува ако прочиташ повнимателно.
На сајтот нивни пишува
In 2009 Continental AG Hannover increased their capital share to 100%. New Continental’s distribution-logistic centre was open in that year in Puchov, for Central and Eastern Europe, as well as the new production finalisation hall.
http://www.matador.sk/index.cfm?Module=ActiveWeb&page=WebPage&s=history&a=1
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Па видов дека имаш напишано нови ама го пишав ова да не имаш грешка, бидејќи ефтино ми се гледа за нови толку пари, најевтини во прилеп нови најдов 3400 денари. незнам каде се наоѓа мото центар во Скопје да видам дали имаат сега и по колку пари се.
Качанички Пат, на излез од Скопје кон Косово, од лева страна после семафорите со Октомвриска Револуција. Со половни гуми не работат, така да ниту можам да се збунам, ниту сум можел половни да купам дури и да сум сакал. Таа цена беше лани. Некааде ја имам низ кола сметката сеуште, ќе ја најдам па ќе ти кажам ако ти е битен во денар точниот износ. Годинава немав потреба да купувам други гуми така да не сум во тек кои се цените сега. Еве ти линк па погледни и контактирај ги.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Качанички Пат, на излез од Скопје кон Косово, од лева страна после семафорите со Октомвриска Револуција. Со половни гуми не работат, така да ниту можам да се збунам, ниту сум можел половни да купам дури и да сум сакал. Таа цена беше лани. Некааде ја имам низ кола сметката сеуште, ќе ја најдам па ќе ти кажам ако ти е битен во денар точниот износ. Годинава немав потреба да купувам други гуми така да не сум во тек кои се цените сега. Еве ти линк па погледни и контактирај ги.
фала за информацијата, не ми е битно до денар колку се ќе се јавам да прашам дали има и која цена се.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Да бе. Сега гледам дека германците ги купиле.
Имав една Шкода Фаворит порано со фабрички Матадор летни гуми на нејзе и беа сосема ок. Дојде зима па си реков да купам од иста фирма зимски, арно ама не ми се покажаа баш нешто за да кажам дека сум задоволен. Инаку, тогаш пробував да дојдам до податок која е таа фабрика и од она што успеав да дознаам е дека е тоа некогашниот Барум. За тоа време кога ја имав шкодата (`93-`94) абер немаа од никакво соединување со Continental.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Се мислам помеѓу овие две фирми, цената им е слична според вас која е подобра:
NEXEN M+S 185/65/15 3300дЕН

VIKING M+S 185/65/15 3400ДЕН
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Dunlop WinterSport e dobra preporaka. I epten dobra guma.
I dobri test score ima kao na ADAC isto i na reifendirekt itd. Vredna guma.
Bridgestone e isto dobra zimska guma...malku poskapa ama. ;)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Се мислам помеѓу овие две фирми, цената им е слична според вас која е подобра:
NEXEN M+S 185/65/15 3300дЕН

VIKING M+S 185/65/15 3400ДЕН
на крај излезе да земам DYTON M+S исто 3400 денари парче.
Овие DYTON произведени се во Италија.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Се мислам помеѓу овие две фирми, цената им е слична според вас која е подобра:
NEXEN M+S 185/65/15 3300дЕН

VIKING M+S 185/65/15 3400ДЕН
Овие првиве нели се фински гуми?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Овие првиве нели се фински гуми?
http://www.nexentire.co.kr/international/about/about_1_1.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/Nexen_Tire Не од кореа се, а и на гумите пишуваше Made in Korea. Али денес немаше на лагер од нив па зедов DYTON италјански гуми. Како прв впечаток ми се гледаат овие малку ко бучни, али ќе видиме нека легнат малку.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
http://www.nexentire.co.kr/international/about/about_1_1.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/Nexen_Tire Не од кореа се, а и на гумите пишуваше Made in Korea. Али денес немаше на лагер од нив па зедов DYTON италјански гуми. Како прв впечаток ми се гледаат овие малку ко бучни, али ќе видиме нека легнат малку.
Епа добро,за таа цена си можел да ги земеш и тие Дебика,полските гуми,или па матадорот.Сепак чим се италијански,не би требало да се лоши,може се некоја копија на пирели.Искрено првпат слушам за овие.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Епа добро,за таа цена си можел да ги земеш и тие Дебика,полските гуми,или па матадорот.Сепак чим се италијански,не би требало да се лоши,може се некоја копија на пирели.Искрено првпат слушам за овие.
Debica беа 3600 во истава продавница али продавачот ми ги препорача овие. Дебика му беа од ланска сезона (производство 2011 на нив пишуваше), а овие беа нови 2012.
Прво мислев да земам мишелин, али не возам на зима многу километри, па не ми се даваа 6050 денари за гума и затоа ги зедов овие, а за на лето имам Mishelin Energy Saver.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
За што се овие гуми со оваа димензија ??? На што ги возиш ?
Na tiko
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 14:54 ---
Odredeni tikovci koristar 135/70 R 12 a nekoi sto se retki koristat 155/70 R 12 ste e navistina problem da se najdat.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Некој да сте сретнале интересни понуди за гуми низ Скопје (зимски), е сега лошото е што ми требаат само 2.
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
Drustvo zima se blizi zimata pa me interesira TIGAR DEBICA SAVA FULDA LAUFEN 205 55 16 zimski gumi iskustvo nekoj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom