Препорака за зимски гуми

N

nikola2004mkd

Гостин
Здраво.
Сакам да земам зимски гуми па ми треба совет која марка и кој модел да го одберам.
Гледав повеќе тестови меѓу кои и на ADAC за овогодинешните модели и иако има поголеми разлики во крајната оценка на исти модел на гума, Michelin Alpin A4 ми делуваа некако најурамнотежени и во повеќето тестови беа во врвот.
Што мислите за овој избор (Michelin Alpin A4)? Дали вреди за парите со оглед на тоа дека е меѓу најскапите гуми? Дали во реалноста има некоја голема разлика помеѓу оваа и некоја гума од помалку познат производител која била пониско пласирана на тестовите како на пример Fulda, Sava или BFGoodridge.
 
L

Luki Junior

Гостин
Дунлоп Винтерспорт 3Д/4Д
Дома имам Гудјеар на Мондеото... Исто добри...
Ведерштајн са добри,
Сава Ескимо
Цените околу 50 евра на гума.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Цените се многу повеќе од 50евра ба гума. Michelin-от чини околу 5500ден. Fulda Crystal Montero 3 е која е меѓу најевтините е околу 4500.
Моментално имам Dunlop летни гуми и не сум нешто посебно воодушевен. Малку се потврди и побучни но после 30000км воопшто не делуваат како да имаат поминато толку километри.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Значи за зимски гуми 22000 ден ?
 
L

Luki Junior

Гостин
Не знам шо бројка са твојте.. Мојте 205/50/16ка за Мондео у Софија со попуст беа по 105 лева некаде, со баланс и монтажа.
--- надополнето: 8 декември 2012 во 19:09 ---
Ама тава беше некаде 2011та...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас ќе кажам вака:
Гума се купува НОВА!
Е сега, ако навистина минувам некоја голема километража, ќе си купам нешто како Мишлен или сл. премиум марка...
А како што минувам малку... се задоволувам со Тигар.
Не ми е исплатливо да давам пари за гуми кои за 5 години ќе ги фрлам со скоро негибната шара (отприлика 25000-30000 км).
Што сакакв да кажам? Тоа дека, за мала километража земи си некоја буџет варијанта, а ако минуваш озбилни километражи, земи си премиум.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Мишелинки 185/75 R14 90 евра. Стварно ги лупнаа цениве до плафон. Лани истиве беа по 75 евра...

Сега има еден нов вулканизер отворен карши штул во Тетово, нуди 4 гуми по цена од три. Поточно Тигар гуми.

У понеделник идем да ја проверим информацијава, ако е точно ги монтирам! (y)
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Ve citam i vi se cudam kako mozete da davate tolku pari za gumi ednostavno prosetajte se do RBulgarija i stavete potpolno novi polovni gumi za nekoi si simbolicni ceni od 1000 ... 1500 den zavisi sto sakate kolku sakate kako se pazarite kolku e raspolozen prodavacot kolku ste vie raspolozeni za pazarenje malku da prosetate da zemete nekoj sovet plus ke imate eden prekrasen vikend da prosetate so sakanata ili so drustvoto i vie zadovolni i sosedite zadovolni i ................ sto da vi kazuvam toa e toa
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Најдобри гуми од сите ти се дурекс докажано:D Е сега зависи како возиш ако идеш на голема туража може и брзо да пролизгаш така да секогаш постои ризик дали зима или лето, внимавај!!!:D
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
За што возило сакаш гуми и која димензија ти се?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ve citam i vi se cudam kako mozete da davate tolku pari za gumi ednostavno prosetajte se do RBulgarija i stavete potpolno novi polovni gumi za nekoi si simbolicni ceni od 1000 ... 1500 den zavisi sto sakate kolku sakate kako se pazarite kolku e raspolozen prodavacot kolku ste vie raspolozeni za pazarenje malku da prosetate da zemete nekoj sovet plus ke imate eden prekrasen vikend da prosetate so sakanata ili so drustvoto i vie zadovolni i sosedite zadovolni i ................ sto da vi kazuvam toa e toa
Во кој град - каде поточно?

Јас гледав сајтови нивни и стварно се ниски цените но читав дека ти пуштаат 3 нови и 1 гума од пред 3-4 години. Башка несмееш да внесуваш половни гуми во МК, а сумњам и нови.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам Данлоп засега и ги немам испробано во снег досега за да кажам перформанси...
Ми ја фалеа Тигар Винтера како арна гума во однос цена-перформанси.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
За што возило сакаш гуми и која димензија ти се?
185/60/15 84T

Мене ми треба зимска гума најмногу за во град. Значи и со летните гуми сум одел по зимско време на пат и со повнимателно возење сум немал некој позначаен проблем. Меѓутоа по тесни и неисчистени уличиња посебно на повисоко е невозможно да возиш. Е, мене ми треба зимска гума најмногу за такви услови.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Во кој град - каде поточно?

Јас гледав сајтови нивни и стварно се ниски цените но читав дека ти пуштаат 3 нови и 1 гума од пред 3-4 години. Башка несмееш да внесуваш половни гуми во МК, а сумњам и нови.
Точно нема шанси да пренесеш односно да внесеш гуми ама пак затоа си одиш со старите таму на лице место ти ги менуваат се разбира гратис пошто си ги купил од него ... Конкретно зборам за Благоевград и зборам за поволни гуми не за нови кои се речиси нови пошто кај нив е многу послободно и сега да не навлегувам бидејки бугарин си е бугарин земаат коли на метар од странство и сега нормално им вадат новите гуми ставаат стари ти си купувас кола воедно ке си купис и гуми истото го работат и со радиата ги вадат па ги препродаваат за симболична цена и тоа квалитетни радиа и др делови инаку забегав малку ...овде кај нас кој нема зелен картон на колата ки вади неговите стри и истрошени гуми ги става на другарму познајник кај што ке се фатат тркнуваат до БГ и си се вракаат со новите гуми потоа си ги сменат додека мавнат едно пице пошто е 5 минути работа а во однос со цената километри
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
јас имам мишелин алпин заимски гуми и задоволен сум и кога ќе заврши зимата и веднаш менувам летни гуми вердештајн и е одлична само за водени површини и ништо друго .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom