Препорака за зимски гуми

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од nikola2004mkd, 8 декември 2012.

 1. nikola2004mkd

  nikola2004mkd Гостин

  Здраво.
  Сакам да земам зимски гуми па ми треба совет која марка и кој модел да го одберам.
  Гледав повеќе тестови меѓу кои и на ADAC за овогодинешните модели и иако има поголеми разлики во крајната оценка на исти модел на гума, Michelin Alpin A4 ми делуваа некако најурамнотежени и во повеќето тестови беа во врвот.
  Што мислите за овој избор (Michelin Alpin A4)? Дали вреди за парите со оглед на тоа дека е меѓу најскапите гуми? Дали во реалноста има некоја голема разлика помеѓу оваа и некоја гума од помалку познат производител која била пониско пласирана на тестовите како на пример Fulda, Sava или BFGoodridge.
   
 2. Luki Junior

  Luki Junior Гостин

  Дунлоп Винтерспорт 3Д/4Д
  Дома имам Гудјеар на Мондеото... Исто добри...
  Ведерштајн са добри,
  Сава Ескимо
  Цените околу 50 евра на гума.
   
 3. nikola2004mkd

  nikola2004mkd Гостин

  Цените се многу повеќе од 50евра ба гума. Michelin-от чини околу 5500ден. Fulda Crystal Montero 3 е која е меѓу најевтините е околу 4500.
  Моментално имам Dunlop летни гуми и не сум нешто посебно воодушевен. Малку се потврди и побучни но после 30000км воопшто не делуваат како да имаат поминато толку километри.
   
 4. khz777

  khz777

  Член од:
  26 октомври 2012
  Мислења:
  2.468
  Допаѓања:
  3.303
  Значи за зимски гуми 22000 ден ?
   
 5. Luki Junior

  Luki Junior Гостин

  Не знам шо бројка са твојте.. Мојте 205/50/16ка за Мондео у Софија со попуст беа по 105 лева некаде, со баланс и монтажа.
  --- надополнето: 8 декември 2012 во 19:09 ---
  Ама тава беше некаде 2011та...
   
 6. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.304
  Јас ќе кажам вака:
  Гума се купува НОВА!
  Е сега, ако навистина минувам некоја голема километража, ќе си купам нешто како Мишлен или сл. премиум марка...
  А како што минувам малку... се задоволувам со Тигар.
  Не ми е исплатливо да давам пари за гуми кои за 5 години ќе ги фрлам со скоро негибната шара (отприлика 25000-30000 км).
  Што сакакв да кажам? Тоа дека, за мала километража земи си некоја буџет варијанта, а ако минуваш озбилни километражи, земи си премиум.
   
  На Krstev, Dzish, Spong и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. acetetovo

  acetetovo Македонец!

  Член од:
  1 мај 2007
  Мислења:
  3.979
  Допаѓања:
  2.345
  Мишелинки 185/75 R14 90 евра. Стварно ги лупнаа цениве до плафон. Лани истиве беа по 75 евра...

  Сега има еден нов вулканизер отворен карши штул во Тетово, нуди 4 гуми по цена од три. Поточно Тигар гуми.

  У понеделник идем да ја проверим информацијава, ако е точно ги монтирам! (y)
   
 8. feler

  feler

  Член од:
  5 март 2011
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  256
  Ve citam i vi se cudam kako mozete da davate tolku pari za gumi ednostavno prosetajte se do RBulgarija i stavete potpolno novi polovni gumi za nekoi si simbolicni ceni od 1000 ... 1500 den zavisi sto sakate kolku sakate kako se pazarite kolku e raspolozen prodavacot kolku ste vie raspolozeni za pazarenje malku da prosetate da zemete nekoj sovet plus ke imate eden prekrasen vikend da prosetate so sakanata ili so drustvoto i vie zadovolni i sosedite zadovolni i ................ sto da vi kazuvam toa e toa
   
 9. Итар Пејо

  Итар Пејо Слободен Радикал

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  678
  Допаѓања:
  590
  Најдобри гуми од сите ти се дурекс докажано:D Е сега зависи како возиш ако идеш на голема туража може и брзо да пролизгаш така да секогаш постои ризик дали зима или лето, внимавај!!!:D
   
 10. Username1

  Username1 шо е бе?

  Член од:
  2 март 2012
  Мислења:
  554
  Допаѓања:
  490
  За што возило сакаш гуми и која димензија ти се?
   
 11. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.617
  Допаѓања:
  236
  Во кој град - каде поточно?

  Јас гледав сајтови нивни и стварно се ниски цените но читав дека ти пуштаат 3 нови и 1 гума од пред 3-4 години. Башка несмееш да внесуваш половни гуми во МК, а сумњам и нови.
   
 12. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.436
  Допаѓања:
  15.300
  Имам Данлоп засега и ги немам испробано во снег досега за да кажам перформанси...
  Ми ја фалеа Тигар Винтера како арна гума во однос цена-перформанси.
   
 13. nikola2004mkd

  nikola2004mkd Гостин

  185/60/15 84T

  Мене ми треба зимска гума најмногу за во град. Значи и со летните гуми сум одел по зимско време на пат и со повнимателно возење сум немал некој позначаен проблем. Меѓутоа по тесни и неисчистени уличиња посебно на повисоко е невозможно да возиш. Е, мене ми треба зимска гума најмногу за такви услови.
   
 14. feler

  feler

  Член од:
  5 март 2011
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  256
  Точно нема шанси да пренесеш односно да внесеш гуми ама пак затоа си одиш со старите таму на лице место ти ги менуваат се разбира гратис пошто си ги купил од него ... Конкретно зборам за Благоевград и зборам за поволни гуми не за нови кои се речиси нови пошто кај нив е многу послободно и сега да не навлегувам бидејки бугарин си е бугарин земаат коли на метар од странство и сега нормално им вадат новите гуми ставаат стари ти си купувас кола воедно ке си купис и гуми истото го работат и со радиата ги вадат па ги препродаваат за симболична цена и тоа квалитетни радиа и др делови инаку забегав малку ...овде кај нас кој нема зелен картон на колата ки вади неговите стри и истрошени гуми ги става на другарму познајник кај што ке се фатат тркнуваат до БГ и си се вракаат со новите гуми потоа си ги сменат додека мавнат едно пице пошто е 5 минути работа а во однос со цената километри
   
 15. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.602
  Допаѓања:
  1.954
  јас имам мишелин алпин заимски гуми и задоволен сум и кога ќе заврши зимата и веднаш менувам летни гуми вердештајн и е одлична само за водени површини и ништо друго .
   

Сподели преку: